دوشنبه, 30 بهمن 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

موضع-لری-دیرهنگام-بزرگواری-چرا-در-کابینه-اعتدال-وزیر-لر-نداریم؟
  بزرگواری: ملت ایران بداند تمام هجمه‌ای که بر علیه من به خاطر جمله...
ایثار-درس-آخرین-درس-معلم-لرستانی-قومی-که-هیچ-سهمی-از-رسانه‌ی-ملی-ندارد
  مهدی ویس‌کرمی/ غرض از قلمی کردن این سطور، عرض احترامی به محضر معلم...
گروهی-به-دنبال-گلونی-گروهی-هم-به-دنبال-شناسنامه-تهرانی
  عبدالرضا قاسمی / خیلی کنجکاو شدم بدانم چه کمکی می‎توانم به یک زن...
هفت-دقیقه-سکوت-به-احترام-شیر-کو-بیکس
 سامان فرجی بیرگانی/ من شيركو را دوست مي داشتم نه بخاطر آنكه شاعري مشهور...

پر بازدیدترین های ماه

 

خودکشی در لرستان پیامد اجتماعی توسعه نامتوازن و شتابان است!

 

اردشیر بهرامی /

توسعه نامتوازن با وجود تمام ترقیات وضع زندگی، به همراه خود برخی ناراحتی‌ها و ناکامی‌ها را به ارمغان آورده است و به همین علت احساس «کمبود و محرومیت» روز به روز بیشتر می شود. این محرومیت‌ها و کمبودها، به خودی خود، برخی از «ناراحتی ها» و «عصبانیت ها» را به وجود می آورند. مبنای این ناراحتی ها، واقعیت های زندگی روزمره به ویژه...

 

 

 

خودکشی در لرستان  پیامد اجتماعی توسعه نامتوازن و شتابان است!

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور- اردشیر بهرامی (کارشناس ارشد توسعه اجتماعی دانشگاه تهران): استان لرستان که در منطقه ای کوهستانی- نیمه کوهستانی واقع شده است. نظام اجتماعی آن مختصات یک جامعه روستایی – عشایری را دارد، نمونه ای شاخص از این تحولات شتابانِ اجتماعی است. در اثر ارتباطات گسترده روستاییان با شهرنشینان، فرهنگ شهری و نیازهای مربوط به آن، در مناطق روستایی رسوخ و شیوع پیدا کرده و روستاییان در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفته اند. شتاب تحولات، لاجرم، عوارض و پیامد هایی در زندگی روز مره مردم پدید آورده است و سطح انتظارات و توقعات فزاینده از یک طرف و امکانات محدود اقتصادی و محدودیت های اجتماعی از دیگر سو تعارضات و اختلافات عدیده ای را در کانون خانواده موجب گشته است. افزایش جمعیت و جوان بودن آن، مسائل و نیازهای جدیدی را می طلبد، به طوری که نسل جوان مسائل و تنگناهایی چون تحصیلات، اشتغال، مسکن، ازدواج را در پیش‌روی خود دارد و از طرف دیگر تغییر ارزشها و هنجارهای سنتی و تردیدها، تنشها و تعارضات اجتماعی رخ نموده است. برخوردار شدن نسل جوان از تحصیلات و استفاده از رسانه های جدید باعث افزایش سطح آگاهی آنها می شود. لذا در اثر افزایش آگاهی، نسل جوان به مقایسه خود با گروههای اجتماعی _ اقتصادی بالاتر می پردازند که در پی درک و «احساس محرومیت نسبی» خویش به تلاش و تکاپو برای دستیابی به اهداف و منافع تعریف شده - که بیشتر مربوط به طبقات اجتماعی و اقتصادی شهرنشین است - مبادرت  می ورزند. در این راستا، تنگناهای اجتماعی - فرهنگی (ارزشها و هنجارها سنتی) و محدودیت های اقتصادی (نبود اشتغال و ...) باعث بروز کشمکش و اختلاف در بین افراد خانواده شود.

مقایسه میزان خودکشی استان لرستان نسبت به میانگین کل کشور و استان اصفهان (استان توسعه یافته) که یکی از استانهایی است که این مسأله اجتماعی در آن فراوانی کمتری دارد. نمودار زیر مقایسه میزان خودکشی در استان لرستان، اصفهان با میانگین کل کشور، طی سالهای 1376 تا 1385 وضعیت بحرانی خودکشی را نشان می‌هد.

