یکشنبه, 02 مهر 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

برگی-از-تاریخ-لر-سه-گوهر-گران‌بهای-بختیاری-بی‌شمار-رمه‌ها،-بی-قرار-سرها،-بی‌مثال-زن‌ها
  حسین حسن‌زاده رهدار /   پبش از تسلیم باور نکردنی محمدتقی خان چهارلنگ،...
مشکل-اساسی-تر-لرها-هویت-است-نه-فقر
  نمی توان این تسلسل منطقی را زیر سوال برد که حتما فقر زمینه ساز تحقیر و...
نام-نیک-اسدخان-را-خدشه-دار-نکنیم-برخی-اهل-قلم-بومی-هم-همان-روایت-های-رسمی-و-ظالمانه-از-تاریخ-لر-را-ترویج-می-دهند
  صفر محمدی / اسد خان بهداروند به هواخواهی حکومت لرهای زندیه، اطاعت...
نگاهی-به-دسته-بندی-مناقشه-بر-انگیز-زبانی-در-کتاب-درسی-جغرافیای-استان-ایلام
  حسن رضا یوسفوند /  زبانی که جدیدا به نام "کردی ایلامی" مطرح می شود...
 

از نسل کشی صدام تا شیعه کشی داعش؛ لرهای عراق از علویان جبل السماق الگو بگیرند

 

لرهای عراق،  نسل کشی صدام را تجربه کردند و باید پیش بینی می‌کردند باز دوران کشتار فرا برسد! آیا نباید از آرامش پس از رفتن وی استفاده می شد برای سازماندهی ...

 

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، عیسی قائدرحمت: از اوایل اسلام تا حال همیشه شیعیان در مناطق سنی نشین تحت فشار بوده و گاهی هم مورد قتل عام و رعب و وحشت قرار می گرفتند. بنابراین شیعیان در مناطق سوریه و عراق و .. هیچ گاه زندگی آرامی نداشته و هر لحظه امکان دارد جان و مال و ناموس آنها به خطر بیفتد. شیعیان در مناطق ترکیه و سوریه عموما از شاخه علوی و در مجاورت مرز ایران از شاخه اثنی عشری می باشند. در ترکیه هیجده میلیون علوی است که مذهبشان در حکومت ترکیه غیر قانونی اعلام شده و بسیار تحت فشار می باشند.

هم زمان با دوره ایوبیان ( که به روایاتی خود لر بودند)، در مصر حکمت شیعه فاطمی پدید آمد که ایوبیان به قلع و قمع این شیعیان و حتی همتباران لر خود پرداختند. در همین زمانها، در "تاریخ گزیده" گزارش می شود که بسیاری از خانواده های کرد (لرهای علوی) از کوههای جبل السماق سوریه به کوه های بین اصفهان و خوزستان مهاجرت می کنند. احتمالا علت مهاجرت لرهای جبل السماق، کشتار شیعیان بوده که آنها را تهدید می کرده است.

در زمان صدام حسین باز  شیعیان تحت فشار و ارعاب بودند اما لرهای فیلی عراق نه به خاطر شیعه بودنشان بلکه بیشتر به خاط ایرانی بودن و کُرد بودنشان مورد کشتار و نسل کشی قرار گرفتند. دوران سخت صدام باید به لرهای عراق درس می داد که وضعیت آنها بسیار سخت تر از سایر شیعیان عرب می باشد.

امروزه هم خطر قوت گرفتن نیروهای تکفیری داعش در عراق بسیار مسئله ساز است و بیش از همه لرهای شیعه دوازده امامی عراق آسیب پذیر هستند. گروه داعش تا حدی حس عرب گرایی (پان عرب ایسم) دارند. بنابراین ممکن است به شیعیان عرب به خاطر عرب بودنشان قدری تخفیف بدهند اما برای لرهای عراق که هم نژاد ایرانی دارند و هم کُرد محسوب می شوند هیچ گونه تخفیفی قائل نخواهند شد.

نیروهای تکفیری داعش اگرچه در غرب و شمال غرب عراق وارد این کشور شدند اما امروزه شرق عراق ( استان دیاله که مأمن لرهای عراق می باشد) را هم مورد تهدید و تصرف قرار داده اند به نظر می آید که این تکفیری ها قصد دارند از همه جهات، بغداد را در محاصره درآورند. بنابراین شهر بعقوبه که در شمال شرق بغداد واقع شده را هم ـ گویا ـ تصرف کرده اند. و تأسف این است که قسمتی از جمعیت شهر بعقوبه، لر (کرد فیلی) می باشند(اوبن، اوژن: 432).

با این صحبت ها در نهایت چه باید کرد. لرهای عراق، روزگار سخت دوران نسل کشی صدام را تجربه کردند و بعد ازسقوط  صدام، ـ و آرامش موقتی پس از آن ـ باید پیش بینی می‌کردند که ممکن است باز دوران نسل کشی (مانند داعش)، دوباره سر از خاک بیرون بیاورد. پس باید به دنبال تقویت مواضع دفاعی خود باشند. و آن فقط از راه مهاجرت و تمرکز گرایی و جمع شدن آنها در یک منطقه، میسر است. همان کاری که علوی های جبل السماق انجام دادند.

