دوشنبه, 30 بهمن 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

از-زبان-مادری-خودم-تا-زبان-مادری-دیگران-یادداشت-یک-فعال-گیلک-با-تفأل-به-یک-آواز-لُری
  نوشتن از زبان مادری، از وبلاگ و نارضایتی‌مون از وضعیت جامعه و کشورمون،...
گزارش-تصویری-از-رقص-لری-در-ورزشگاه-آزادی-زردپوشان-بختیاری-جان-پایتخت-نشین-ها-را-به-لب-آوردند
  پس از به ثمر رسیدن گل نخست بازی توسط کیومرث چراغی، نیمکت مسجد سلیمانی...
حیف-است-که-یک-لربلاگ-حذف-شود؛-بررسی-یک-پدیدۀ-خودویرانگر
   محمد ساکی /  تاکنون شاهد حذف چندین لربلاگ واقعا مفید بوده ایم. حتما...
نقد-خود-آری-خودزنی-خیر-آیا-محرومیت-یک-مساله-ی-استانی-است؟
  ابراهیم خدایی / اگر منظور شما از نقد درونی این است که فرموده اید: حرف...
جعل-تاریخ-یا-جهل-به-تاریخ؛-توضیحی-برای-منتقدان-تجلیل-دکتر-رضایی-از-سردار-اسعد-بختیاری
  ساسان والیزاده / شگفت آن که کسی شتابزده کله کج نهد و  به زعم شنیدن...

پر بازدیدترین های ماه

 

احتمال پاکسازی قومی لرهای عراق توسط گروه تکفیری داعش

 

 تصویر بیرونی کلیشه ای که از قومیت های عرب و کرد عراق وجود دارد دلیلی است تا اقلیت های کوچک تر نظیر لرها (فیلیون)، ترکمنها و .. دیده نشوند.

 

نشریه فرهنگی و اجتاعی لور، سامان فرجی بیرگانی: گروه تروریستی داعش به شهرهای مقدادیه و جلولاء نزدیک شده است، کرکوک در کمترین فاصله ممکن با این گروه های سلفی است و مندلی، بعقوبه نیز در تیر رس آنها قرار گرفته است .

 فاصله گروه تروریستی وخشن دولت اسلامی عراق و شام با شهر خانقین، بزرگترین شهر لرنشین عراق نیز کمتر از 50کیلومتر شده است و بدین نحو سراسر مناطق لرنشین عراق در آستانه یک نسل کشی خونین قرار گرفته است.

 

در بلوک بندی جدید قدرت در عراق که عنصر قومیت و مذهب اهمیت بیشتری پیدا کرده است ، نیروهای پیشمرگه کرد در  شمال شرق، داعش و اغلب اعراب سنی شمال و شمال غرب و حکومت مرکزی که اغلب اعراب شیعه را در سیطره خود دارند در جنوب و جنوب غرب در جغرافیای طبیعی و انسانی خود قرار گرفته اند، در این میان وضعیت اقلیتهای ترکمن و لرهای اغلب شیعه مذهب عراق که در مناطق مرکزی وشرقی بسر می برند بسیار آسیب پذیر و مبهم است.

لرهای عراق که اغلب شیعه مذهب هستند در عراق براساس نام طایفه فیلی ، کردفیلی شناخته می شوند، هرچند زبان عربی با تکیه بر آموزش های رسمی و برنامه های دولتی در میان ایشان در حال گسترش است، زبان غالب ایشان لری ملکی (ایلامی) است و جمعیت های اندکی از ایشان هم به زبان های لکی، مینجایی و... تکلم دارند، حتی جمعیت های بختیاری نیز در عراق سکونت دارند. جمعیت آنها بالغ بر یک و نیم میلیون نفر است و در نواری شمالی جنوبی ازکرکوک تا شرق بغداد و برخی شهرهای جنوبی تر از دیر باز سکونت داشته اند.

مناطق لرنشین عراق به لحاظ فرهنگی در واقع بخشی از پشت کوه لرستان و ایلام است که در دوره ی قاجار از ایران جداشد. جغرافیای آنهااغلب در دامنه ها و  کوه های کم ارتفاع  و جلگه رودهای الوند و سیروان است ، لرهای عراق بلحاظ مذهبی با شیعیان و بلحاظ ریشه نژادی خود را با کردها همگرا می بینند، اما همزمان به دلیل همین تفاوتهای قومی و مذهبی در ساختار سیاسی ناچار از اختیار حالت انزواگیرانه ای شده اند که موجب نادیده گرفته شدن حقوق شهروندی آنها هم در حکومت اقلیم کردستان و هم در نزد دولت مرکزی عراق شده و نزد حاکمان جدید نیز استمرار برخی اجحافات تاریخی در حق آنها را رقم زده است، وضعیت زندگی لرهای عراق(فیلیون) در شهرهای چند فرهنگی نظیر علی شرقی – علی غربی – بعقوبه- مقدادیه- کرکوک و..همواره ستمی ساختاری را بر آنها روا داشته و  علی رغم وجود ذخایر عظیم نفت درسرزمین خود که به نام لرستان عراق موسوم است، مناطق آنها از پایینترین میزان توسعه  در 80سال گذشته برخوردار بوده اند.

