دوشنبه, 02 بهمن 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

عده‌ای-خط-کش-به-دست-به-دنبال-تعیین-مرز-لر-و-فارس-می‌گردند
  محمدعلی وکیلی / با خبر شدیم که وزارت کشور یکی از نیروهای معتدل و...
هشدار-ائتلاف-دیده-بان-خلیج-فارس-درباره-وضعیت-لرهای-فیلی-عراق
    صدام‌حسین بعثی همواره می‌کوشید با محو نشانه‌ها و هویت‌های ایرانی و...
سلطان-هوره-لرستان-دارفانی-را-وداع-گفت
  هومیان نیوز / عینعلی تیموری متولد ۱۳۱۷اهل  طایفه‌ی «گرمِی» کوهدشت که...
ده-نکته-درباره-تفاوت-لرها-با-کُردها-در-پذیرش-و-بیان-هویت-قومی
  عیسی قائدرحمت / کُرد تفاوت های فرهنگی و زبانی بین کُردها را نشان از...
گزارش-تصویری-از-رقص-لری-در-ورزشگاه-آزادی-زردپوشان-بختیاری-جان-پایتخت-نشین-ها-را-به-لب-آوردند
  پس از به ثمر رسیدن گل نخست بازی توسط کیومرث چراغی، نیمکت مسجد سلیمانی...
 

متن کتیبه تخت خان ایلام در گزارش خبرگزاری مهر هم سانسور شد! اسناد تاریخی هویت لرستان فیلی در خطر نابودی

 

رسانه های دولتی و خصوصی در استان ایلام به گونه بی سابقه ای در حال تحریف تاریخ و فرهنگ این منطقه هستند، صدا و سیمای ایلام به طور مرتب اقدام به پخش آهنگ های کُردی مناطق سنندج و مهاباد می کند که ارتباطی با موسیقی سنتی منطقه ندارد، همچنین مجسمه ها و تصاویری در سطح شهر نمایش داده می شود که لباس کردی را لباس سنتی ایلام معرفی می کند.

 

 

  به گزارش لور، دفتر ایلام خبرگزاری مهر با انتشار گزارشی از کتیبه تخت خان مهران از وضعیت نامناسب نگهداری این اثر تاریخی خبر داده است.

نکته عجیب این گزارش اینجاست که گزارشگر مهر در بخشی که از "متن سنگ نوشته" گزارش داده به موضوع اصلی سنگ نوشته (معرفی لرستان فیلی و بر شمردن نام و نشان سلسله والیان) هیچ اشاره ای نشده است!

علاوه بر این در سراسر گزارش نیز همواره از تعلق این سنگ نوشته به والیان سخن رفته است بدون این که از لرستان فیلی (محتوای اصلی کتیبه) نامی برده شود.

هر چند اقدام خبرگزاری مهر به تهیه گزارش از این اثر جای تقدیر دارد و عمل پسندیده ای در راستای رسالت این رسانه است، اما عدم دقت گزارشگر یا احتمالا نوعی شیطنت در تهیه متن گزارش این تصور را دامن می زدند که چنین گزارش هایی به فرایند دور کردن هویت استان ایلام از هویت واقعی تاریخی خود و کوبیدن بیش از پیش بر طبل کردسازی تاریخ و هویت این استان و زدودن آثار اشتراکات فرهنگی و تاریخی لرستان پشتکوه و پیشکوه هم نیم نگاهی دارد!

کتیبه تخت خان در در فاصله 34 كيلومتري جنوب شهر ايلام در مسير جاده ايلام به مهران، محلي به نام تخت خان به دستور غلامرضا خان والی ساخته شده است. در این کتیبه تاریخ اقدامات اجداد وی به صورت اختصار فهرست شده است، متن کتیبه این طور شروع می شود:

 "هو الله تعالی، تاریخ ولادت لرستان فیلی حسب الفرمایش جناب امیر الامراء العظام غلامرضا خان والی فتح السلطنه امیر تومان در این سنگ ثبت نمود. اول والی‌ها، حسین خان بن منصور العلوی عباسی،  که در زمان سلطنت شاه عباس صفوی ماضی ملقب به لقب والیگری کل لرستان شده ..".

 

در حالی که خبرگزاری مهر کوشیده با شروع متن از "نام حاج درويشعلي كرمانشاهي" که معمار کتیبه بوده، تمام تلاش خود را برای ادامه ی روند "کُرد سازی استان ایلام" انجام دهد:

 مهر چنین آورده است:  در متن این سنگ نوشته می‌خوانیم: "بعد امر به ساختن قلعه حسين آباد كه مشهور به ده بالاست نمود و قلعه و حمام و باغ به معماريت حاج درويشعلي كرمانشاهي و حجاري رضاقلي و به خط مقرب الخاقان ميرزا عبدالحسين خان بيك رشنويي در سنه 1325 قمري به اتمام رسانيد. و در سنه 1319 قمري جناب مستطاب اجل اكرم افخم به القاب جليل صارم السلطنه ، سردار اشرف نايل گرديد و در سنه..."

