سه شنبه, 05 ارديبهشت 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...
رونمایی از کتاب «جامعه شناسی مسجد سلیمان»اثر: دکتر بهروز مرادی | نشر...
مقاله "سیمای زن در شعر شاعران زن لرستانی"نویسندگان: دکتر طاهره صادقی...
مقاله کشتار لُرها به دست قشون رضا شاه بیانگر اسناد و مدارک معتبر کشتار...

مطالب اتفاقی

بازخوانی-رویکرد-قیام-علیمردان-خان-بختیاری-به-مساله-ی-خون-و-خاک
  هوشنگ پرتو / آن چه اين مبارز را به يك اسطوره تبديل كرده است تلاش براي...
برای-مردم-لر-خیری-در-حذف-و-انکار-لک،-بختیاری-و-نیست
  ابراهیم خدایی / تهدید اصلی نه در هویت طلبی قوم بختیاری و قوم لک و دیگر...
سحر-جعفری-جوزانی؛-دختری-که-میان-مادر-آمریکایی-و-مادربزرگ-لر-دومی-را-برگزید
   عیسی قائدرحمت /  اگرچه حاتمی کیا در "دعوت" تصویری از فقر و ضعف لرها...
تقابل-مدرنیته-و-سنت‌گرایی-به-روایت-فیلم-سینمایی-«سنگ-اول»
  عیسی قائدرحمت / بجاست در این تقابل، نوعی تعامل را یافته و بپذیریم،...
نام-کاظم-صفرزاده-معلم-فداکار-لرستانی-را-عزیز-بداریم-اسطوره-سازی-قلم-می-خواهد
  ابوالفضل بابادی شوراب / در واقعه عاشورا،در کنار امام حسین (ع)، حضور و...
 

از نسل کشی صدام تا شیعه کشی داعش؛ لرهای عراق از علویان جبل السماق الگو بگیرند

 

لرهای عراق،  نسل کشی صدام را تجربه کردند و باید پیش بینی می‌کردند باز دوران کشتار فرا برسد! آیا نباید از آرامش پس از رفتن وی استفاده می شد برای سازماندهی ...

 

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، عیسی قائدرحمت: از اوایل اسلام تا حال همیشه شیعیان در مناطق سنی نشین تحت فشار بوده و گاهی هم مورد قتل عام و رعب و وحشت قرار می گرفتند. بنابراین شیعیان در مناطق سوریه و عراق و .. هیچ گاه زندگی آرامی نداشته و هر لحظه امکان دارد جان و مال و ناموس آنها به خطر بیفتد. شیعیان در مناطق ترکیه و سوریه عموما از شاخه علوی و در مجاورت مرز ایران از شاخه اثنی عشری می باشند. در ترکیه هیجده میلیون علوی است که مذهبشان در حکومت ترکیه غیر قانونی اعلام شده و بسیار تحت فشار می باشند.

هم زمان با دوره ایوبیان ( که به روایاتی خود لر بودند)، در مصر حکمت شیعه فاطمی پدید آمد که ایوبیان به قلع و قمع این شیعیان و حتی همتباران لر خود پرداختند. در همین زمانها، در "تاریخ گزیده" گزارش می شود که بسیاری از خانواده های کرد (لرهای علوی) از کوههای جبل السماق سوریه به کوه های بین اصفهان و خوزستان مهاجرت می کنند. احتمالا علت مهاجرت لرهای جبل السماق، کشتار شیعیان بوده که آنها را تهدید می کرده است.

در زمان صدام حسین باز  شیعیان تحت فشار و ارعاب بودند اما لرهای فیلی عراق نه به خاطر شیعه بودنشان بلکه بیشتر به خاط ایرانی بودن و کُرد بودنشان مورد کشتار و نسل کشی قرار گرفتند. دوران سخت صدام باید به لرهای عراق درس می داد که وضعیت آنها بسیار سخت تر از سایر شیعیان عرب می باشد.

