جمعه, 29 دی 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

وقتی-دومین-جمعیت-قومی-ایران-نادیده-انگاشته-می‌شود
  مهدی ویس‌کرمی / از آقای یونسی با توجه به سابقه و مسئولیت کنونی‌شان...
باباطاهر-همدانی-و-شعر-آمیخته-فارسی-لری-فارسلری
  ابراهیم خدایی / با در نظر گرفتن پراکندگی ابیات فارسلُری در دیوان کسانی...
«شیرکو-بیکس»-مردی-از-وِلات-افسون
  مهدی ویس‌کرمی/ آنچه انگیزه‌ی نوشتن این سطور شد دو بهانه است: نخست در...
فراز-و-فرود-جنبش-هویت-طلبی-لرهای-عراق
  عیسی قائدرحمت / مردم لُر فیلی در عراق، همگان بر هویت لُری خود تاکید...
از-بختیاری-تا-بدخشان؛-شعر-رهدار-پیام‌آور-فردا‌‌های-رویایی-است
  غفران بدخشانی   - شاعر افغان مقیم هلند / من هیچ‌گاهی در ایران...
 

متن و حواشی یک اکران ویژه در لرستان/«ایران برگر» در تنور داغ منتقدان

 

فیلم سینمایی "ایران برگر" عصر چهارشنبه در اکرانی غیرعمومی در سینما استقلال خرم‌آباد با حضور سازندگان، مسئولین استان و اصحاب رسانه روی پرده رفت که انتقادات بسیاری را از سوی حاضران به همراه داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در همین زمینه:

 

متن و حواشی یک اکران ویژه در لرستان/«ایران برگر» در تنور داغ منتقدان

 

نقدي بر فيلم «جاده هاي سرد» اثر جعفری جوزانی /سحر جوزانی؛ دختری که میان مادر آمریکایی و مادربزرگ لر دومی را برگزید!

 

نعمت پور: ایران برگر جای انتقاد دارد، چه نمادی از ایران باشد، چه نمادی از لرستان!

 

ایوب محمدی: ما لرها همیشه تسلیم سینما بوده ایم!

 

 

 

اکران فیلم "ایران برگر" برای جمعی از نخبگان، هنرمندان، مدیران، دانشگاهیان و رسانه های استان انتقادات و حواشی بسیاری را به دنبال داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، فیلم سینمایی "ایران برگر" عصر چهارشنبه در اکرانی ویژه و غیرعمومی در سینما استقلال خرم آباد با حضور مسعود جعفری جوزانی کارگردان فیلم، محمدهادی کریمی نویسنده، هوشنگ بازوند استاندار لرستان، فرمانده انتظامی استان لرستان، نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت ابوالفضل(ع)، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان و اصحاب رسانه روی پرده رفت که انتقادات بسیاری را از سوی حاضران به همراه داشت.

در جریان این اکران ویژه عمده حاضران به نقد اثر جدید جعفری جوزانی پرداختند به طوریکه در لحظاتی سالن با انتقادات جدی منتقدان لرستانی به همهمه کشیده شد.

تمجید مدیرکل ارشاد لرستان از جعفری جوزانی

در ابتدای مراسم اکران این فیلم حجت الاسلام حمیدرضا حنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه مسعود جعفری جوزانی را همه می شناسند و به عنوان شخصیت بزرگی در سطح کشور و فراتر از آن مطرح هستند، اظهار داشت: آثار سینمایی خوب ایشان را همه دیده اند و فیلم "جاده های سرد" این کارگردان بی نظیر بود.

وی با بیان اینکه استاندار لرستان به طور مخصوص پیگیر آوردن این فیلم بودند، تصریح کرد: این فیلم برای اعضای شورای تامین استان، مدیران کل و هنرمندان اکران می شود.

ایران برگر

بنابر این گزارش پس از سخنان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان فیلم ایران برگر به روی پرده رفت و بعد از اکران این فیلم مسعود جعفری جوزانی و محمدهادی کرمی به روی صحنه آمدند تا در جلسه نقد فیلم "ایران برگر" حضور داشته باشند.

چرا "ایران برگر" با زبان لری ساخته شد؟

مسعود جعفری جوزانی در سخنانی با اشاره به اینکه خوشحالم که در وطن خودم هستم، اظهار داشت: فیلم های سینمایی جاده های سرد، شیرسنگی و در مسیر تندباد را با گویش لری خودم از سال ۶۲ ساخته ام.