 

 

 رسانه های دولتی و خصوصی در استان ایلام در سال های اخیر به گونه  شگفت آور و بی سابقه ای در حال تحریف تاریخ و فرهنگ منطقه لرستان فیلی و لرستان پشتکوه هستند، صدا و سیمای ایلام به طور مرتب اقدام به پخش آهنگ های کُردی مناطق سنندج و مهاباد می کند (در حالی که موسیقی ایلام شبیه موسیقی کرمانشاه و لرستان است و ارتباطی با موسیقی استان های شمالی کرد زبان ندارد)، همچنین مجسمه ها و تصاویری در سطح شهر نمایش داده می شود که لباس کردی را لباس سنتی ایلام معرفی می کند حال آن که تمام شواهد و عکس های تاریخی نشان می دهد لباس لرستان پیشکوه (استان لرستان امروزی) و پشتکوه (استان ایلام) یکی بوده است.

 

گزارش خبرگزاری مهر را می توانید در صفحه زیر مطالعه کنید:

http://www.mehrnews.com/detail/News/2136424

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#61 مرد پارسی 1394-04-01 14:16
کرد ...[غیر قابل انتشار].....این رو یک لر پارسی بهت میگه. وای به روزی که دوباره چون دوران هخامنشی و ساسانی لرهای پارس بخواهند سروری کنند.اونروز جوابت رو خواهم داد
 
 
#62 سام از خرم آباد 1394-08-17 11:06
من تعجب میکنم که کردها نه اینکه خودشان را قومی مستقل میدانند بلکه لر را هم کرد میدانند که مایه ی بسی خنده است

از هر اهل دانشی بپرسید عنوان میکند که واژه کرد به معنی بیابانگرد یا به اصطااح عشایر است
بخاطر همین است که واژه های کرد بلوچ و کرد کرمانی و کرد عرب و کرد لرستانی را میبینیم

نمیخواهم توهین کنم اما حالا که کردها پایشان را از گلیمشان دراز کرده اند بگذارید بگویم که واژه کرد واژه ای بوده است که وقتی اردوان پنجم، میخواسته اردشیر بابکان را مورد سرزنش و تمسخر قرار دهد به اردشیر بابکان کرد گفته است
همینطور بهرام چوبینه برای تحقیر خسرو پرویز او را کرد خوانده است

فردوسی هم به ریشه کردها اشاره دارد که کرد ها نه از یک نژاد خالص که آزاد شده ی اشپزان ضحاک هستند. در اساطیر و تاریخ ایران کرد یعنی همین که گغتم
حال این جماعت ما لرها را۰۰۰
 
 
#63 زنده بادایلام لر 1394-08-18 17:28
زنده بادلرایلامی که به کردها باج نمی دهند،و به خاطر گذشته هویت لری خود راحفظ می کنند.
 
 
#64 زنده بادایلام لر 1394-08-18 17:37
چطور میشود کردهای اقلیمیی که پارس نیستند،ایلام رو کرد بدونند،ولی لرهایی که منطقه اصلیشون تو ایالت ایلام و لرستان بنام ایالت بزرگ پارس است.در مورد این غارت فرهنگی بزرگ سکوت کنند.ایلامیها گول کردها رو نخورید..
 
 
#65 دریک 1395-05-01 00:23
نمیدانم چرا سعی در کتمان تمام داشته های قوم لر دارند.درحالیکه پشتکوه قرینه پیشکوه است.دهلران که در این سالها تمام تلاشتان را برای تغیر نامش بکار بردید نشان از اصالت لری منطقه دارد.تا سال۵۲ ایلام خصوصأ مناطق مرکزی و جنوبیش جزو لرستان بود.ایلات ساکن در استان مثل زینیوند و بیرانوند و دریکوند و شوهان و ملکشاهی و رشنو که در تمام لرستان هم نظیرشان هست لرتبارند حالا چرا و به چه دلیلی میخواهند تمام هویت منطقه را یکدست کنند؟نکند تلقین پان کوردهای جدایی طلب است؟اهل تاریخ میدانند که کوردها ۱۰۰۰سال پس,از لرها وارد ایران شدند.ضمنأ مهاجرت از شمال به جنوب است نه بعکس که شما بدون سند میگویید لرها مهاجر به ایلامند.بقول لرد کرزن در ایران وقضیه ایران جلد۲ص۳۲۸لرها از ایرانیان اصیل بودند وازقرنها پیش درنواحی کوهستانی خویش زیسته اند.قضاوت بااهل ذکاوت
 
 
#66 لریدا 1395-06-26 18:34
جالب اینجاست که تمام منابع,گزارشات و اسناد تاریخی تا ۲۰ سال پیش ساکنان پشتکوه لرستان(ایلام) را لر میدانستند ولی الان یک دفعه بخاطر خوش بینی لرها و اعتماد بیجا به پان کوردها , کورد معرفی شده!!!لرها در خواب عمیق به سر میبرند
 