امروزه هم خطر قوت گرفتن نیروهای تکفیری داعش در عراق بسیار مسئله ساز است و بیش از همه لرهای شیعه دوازده امامی عراق آسیب پذیر هستند. گروه داعش تا حدی حس عرب گرایی (پان عرب ایسم) دارند. بنابراین ممکن است به شیعیان عرب به خاطر عرب بودنشان قدری تخفیف بدهند اما برای لرهای عراق که هم نژاد ایرانی دارند و هم کُرد محسوب می شوند هیچ گونه تخفیفی قائل نخواهند شد.

نیروهای تکفیری داعش اگرچه در غرب و شمال غرب عراق وارد این کشور شدند اما امروزه شرق عراق ( استان دیاله که مأمن لرهای عراق می باشد) را هم مورد تهدید و تصرف قرار داده اند به نظر می آید که این تکفیری ها قصد دارند از همه جهات، بغداد را در محاصره درآورند. بنابراین شهر بعقوبه که در شمال شرق بغداد واقع شده را هم ـ گویا ـ تصرف کرده اند. و تأسف این است که قسمتی از جمعیت شهر بعقوبه، لر (کرد فیلی) می باشند(اوبن، اوژن: 432).

با این صحبت ها در نهایت چه باید کرد. لرهای عراق، روزگار سخت دوران نسل کشی صدام را تجربه کردند و بعد ازسقوط  صدام، ـ و آرامش موقتی پس از آن ـ باید پیش بینی می‌کردند که ممکن است باز دوران نسل کشی (مانند داعش)، دوباره سر از خاک بیرون بیاورد. پس باید به دنبال تقویت مواضع دفاعی خود باشند. و آن فقط از راه مهاجرت و تمرکز گرایی و جمع شدن آنها در یک منطقه، میسر است. همان کاری که علوی های جبل السماق انجام دادند.

سران و بزرگان لر عراق (کردهای فیلی)، با تحقیق و  مشورت، بهترین جا را برای متمرکز شدن شان، پیدا کنند. از دیر باز سه منطقه برای آنها وجود داشته یکی نوار حاشیه مرز عراق و ایران  از خانقین تا بدره و زرباطیه. دوم منطقه نواری مابین مرز ایران و مرز اقلیم کردستان عراق از شهردربندی خان تا قوراتو و خانقین. سوم منطقه ای در دل اقلیم کردستان عراق.  در مورد اول اگرچه لرهای عراق به زمین های حقوقی خود دست می یابند یا عبارتی از نظر تاریخی صاحب این سرزمین می باشند اما به علت اینکه تا حدی ارتباط آنها با هم تباران کُرد خود قطع می شود، بنابراین از کمک و امنیت دفاعی اقلیم کردستان عراق، قدری محروم می شوند. در مورد دوم بر عکس مورد اول امنیت دفاعی از جانب کمکهای اقلیم کردستان عراق تامین میشود اما متاسفانه آنها(لرهای عراق) املاک و سرزمین های تاریخی خود را از دست می دهند. در مورد سوم امنیت کامل مهیا می شود اما متأسفانه به عنوان مردمان بدون سرزمین و جغرافیا، باید سر بار ساکنان قبلی آن مناطق باشند هرچند کُردها به عنوان مهمان و پناهنده دائمی، بسیار از آنها حمایت خواهند کرد.

 


 

در آخر باید گفت تمرکز یافتن لرهای عراق در یک منطقه، باید در برنامه اقدامات اولیه لرهای عراق باشد این جمع شدن -‌‌ حتی برای لرهای ساکن بغداد که از ثروت و اعتبار کشوری برخوردار هستند ـ از نیازهای مبرم آنهاست. ساکنین لربغداد می توانند دو مسکن، یکی در بغداد و یکی در اقلیم لورستان عراق داشته باشند تا هر وقت خطری احساس شد فورا در سرزمین متمرکز شده‌ی خود جمع شوند. در غیر این صورت بسیار آسیب پذیر خواهند شد حداقل کشتار قسمتی از یک شهر (اقلیت لرها در شهری مثل بعقوبه) توسط تکفیریها، آسان است و در خبرگذاری‌ها و مجامع جهانی بازتاب فراوانی ندارد اما کشتار مردم یک شهر (که تمام لر نشین است) برای تکفیری ها بسیار سخت است و باز تاب جهانی دارد همچنین مردم شهر می توانند با بسیج شدن از شهر خود دفاع کنند.به امید آرامش برای لرهای عراق.