 

منبع: معاونت اجتماعی ناجا 1386

 

نمودار فوق نشان می دهد که میزان خودکشی استان لرستان در مقایسه با میانگین کل کشور و استانهای توسعه یافته همانند اصفهان طی یک دهه پیش (سالهای 1385- 1376) دارای وضعیت بحرانی است. آمارها وضعیت خودکشی در لرستان را در سال هاي اخير بحرانی نشان داده‌اند. به گونه اي كه به استناد آنها مي توان خودکشي را «مسأله اي اجتماعی» در استان قلمداد كرد. در كشور، از سال 1376 تا پایان 1385 تعداد موارد خودکشی به طور نسبی افزایش چشم‌گیری داشته است (صدیق، 1381). جامعه ای که راه حلی برای فرار از مشکلات پیش روی اعضایش نگذارد، فرد را به سوی نقطه آخر  (ناامیدی کامل و احتمالاً خودکشی) سوق می دهد و با القای ناامیدی و ناتوانی مطلق او را به سمت بدترین راهکار که به ظاهر موجب راحت شدنش می شود، هدایت می کند آنچه در مقایسه سطح توسعه یافتگی روستاهای استان لرستان و استانهای خودکشی خیز غرب کشور (ایلام، کرمانشاه و خوزستان) در سال 1365 تا سال 1370و سطح توسعه یافتگی فرهنگی در سال 1387 در کشور دیده می شود، نشانگر آن است که این استانها، کمترین پیشرفت و توسعه در آنها اتفاق افتاده است. به عنوان مثال، استان‌هایی که در دهه 1370 و اوایل دهه 1380 دارای بیشترین آسیب اجتماعی «خودکشی» بوده اند در میان استانهای فوق که روستاهای آنها از نظر سطوح توسعه نیافتگی (اقتصادی، جمعیتی و زیر بنایی فرهنگی – اجتماعی و بهداشتی) در وضعیت بسیار نامناسب بوده اند. رتبه های 18 تا 24 (استانهای ایلام، لرستان، خوزستان و کرمانشاه) نشانگر این وضعیت است. افزایش خودکشی در دهه 1370 را باید نتیجه  متزلزل و اسفناک بودن وضعیت اجتماعی و اقتصادی پس از جنگ دانست. سطح توسعه یافتگی روستاهای استان لرستان (در رتبه 22) موقعیت ضعیف اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی، برخورداری از امکانات و لوازم توسعه را نشان می دهد. همچنین در سال 1387 استانهای آسیب دیده از نظر سطح توسعه فرهنگی در موقعیتی محروم از امکانات فرهنگی واقع شده‌اند.

شکی نیست که وضع زندگی روستائیان و شهروندان استان نسبت به سه دهه قبل، از بسیاری جهات از جمله سواد و معلومات، رفاه اجتماعی، سطح بهداشت، تجهیز راه‌های ارتباطی، استفاده از رسانه‌های جمعی و امکانات دیگر بهبود یافته است. با وجود تمام این ترقیات وضع زندگی، به همراه خود برخی ناراحتی‌ها و ناکامی‌ها را به ارمغان آورده است و به همین علت احساس «کمبود و محرومیت» روز به روز بیشتر می شود. این محرومیت‌ها و کمبودها، به خودی خود، برخی از «ناراحتی ها» و «عصبانیت ها» را به وجود می آورند. مبنای این ناراحتی ها، واقعیت های زندگی روزمره به ویژه مشکلات اقتصادی و تقابل ارزش‌های سنتی و مدرن است و مبنای عصبانیت ها تضادهای موجود در اجتماع و خانواده است. مطالعات اجتماعی گوناگون در استان وضعیت آسیب‌های اجتماعی در زمینه اعتیاد و خودکشی را  بحرانی نشان داده‌اند.  به گونه‌ای که استان لرستان به همراه ایلام و کرمانشاه در زمینه خودکشی طی دو دهه گذشته نسبت به سایر استان‌های کشور بسیار بحرانی قلمداد شده است. اگه چه برای این گونه آسیب‌ها دلایل فراوانی عنوان می شود اما وجود فقر و بیکاری به عنوان مخرج مشترک آسیب های اجتماعی فوق به عنوان مهمترین دلایل شناخته شده ا ند. در بسیاری از شهرهای استان لرستان هنوز روحیه قبیله گرایی و آداب و رسوم روستایی بر آنها حاکم است. می توان گفت که این روستاییان حاشیه نشین شهرها هستند که هر روزه قربانی آسیب های اجتماعی از قبیل: اعتیاد، بیکاری، خودکشی و... می شوند. مرگ و میر ناشی از آسیب های اجتماعی، (اعتیاد، خودکشی، خشونت های خانگی، قتل و ... بیانگر منفیبودن شاخص«طول عمر توأم با سلامتی» استان لرستان - که یکی از شاخص های مهم توسعه انسانی است - می باشد. زیرا مردم به دلیل محروم بودن از زندگی آبرومندانه و مناسب، امکان ادامه ندارند و برای رهایی از مصائب و مشکلات پیش روی خود به کنش های پرخطر متوسل می شوند.

