پنج شنبه, 01 تیر 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...
رونمایی از کتاب «جامعه شناسی مسجد سلیمان»اثر: دکتر بهروز مرادی | نشر...
مقاله "سیمای زن در شعر شاعران زن لرستانی"نویسندگان: دکتر طاهره صادقی...
مقاله کشتار لُرها به دست قشون رضا شاه بیانگر اسناد و مدارک معتبر کشتار...

مطالب اتفاقی

این-زوج-مسافر-از-لرستان-یک-واژه-به-سوغات-بردند؛-رولمی
  حمید لطفی / وقتی یک مادربزرگ لر می گوید "رولمی" محبتی به قدرت جذب مثلث...
باباطاهر-همدانی-و-شعر-آمیخته-فارسی-لری-فارسلری
  ابراهیم خدایی / با در نظر گرفتن پراکندگی ابیات فارسلُری در دیوان کسانی...
عده‌ای-خط-کش-به-دست-به-دنبال-تعیین-مرز-لر-و-فارس-می‌گردند
  محمدعلی وکیلی / با خبر شدیم که وزارت کشور یکی از نیروهای معتدل و...
نگاهی-به-دلایل-کندی-فرایند-توسعه-در-لرستان-بخش-سوم-تاثیرات-انقلاب-و-جنگ-بر-توسعه-لرستان
  دکتر مجتبی ترکارانی/ در این قسمت به بررسی تاثیر دو رخداد جنگ و انقلاب...
دومین-بررسی-سیر-تحول-همایش-ادبیات-بومی-در-لرستان؛-کله-باد،-برگزار-شد-گزارش-تصویری
  در این دوره از همایش کله باد، از زحمات استاد علی مردان عسکری عالم، به...
 

خودکشی در لرستان پیامد اجتماعی توسعه نامتوازن و شتابان است!

 

اردشیر بهرامی /

توسعه نامتوازن با وجود تمام ترقیات وضع زندگی، به همراه خود برخی ناراحتی‌ها و ناکامی‌ها را به ارمغان آورده است و به همین علت احساس «کمبود و محرومیت» روز به روز بیشتر می شود. این محرومیت‌ها و کمبودها، به خودی خود، برخی از «ناراحتی ها» و «عصبانیت ها» را به وجود می آورند. مبنای این ناراحتی ها، واقعیت های زندگی روزمره به ویژه...

 

 

 

خودکشی در لرستان  پیامد اجتماعی توسعه نامتوازن و شتابان است!

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور- اردشیر بهرامی (کارشناس ارشد توسعه اجتماعی دانشگاه تهران): استان لرستان که در منطقه ای کوهستانی- نیمه کوهستانی واقع شده است. نظام اجتماعی آن مختصات یک جامعه روستایی – عشایری را دارد، نمونه ای شاخص از این تحولات شتابانِ اجتماعی است. در اثر ارتباطات گسترده روستاییان با شهرنشینان، فرهنگ شهری و نیازهای مربوط به آن، در مناطق روستایی رسوخ و شیوع پیدا کرده و روستاییان در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفته اند. شتاب تحولات، لاجرم، عوارض و پیامد هایی در زندگی روز مره مردم پدید آورده است و سطح انتظارات و توقعات فزاینده از یک طرف و امکانات محدود اقتصادی و محدودیت های اجتماعی از دیگر سو تعارضات و اختلافات عدیده ای را در کانون خانواده موجب گشته است. افزایش جمعیت و جوان بودن آن، مسائل و نیازهای جدیدی را می طلبد، به طوری که نسل جوان مسائل و تنگناهایی چون تحصیلات، اشتغال، مسکن، ازدواج را در پیش‌روی خود دارد و از طرف دیگر تغییر ارزشها و هنجارهای سنتی و تردیدها، تنشها و تعارضات اجتماعی رخ نموده است. برخوردار شدن نسل جوان از تحصیلات و استفاده از رسانه های جدید باعث افزایش سطح آگاهی آنها می شود. لذا در اثر افزایش آگاهی، نسل جوان به مقایسه خود با گروههای اجتماعی _ اقتصادی بالاتر می پردازند که در پی درک و «احساس محرومیت نسبی» خویش به تلاش و تکاپو برای دستیابی به اهداف و منافع تعریف شده - که بیشتر مربوط به طبقات اجتماعی و اقتصادی شهرنشین است - مبادرت  می ورزند. در این راستا، تنگناهای اجتماعی - فرهنگی (ارزشها و هنجارها سنتی) و محدودیت های اقتصادی (نبود اشتغال و ...) باعث بروز کشمکش و اختلاف در بین افراد خانواده شود.

