چهارشنبه, 04 مرداد 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...
رونمایی از کتاب «جامعه شناسی مسجد سلیمان»اثر: دکتر بهروز مرادی | نشر...
مقاله "سیمای زن در شعر شاعران زن لرستانی"نویسندگان: دکتر طاهره صادقی...
مقاله کشتار لُرها به دست قشون رضا شاه بیانگر اسناد و مدارک معتبر کشتار...

مطالب اتفاقی

«گردشگری-فرهنگی»-میانبُری-برای-توسعه-اقتصاد-و-فرهنگ
  مهدی ویس‌کرمی/ می‌توان گفت صنعت گردشگری به طور اعم و  گردشگری فرهنگی...
سهم-خواهی-تهران-از-درآمد-مالیاتی-مجاز،-اما-سهم-خواهی-مناطق-نفت-خیز-خلاف-منافع-ملی-است
   یک نماینده تهران در مجلس مدعی شده هیچ کس جوابگوی ظلمی که به تهرانی ها...
قتل-دوازده-انسان-در-پتک-جلالی-و-لزوم-بازبینی-در-مسأله-«حق»
  سامان فرجی بیرگانی / تعارض دو نظام حقوقی و غلبه حاکمیتی یکی از این دو...
نگاهی-به-تاثیر-جوک-های-قومیتی-در-جامعه
   آرزو غلامی / این ضد فرهنگ تا اندازه‌ای در جامعه رواج پیدا کرده است...
 

احتمال پاکسازی قومی لرهای عراق توسط گروه تکفیری داعش

 

 تصویر بیرونی کلیشه ای که از قومیت های عرب و کرد عراق وجود دارد دلیلی است تا اقلیت های کوچک تر نظیر لرها (فیلیون)، ترکمنها و .. دیده نشوند.

 

نشریه فرهنگی و اجتاعی لور، سامان فرجی بیرگانی: گروه تروریستی داعش به شهرهای مقدادیه و جلولاء نزدیک شده است، کرکوک در کمترین فاصله ممکن با این گروه های سلفی است و مندلی، بعقوبه نیز در تیر رس آنها قرار گرفته است .

 فاصله گروه تروریستی وخشن دولت اسلامی عراق و شام با شهر خانقین، بزرگترین شهر لرنشین عراق نیز کمتر از 50کیلومتر شده است و بدین نحو سراسر مناطق لرنشین عراق در آستانه یک نسل کشی خونین قرار گرفته است.

 

در بلوک بندی جدید قدرت در عراق که عنصر قومیت و مذهب اهمیت بیشتری پیدا کرده است ، نیروهای پیشمرگه کرد در  شمال شرق، داعش و اغلب اعراب سنی شمال و شمال غرب و حکومت مرکزی که اغلب اعراب شیعه را در سیطره خود دارند در جنوب و جنوب غرب در جغرافیای طبیعی و انسانی خود قرار گرفته اند، در این میان وضعیت اقلیتهای ترکمن و لرهای اغلب شیعه مذهب عراق که در مناطق مرکزی وشرقی بسر می برند بسیار آسیب پذیر و مبهم است.

لرهای عراق که اغلب شیعه مذهب هستند در عراق براساس نام طایفه فیلی ، کردفیلی شناخته می شوند، هرچند زبان عربی با تکیه بر آموزش های رسمی و برنامه های دولتی در میان ایشان در حال گسترش است، زبان غالب ایشان لری ملکی (ایلامی) است و جمعیت های اندکی از ایشان هم به زبان های لکی، مینجایی و... تکلم دارند، حتی جمعیت های بختیاری نیز در عراق سکونت دارند. جمعیت آنها بالغ بر یک و نیم میلیون نفر است و در نواری شمالی جنوبی ازکرکوک تا شرق بغداد و برخی شهرهای جنوبی تر از دیر باز سکونت داشته اند.