توسعه هدایت نشده موجب شکل‌گیری توسعه نامتوازن و تحول شتابان در استان شده است. از نشانه‌های توسعه نامتوازن می‌توان به برخورداری مناطق محروم از انواع رسانه‌های جمعی، توسعه آموزش، بهداشت، راه‌های روستایی، فرایند مصرفی کردن جامعه روستایی و در عین حال نامناسب بودن وضعیت اشتغال و درآمد روستائیان اشاره کرد. فقر و بیکاری در نقاط شهری و روستایی استان منجر به احساس بی ارزشی و بی قدرتی جوان و گرفتار شدن در دام اعتیاد، افسردگی، اختلافات خانوادگی و... شده است. طی این فرایند جوانان و زنان که سهمی ناچیز در قدرت داشته اند برای رهایی از مشکلات موجود و ضعف به خودکشی متوسل ساخته اند. پایداری ارزشهای سنتی در تضاد با ارزشهای مدرن در روستا اختلافات زیادی در خانواده ایجاد کرده است. مذمومیت رابطه عشقی قبل از ازدواج بین دو جنس در جامعه سنتی روستا در تضاد با ارزشهای مدرن جوانان امروز که خواهان این گونه آزادی ها هستند، می باشد. اختلافات خانوادگی موجب وارد شدن لطمه بر «آبرو و حیثیت» خانواده می شود، افراد در این شرایط احساس بی ارزشی نسبت به دیگران دارند و در نهایت در اعتراض بی این وضعیت و بی قدرتی خود خودکشی می کنند. توسعه اجتماعی در محیط روستا نقشهای اجتماعی زیادی به گروههای سنی و جنسی محول  کرده که در تضاد با ارزشها و باورهای سنتی هستند. به عنوان مثال دختران تحصیل کرده خواهان دستیابی به فرصت های برابر در زمینه پیشرفت و جذب مشاغل شهری و ادامه تحصیل هستند و این در تقابل با نقش مادرانه و خانه‌دار روستایی است، و حتی در تقابل با ارزشهای سنتی همچون تعصبات شدید نسبت به مسائل ناموسی است. خودکشی زنان و جوانان محصول محرومیت‌های اجتماعی و این گونه تضادهای اجتماعی است. در نهایت استدلال محقق این است که توسعه اجتماعی موجب فقیر شدن گروهی زیادی از مردم شده است. زیرا توانایی و فرصت مردم برای بهره‌مند شدن از امکانات توسعه برابر نیست. توسعه از طریق ایجاد فقر، تضادهای اجتماعی و فرهنگی را به وجود آورده که خود موجب احساس بی‌قدرتی و بی‌ارزشی زنان و جوانان در محیط روستا نسبت می شود. این فرایند در نهایت خودکشی را بوجود می آورد.

   شکل‌گیری توسعه نامتوازن در روستاهای برخوردار از امکانات، آسیبهای اجتماعی زیادی از جمله خودکشی و اعتیاد و... را برای مردم به ارمغان آورده است. این روستاها طی سه دهه گذشته در زمینه امکانات ارتباطی (جاده، تلفن، رسانه‌های جمعی مثل برخورداری از شبکه های تلویزیونی، رادیو، روزنامه، ماهواره و..) توسعه آموزش و بهداشت که هر کدام تغییرات مختص به خود را در محیط روستا ایجاد کرده است. این تغییرات باعث ایجاد ارزش‌های جدیدی مثل آزادی مثل انتخاب مسیر زندگی در زمینه ازدواج و انتخاب شغل مورد نظر شده است. در حالی که وضعیت روستاها در زمینه اشتغال و درآمدزایی در حد بسیار نامطلوبی است و همه روستاییان اعتقاد دارند که بیکاری و فقر اقتصادی خانواده ها به عنوان مهمترین عامل خودکشی جوانان است.  