 
#67 سبزواری 1395-07-14 21:27
آقایی که به لرها توهین کردی و گفتی آیین گل مالی نشانگر فقرفرهنگی شماست بهتره بدونی مستندی که از این آیین در شبکه های ماهواره ای پخش شد دریکی از سایتها بعضی همزبانهای کورد شما به آن اعتراض کردن که چرا این بنام لرستان است؟این آیین متعلق به مادها بوده!!!ولی نگفتن که منبع ادعایشان به کدام سند متکی است؟اصلا بر چه اساسی میگویند کورد بازمانده ماد است؟اک بزبان ترکی یعنی بزرگ و باتان هم یعنی قلعه,اکباتان یعنی قلعه بزرگ.حالاچطورشد ن کورد؟اززبان مادی یاتاریخ مادی هیچ سندیاکتیبه یانوشته ای برجای نمانده که ثابت کند ماد اجداد کورد است.خودشرفنامه بدلیسی منشأ کوردها را شرق ایران میداند.آیین گلمالی حتی درکتاب ایران باستان پیرنیا جلداول آمده که ایرانیان برای مرگ ماتیس تیوس سردارایران همین کار را انجام دادند.مصریهاهم گل میمالیدند.درجنو ب ایران به عاشورا میگویندسیاوشون( سوگ سیاوش)امیدوارم اول فکرکنی بعدژست بگیری
 
 
#68 سالاروند 1395-07-15 19:35
در سفرنامه ابودلف که سال ۳۴۱ هجری نوشته شده در صفحه ۱۲۲ آمده است که "ده بالا" (حسین آباد) مکان مشهوری در لرستان غربی است.مینورسکی در توضیح مینویسد محل اقامت والی اخیر پشتکوه بوده است.
 

«لک» نام مجموعه طوایف لُر ساکن در همدان و مرکزی و قم بوده است

 

عیسی قائدرحمت /

منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن قلمرو عراق عجم و علیشکر استفاده می شده و نباید آن را با کاربرد امروزین این واژه که شامل مردم هرو، دلفان ... 

در سفرنامه های ایرانیان، تا پیش از مشروطه، از نام لک برای مردم لرستان استفاده نشده است

 

عیسی قائدرحمت / 

تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب لرستان را به نام "لر فیلی" می شناختند از زمان مشروطه به بعد، آرام آرام نام لک برای زبان یا مجموعه طوایف سلسله ودلفان به کار برده شد.

کورش قانون یکسان و فرهنگ ثابتی را به ملل مختلف تحمیل نمی کرد

 

علی باجلان /

در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی صورت میگیرد و فرهنگ غالب سعی در حذف و هضم خرده فرهنگ ها و فرهنگ و هویت اقوام را دارد باید روز کورش ...

کریستف کلمب باشیم اما کشفیات مان در حدّ «شباهت دو کلمه» نباشد / آیا در قفقاز، پاکستان و اندونزی لر داریم؟

 

ابراهیم خدایی /

در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی و لری داریم  وجود دارند و در تمام این زبان ها نیز این امکان وجود دارد که دو حرف لام و راء و کاف و... کنار همدیگر قرار بگیرند ...

پیشنهاد مکان یابی مرکز سیماشکی عیلامی در خرم آباد

 

دکتر محمد بهرامی /

احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین قلعه فلک الافلاک یافت شده، همان سیماش مورد اشارۀ سارگون آشوری است که در کنار سایت های باستانی درّه همچون تپه ماسور، تپه دارایی و تپه زاهدشیر ..

صدا و سیما، صدای مردم لُر را بشنود!

 

لهراسب قلی پور لوایی /

لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده و قابلیت دفاع از خود را هم دارد، برای امیال آقای کمال تبریزی٬ و چند میلیارد هزینه ای که خرج « دشنام فیلم» به بختیاری کرده است به صحنه نیاوریدش!

لک داغستان با لک لرستان ارتباطی ندارد / «اسم های مشابه» میان همه فرهنگ ها و مناطق جهان وجود دارد!

 

عیسی قائدرحمت/

خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک و لاک، سگوند و سکا، بختیاری و باکتریا، کاسیان و کاسی و غیره دامن گیر لرستان شناسی شده است. لک ها یا لاک های داغستان ...

مخالفت شوراى علمى بازبينى با پخش سريال «سرزمين مادرى» / لزوم اعاده حیثیت از سردار اسعد بختیاری

 

مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه تنها کار پیش نرفته بلکه دردسرهای تازه ای نیز ...

سرزمین کهن و امکان گشودن گره ای که در دست صدا وسیماست

 

سامان فرجی بیرگانی /

در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین کهن و غیره، همیشه ما مردم لُر باید  کوتاه بیاییم و همیشه نمی شود کاری کرد، چون خیلی برایشان هزینه شده!!!

فوتبال؛ ابزاری برای هویت خواهی جامعه لر

 

ابوالفضل بابادی شوراب/ 

تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ، خیبر خرم آباد و شهرداری یاسوج و....با همه بضاعت شان نتوانستند روزهای خوب فوتبال خود را حفظ کنند.

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...