مناطق لرنشین عراق به لحاظ فرهنگی در واقع بخشی از پشت کوه لرستان و ایلام است که در دوره ی قاجار از ایران جداشد. جغرافیای آنهااغلب در دامنه ها و  کوه های کم ارتفاع  و جلگه رودهای الوند و سیروان است ، لرهای عراق بلحاظ مذهبی با شیعیان و بلحاظ ریشه نژادی خود را با کردها همگرا می بینند، اما همزمان به دلیل همین تفاوتهای قومی و مذهبی در ساختار سیاسی ناچار از اختیار حالت انزواگیرانه ای شده اند که موجب نادیده گرفته شدن حقوق شهروندی آنها هم در حکومت اقلیم کردستان و هم در نزد دولت مرکزی عراق شده و نزد حاکمان جدید نیز استمرار برخی اجحافات تاریخی در حق آنها را رقم زده است، وضعیت زندگی لرهای عراق(فیلیون) در شهرهای چند فرهنگی نظیر علی شرقی – علی غربی – بعقوبه- مقدادیه- کرکوک و..همواره ستمی ساختاری را بر آنها روا داشته و  علی رغم وجود ذخایر عظیم نفت درسرزمین خود که به نام لرستان عراق موسوم است، مناطق آنها از پایینترین میزان توسعه  در 80سال گذشته برخوردار بوده اند.

 

حکومت بعثی صدام که به دلیل مسایل قومی کینه ی بسیاری نسبت به کردها داشت، به دلیل نزیدکی سرزمینی و در دسترس بودن لرها (کردهای فیلی) وحشیانه ترین اقدامات و نسل کشی ها را در حق این قوم روا می کرد . یکی دیگر از دلایل نسل کشی لرها توسط عراق نفتخیز بودن محل سکونت آنهاست، شهر نفتخانه نخستین محل کشف نفت در عراق و خانقین مهمترین حوزه های نفتی بودند که صدام حسین تلاش داشت ترکیب قومی آنها رابا خشونت هرچه تمامتر تغییر دهد.

 

بنظر می رسد تصویر بیرونی کلیشه ای که از قومیتهای عراق وجود دارد و دو قومیت کلی کرد و عرب را برای آن معرفی کرده است.  دلیلی است تا اقلیتهای کوچکتر نظیر لرها (فیلیون) ترکمنها و .. دیده نشوند.

 

هم اکنون نیز که گروه تندروی داعش در حال قدرت گرفتن در عراق است، لرهای عراق دقیقا در نقطه اصطحکاک، داعش دولت مرکزی و کردها قرار گرفته اند و بار دیگر اهمیت استراتژیکی ذخایر نفتی مناطق لرنشین به کابوسی برای نسل کشی مجدد آنها بدل شده است.

 

و جای آن دارد که دولت جمهوری اسلامی ایران و نهادهای حقوق بشری بین المللی نگاه ویژه ای به مصایب این اقلیت ایرانی تبار داشته باشند.

 

در همین زمینه:

 

از نسل کشی های صدام تا شیعه کشی های داعش؛ لرهای عراق باید از علویان جبل السماق الگو بگیرند

 

درباره لرهای عراق:

 

سمیر سالم داوود: مسیری به سوی اقلیم لرستان (عراق)

 

 

 

فراز و فرود جنبش هویت طلبی لرهای عراق

 

 

 

لرهای فیلی کیستند؟ همان کردهای فیلی عراق؟!

 

 

 

فیلی های عراق گروهی از مردم لر هستند...

 

 

 

شعر لری ملکی (عراق) از ضیاء سورملی: جفتی چه‌ويل ديرم دوعا كردم يا خودا رووناكيان نێمينی

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 امیدی 1393-03-24 12:57
جالبه که گفته میشه سپاه قدس هم گردان های ارومیه و لرستان را برای مقابله با داعش آماده باش داده است! کلا لرها جلوی گلوله اند!
 
 
#2 لر یاسوج 1393-03-24 14:17
چیزی که مشخصه اینه که لرهای عراق تا حد زیادی خود باوری خودشون رو از دست دادن، باید سلاح به دست بگیرن و به صورت مستقل وارد عمل بشن. متاسفانه ما هم در داخل کشور ساختار درست و حسابی نداریم که بتونیم ازشون حمایت کنیم.
 