مقایسه میزان خودکشی استان لرستان نسبت به میانگین کل کشور و استان اصفهان (استان توسعه یافته) که یکی از استانهایی است که این مسأله اجتماعی در آن فراوانی کمتری دارد. نمودار زیر مقایسه میزان خودکشی در استان لرستان، اصفهان با میانگین کل کشور، طی سالهای 1376 تا 1385 وضعیت بحرانی خودکشی را نشان می‌هد.

 

منبع: معاونت اجتماعی ناجا 1386

 

نمودار فوق نشان می دهد که میزان خودکشی استان لرستان در مقایسه با میانگین کل کشور و استانهای توسعه یافته همانند اصفهان طی یک دهه پیش (سالهای 1385- 1376) دارای وضعیت بحرانی است. آمارها وضعیت خودکشی در لرستان را در سال هاي اخير بحرانی نشان داده‌اند. به گونه اي كه به استناد آنها مي توان خودکشي را «مسأله اي اجتماعی» در استان قلمداد كرد. در كشور، از سال 1376 تا پایان 1385 تعداد موارد خودکشی به طور نسبی افزایش چشم‌گیری داشته است (صدیق، 1381). جامعه ای که راه حلی برای فرار از مشکلات پیش روی اعضایش نگذارد، فرد را به سوی نقطه آخر  (ناامیدی کامل و احتمالاً خودکشی) سوق می دهد و با القای ناامیدی و ناتوانی مطلق او را به سمت بدترین راهکار که به ظاهر موجب راحت شدنش می شود، هدایت می کند آنچه در مقایسه سطح توسعه یافتگی روستاهای استان لرستان و استانهای خودکشی خیز غرب کشور (ایلام، کرمانشاه و خوزستان) در سال 1365 تا سال 1370و سطح توسعه یافتگی فرهنگی در سال 1387 در کشور دیده می شود، نشانگر آن است که این استانها، کمترین پیشرفت و توسعه در آنها اتفاق افتاده است. به عنوان مثال، استان‌هایی که در دهه 1370 و اوایل دهه 1380 دارای بیشترین آسیب اجتماعی «خودکشی» بوده اند در میان استانهای فوق که روستاهای آنها از نظر سطوح توسعه نیافتگی (اقتصادی، جمعیتی و زیر بنایی فرهنگی – اجتماعی و بهداشتی) در وضعیت بسیار نامناسب بوده اند. رتبه های 18 تا 24 (استانهای ایلام، لرستان، خوزستان و کرمانشاه) نشانگر این وضعیت است. افزایش خودکشی در دهه 1370 را باید نتیجه  متزلزل و اسفناک بودن وضعیت اجتماعی و اقتصادی پس از جنگ دانست. سطح توسعه یافتگی روستاهای استان لرستان (در رتبه 22) موقعیت ضعیف اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی، برخورداری از امکانات و لوازم توسعه را نشان می دهد. همچنین در سال 1387 استانهای آسیب دیده از نظر سطح توسعه فرهنگی در موقعیتی محروم از امکانات فرهنگی واقع شده‌اند.