 

 

 

 

در همین زمینه:

 احتمال پاکسازی قومی لرهای عراق توسط گروه تکفیری داعش

درباره لرهای عراق:

سمیر سالم داوود: مسیری به سوی اقلیم لرستان (عراق)

 

فراز و فرود جنبش هویت طلبی لرهای عراق

 

لرهای فیلی کیستند؟ همان کردهای فیلی عراق؟!

 

فیلی های عراق گروهی از مردم لر هستند...

 

شعر لری ملکی (عراق) از ضیاء سورملی: جفتی چه‌ويل ديرم دوعا كردم يا خودا رووناكيان نێمينی

 

بالاخر روحانی لرها را رویت کرد !

 

 حسین زمانیان /
 در دولت روحانی نیز بسان دولتهای پیشین هیچ گامی در جهت بهبود اوضاع  مناطق لُر نشین و تحقق مطالبات مردم لُر برداشته نشد ...

آیا سگوند و چغلوند با توتمیسم یا اقوام باستانی مرتبطند؟

 

ابراهیم خدایی /
وجود اسامی جانوری در ایل‌وندهای لرستان، مثل بسیاری از جوامع دیگر، فقط نشان از قریحه زیباشناختی خاص این جوامع عشایری متأثر از طبیعت دارد ...

پاسخ به برخی انتقادات درباره تاریخ لُر چراغ راه آینده

 

شیخ جهانگیر محمودی /
«هیچ سندیتی درمطالب مطروحه دراین گفتارنیست.»اما این سخن روشن است که کاملا بی پایه است.زیرا درهمه موارد اسناد و مدارک ارائه شده است، الاّ شاهنامه خوانی لُر ها ...

چرا اکثریت مردم لُر ناآگاه به ضرورت های زمان خود هستند ؟

 

حسین عیسوند اسدی /
متاسفانه در میان این همه کتاب بی محتوای ایل و نیای من که بوده و چه کرده است جای کتبی مثل" کتاب دستور زبان های لری و ... "

چهارشنبه سوری و نوروز در میان لُر های لیراوی

 

 محسن خواجه گیری /
تحویل سال و کریسمس مسیحیان پیرمردی به نام بابا نوئل می آید و در ایران در نوروز پیرمردی به نام عمو نوروز می آید ولی در لیراوی پیرزنی به نام دی نوروزو به همه خانه ها سر می زند.

مهریه ای از جنس " تو را مینویسم سرزمینم "

 

 نشریه فرهنگی اجتماعی لور /
 مصطفی کاویار و زینب عطایی زوج لُر تبار ( مینجایی و لک ) که اصالتی نهاوندی دارند و  همچنین جزو عوامل اجرایی جشنواره ی فرهنگی قوم لُر هستند ...

ویژه نامه دومین جشنواره فرهنگی قوم لُر با همکاری نشریه لور

 

 نشریه اینترنتی لور /
به دنبال استقبال پر شور همتباران در سال گذشته دومین جشنواره فرهنگی قوم لُر در روز های 16 - 17 اسفند ماه 1395 در دانشگاه تهران برگزار میشود.

از هتاکی به مردم لُر تا پوزش طلبی های همیشگی / لُر کیست ؟

 

محسن خواجه گیری لیراوی /
محتوای کلیپی که اخیرا در فضای مجازی منتشر شده است حاکی از آن است که حسن ریوندی و محمود شهریاری مجری های سابق رادیو و تلویزیون پا را از دایره اخلاق بیرون نهاده و گناهی نا بخشودنی در حق جامعه لُر کرده اند.