 
#3 سرباز گمنام 1393-03-24 15:26
خوشحالم که عاقبت کسی به این موضوع مهم پرداخت جغرافیای لرهای عراق بطور دقیق از غرب کلار و جنوب کرکوک وشمال خانقين ومندلي وشهربان تا شمال بصره ، بلدروز، بدره وجسان، زرباتيه، النعمانيه، العزيزيه، الحي، واسط، علي الشرقي وعلي الغربي، باكسيه والعماره وتا درون خود شهر بغداد است کهنترین مردم ساکن بغداد لرها هستند و درواقع اعراب پس از اسلام وارد عراق شدند و بر لرها پیروز شدند مهمترین جنگ اعراب در شهر لرنشین جلولا با ایرانی ها اتفاق افتاد در عراق به آنها فیلیون می گویند ساکنان شهرهای قدیمی عراق اغلب فیلیون هستند و تا اوایل پهلوی بعضی طوایف بختیاری هم در اطراف بصره وجوداشته اند
 
 
#4 عیسی قائدرحمت 1393-03-25 00:59
آقای سامان فرجی بابت این مطلب دستتان درد نکند. واقعا وضعیت این همتباران لر ما در عراق بسیار نگران کننده است خدایا مظلومیت این لرهای عراق را دریاب و خودت حافظ آنان باش.
 
 
#5 منصف 1393-03-25 09:00
آقا داعش چكار لرها داره برادره من اخه؟!اين چه تيتريه..اخه لرها ازارشون به داعش كه نرسيده وداعش هم همه ميدونيم دنبال چي هست ودنبال نسل كشي نيست كه .
 
 
#6 رهدار 1393-03-25 09:53
درود بر آسامان عزیز دستمریزاد ای کاش از نهادهای لسریاتیس نیز کمک می گرفتید .
 
 
#7 fili-rafez 1393-03-25 11:14
در خودشهر موصل هم لرها وجود دارند، متاسفانه لرهای عراق در مناطق تحت نظر حکومت حریم قرار ندارند اگر در این مناطق بودند دلسوزی بیشتری نسبت به آنها می شد. حکومت حریم هم بنظر نمی رسد خیلی متمایل به ابراز وجود فیلی ها به عنوان لر باشد هم به دلایل قومیتی و هم به دلایل ظلم صدام که مناطق فیلیون را اکثرن پاکسازی نژادی کرد و در شهرهای ناهمگون کردی- عربی مستهلک کرد داعش را الان در اصل بعثی ها اداره می کنندکه دشمنی زیادی با کردها و فیلیون دارند
 
 
#8 Urartu 1393-03-25 12:10
نویسنده عزیز اطلاعاتتان از جلولا دقیق نیست. کردهای جلولا نە فیلی و نە شیعی هستند. علاوه بر این اکنون چند روزی است که نیروهای پیشمرگ کردستان کنترل کامل شهر را در دست دارند.
کردهای فیلی در شهرکهای جنوبی تر خاصتا در بخشهایی از واسط و میسان بودند. اما اکنون این شهرکها تقریبا کاملا عربنشینند و از بافت فیلی آنان چیزی برجای نماندەاست.
 
 
#9 امیدی 1393-03-25 14:02
جنابی که به اسم "منصف" کامنت گذاشتی... عزیزم داعش یک حرکت ضد شیعی است، بی پناه ترین شیعیان عراق هم لرهای فیلی هستند. چرا این قدر بی خیال هستید؟ حداقل در دنیای مجازی که می توانید از همتباران حمایت کنید.
 
 
#10 بختیاری نژاد 1393-03-25 19:50
باسلام به دست اندر کاران نشریه معتبر لور .وجناب آقای فرجی بیرگانی از مطلب خوبی که در مورد لرهای ساکن در عراق بدست داده اند . اطلاع داشتم که از دیر باز تعداد زیادی از الوار پشتکوه در نوار شرقی عراق از جمله کوت وزرباتیه و.. زندگی میکنند ولی در حدود خانقین وآن طرفها کم اطلاع بودم. به احتمال زیاد شیعیان عراق که بزرگترین گروه جمعیتی در عراق هستند نباید به این مهم بی توجه باشند وهم چنین دولت ایران
 
 
#11 بویراحمد 1393-03-26 19:10
لر های عراق را تا قبل از دوره ی محمدرضای پهلوی در عراق به نام لر فیلی میشناختند و قبل از آن چیزی به اسم کرد فیلی! وجود نداشته
منبع:
iran-bozorg.ir/iran_bozorg/?p=204
 
 
#12 بویراحمد 1393-03-26 19:41
لر های عراق تنها یک حزب "کتله فیلیون" را دارند که باز هم کاری از پیش نمی برد.
بی دفاع ترین مردم عراق لر های فیلی هستند که خطر داعش هم نوعی بلای دیگر است.
 