 

حکومت بعثی صدام که به دلیل مسایل قومی کینه ی بسیاری نسبت به کردها داشت، به دلیل نزیدکی سرزمینی و در دسترس بودن لرها (کردهای فیلی) وحشیانه ترین اقدامات و نسل کشی ها را در حق این قوم روا می کرد . یکی دیگر از دلایل نسل کشی لرها توسط عراق نفتخیز بودن محل سکونت آنهاست، شهر نفتخانه نخستین محل کشف نفت در عراق و خانقین مهمترین حوزه های نفتی بودند که صدام حسین تلاش داشت ترکیب قومی آنها رابا خشونت هرچه تمامتر تغییر دهد.

 

بنظر می رسد تصویر بیرونی کلیشه ای که از قومیتهای عراق وجود دارد و دو قومیت کلی کرد و عرب را برای آن معرفی کرده است.  دلیلی است تا اقلیتهای کوچکتر نظیر لرها (فیلیون) ترکمنها و .. دیده نشوند.

 

هم اکنون نیز که گروه تندروی داعش در حال قدرت گرفتن در عراق است، لرهای عراق دقیقا در نقطه اصطحکاک، داعش دولت مرکزی و کردها قرار گرفته اند و بار دیگر اهمیت استراتژیکی ذخایر نفتی مناطق لرنشین به کابوسی برای نسل کشی مجدد آنها بدل شده است.

 

و جای آن دارد که دولت جمهوری اسلامی ایران و نهادهای حقوق بشری بین المللی نگاه ویژه ای به مصایب این اقلیت ایرانی تبار داشته باشند.

 

در همین زمینه:

 

از نسل کشی های صدام تا شیعه کشی های داعش؛ لرهای عراق باید از علویان جبل السماق الگو بگیرند

 

درباره لرهای عراق:

 

سمیر سالم داوود: مسیری به سوی اقلیم لرستان (عراق)

 

 

 

فراز و فرود جنبش هویت طلبی لرهای عراق

 

 

 

لرهای فیلی کیستند؟ همان کردهای فیلی عراق؟!

 

 

 

فیلی های عراق گروهی از مردم لر هستند...

 

 

 

شعر لری ملکی (عراق) از ضیاء سورملی: جفتی چه‌ويل ديرم دوعا كردم يا خودا رووناكيان نێمينی

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 امیدی 1393-03-24 12:57
جالبه که گفته میشه سپاه قدس هم گردان های ارومیه و لرستان را برای مقابله با داعش آماده باش داده است! کلا لرها جلوی گلوله اند!
 
 
#2 لر یاسوج 1393-03-24 14:17
چیزی که مشخصه اینه که لرهای عراق تا حد زیادی خود باوری خودشون رو از دست دادن، باید سلاح به دست بگیرن و به صورت مستقل وارد عمل بشن. متاسفانه ما هم در داخل کشور ساختار درست و حسابی نداریم که بتونیم ازشون حمایت کنیم.
 
 
#3 سرباز گمنام 1393-03-24 15:26
خوشحالم که عاقبت کسی به این موضوع مهم پرداخت جغرافیای لرهای عراق بطور دقیق از غرب کلار و جنوب کرکوک وشمال خانقين ومندلي وشهربان تا شمال بصره ، بلدروز، بدره وجسان، زرباتيه، النعمانيه، العزيزيه، الحي، واسط، علي الشرقي وعلي الغربي، باكسيه والعماره وتا درون خود شهر بغداد است کهنترین مردم ساکن بغداد لرها هستند و درواقع اعراب پس از اسلام وارد عراق شدند و بر لرها پیروز شدند مهمترین جنگ اعراب در شهر لرنشین جلولا با ایرانی ها اتفاق افتاد در عراق به آنها فیلیون می گویند ساکنان شهرهای قدیمی عراق اغلب فیلیون هستند و تا اوایل پهلوی بعضی طوایف بختیاری هم در اطراف بصره وجوداشته اند
 
 
#4 عیسی قائدرحمت 1393-03-25 00:59
آقای سامان فرجی بابت این مطلب دستتان درد نکند. واقعا وضعیت این همتباران لر ما در عراق بسیار نگران کننده است خدایا مظلومیت این لرهای عراق را دریاب و خودت حافظ آنان باش.
 