وی با بیان اینکه فیلمنامه فیلم سینمایی "ایران برگر" نیز سال ۱۳۸۰ نوشته و در سال ۱۳۸۱ فیلم ساخته شد و پروانه گرفت، تصریح کرد: مراحل اکران این فیلم به خاطر ساختن سریال در چشم باد تا به امروز عقب افتاد.

این کارگردان سینما و تلویزیون با تاکید بر اینکه یک نفر از من سوال کرد که این فیلم می توانست با هر گویش دیگری ساخته شود چرا از گویش لری در ان استفاده کرده اید؟ افزود: جواب من این است که فیلم سازی که اهل لرستان است وقتی حرف می زند با افتخار با گویش خود حرف می زند.

جعفری جوزانی با اشاره به اینکه یکی از پاک ترین گویش هایی که بیشترین کلمات اصیل زبان دری را دارد گویش لری است، گفت: اسم روستایی که فیلم در آن جریان دارد "شید" است که یک کلمه اصیل و به معنای نور است.

وی با بیان اینکه به این دلیل "شید" را انتخاب کردیم چرا که یک کلمه اصیل است، تصریح کرد: خودم نیز با افتخار پسوند جوزانی را به دنبال می کشم.

این کارگردان سینما و تلویزیون یادآور شد: طبیعی بود به زبان خودم فیلم بسازم چون درک عمیق تری از آن دارم.

هر قومی آدم خوب و بد دارد!

جعفری جوزانی با اشاره به اینکه کسانی که بدون شناخت از این جامعه و گویش وارد آن می شوند، ساختار آن را به هم می ریزند، اظهار داشت: وقتی یک فیلم در هر منطقه ای ساخته می شود طبیعتا هم آدم خوب دارد و هم آدم بد.

وی افزود: مدیر مدرسه، روحانی روستا، فتح الله خان و امر الله خان همه چه خوب و چه بد اهل این منطقه هستند و مثل هر قوم دیگری آدم های خوب و بد باهم در آن وجود دارد.

ایران برگر

این کارگردان سینما و تلویزیون با بیان اینکه افتخار بزرگ این است که یک واحد کوچک از قوم بزرگ لر که شش هزار سال است مملکت را نگه داشته است هستم، تصریح کرد: به فیلم خود افتخار می کنم چراکه اهل لرستان هستم.

جعفری جوزانی با اشاره به اینکه نباید بهراسیم که به لهجه خودمان فیلم بسازیم، گفت: وقتی فیلمی در استانی قرار است ساخته شود اهمیت آن در اصالت، گویش، روابط انسان ها و فرهنگ آنها نهفته است.

این کارگردان سینما و تلویزیون با بیان اینکه "ایران برگر" فیلم امروز است، تصریح کرد: این فیلم در یک روستا در منطقه ای بین اراک و ملایر ساخته شده است.

ایران برگر حاصل یک دهه تلاش جعفری جوزانی است

محمدهادی کریمی نویسنده فیلم "ایران برگر" نیز در سخنانی با اشاره به اینکه خوشحالم در جمع بزرگان فرهنگی و سیاسی استان لرستان هستم، اظهار داشت: این فیلم حاصل یک دهه تلاش آقای مسعود جعفری جوزانی است.

وی با بیان اینکه با فیلم "جاده های سرد" جعفری جوزانی با طبیعت، مردم، گویش و دردها و رنج های کسانیکه مورد تبعیض و ناعدالتی قرارگرفته بودند آشنا شدم، تصریح کرد: همچنین با فیلم "شیرسنگی" ایل بختیاری را شناختم.

نویسنده فیلم "ایران برگر" با تاکید بر اینکه آقای جعفری جوزانی به من گفتند که دوست دارم این فیلم را در موقعیتی بسازم که یادآور مردم زادگاه خودم باشد، افزود: قهرمان فیلم "ایران برگر" آقای معلم است که به درستی به گندم، کار، آینده و تعامل اشاره و تاکید می کند.

تهمت "گرز به دست" بودن قوم لر

بنابراین گزارش حجت الاسلام علیرضا کرمی نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان در ادامه جلسه نقد فیلم گفت: در این فیلم تهمت هایی به استان های لر نشین زده می شود بر این مبنا که همیشه "گرز به دست" هستند.