 
#13 علوی 1393-03-27 13:11
شما کلمات لری فیلی ای که در این سایت اومده بخونید.
کاملا لری است :
www.mesopot.com/default/index.php?option=com_content&view=article&id=227
 
 
#14 امیدی 1393-03-28 20:12
جواب علوی /// نفهمیدم منظور شما و ابهامتان کجاست ولی در آن متن که لینکش را گذاشته اید تاکید بر لری (با املای لوری) بودن فیلی ها آشکارا دیده می شود. مثلا: من الناحية الجغرافية والثقافية يعتبر (الفيلية) قريبين من (اللور) الممتزجين بالعرب في المنطقة الممتدة على الجزء الوسط من الحدود الشرقية بين العراق وايران، من بلداتجلولاء وخانقين ومندلي شمالاً، إلى بلدة (علي الغربي) في (محافظة ميسان) جنوبا،ً مروراً بمناطق (بدرة وجصّان والكوت والنعمانية والعزيزية) والتي تقع أغلبها في محافظة واسط العراقية إضافة إلى بعض قرى محافظة ميسان.أما من الجانب الأيراني فأنمناطق الفيليه والذين يسمون (اللوُر) فتشتمل علی محافظات(كرمانشا ه وأجزاء من عيلام والاحواز).
 
 
#15 behar malgah.mihan b 1393-03-31 19:56
با سلام خدمت همه دوستان ، اگر قصئد ونظرتان یافتن حقیقت درباب لرهای عراق و یا کردهای فیلی هست بهتر است که به سراغ دکتر حمید عیدی و یا حاج رضا کرم رضایی بروید ، چون این دو بزرگوار ، از همان کردهای مورد نظر دوستان هستند.
 
 
#16 ئیلام 1393-04-22 14:10
درج ننمودن نظرات مخالف بیانگر تهجر و تعصب است.
mesopot.com/.../...
از همه لرهای حاضر در این سایت میخواهم همتون به آدرسی که آقای علوی داده اند بروید و ببینید که آیا کدام یک از کلمات کلمه لری است؟
=========
لور : دوست عزیز توهین‌ها واهانات جنابعالی به کنار، حضرتعالی مدتی‌است با نام‌های مختلف و غیرواقعی سعی در به جوسازی و به حاشیه بردن مطالب سایت دارید، این نشریه تمام تلاش خود را برای رعایت آزادی بیان به کار می‌بندد اما آزادی بیان با نشر فحاشی، توهین و عقده‌گشایی ... متفاوت است.
 
 
#17 ازنا دیار لروبختیاری 1393-10-11 13:43
تا اون جایی که من خوندم بیشترشون لری بودن
 
 
#18 لر آبدانان 1394-03-30 12:54
زنده باد لورسونه عراق خومو
 
 
#19 لر ممسنی 1394-07-27 12:39
باید تو قومیت ما یک شورای حق طلبی یا رهبری تشکیل بشه
و باید محبت و تعصبمون رو نسبت به خودمون افزایش بدیم و دست شما سردیاران مثل رهدار.قائد رحمت.خدایی.عیسو ند و ...میبوسه
لاقلش بازدید از اونها صورت بگیره
چطور مینجابی های خراسان به کمک کردها میرن ولی ما اقلیت برادرانمون رو تنها بزاریم؟
چرا سپاه از یاسوج و لرستان و بختیاری برای داعش و پژاک نیرو میبره ولی از لرها اونجا حمایت نشه
همازروی کمی داریم واقعا
 