شکی نیست که وضع زندگی روستائیان و شهروندان استان نسبت به سه دهه قبل، از بسیاری جهات از جمله سواد و معلومات، رفاه اجتماعی، سطح بهداشت، تجهیز راه‌های ارتباطی، استفاده از رسانه‌های جمعی و امکانات دیگر بهبود یافته است. با وجود تمام این ترقیات وضع زندگی، به همراه خود برخی ناراحتی‌ها و ناکامی‌ها را به ارمغان آورده است و به همین علت احساس «کمبود و محرومیت» روز به روز بیشتر می شود. این محرومیت‌ها و کمبودها، به خودی خود، برخی از «ناراحتی ها» و «عصبانیت ها» را به وجود می آورند. مبنای این ناراحتی ها، واقعیت های زندگی روزمره به ویژه مشکلات اقتصادی و تقابل ارزش‌های سنتی و مدرن است و مبنای عصبانیت ها تضادهای موجود در اجتماع و خانواده است. مطالعات اجتماعی گوناگون در استان وضعیت آسیب‌های اجتماعی در زمینه اعتیاد و خودکشی را  بحرانی نشان داده‌اند.  به گونه‌ای که استان لرستان به همراه ایلام و کرمانشاه در زمینه خودکشی طی دو دهه گذشته نسبت به سایر استان‌های کشور بسیار بحرانی قلمداد شده است. اگه چه برای این گونه آسیب‌ها دلایل فراوانی عنوان می شود اما وجود فقر و بیکاری به عنوان مخرج مشترک آسیب های اجتماعی فوق به عنوان مهمترین دلایل شناخته شده ا ند. در بسیاری از شهرهای استان لرستان هنوز روحیه قبیله گرایی و آداب و رسوم روستایی بر آنها حاکم است. می توان گفت که این روستاییان حاشیه نشین شهرها هستند که هر روزه قربانی آسیب های اجتماعی از قبیل: اعتیاد، بیکاری، خودکشی و... می شوند. مرگ و میر ناشی از آسیب های اجتماعی، (اعتیاد، خودکشی، خشونت های خانگی، قتل و ... بیانگر منفیبودن شاخص«طول عمر توأم با سلامتی» استان لرستان - که یکی از شاخص های مهم توسعه انسانی است - می باشد. زیرا مردم به دلیل محروم بودن از زندگی آبرومندانه و مناسب، امکان ادامه ندارند و برای رهایی از مصائب و مشکلات پیش روی خود به کنش های پرخطر متوسل می شوند.

توسعه هدایت نشده موجب شکل‌گیری توسعه نامتوازن و تحول شتابان در استان شده است. از نشانه‌های توسعه نامتوازن می‌توان به برخورداری مناطق محروم از انواع رسانه‌های جمعی، توسعه آموزش، بهداشت، راه‌های روستایی، فرایند مصرفی کردن جامعه روستایی و در عین حال نامناسب بودن وضعیت اشتغال و درآمد روستائیان اشاره کرد. فقر و بیکاری در نقاط شهری و روستایی استان منجر به احساس بی ارزشی و بی قدرتی جوان و گرفتار شدن در دام اعتیاد، افسردگی، اختلافات خانوادگی و... شده است. طی این فرایند جوانان و زنان که سهمی ناچیز در قدرت داشته اند برای رهایی از مشکلات موجود و ضعف به خودکشی متوسل ساخته اند. پایداری ارزشهای سنتی در تضاد با ارزشهای مدرن در روستا اختلافات زیادی در خانواده ایجاد کرده است. مذمومیت رابطه عشقی قبل از ازدواج بین دو جنس در جامعه سنتی روستا در تضاد با ارزشهای مدرن جوانان امروز که خواهان این گونه آزادی ها هستند، می باشد. اختلافات خانوادگی موجب وارد شدن لطمه بر «آبرو و حیثیت» خانواده می شود، افراد در این شرایط احساس بی ارزشی نسبت به دیگران دارند و در نهایت در اعتراض بی این وضعیت و بی قدرتی خود خودکشی می کنند. توسعه اجتماعی در محیط روستا نقشهای اجتماعی زیادی به گروههای سنی و جنسی محول  کرده که در تضاد با ارزشها و باورهای سنتی هستند. به عنوان مثال دختران تحصیل کرده خواهان دستیابی به فرصت های برابر در زمینه پیشرفت و جذب مشاغل شهری و ادامه تحصیل هستند و این در تقابل با نقش مادرانه و خانه‌دار روستایی است، و حتی در تقابل با ارزشهای سنتی همچون تعصبات شدید نسبت به مسائل ناموسی است. خودکشی زنان و جوانان محصول محرومیت‌های اجتماعی و این گونه تضادهای اجتماعی است. در نهایت استدلال محقق این است که توسعه اجتماعی موجب فقیر شدن گروهی زیادی از مردم شده است. زیرا توانایی و فرصت مردم برای بهره‌مند شدن از امکانات توسعه برابر نیست. توسعه از طریق ایجاد فقر، تضادهای اجتماعی و فرهنگی را به وجود آورده که خود موجب احساس بی‌قدرتی و بی‌ارزشی زنان و جوانان در محیط روستا نسبت می شود. این فرایند در نهایت خودکشی را بوجود می آورد.