ایران برگر

وی با بیان اینکه این موضوع دقیقا در فیلم آمده و به گونه ای مورد تایید عمومی قرار گرفته است، تصریح کرد: در رابطه با موضوعاتی که پیرامون بداخلاقی در انتخابات مطرح شد باید گفت که این مسائل چیزی است که در همه کشور اتفاق می افتد و نباید این موارد را تنها در یک قوم لر ببینیم.

جد در جد حافظان کشور بوده ایم

کارگردان فیلم "ایران برگر" در پاسخ به این انتقاد با اشاره به اینکه من همه عمرم تنها یک چیز را آموخته ام و فقط این را بلدم، اظهار داشت: من درس این کار را آموخته ام و فیلم می سازم.

جعفری جوزانی با بیان اینکه حرفه من فیلم سازی است، تصریح کرد: نباید بهراسیم از اینکه در رابطه با قوم لر داستانها گفته شود و مستندها ساخته شود.

وی با تاکید بر اینکه ما فرهنگی داریم که خیلی جاها افتخار آمیز است، افزود: قوم لر سرلشگر و ارتش این کشور بوده و حتی در عشایر ما بیشتر کارهای خانه دست زنان بوده چون مردها دائما مشق نظام می کرده اند.

کارگردان فیلم "ایران برگر" با اشاره به اینکه قشونی که از خرم آباد می رود، تا نزدیک سن پترزبورگ رفته و در انجا ماندگار نیز شده است، اظهار داشت: موسیقی لری نیز در جایگاه خود بی نظیر است.

جعفری جوزانی با بیان اینکه حتی شهرام ناظری به صورت افتخاری خوانندگی این فیلم را قبول کرد و گفت من عاشق این فیلم هستم، تصریح کرد: چون ایشان هم کرد است و همبستگی عجیبی باهم داریم.

وی با تاکید بر اینکه نگرانی نباید باشد، افزود: ما جد در جد حافظان کشور بوده ایم.

نهراسیم از اینکه بگویند چوب به دست هستیم!

کارگردان فیلم "ایران برگر" با اشاره به اینکه ریتم های موسیقی های لری بر اساس حرکت سم اسب ها و جنگ هایی است که انجام داده ایم، گفت: تفنگ در تمام اشعار لری وجود دارد.

جعفری جوزانی با بیان اینکه وقتی می گویند تگزاس فورا یک چیز به نام اسلحه و تفنگ به ذهن می آید، تصریح کرد: مردم تگزاس نیز به این امر افتخار می کنند و چیز بدی نیست و می گویند مملکت را حفظ کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه نباید هراس این قضیه را داشته باشیم که می گویند چوب به دستیم، افزود: چوب را برای چه کسی برمی داریم؟

ایران برگر

کارگردان فیلم "ایران برگر" با اشاره به اینکه اگر لازم باشد خودم هم چوب برمی دارم، اظهار داشت: اگر لازم باشد برای مملکت چوب و تفنگ هم برمی دارم.

"ایران برگر" چه می خواد بگوید؟!

جعفری جوزانی با بیان اینکه فیلم "ایران برگر" می گوید که شرم بر شما باد که به مردم مرغ می دهید و مردم را در صف نگه میدارید، تصریح کرد: کار درست کنید، ملت ما کار می خواهد.

وی با تاکید بر اینکه تفاوت ما لرها این است که بلدیم ادبیات مان را درست انتخاب کنیم، افزود: بدون اینکه گستاخانه برخورد کرده باشیم، ادیبانه گفتیم به بزرگانی که در جایی قرار می گیرند باید ارزش و قدر این ملت را بدانند.

کارگردان فیلم "ایران برگر" یادآور شد: این مملکت نان می خواهد نه اینکه امروز غذا بدهید وقولی بدهید و گداپروری کنید.

جعفری جوزانی ادامه داد: مردم اگر قیمه و پیتزا را هم بخورد اما سر صندوق رای قرار بگیرد آن معلمی را انتخاب می کند که به دنبال نان ملت است چراکه روح ملی اش اجازه نمی دهد رای اشتباه بدهد.

هرگز آنچه در "ایران برگر" نمایش داده شده را در لرستان ندیده ام

 دکتر حسین مهرداد از اساتید دانشگاههای لرستان نیز در سخنانی با انتقاد از فیلم "ایران برگر" اظهار داشت: هنر انسان را از عالم واقع به عالم خیال می برد و دگرگون می کند و برمی گرداند.