 
#5 منصف 1393-03-25 09:00
آقا داعش چكار لرها داره برادره من اخه؟!اين چه تيتريه..اخه لرها ازارشون به داعش كه نرسيده وداعش هم همه ميدونيم دنبال چي هست ودنبال نسل كشي نيست كه .
 
 
#6 رهدار 1393-03-25 09:53
درود بر آسامان عزیز دستمریزاد ای کاش از نهادهای لسریاتیس نیز کمک می گرفتید .
 
 
#7 fili-rafez 1393-03-25 11:14
در خودشهر موصل هم لرها وجود دارند، متاسفانه لرهای عراق در مناطق تحت نظر حکومت حریم قرار ندارند اگر در این مناطق بودند دلسوزی بیشتری نسبت به آنها می شد. حکومت حریم هم بنظر نمی رسد خیلی متمایل به ابراز وجود فیلی ها به عنوان لر باشد هم به دلایل قومیتی و هم به دلایل ظلم صدام که مناطق فیلیون را اکثرن پاکسازی نژادی کرد و در شهرهای ناهمگون کردی- عربی مستهلک کرد داعش را الان در اصل بعثی ها اداره می کنندکه دشمنی زیادی با کردها و فیلیون دارند
 
 
#8 Urartu 1393-03-25 12:10
نویسنده عزیز اطلاعاتتان از جلولا دقیق نیست. کردهای جلولا نە فیلی و نە شیعی هستند. علاوه بر این اکنون چند روزی است که نیروهای پیشمرگ کردستان کنترل کامل شهر را در دست دارند.
کردهای فیلی در شهرکهای جنوبی تر خاصتا در بخشهایی از واسط و میسان بودند. اما اکنون این شهرکها تقریبا کاملا عربنشینند و از بافت فیلی آنان چیزی برجای نماندەاست.
 
 
#9 امیدی 1393-03-25 14:02
جنابی که به اسم "منصف" کامنت گذاشتی... عزیزم داعش یک حرکت ضد شیعی است، بی پناه ترین شیعیان عراق هم لرهای فیلی هستند. چرا این قدر بی خیال هستید؟ حداقل در دنیای مجازی که می توانید از همتباران حمایت کنید.
 
 
#10 بختیاری نژاد 1393-03-25 19:50
باسلام به دست اندر کاران نشریه معتبر لور .وجناب آقای فرجی بیرگانی از مطلب خوبی که در مورد لرهای ساکن در عراق بدست داده اند . اطلاع داشتم که از دیر باز تعداد زیادی از الوار پشتکوه در نوار شرقی عراق از جمله کوت وزرباتیه و.. زندگی میکنند ولی در حدود خانقین وآن طرفها کم اطلاع بودم. به احتمال زیاد شیعیان عراق که بزرگترین گروه جمعیتی در عراق هستند نباید به این مهم بی توجه باشند وهم چنین دولت ایران
 
 
#11 بویراحمد 1393-03-26 19:10
لر های عراق را تا قبل از دوره ی محمدرضای پهلوی در عراق به نام لر فیلی میشناختند و قبل از آن چیزی به اسم کرد فیلی! وجود نداشته
منبع:
iran-bozorg.ir/iran_bozorg/?p=204
 
 
#12 بویراحمد 1393-03-26 19:41
لر های عراق تنها یک حزب "کتله فیلیون" را دارند که باز هم کاری از پیش نمی برد.
بی دفاع ترین مردم عراق لر های فیلی هستند که خطر داعش هم نوعی بلای دیگر است.
 
 
#13 علوی 1393-03-27 13:11
شما کلمات لری فیلی ای که در این سایت اومده بخونید.
کاملا لری است :
www.mesopot.com/default/index.php?option=com_content&view=article&id=227
 
 
#14 امیدی 1393-03-28 20:12
جواب علوی /// نفهمیدم منظور شما و ابهامتان کجاست ولی در آن متن که لینکش را گذاشته اید تاکید بر لری (با املای لوری) بودن فیلی ها آشکارا دیده می شود. مثلا: من الناحية الجغرافية والثقافية يعتبر (الفيلية) قريبين من (اللور) الممتزجين بالعرب في المنطقة الممتدة على الجزء الوسط من الحدود الشرقية بين العراق وايران، من بلداتجلولاء وخانقين ومندلي شمالاً، إلى بلدة (علي الغربي) في (محافظة ميسان) جنوبا،ً مروراً بمناطق (بدرة وجصّان والكوت والنعمانية والعزيزية) والتي تقع أغلبها في محافظة واسط العراقية إضافة إلى بعض قرى محافظة ميسان.أما من الجانب الأيراني فأنمناطق الفيليه والذين يسمون (اللوُر) فتشتمل علی محافظات(كرمانشا ه وأجزاء من عيلام والاحواز).
 