نقش میراث فرهنگی مادّی در توسعه استان لرستان

  

 محمد میرزایی رشنو، محمد محمدی اصل /

بی شک میراث فرهنگی از مهمترین منابع ایجاد انگیزه های هنری می باشد، زمانی که یک لُر در هر جای دنیا به یک اثر تاریخی لُری که ریشه در این مرز و بوم دارد نگاه می کند ...

به اختلاف افکنی در بختیاری پایان داده شود !

 

ابوالفضل بابادی شوراب /
 با مطالعه تاریخ مردم بختیاری به ستم هایی که روزگار و دست های او که در  قامت زور بر آنها روا داشته برمی خوریم.

دکتر کزازی : باباطاهر همدانی لُر لک زبان است

 

تهیه و تنظیم گزارش: رضا حسنوند /
در اينكه بابا طاهر همداني است لر است و لك است چند و چون فراوان است اما تحقيقات نشان ميدهد كه او لر لك زبان بوده است. 

برنامه، جهت و هویت مدرن لر : گفتار سوم تاریخ لُر چراغ راه آینده

 

شیخ جهانگیر محمودی /
 برای آغاز درباره تاریخ لر با نگرش مترقیانه نیاز است که اندکی ازهویت دینی وملی این قوم یاد کنیم.مردم لر ازشاخه ها ی مختلف ازپیروان صدیق وپاک شیعه اثنی عشری هستند.

روحانی لُر ها را دوست ندارد !

 

 علیرضا کرمی، اهواز /
 بعد از گذشت قریب به چهارسال از ریاست جمهوری روحانی ، برنامه سفر  اخیر ایشان به خوزستان نشان داد که همچنان رفتار آزار دهنده دولت  روحانی با لر زبانان استمرار دارد.

آموختن زبان مادری هم، «حق مسلم ماست»

 

  محسن کرامتی مقدم /
۲۱ فوریه (۳ اسفند) از طرف سازمان یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده‌است.

حق خرم آباد، حق به خرم آباد

 

 / روزبه کلانتری
به عنوان لُری که در خارج از خرموئه (خرم‌آباد) و خارج از استان لرستان زندگی می‌کند، باید اشاره کنم صحبت از این شهر برای من دارای وجوه متضادی است؛

به مناسبت چهلمین روز درگذشت شادروان علیراست کمالوند

 

مهدی ویس­ کرمی/

نگاهی به منش و سبک زندگی هنرمندان مردمی مانند مرحوم «علیراست کمالوند» نشان می‌دهد که این هنرمندان براستی شایسته‌ی عنوان «هنرمند مردمی» به شمار می‌روند، چراکه هیچگاه نه خود و نه هنرشان جدای از عامه­ مردم نبوده‌اند.

یادداشتی به مناسبت زادروز استاد ایرج رحمانپور

 

 علی باجلان /
 اکنون شصت سال از عمرش می گذرد بزرگمردی که صدایش صدای هزاران  سال تاریخ پر رمز و راز و پر سوز و گداز و پر از اشک و لبخندِ لرستان بزرگ  است ...

 

تازه ها

بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393 بیانیه صادر کرد. متن کامل این بیانیه به...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن مطالبی در بین دانش‌ آموزان سراسر کشور توزیع...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات موضوع دایره زمانی و مکانی پژوهش و مروری بر...
گزارش-شب-شعر-بهارونه-لیراوی    شب شعر بهارونه لیراوی شب هفتم فروردین در روستای بنه احمد لیراوی برگزار گردید، لازم به ذکر است قرار بود این...
نام-خیران-چهارمحال-و-بختیاری-بر-تارک-کشور-ماندگار-شد  استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: نام خیران این استان بر تارک کشور ماندگار شده است. قاسم سلیمانی دشتکی روز...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...
متل-شماره۰۰۱-جلد-اول-متل-درمتلسرای-ملا-عبدل
   متلسرای ملا عبدل نریمیسا/متل هایی به زبان لری بهمئی   متل...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...