وی با بیان اینکه هنر آن است که انسان را صاحب درک کند، تصریح کرد: کلید ورود به احساسات مردم هنر است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه فرض کنیم که ما اصلا مردمی چماق به دست هستیم، گفت: نیمه پر لیوان و تاریخ ۴۰ هزار ساله و فرهنگ مردم را نیز باید دید.

مهرداد با بیان اینکه قوم لر هیچگاه در تاریخ مغلوب نشده است، تصریح کرد: قوم مغول نتوانست وارد این منطقه شود و این قوم لر بود که تیمور را لنگ کرد و صنفت لنگ را به تیمور داد.

وی با تاکید بر اینکه اگر به حریم خانواده ها توهین شود ممکن است گرز به دست بگیریم، افزود: واقعیت این است که الان دیگر گرز نمی گیریم و سالهای سال است در لرستان زندگی کرده ام و هنوز چنین چیزی که در فیلم نشان داده شد را ندیده ام.

یک استاد دانشگاه: ایران برگر قابل دفاع نیست/ فرهنگ مردم لر را به تصویر بکشید

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه فرهنگ غنی، موسیقی بسیار زیبا، مهمان نوازی و فرهنگ مردم لر را به تصویر بکشید، گفت: خوبی ها را نشان دهید که یک سرمایه گذار به استان بیاید.

نشست خبری فیلم سینمایی ایران برگر

مهرداد با بیان اینکه هر انسانی این فیلم را ببیند دیگر در استان ما آجر روی آجر نمی گذارد، تصریح کرد: فکر می کنند ما قومی این چنین هستیم.

وی با تاکید بر اینکه این فیلم قابل دفاع نیست، افزود: ما افراد تحصیل کرده ای هستیم و ممکن است با توضیحات شما قانع شویم اما افرادی داریم که اگر این فیلم را ببینند آن را توهین محض تلقی می کنند.

در فیلم ها افراد ساده لوح را به عنوان قوم لر معرفی می کنند

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ۸۰ درصد جامعه در رابطه با این فیلم قانع نمی شوند، اظهار داشت: در فیلم ها و سریال ها متاسفانه افرادی که ساده لوح هستند را به عنوان قوم لر معرفی می کنند.

مهرداد با بیان اینکه ما از این وضعیت ناراحت هستیم، تصریح کرد: ما توسعه و دموکراسی را می دانیم و به دنبال کاهش فقر و بیکاری هستیم و اینگونه که در فیلم ها نشان داده می شود نیستیم.

وی با اشاره به اینکه در جاهای دیگر انسانی را در خیابان می کشند و کسی چیزی نمی گوید، گفت: اما در لرستان زبان یک خرس بریده شد و کل دنیا آن را فهمید.

این استاد دانشگاه یادآور شد: ما واقعا عصبانی می شویم وقتی به قوم لر توهین می شود.

ناکجا آبادی که در هیج جای جغرافیای مناطق لرنشین نیست

آرش احمدی فعال رسانه ای لرستانی نیز در انتقاد از فیلم "ایران برگر" خطاب به کارگردان این اثر گفت: عِرق شما نسبت به قوم لر از فیلمی که ساخته اید برداشت نمی شد.

وی اظهار داشت: "ندید بدید" بودن، سادگی مردمی که شهری ها آنها را دست می اندازند، بیگانه بودن با تمدن، کم خردی، باورهای عشیره ای که به سخره گرفته می شود، فروختن رای به شام و ... مسائلی بود که در فیلم "ایران برگر" در رابطه با قوم لر مطرح شد.

معاون خبر صدا و سیمای مرکز لرستان با بیان اینکه مردمی که چیزی از پیشرفت نمی دانستند و منطق نداشته و حرف حساب نمی دانستند چیزی بود که در فیلم "ایران برگر" نشان داده شد، تصریح کرد: همه این خصوصیات در کنار آدم های اتو کشیده و بافرهنگ که از جای دیگر آمده بودند نشان داده شد.

احمدی با تاکید بر اینکه "ناکجا آبادی" که به لرها نسبت داده اید نه در بروجرد، نه در خرم آباد و نه در ملایر است، افزود: چرا خشونت طلبی را به این قوم نسبت می دهید.

وی با اشاره به اینکه پیامک هایی که هجو و تمسخر قوم لر را نشانه گرفته است را همه مشاهده می کنند، اظهار داشت: تمام سکانس های این فیلم برای شبکه های اجتماعی خوراک خواهد شد.