 
#15 behar malgah.mihan b 1393-03-31 19:56
با سلام خدمت همه دوستان ، اگر قصئد ونظرتان یافتن حقیقت درباب لرهای عراق و یا کردهای فیلی هست بهتر است که به سراغ دکتر حمید عیدی و یا حاج رضا کرم رضایی بروید ، چون این دو بزرگوار ، از همان کردهای مورد نظر دوستان هستند.
 
 
#16 ئیلام 1393-04-22 14:10
درج ننمودن نظرات مخالف بیانگر تهجر و تعصب است.
mesopot.com/.../...
از همه لرهای حاضر در این سایت میخواهم همتون به آدرسی که آقای علوی داده اند بروید و ببینید که آیا کدام یک از کلمات کلمه لری است؟
=========
لور : دوست عزیز توهین‌ها واهانات جنابعالی به کنار، حضرتعالی مدتی‌است با نام‌های مختلف و غیرواقعی سعی در به جوسازی و به حاشیه بردن مطالب سایت دارید، این نشریه تمام تلاش خود را برای رعایت آزادی بیان به کار می‌بندد اما آزادی بیان با نشر فحاشی، توهین و عقده‌گشایی ... متفاوت است.
 
 
#17 ازنا دیار لروبختیاری 1393-10-11 13:43
تا اون جایی که من خوندم بیشترشون لری بودن
 
 
#18 لر آبدانان 1394-03-30 12:54
زنده باد لورسونه عراق خومو
 
 
#19 لر ممسنی 1394-07-27 12:39
باید تو قومیت ما یک شورای حق طلبی یا رهبری تشکیل بشه
و باید محبت و تعصبمون رو نسبت به خودمون افزایش بدیم و دست شما سردیاران مثل رهدار.قائد رحمت.خدایی.عیسو ند و ...میبوسه
لاقلش بازدید از اونها صورت بگیره
چطور مینجابی های خراسان به کمک کردها میرن ولی ما اقلیت برادرانمون رو تنها بزاریم؟
چرا سپاه از یاسوج و لرستان و بختیاری برای داعش و پژاک نیرو میبره ولی از لرها اونجا حمایت نشه
همازروی کمی داریم واقعا
 
 
#20 علی خدادادی 1394-09-03 14:34
با سلام راجع به مقاله اشاره شده از طرف خواننده مطلب آقای علوی که ارجاع به مقاله دادند:
ذیل باراگراف اللغه الفیلیه آمده است که :""الفيلية لغة مستقلة تماماً عن اللغاتالكردية"" که بیانگر استقلال لغات فیلی از کردی است. و نیز در ذیل همان بند آمده است:
""أما إخوتهم (اللور) في ايران""
که بیانگر غرابت فیلی با لری است.
اما با استناد به این مقاله اصلی ترین دلیل بر قرابت کانل فیلی و لری اشاره به
"" وقد كتب (بابا طاهر الهمداني) بعض قصائده بهذه اللهجة""
که بر همگان روشن است که باباطاهر به لری شعر می سرودند.
 
 
#21 محسن گودرزی 1395-07-07 09:22
لرهای عراق که در 3 شهر خانقین بدره و کوت زندگی میکنند برای خوشون فراکسیون مستقل و پرچم جدا دارند و تحت فرمان کردستان جعلی قرار ندارد، زنده باد لرستان بزرگـــــــــــ ــ*
 
 
#22 دریکوند 1395-08-29 16:26
این عقیده که هر جامعه ای میتواند خود را در قبال پیامدهای جهانی شدن ایزوله کند کاملأ پوچ و غلط است پیامد چنین طرز تفکری تروریسم است.داعش و طالبان و القاعده و بوکوحرام ریشه در تفکرات ابن تیمیه در قرن هفتم هجری دارند.این گروههای تروریستی با نهادهای مدرن و تجدد و تکنولوژی مشکل ریشه ای دارند.داعش و طالبان و القاعده و امثالهم یک تفکرند و در جامعه اسلامی هستند و حضور دارند.
 