 

اردشیر بهرامی / کارشناس ارشد توسعه اجتماعی، دانشگاه تهران

نسل جوان ساکن مناطق روستایی و شهرهای زندگی می‌کنند اگر بیکار باشند، چون در اینجا رفاه و آسایش را تجربه کرده و سطح توقعات و انتظارات بالاست، فشار زیادی را تحمل می کند؛ چون مردم با شهرها در ارتباط هستند و فرهنگ شهر به زندگی آنها رسوخ کرده و همیشه خود را با همدیگر مقایسه می کنند و احساس نابرابری و محرومیت عامل بسیاری از خشونت های خانوادگی و خودکشی است. روستاهایی که با شهرها ارتباط بیشتری دارند آسیب‌های بیشتری دارند. در گذشته قبل از تجربه توسعه، برابری و هم‌رنگی بیشتری در بین مردم وجود دشات با پاگشایی دنیای مدرنیته به شهرها و روستاهای کوچک این‌گونه برابری  جای خود را به نابرابری اجتماعی و اقتصادی شکل گرفت. مفهوم فقر که در گذشته تا حدی به عنوان ارزشمند و سالم بودن فرد تلقی می‌شد در دنیای توسعه فقر با اثرات و مجموعه پیامدهای نامیمونش به عنوان یک انگاره منفی و ضد ارزش در بین مردم نهادینه شد و به عنوان یک از معیارهای ارزش‌گذرای افراد و خانواده‌ها تعریف شد. ورود توسعه موجب شکل‌گیری ارتباطات گسترده روستاییان و استفاده از امکانات و سبک زندگی شهری  موجب بی‌هویتی و سردرگمی آنان شده است. زنان و جوانان روستایی که نوگرا تر هستند که چرا ماشین ندارد، وضعیت اقتصادی مناسبی ندارد، به او توهین می شود و این موجب ناراحتی و احساس بی‌ارزشی، بی‌قدرتی و پوچی آنان می گردد.

 

منابع

گزارش توسعه انسانی سازمان ملل متحدد (1994).

زیاری، کرامت الله (1379)، سنجش درجه توسعه یافتگی فرهنگی استان‌های ایران، تهران، نامه علوم‌اجتماعی شماره 16.

سالنامه آماري استان لرستان 1365، 1375 و 1382، به نقل از: سازمان مدیرت و برنامه ریزی استان لرستان، 1384: 68.

سن، آمارتيا (1381)، «توسعه به مشابه آزادي»، ترجمه حسين راغفر، نشر كوير، تهران،

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان لرستان، (مرادی، یگانه و عارفیان، احسان) «سیمای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان لرستان»، شماره نشریه 514.

امیر احمدیان، بهرام (1377)، «درجه توسعه یافتگی استانها و همسازی ملی در ایران» فصلنامه مطالعات ملی (بی شماره)

طالب، مهدی، و موسی عنبری (1384)؛ «جامعه شناسی روستایی با تاکید بر ابعاد تغییر و توسعه در جامعه روستایی ایران»، دانشگاه تهران

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 عبدالرضا قاسمی 1392-06-21 21:10
درود . مقاله ی جامعی بود . شاید یکی از عوامل دیگر خودکشی در لرستان و ایران ؛فاصله زیادی است که بین فرزندان و والدین ( دو نسل ) افتاد . متاسفانه بزرگترها فرهنگ گفتمان با فرزندان را ندارند و فرزندان هم اکثرا" دچار سرگشتگی می شوند .
 
 
#2 ویس کرمی 1392-06-21 23:54
با سلام و عرض ادب. مقاله کامل و جالبی بود از جناب بهرامی تشکر ویژه داریم. امیدواریم شاهد مطالب بیشتر از ایشان باشیم
 
 
#3 سارا 1392-07-01 10:38
ا سلاممقاله جالبی بود تا حالا فکر نکرده بودم خودکشی می تونه به توسعه ربط داشته واقعا جالب بود
 
 
#4 مددکار اجتماعی 1392-07-11 15:45
با تشکر از شما اااااسسسسستتتتت ااااددددد گرامی. مقاله بسیار جامع و کاملی بود. بسیار عالی. جمعی از همکاران شما در مرکز نواب ( حسینی ها و بدل ثنا)
 
 
#5 عطیه 1392-09-23 13:15
جناب بهرامی باسلام و عرض ادب؛
چگونه می توان از این آسیب ها رهایی یافت پیشنهادات و راهکارهای حضرتعالی می تواند راهگشا باشد لطفاً....
 