نویسنده ایران برگر: در فیم بحث ما لرستان نیست

نویسنده فیلم "ایران برگر" در پاسخ به انتقادات مطرح شده با اشاره به اینکه باید بر آن چیزی که دیده اید تامل کنید شاید چیزی که حکم کرده اید درست نباشد، اظهار داشت: شخصیت های مثبت داستان مثل روحانی فیلم که حامی جوانان است و معلمی که حرف از گندم و آینده می زند را باید دید.

کریمی با بیان اینکه من در عجب هستم که چطور مرد و زنی که آمده اند و همه جا را به هم ریخته اند و بعد ساخت و پاخت کردند و به آنتالیا رفتند را مثبت دیده اید؟ تصریح کرد: مرد و زن شهری که نماد سرمایه داری هستند و می خواهند با پول، قدرت را بخرند را نباید مثبت دید.

ایران برگر

وی با تاکید بر اینکه شخصیت های منفی ما که تهرانی حرف می زنند را مثبت دیده اید، افزود: در این فیلم بحث ما بحث لرستان نیست.

نویسنده فیلم "ایران برگر" با اشاره به اینکه در جریان فیلم یک روند بلوغ نشان داده می شود، گفت: مردم از جنگ بین فتح الله و امر الله خسته شده و همه نور الهی می شوند.

کریمی با بیان اینکه در این داستان معلم و روحانی که از بین خود این مردم هستند اتحاد یافته و جلوی دمل چرکی اختلاف ها را می گیرند، تصریح کرد: حرف هایی که راجع به انتخابات در فیلم زده می شود حرف های روز جامعه است.

جعفری جوزانی: از ایران برگر ۱۰۰ درصد دفاع می کنم

کارگردان فیلم "ایران برگر" نیز در سخنانی با اشاره به اینکه وقتی فیلمی در یک منطقه ساخته می شود آدم های مثبت و منفی آن نیز از مردم همان منطقه هستند، اظهار داشت: این فیلم می توانست در یک گوشه دیگر و با یک گویش دیگر ساخته شود.

جعفری جوزانی با بیان اینکه این فیلم قوم نگاری نمی کند، تصریح کرد: همین فریادهایی که در فیلم گفته می شود که نباید زد امروز دارد اتفاق می افتد.

وی با تاکید بر اینکه نقدی داریم باید بدون تکرار و استفاده از کلمات مترادف بیان کنیم، افزود: این کوبش ها را نباید انجام داد.

کارگردان فیلم "ایران برگر" با اشاره به اینکه افتخار می کنم به ساختن فیلم "ایران برگر" و از آن ابایی ندارم، گفت: من ۱۰۰ درصد از فیلم "ایران برگر" دفاع می کنم.

جعفری جوزانی با بیان اینکه در این فیلم یک داستان روایت شده و یک طنزی است که نشان می دهد چه باید بکنیم و چه نباید بکنیم، تصریح کرد: اگر کسی هم اعتراض کند باید بگوید چرا آدم هایی که از خارج روستا آمده اند تهرانی حرف می زنند.

وی عنوان کرد: اینکه گفته می شود از حماسه ها و دستاوردها و فرهنگ قوم لر باید فیلم بسازیم نیز باید بگویم که قبلا ساخته ایم و اگر سرمایه و فیلمنامه باشد باز هم می سازیم.

کارگردان ایران برگر: متاسفم که از فیلم خوشتان نیامد!

کارگردان فیلم "ایران برگر" با اشاره به اینکه من خودم لر هستم و دلیلی ندارد خودم را تحقیر کنم، اظهار داشت: در کجای داستان گفته شده که این فیلم در لرستان اتفاق افتاده است؟

فیلم ایران برگر

جعفری جوزانی با بیان اینکه این فیلم یک داستان راجع به انتخابات است و چیزهای خوب و بد را نشان می دهد، تصریح کرد: این فیلم نه تنها توهین نیست بلکه افتخار هم هست چون من آن را ساخته ام و من یک بچه لر هستم.

وی با تاکید بر اینکه فیلم من از خودش دفاع می کند، افزود: این امر که هیجان داشته باشیم و حرف ها را تکرار کنیم کاری نمی کند و من تنها می توانم بگویم متاسفم که از فیلم خوشتان نیامد.

کارگردان فیلم "ایران برگر" با اشاره به اینکه گویش خودم لری است و بچه ام نیز این گویش را بهتر از من بلد است، گفت: این فیلم را من به عنوان یک بچه لر ساخته ام و نباید فیلم را اینقدر حقیر کرد.