 
#23 بهروز 1396-05-29 18:15
حالا با این مطالب که گفته شد معلوم شد که ایلام(لرستان پشتکوه)بایستی سرزمینی لر نشین باشد چرا که این پیوستگی لرهای عراق و ایران در گذشته وجود داشته و این ارتباط از طریق ایلام بوده و این جمعیت ساکن در عراق لر هستند و کرد نمیباشند.چرا که رضا خائن پهلوی 3 شهرستان بزرگ از لرستان را(دره شهر-دهلران-آبدا نان) در دوره پهلوی به ایلام ضمیمه کرد و اتفاقا دهلران شهری مرزی با عراق امروزی است و ایلام در گذشته بخش پشتکوه لرستان بوده است.و مردم جنوب ایلام همگی اکثرشان لر هستند.چطور میشود که لرستان ایران و عراق مردمانش لر هستند،اما این وسط ایلام که بین اینهاست کرد شده است؟؟؟کردها فقط در قسمت شمال غرب ایران و عراق هستند.سیاست دولت ایران در مورد ترکیب قومیتی ایلام اشتباه بوده و هست و باید آمار صحیحی از جمعیت لرهای این استان منتشر کنند.
 

«لک» نام مجموعه طوایف لُر ساکن در همدان و مرکزی و قم بوده است

 

عیسی قائدرحمت /

منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن قلمرو عراق عجم و علیشکر استفاده می شده و نباید آن را با کاربرد امروزین این واژه که شامل مردم هرو، دلفان ... 

در سفرنامه های ایرانیان، تا پیش از مشروطه، از نام لک برای مردم لرستان استفاده نشده است

 

عیسی قائدرحمت / 

تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب لرستان را به نام "لر فیلی" می شناختند از زمان مشروطه به بعد، آرام آرام نام لک برای زبان یا مجموعه طوایف سلسله ودلفان به کار برده شد.

کورش قانون یکسان و فرهنگ ثابتی را به ملل مختلف تحمیل نمی کرد

 

علی باجلان /

در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی صورت میگیرد و فرهنگ غالب سعی در حذف و هضم خرده فرهنگ ها و فرهنگ و هویت اقوام را دارد باید روز کورش ...

کریستف کلمب باشیم اما کشفیات مان در حدّ «شباهت دو کلمه» نباشد / آیا در قفقاز، پاکستان و اندونزی لر داریم؟

 

ابراهیم خدایی /

در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی و لری داریم  وجود دارند و در تمام این زبان ها نیز این امکان وجود دارد که دو حرف لام و راء و کاف و... کنار همدیگر قرار بگیرند ...

پیشنهاد مکان یابی مرکز سیماشکی عیلامی در خرم آباد

 

دکتر محمد بهرامی /

احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین قلعه فلک الافلاک یافت شده، همان سیماش مورد اشارۀ سارگون آشوری است که در کنار سایت های باستانی درّه همچون تپه ماسور، تپه دارایی و تپه زاهدشیر ..

صدا و سیما، صدای مردم لُر را بشنود!

 

لهراسب قلی پور لوایی /

لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده و قابلیت دفاع از خود را هم دارد، برای امیال آقای کمال تبریزی٬ و چند میلیارد هزینه ای که خرج « دشنام فیلم» به بختیاری کرده است به صحنه نیاوریدش!

لک داغستان با لک لرستان ارتباطی ندارد / «اسم های مشابه» میان همه فرهنگ ها و مناطق جهان وجود دارد!

 

عیسی قائدرحمت/

خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک و لاک، سگوند و سکا، بختیاری و باکتریا، کاسیان و کاسی و غیره دامن گیر لرستان شناسی شده است. لک ها یا لاک های داغستان ...

مخالفت شوراى علمى بازبينى با پخش سريال «سرزمين مادرى» / لزوم اعاده حیثیت از سردار اسعد بختیاری

 

مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه تنها کار پیش نرفته بلکه دردسرهای تازه ای نیز ...

سرزمین کهن و امکان گشودن گره ای که در دست صدا وسیماست

 

سامان فرجی بیرگانی /

در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین کهن و غیره، همیشه ما مردم لُر باید  کوتاه بیاییم و همیشه نمی شود کاری کرد، چون خیلی برایشان هزینه شده!!!

فوتبال؛ ابزاری برای هویت خواهی جامعه لر

 

ابوالفضل بابادی شوراب/ 

تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ، خیبر خرم آباد و شهرداری یاسوج و....با همه بضاعت شان نتوانستند روزهای خوب فوتبال خود را حفظ کنند.

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...