   شکل‌گیری توسعه نامتوازن در روستاهای برخوردار از امکانات، آسیبهای اجتماعی زیادی از جمله خودکشی و اعتیاد و... را برای مردم به ارمغان آورده است. این روستاها طی سه دهه گذشته در زمینه امکانات ارتباطی (جاده، تلفن، رسانه‌های جمعی مثل برخورداری از شبکه های تلویزیونی، رادیو، روزنامه، ماهواره و..) توسعه آموزش و بهداشت که هر کدام تغییرات مختص به خود را در محیط روستا ایجاد کرده است. این تغییرات باعث ایجاد ارزش‌های جدیدی مثل آزادی مثل انتخاب مسیر زندگی در زمینه ازدواج و انتخاب شغل مورد نظر شده است. در حالی که وضعیت روستاها در زمینه اشتغال و درآمدزایی در حد بسیار نامطلوبی است و همه روستاییان اعتقاد دارند که بیکاری و فقر اقتصادی خانواده ها به عنوان مهمترین عامل خودکشی جوانان است.  

 

اردشیر بهرامی / کارشناس ارشد توسعه اجتماعی، دانشگاه تهران

نسل جوان ساکن مناطق روستایی و شهرهای زندگی می‌کنند اگر بیکار باشند، چون در اینجا رفاه و آسایش را تجربه کرده و سطح توقعات و انتظارات بالاست، فشار زیادی را تحمل می کند؛ چون مردم با شهرها در ارتباط هستند و فرهنگ شهر به زندگی آنها رسوخ کرده و همیشه خود را با همدیگر مقایسه می کنند و احساس نابرابری و محرومیت عامل بسیاری از خشونت های خانوادگی و خودکشی است. روستاهایی که با شهرها ارتباط بیشتری دارند آسیب‌های بیشتری دارند. در گذشته قبل از تجربه توسعه، برابری و هم‌رنگی بیشتری در بین مردم وجود دشات با پاگشایی دنیای مدرنیته به شهرها و روستاهای کوچک این‌گونه برابری  جای خود را به نابرابری اجتماعی و اقتصادی شکل گرفت. مفهوم فقر که در گذشته تا حدی به عنوان ارزشمند و سالم بودن فرد تلقی می‌شد در دنیای توسعه فقر با اثرات و مجموعه پیامدهای نامیمونش به عنوان یک انگاره منفی و ضد ارزش در بین مردم نهادینه شد و به عنوان یک از معیارهای ارزش‌گذرای افراد و خانواده‌ها تعریف شد. ورود توسعه موجب شکل‌گیری ارتباطات گسترده روستاییان و استفاده از امکانات و سبک زندگی شهری  موجب بی‌هویتی و سردرگمی آنان شده است. زنان و جوانان روستایی که نوگرا تر هستند که چرا ماشین ندارد، وضعیت اقتصادی مناسبی ندارد، به او توهین می شود و این موجب ناراحتی و احساس بی‌ارزشی، بی‌قدرتی و پوچی آنان می گردد.

 

منابع

گزارش توسعه انسانی سازمان ملل متحدد (1994).

زیاری، کرامت الله (1379)، سنجش درجه توسعه یافتگی فرهنگی استان‌های ایران، تهران، نامه علوم‌اجتماعی شماره 16.

سالنامه آماري استان لرستان 1365، 1375 و 1382، به نقل از: سازمان مدیرت و برنامه ریزی استان لرستان، 1384: 68.

سن، آمارتيا (1381)، «توسعه به مشابه آزادي»، ترجمه حسين راغفر، نشر كوير، تهران،

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان لرستان، (مرادی، یگانه و عارفیان، احسان) «سیمای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان لرستان»، شماره نشریه 514.

امیر احمدیان، بهرام (1377)، «درجه توسعه یافتگی استانها و همسازی ملی در ایران» فصلنامه مطالعات ملی (بی شماره)

طالب، مهدی، و موسی عنبری (1384)؛ «جامعه شناسی روستایی با تاکید بر ابعاد تغییر و توسعه در جامعه روستایی ایران»، دانشگاه تهران

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 عبدالرضا قاسمی 1392-06-21 21:10
درود . مقاله ی جامعی بود . شاید یکی از عوامل دیگر خودکشی در لرستان و ایران ؛فاصله زیادی است که بین فرزندان و والدین ( دو نسل ) افتاد . متاسفانه بزرگترها فرهنگ گفتمان با فرزندان را ندارند و فرزندان هم اکثرا" دچار سرگشتگی می شوند .
 