 
#20 علی خدادادی 1394-09-03 14:34
با سلام راجع به مقاله اشاره شده از طرف خواننده مطلب آقای علوی که ارجاع به مقاله دادند:
ذیل باراگراف اللغه الفیلیه آمده است که :""الفيلية لغة مستقلة تماماً عن اللغاتالكردية"" که بیانگر استقلال لغات فیلی از کردی است. و نیز در ذیل همان بند آمده است:
""أما إخوتهم (اللور) في ايران""
که بیانگر غرابت فیلی با لری است.
اما با استناد به این مقاله اصلی ترین دلیل بر قرابت کانل فیلی و لری اشاره به
"" وقد كتب (بابا طاهر الهمداني) بعض قصائده بهذه اللهجة""
که بر همگان روشن است که باباطاهر به لری شعر می سرودند.
 
 
#21 محسن گودرزی 1395-07-07 09:22
لرهای عراق که در 3 شهر خانقین بدره و کوت زندگی میکنند برای خوشون فراکسیون مستقل و پرچم جدا دارند و تحت فرمان کردستان جعلی قرار ندارد، زنده باد لرستان بزرگـــــــــــ ــ*
 
 
#22 دریکوند 1395-08-29 16:26
این عقیده که هر جامعه ای میتواند خود را در قبال پیامدهای جهانی شدن ایزوله کند کاملأ پوچ و غلط است پیامد چنین طرز تفکری تروریسم است.داعش و طالبان و القاعده و بوکوحرام ریشه در تفکرات ابن تیمیه در قرن هفتم هجری دارند.این گروههای تروریستی با نهادهای مدرن و تجدد و تکنولوژی مشکل ریشه ای دارند.داعش و طالبان و القاعده و امثالهم یک تفکرند و در جامعه اسلامی هستند و حضور دارند.
 

ماسه، نخل و برنو از سواحل لرنشین خلیج فارس می گویند

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
بلوکات پادریه به عنوان بخشی از جامعه لُر همواره در مسیر مبارزه با استعمار شرقی و رضاخانی کوشیده و برگ زرینی از افتخارات لُر و ایران هستند.

از بوم گرایی و هویت قومی تا توسعه ی لرستانات

 

 اشکان خورشیدوند /
 نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا کوچولو ، علی  دیناروند ، هانیه اکبریان ، مهدیه هراتی، مهدی مرادی ... نوشتند و به آنها توجه کردند ؟

آنچه که خوار آید روزی به کار آید / نادیده گرفتن زبان های لری در ایران توسط خبرگزاری رسمی مهر

 

 حسین زمانیان /
مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر از سوی دولتمرادن و رسانه ها بخرج داده میشود. در معدود برنامه هایی که از سوی دولت در خصوص اقوام ارائه داده شده است ...

مروری بر اقوام و مردمان لُر جنوب

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /

 لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف زبان لری سخن می  گویند، ساکنین استان های بوشهر، خوزستان ، فارس و کوهگیلویه و بویر احمد لرهای جنوبی هستند.

قم رود چیست ؟ نکاتی مهم در باب پروژه انتقال آب موسوم به قم رود

 

 حمید لطفی /
 طرح موسوم به انتقال آب الیگودرز در شرق لرستان به قم در رسانه های  ایرانی عمدتا با عنوان مبهم و کلی "قمرود"با"انتقال آب از سرشاخ های دز  "نامیده میشود!

در عصر تشنگی سیمره نشین ها؛ طرح های ملّی به کدام سمت جاری می شوند؟

 

 علی باجلان /
طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع و تخصیص بودجه به فلات مرکزی ایران و مناطق کویری است نام طرح ملی می گیرد ?

آمار های دولتی و حکایت فرزندان ناتنی

 

 حمید لطفی /
 در تازه ترین این آمارها که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است به خوبی  می توان پی برد سرمایه و غنای مملکت در کجا جمع شده و در کجا ته  کشیده است!

مطالبه گری با معامله و مطالبه گری بی معامله

 

جهانگیر محمودی /
در تحقیقات دانشگاهی که انجام شده روشن است که روسای جمهور ما در دوره خویش به قوم و شهر و محیط خود بیشتر رسیدگی کرده اند. اما آنچه که اهمیت فراوان دارد ...