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 مهدی محرابی 1393-12-21 23:15
به نظرم سرزمین کهن دیگری در راه باشد.
 
 
#2 سیفی 1393-12-22 01:32
بنده همان زمان که گفته شد جوزانی قرار است فیلم لری با این عنوان بسازد نامه ای برای ایشان نوشتم و متاسفانه به دلایلی شخصی منتشر نکردم. این نامه حاوی هشدارهایی بود در رابطه با همین مسایلی که ظاهرا در این فیلم اتفاق افتاده و اسباب ناراحتی منتقدان همتبار شده است.سعی میکنم مطلب مذکور رو به زودی منتشر کنم
 
 
#3 میرهاشمی 1393-12-23 00:19
ای کاش قبل از اینکه اکران عمومی شود توسط افراد بیشتری نقد شود واگر چنین مشکلاتی دارد اکران نشود ضمن اینکه نباید از دفاع خوب وجانانه دکتر مهرداد وارش احمدی بی تفاوت گذشت.همچنین از تناقضاتی که در حرف اقای کارگردان هست واز یک طرف می گوید خودش اهل لرستان است واز طرف دیگر می گوید این فیلم درباره لرستان نیست!ضمن اینکه اگراین فیلم قوم لر را بدمعرفی کند فرقی نمی کند درکجاساخته شده باشد
 
 
#4 بابک 1393-12-23 23:43
از ظواهر امر پیداست که اقای جوزانی بدجوری توپ را زیر دروازه قوم خودش کوبیده است. باز هم بدتر اینکه ظاهرا بجای اینکه به اشتباهش اذعان کند و عذرخواهی کند بهانه های عجیبی آورده مثلا گفته : در کجای داستان گفته شده که این فیلم در لرستان اتفاق افتاده است . ببخشید آقای جوزانی اگر در لرستان نیست پس چرا همه لری حرف می زنند ؟! آقای جوزانی وقتی سکانس های فیلم شما با عناوین تمسخر لرها در آپارات و یوتیوب رفت میام دیارت. مرد حساوی ایسه تونم اومیه مشکل انتخاواته فیلم کنی باید بکویی دسره لرا؟ خو مرفتی ده همو ترونه خراو شده فیلم انتخاوات مساختی ئه همه قومیتا و زوونا هم کاراکتر دمینه فیلمت میوردی نه ایکه بیای لرانه مسخره کنی آخه ایما ئه کی بنالیم برار بوئم ....
 
 
#5 خدارحم 1393-12-25 22:50
دوستان, عزیزان، تنها به قاضی نروید و بی جهت دست به چوب نشوید. کارگردان محترم فیلم ایران برگر که زاده ملایر است و ربط مستقیمی هم به لرستان ندارد، با فیلمهای زیبا و فراموش نشدنی جاده های سرد و شیر سنگی خدمت ارزنده ای به همه لرها کرده و باید به او افتخار کرد. فیلم جدیدشان، ایران برگر هم هجویه ای است از اوضاعی که همه ما در شهر و روستا شاهد آن بوده و هستیم. هیچ اهانتی هم به کسی نکرده اند. چرا اینقدر با پیش داوری های عجولانه برخورد می کنید؟ باید افتخار کرد که یک کارگردان لر فیلمی به این زیبایی ساخته که هم پر از مفاهیم عمیق اجتماعی و سیاسی است و هم درد مشترک مان را نشان داده. با دیدن بعضی از این نوشته ها که به اعتراف خودشان هنوز فیلم را هم ندیده اند باید خدا را شکر کنیم که اجازه ساخت فیلم دست بعضی از اینها نبوده. و گر نه سینمای ایران از داشتن چنین فیلمی محروم می ماند.
 
 
#6 اسفندیار 1393-12-26 00:14
خدارحم جان کسی منکر خدمات قبلی این کارگردان نیست اما ایشانب اید قبول کند در فیلم جدیدش به لرها ظلم کرده.
من فیلم را دیده ام هم در جشنواره و هم در اولین روز اکران، بله از نظر مضمون قوی است و دیدنی هم هست اما عزیزم این ها دلیل نمی شود که به زبان لری توهین نکرده باشد.
خدارحم کند به ما که با هویت مان چنین می کنیم!
 