 
#2 ویس کرمی 1392-06-21 23:54
با سلام و عرض ادب. مقاله کامل و جالبی بود از جناب بهرامی تشکر ویژه داریم. امیدواریم شاهد مطالب بیشتر از ایشان باشیم
 
 
#3 سارا 1392-07-01 10:38
ا سلاممقاله جالبی بود تا حالا فکر نکرده بودم خودکشی می تونه به توسعه ربط داشته واقعا جالب بود
 
 
#4 مددکار اجتماعی 1392-07-11 15:45
با تشکر از شما اااااسسسسستتتتت ااااددددد گرامی. مقاله بسیار جامع و کاملی بود. بسیار عالی. جمعی از همکاران شما در مرکز نواب ( حسینی ها و بدل ثنا)
 
 
#5 عطیه 1392-09-23 13:15
جناب بهرامی باسلام و عرض ادب؛
چگونه می توان از این آسیب ها رهایی یافت پیشنهادات و راهکارهای حضرتعالی می تواند راهگشا باشد لطفاً....
 
 
#6 ری رآ 1395-05-01 00:46
تفاوت بودجه , باعث تفاوت استانها و به تبع تفاوت شهرونداشون میشه.وقتیکه سرمایه گذاری در یزد ۳۰۰ برابره لرستانه وقتیکه تمام ماشین آلات کشاورزیه لرستان به اندازه,ماشین آلات کشاورزی شهرستان مرودشت نیست,وقتیکه دانشگاه لرستان سال ۵۶ تاسیس میشه و فقط الان ۶ دانشکده داره و یزد سال ۶۸ تاسیس میشه و ۱۴ دانشکده مجهز داره خوب همین نوع نگاه دولت,میزان بودجه و شکل سرمایه گذاری خیلی مهمه و باعث تفاوت استانها میشه.وقتیکه سطح نیازهای انسان ترقی پیدا کنه زندگی آدم لوکس میشه آدمیکه به نان شب محتاجه کی بفکر کلاس زبان بچشه یا کتاب تو سبد خریدش قرار میگیره.فقراقتصا دی مقدمه فقرفرهنگیه.ما دچارعقب ماندگی متوازنیم یعنی درتمام زمینه ها بطور مساوی عقبیم.برا پیشرفت هم مطالبه گری مردم مهمه هم تغیرنگاه دولت.خاتمی یزدی بود۱۰۰۰کیلومترر اه آهن بین یزدوتربت حیدریه کشیدکه یزد رو از ایزولگی درآره.وجودنیروی کارآمد درقدرت مهمه
 

در کابینه جدید از آقای روحانی وزرای بختیاری می خواهیم

 

 علی منصوری /
 " این صدای نسل جوان وپیام روشن مردم بختیاری است "در کابینه جدید از آقای روحانی وزرای لُر بختیاری می خواهیم ...

مقدمه ای در شناخت لطفعلی خان زند

 

 دکتر نجم الدین گیلانی /
فضل و فضیلت آنگاه ارزشمند است که بیگانگان نیز به آن اعتراف کنند. نگارنده این مقدمه را نه بر اساس گفته¬ها و نوشته¬های مردم لرستان، بلکه بر اساس ...

مطالبه گری فرزندان لر در خون نشست !

 

 حمید لطفی /
 واقعه تروریستی دوازدهم رمضان ( 17 خرداد ) نه تنها تهران که لرستان را  هم در سوگ دوتن از بانوان مطالبه گرش نشاند و داغی بزرگ بر داغ های فرزندان لر افزود.

«پیوستار لُری» و جایگاه آن در زبان های ایرانی شمال غربی و ایرانی جنوب غربی

 

وهاب کریمی حسنوند، ابراهیم خدایی/

تاکنون نگاه فراگیر و تطبیقی به زبان های مردم لُر وجود نداشته است و لذا نه دسته بندی مناسبی از این زبان ها داریم و نه نسبت آن ها را با سایر زبان های ایرانی به گونه ای شفاف می شناسیم. در تقسیم بندی ... 

انتخابات لرستان و دنیایی که به کام پوپولیسم شد! / تحلیلی بر انتخابات شورای اسلامی شهر خرم اباد

 

ابراهیم خدایی /

انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک بالا هستند، ما در عرصه ملّی نیز سال 1384 شاهد چنین اتفاقی بودیم، در آن ... 