گفتمان لُرگرایی، باید ها و نباید ها

 

 ابوالفضل بابادی شوراب /
عدم بیان این تعاریف در جامعه،باعث رشد ذهنیت های خطرناک و غلطی  نسبت به این گرایش تفکری می شود و لرستیزان برای تخریب این تفکر ...

در کابینه جدید از آقای روحانی وزرای بختیاری می خواهیم

 

 علی منصوری /
 " این صدای نسل جوان وپیام روشن مردم بختیاری است "در کابینه جدید از آقای روحانی وزرای لُر بختیاری می خواهیم ...

مقدمه ای در شناخت لطفعلی خان زند

 

 دکتر نجم الدین گیلانی /
فضل و فضیلت آنگاه ارزشمند است که بیگانگان نیز به آن اعتراف کنند. نگارنده این مقدمه را نه بر اساس گفته¬ها و نوشته¬های مردم لرستان، بلکه بر اساس ...

مطالبه گری فرزندان لر در خون نشست !

 

 حمید لطفی /
 واقعه تروریستی دوازدهم رمضان ( 17 خرداد ) نه تنها تهران که لرستان را  هم در سوگ دوتن از بانوان مطالبه گرش نشاند و داغی بزرگ بر داغ های فرزندان لر افزود.

«پیوستار لُری» و جایگاه آن در زبان های ایرانی شمال غربی و ایرانی جنوب غربی

 

وهاب کریمی حسنوند، ابراهیم خدایی/

تاکنون نگاه فراگیر و تطبیقی به زبان های مردم لُر وجود نداشته است و لذا نه دسته بندی مناسبی از این زبان ها داریم و نه نسبت آن ها را با سایر زبان های ایرانی به گونه ای شفاف می شناسیم. در تقسیم بندی ... 

انتخابات لرستان و دنیایی که به کام پوپولیسم شد! / تحلیلی بر انتخابات شورای اسلامی شهر خرم اباد

 

ابراهیم خدایی /

انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک بالا هستند، ما در عرصه ملّی نیز سال 1384 شاهد چنین اتفاقی بودیم، در آن ... 

برنامه،جهت وهویت مدرن لر:گفتارچهارم جغرافیای سیاسی وهارتلند لرها

 

شیح جهانگیر محمودی /
مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند، ژئوپلوتیک و جغرافیای سیاسی است و دراین میان هارتلند یا قلب سرزمین لر هاست.

اشتراکات اعراب خوزستان و مردم لُر

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب نژاد لری دارند و بلعکس مانند سادات که در سراسر سرزمین لر و هویت لری دارند و مورد احترام الوار می باشند.

گزارش تصویری : 20 اردیبهشت نکوداشت خرم آباد

 

 نشریه اینترنتی لور /
 سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد را به عنوان یکی از 7 شهر برتر گردشگری معرفی کرد مسئولان روز 20 اردیبهشت را

 

تازه ها

معرفي-جلگه-ی-چم-کلان   احمد لطفی /چم كلان نام جلگه اي سرسبز و خرم است كه در ساحل جنوبي رودخانه سيمره و در پنج كيلومتري شمال وشمال...
خبرگزاری-مهر-لرها-را-از-ایران-حذف-کرد  به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، خبرگزاری مهر در اقدامی عجیب یک نقشه پراکندگی زبان‌ها در ایران منتشر کرده است و در...
سردار-کیخاله-یا-کیقباد-خان   احمد لطفی /سردار کیخاله یا کیقباد خان ابن سلیمان خان ابن عابد خان ابن پاشا خان ابن مظفرخان فردی از تیره...
چه-طور-شد-که-اصفهان-لرستان-و-چهارمحال-بختیاری-را-بلعید  رضا ساکی: تغییر مرز میان لرستان، چهارمحال‌وبختیاری کار ساده‌ای نیست اما قضیه به این سادگی‌ها هم نیست. استاندار...
تهرانی‌ها-پول‌دارترین-کُردها-و-لرها،‌بی‌پول‌ترین‌ها  تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها، یزدی‌ها و اهالی فارس پول‌دارترین ها و سیستانی‌وبلوچستانی‌ها، کهکیلویه‌ای‌ها، لرستانی‌ها...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...