 
#7 لرِبختیاری 1393-12-27 15:24
میگه من هم لرم
لر بودن که کافی نیست اقای کارگردان
ممکنه لر باشی اما تحت تاثیر کلیشه ها و جو گذشته باشی. کلا دیدگاه ما با شما متفاوت است. ما جلوی هر فیلمی که باعث تحقیر ما بشه باید بایستیم. مثل سرزمین کهن که درس عبرت بزرگی بود برای سالهای سال.
 
 
#8 بهدار 1395-05-10 18:39
فرهنگ این هنرمندنماها با مسخره کردن اقوام ایران میکس شده.نژادپرستی تلخی دراین فیلم نهفته است.درفیلم زمانیکه فوتبال رانشان میدهد داور با چماق در زمین حاضرست و کمک داورها هم چماق بدست نظم بازی را تأمین میکنند!!!نمیدان م توهین از این واضحتر!!!حتی درپوسترهایش هم چندین چماق نمایان است.ما از دوستان نادان بیشتر از دشمنان دانا آسیب دیدم.برای فروش گیشه عزت مردمت را به حراج گذاشتی.
 

«لک» نام مجموعه طوایف لُر ساکن در همدان و مرکزی و قم بوده است

 

عیسی قائدرحمت /

منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن قلمرو عراق عجم و علیشکر استفاده می شده و نباید آن را با کاربرد امروزین این واژه که شامل مردم هرو، دلفان ... 

در سفرنامه های ایرانیان، تا پیش از مشروطه، از نام لک برای مردم لرستان استفاده نشده است

 

عیسی قائدرحمت / 

تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب لرستان را به نام "لر فیلی" می شناختند از زمان مشروطه به بعد، آرام آرام نام لک برای زبان یا مجموعه طوایف سلسله ودلفان به کار برده شد.

کورش قانون یکسان و فرهنگ ثابتی را به ملل مختلف تحمیل نمی کرد

 

علی باجلان /

در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی صورت میگیرد و فرهنگ غالب سعی در حذف و هضم خرده فرهنگ ها و فرهنگ و هویت اقوام را دارد باید روز کورش ...

کریستف کلمب باشیم اما کشفیات مان در حدّ «شباهت دو کلمه» نباشد / آیا در قفقاز، پاکستان و اندونزی لر داریم؟

 

ابراهیم خدایی /

در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی و لری داریم  وجود دارند و در تمام این زبان ها نیز این امکان وجود دارد که دو حرف لام و راء و کاف و... کنار همدیگر قرار بگیرند ...

پیشنهاد مکان یابی مرکز سیماشکی عیلامی در خرم آباد

 

دکتر محمد بهرامی /

احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین قلعه فلک الافلاک یافت شده، همان سیماش مورد اشارۀ سارگون آشوری است که در کنار سایت های باستانی درّه همچون تپه ماسور، تپه دارایی و تپه زاهدشیر ..

صدا و سیما، صدای مردم لُر را بشنود!

 

لهراسب قلی پور لوایی /

لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده و قابلیت دفاع از خود را هم دارد، برای امیال آقای کمال تبریزی٬ و چند میلیارد هزینه ای که خرج « دشنام فیلم» به بختیاری کرده است به صحنه نیاوریدش!

لک داغستان با لک لرستان ارتباطی ندارد / «اسم های مشابه» میان همه فرهنگ ها و مناطق جهان وجود دارد!

 

عیسی قائدرحمت/

خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک و لاک، سگوند و سکا، بختیاری و باکتریا، کاسیان و کاسی و غیره دامن گیر لرستان شناسی شده است. لک ها یا لاک های داغستان ...

مخالفت شوراى علمى بازبينى با پخش سريال «سرزمين مادرى» / لزوم اعاده حیثیت از سردار اسعد بختیاری

 

مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه تنها کار پیش نرفته بلکه دردسرهای تازه ای نیز ...

سرزمین کهن و امکان گشودن گره ای که در دست صدا وسیماست

 

سامان فرجی بیرگانی /

در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین کهن و غیره، همیشه ما مردم لُر باید  کوتاه بیاییم و همیشه نمی شود کاری کرد، چون خیلی برایشان هزینه شده!!!

فوتبال؛ ابزاری برای هویت خواهی جامعه لر

 

ابوالفضل بابادی شوراب/ 

تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ، خیبر خرم آباد و شهرداری یاسوج و....با همه بضاعت شان نتوانستند روزهای خوب فوتبال خود را حفظ کنند.

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...