برنامه،جهت وهویت مدرن لر:گفتارچهارم جغرافیای سیاسی وهارتلند لرها

 

شیح جهانگیر محمودی /
مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند، ژئوپلوتیک و جغرافیای سیاسی است و دراین میان هارتلند یا قلب سرزمین لر هاست.

اشتراکات اعراب خوزستان و مردم لُر

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب نژاد لری دارند و بلعکس مانند سادات که در سراسر سرزمین لر و هویت لری دارند و مورد احترام الوار می باشند.

گزارش تصویری : 20 اردیبهشت نکوداشت خرم آباد

 

 نشریه اینترنتی لور /
 سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد را به عنوان یکی از 7 شهر برتر گردشگری معرفی کرد مسئولان روز 20 اردیبهشت را

شال و قبا لباس مشترک سرزمین لر

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
 آنچه تصاویر قبل از متحدالشکل کردن لباس در دوره رضا خان از سرزمین لر  باقی مانده است حکایت از آن دارد که تمامی سرزمین لر از تنگه هرمز تا  خانقین عراق دارای پوشش مشترک بوده اند.

به مناسبت روز خلیج فارس / خلیج واژه ای لُری ست

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
در زبان لُری مردم جنوب ایران به خم، " خل " میگویند، خلیج از دو بخش " خل و ایج " ساخته شده است، ایج نسبت است به مانند یوشیج منسوب به یوش ...

ایل لری کرمان

 

احد رستگار فرد /
ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری ها مردمانی شجاع، سلحشور و با روحیه ی جنگ آوری بسیار بالا; و از لحاظ اخلاقی مردمانی مهماننواز، پاکدل ...

بهتر است اول خودمان را نقد کنیم !

 

 ابوالفضل بابادی شوراب /
در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان طنز پرداز کشورمان آقای شکیبا که با برنامه " قند پهلو " موجبات شادی هموطنان و همتباران را ...

بالاخر روحانی لرها را رویت کرد !

 

 حسین زمانیان /
 در دولت روحانی نیز بسان دولتهای پیشین هیچ گامی در جهت بهبود اوضاع  مناطق لُر نشین و تحقق مطالبات مردم لُر برداشته نشد ...

آیا سگوند و چغلوند با توتمیسم یا اقوام باستانی مرتبطند؟

 

ابراهیم خدایی /
وجود اسامی جانوری در ایل‌وندهای لرستان، مثل بسیاری از جوامع دیگر، فقط نشان از قریحه زیباشناختی خاص این جوامع عشایری متأثر از طبیعت دارد ...

پاسخ به برخی انتقادات درباره تاریخ لُر چراغ راه آینده

 

شیخ جهانگیر محمودی /
«هیچ سندیتی درمطالب مطروحه دراین گفتارنیست.»اما این سخن روشن است که کاملا بی پایه است.زیرا درهمه موارد اسناد و مدارک ارائه شده است، الاّ شاهنامه خوانی لُر ها ...

چرا اکثریت مردم لُر ناآگاه به ضرورت های زمان خود هستند ؟

 

حسین عیسوند اسدی /
متاسفانه در میان این همه کتاب بی محتوای ایل و نیای من که بوده و چه کرده است جای کتبی مثل" کتاب دستور زبان های لری و ... "

چهارشنبه سوری و نوروز در میان لُر های لیراوی

 

 محسن خواجه گیری /
تحویل سال و کریسمس مسیحیان پیرمردی به نام بابا نوئل می آید و در ایران در نوروز پیرمردی به نام عمو نوروز می آید ولی در لیراوی پیرزنی به نام دی نوروزو به همه خانه ها سر می زند.

 

تازه ها

روستای-پران-پرویز   احمد لطفی / پران پرویز یکی از روستاهای حال حاضر شهرستان پلدختر از توابع استان لرستان می باشد که در ده کیلومتری...
اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز کتاب:جیبی تعداد صفحات:۲۰۰صفحه قیمت:۵هزار...
تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه (نزدیکترین حزب به حسن روحانی) در یادداشتی با...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393 بیانیه صادر کرد. متن کامل این بیانیه به...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن مطالبی در بین دانش‌ آموزان سراسر کشور توزیع...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...