 
#6 ری رآ 1395-05-01 00:46
تفاوت بودجه , باعث تفاوت استانها و به تبع تفاوت شهرونداشون میشه.وقتیکه سرمایه گذاری در یزد ۳۰۰ برابره لرستانه وقتیکه تمام ماشین آلات کشاورزیه لرستان به اندازه,ماشین آلات کشاورزی شهرستان مرودشت نیست,وقتیکه دانشگاه لرستان سال ۵۶ تاسیس میشه و فقط الان ۶ دانشکده داره و یزد سال ۶۸ تاسیس میشه و ۱۴ دانشکده مجهز داره خوب همین نوع نگاه دولت,میزان بودجه و شکل سرمایه گذاری خیلی مهمه و باعث تفاوت استانها میشه.وقتیکه سطح نیازهای انسان ترقی پیدا کنه زندگی آدم لوکس میشه آدمیکه به نان شب محتاجه کی بفکر کلاس زبان بچشه یا کتاب تو سبد خریدش قرار میگیره.فقراقتصا دی مقدمه فقرفرهنگیه.ما دچارعقب ماندگی متوازنیم یعنی درتمام زمینه ها بطور مساوی عقبیم.برا پیشرفت هم مطالبه گری مردم مهمه هم تغیرنگاه دولت.خاتمی یزدی بود۱۰۰۰کیلومترر اه آهن بین یزدوتربت حیدریه کشیدکه یزد رو از ایزولگی درآره.وجودنیروی کارآمد درقدرت مهمه
 

«لک» نام مجموعه طوایف لُر ساکن در همدان و مرکزی و قم بوده است

 

عیسی قائدرحمت /

منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن قلمرو عراق عجم و علیشکر استفاده می شده و نباید آن را با کاربرد امروزین این واژه که شامل مردم هرو، دلفان ... 

در سفرنامه های ایرانیان، تا پیش از مشروطه، از نام لک برای مردم لرستان استفاده نشده است

 

عیسی قائدرحمت / 

تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب لرستان را به نام "لر فیلی" می شناختند از زمان مشروطه به بعد، آرام آرام نام لک برای زبان یا مجموعه طوایف سلسله ودلفان به کار برده شد.

کورش قانون یکسان و فرهنگ ثابتی را به ملل مختلف تحمیل نمی کرد

 

علی باجلان /

در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی صورت میگیرد و فرهنگ غالب سعی در حذف و هضم خرده فرهنگ ها و فرهنگ و هویت اقوام را دارد باید روز کورش ...

کریستف کلمب باشیم اما کشفیات مان در حدّ «شباهت دو کلمه» نباشد / آیا در قفقاز، پاکستان و اندونزی لر داریم؟

 

ابراهیم خدایی /

در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی و لری داریم  وجود دارند و در تمام این زبان ها نیز این امکان وجود دارد که دو حرف لام و راء و کاف و... کنار همدیگر قرار بگیرند ...

پیشنهاد مکان یابی مرکز سیماشکی عیلامی در خرم آباد

 

دکتر محمد بهرامی /

احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین قلعه فلک الافلاک یافت شده، همان سیماش مورد اشارۀ سارگون آشوری است که در کنار سایت های باستانی درّه همچون تپه ماسور، تپه دارایی و تپه زاهدشیر ..

صدا و سیما، صدای مردم لُر را بشنود!

 

لهراسب قلی پور لوایی /

لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده و قابلیت دفاع از خود را هم دارد، برای امیال آقای کمال تبریزی٬ و چند میلیارد هزینه ای که خرج « دشنام فیلم» به بختیاری کرده است به صحنه نیاوریدش!

لک داغستان با لک لرستان ارتباطی ندارد / «اسم های مشابه» میان همه فرهنگ ها و مناطق جهان وجود دارد!

 

عیسی قائدرحمت/

خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک و لاک، سگوند و سکا، بختیاری و باکتریا، کاسیان و کاسی و غیره دامن گیر لرستان شناسی شده است. لک ها یا لاک های داغستان ...

مخالفت شوراى علمى بازبينى با پخش سريال «سرزمين مادرى» / لزوم اعاده حیثیت از سردار اسعد بختیاری

 

مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه تنها کار پیش نرفته بلکه دردسرهای تازه ای نیز ...

سرزمین کهن و امکان گشودن گره ای که در دست صدا وسیماست

 

سامان فرجی بیرگانی /

در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین کهن و غیره، همیشه ما مردم لُر باید  کوتاه بیاییم و همیشه نمی شود کاری کرد، چون خیلی برایشان هزینه شده!!!

فوتبال؛ ابزاری برای هویت خواهی جامعه لر

 

ابوالفضل بابادی شوراب/ 

تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ، خیبر خرم آباد و شهرداری یاسوج و....با همه بضاعت شان نتوانستند روزهای خوب فوتبال خود را حفظ کنند.

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...