سران و بزرگان لر عراق (کردهای فیلی)، با تحقیق و  مشورت، بهترین جا را برای متمرکز شدن شان، پیدا کنند. از دیر باز سه منطقه برای آنها وجود داشته یکی نوار حاشیه مرز عراق و ایران  از خانقین تا بدره و زرباطیه. دوم منطقه نواری مابین مرز ایران و مرز اقلیم کردستان عراق از شهردربندی خان تا قوراتو و خانقین. سوم منطقه ای در دل اقلیم کردستان عراق.  در مورد اول اگرچه لرهای عراق به زمین های حقوقی خود دست می یابند یا عبارتی از نظر تاریخی صاحب این سرزمین می باشند اما به علت اینکه تا حدی ارتباط آنها با هم تباران کُرد خود قطع می شود، بنابراین از کمک و امنیت دفاعی اقلیم کردستان عراق، قدری محروم می شوند. در مورد دوم بر عکس مورد اول امنیت دفاعی از جانب کمکهای اقلیم کردستان عراق تامین میشود اما متاسفانه آنها(لرهای عراق) املاک و سرزمین های تاریخی خود را از دست می دهند. در مورد سوم امنیت کامل مهیا می شود اما متأسفانه به عنوان مردمان بدون سرزمین و جغرافیا، باید سر بار ساکنان قبلی آن مناطق باشند هرچند کُردها به عنوان مهمان و پناهنده دائمی، بسیار از آنها حمایت خواهند کرد.

 


 

در آخر باید گفت تمرکز یافتن لرهای عراق در یک منطقه، باید در برنامه اقدامات اولیه لرهای عراق باشد این جمع شدن -‌‌ حتی برای لرهای ساکن بغداد که از ثروت و اعتبار کشوری برخوردار هستند ـ از نیازهای مبرم آنهاست. ساکنین لربغداد می توانند دو مسکن، یکی در بغداد و یکی در اقلیم لورستان عراق داشته باشند تا هر وقت خطری احساس شد فورا در سرزمین متمرکز شده‌ی خود جمع شوند. در غیر این صورت بسیار آسیب پذیر خواهند شد حداقل کشتار قسمتی از یک شهر (اقلیت لرها در شهری مثل بعقوبه) توسط تکفیریها، آسان است و در خبرگذاری‌ها و مجامع جهانی بازتاب فراوانی ندارد اما کشتار مردم یک شهر (که تمام لر نشین است) برای تکفیری ها بسیار سخت است و باز تاب جهانی دارد همچنین مردم شهر می توانند با بسیج شدن از شهر خود دفاع کنند.به امید آرامش برای لرهای عراق.

 

 

 

 

در همین زمینه:

 احتمال پاکسازی قومی لرهای عراق توسط گروه تکفیری داعش

درباره لرهای عراق:

سمیر سالم داوود: مسیری به سوی اقلیم لرستان (عراق)

 

فراز و فرود جنبش هویت طلبی لرهای عراق

 

لرهای فیلی کیستند؟ همان کردهای فیلی عراق؟!

 

فیلی های عراق گروهی از مردم لر هستند...

 

شعر لری ملکی (عراق) از ضیاء سورملی: جفتی چه‌ويل ديرم دوعا كردم يا خودا رووناكيان نێمينی

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 علوی 1393-03-27 12:54
واقعا برای لر ها ننگ است با داشتن تمدن ها و تاریخی روشن دنیا(عبلام و بین النهرین) به چنین خاری هایی در امروزه رسیده اند.
لر های عراق و حتی ایران میتوانستند اقلیم خودمختاری داشته باشند و مثل کردستان عراق پیشرفت کنند ولی با بی اطلاعی از هویت و تاریخ و تحریف آن سخت است که به آینده ی لرستان و لرها امیدوار بود
 
 
#2 fili-rafez 1393-03-27 13:58
آقای قائد رحمت ظاهرا از دور نظاره گر هستی و به همین دلیل خیلی خوش بین و آرمانی به اقلیم کردستان نگاه می کنی همانهایی که تا دیروز با تکیه بر ریشه ایرانی خود از ایران کمک می گرفتند امروز تهدیدی برای ایران و همدستی با فرانسه و اسراییل شده اند.چرا اقلیم کردستان از فیلی ها حمایت نمی کند؟ چرا لرهای عراق در انتخابات امسال برخلاف دوره قبل از کردها حمایت کمتری کردند. اگر بیشتر تحقیق کنی می فهمی که یکی از خطرات لرهای عراق هم محو شدن در اقلیم پان کردیسم است گویی راهی جز اسارت انسان نیست. فقط باید لرستان غربی را تشکیل بدهند تا خلاص شوند
 
 
#3 لر یاسوج 1393-03-27 17:03
بسیار عالی بود این مقالات است که راهگشا می باشد. ولی بهترین گزینه همان گزینه اول است نباید از سرزمینهای خودشان چشم پوشی کنند.
 
 
#4 عبدالله 1393-03-28 16:34
به نام خدا
با سلام
به نظر اینجانب حکومت مرکزی عراق بهتر است به طور جدی از لرهای عراق حمایت کند در غیر اینصورت حکومت مرکزی عراق بهتر است به طور ضربتی لرهای عراق را موقتا مسلح کرده و به آنها آموزش های نظامی لازم را فرا دهد تا هم بتوانند از خودشان دفاع کنند و هم در از بین بردن تروریست ها کمک کنند.سپس بعد از اتمام سرکوبی تروریستها،سلاح ها پس گرفته شود.
 
 
#5 mogoei 1393-03-28 17:30
درود و سلام بر آعیسی
متاسفانه لرهای عراق به دلیل تبلیغات رسانه های کرد زبان و نداشتن یک رسانه مستقل و نسل کشی های متعدد قومی و زبانی توسط رژیم بعث و صدام معدوم دچار یک نوع فرسایش شدید هویتی شده اند انشاله که روزی هویت اصلی ولری خویش را پیدا کنند و خداوند بزرگ و ائمه معصومین محافظ آنها در این شرایط سخت و ناگوار باشند
 
 
#6 لریوتی 1393-03-28 21:57
جناب آقای قائد رحمت سلام:
میشه بفرمایید منظورتون ازینکه لرهای عراق نژاد ایرانی دارند چیه؟!!!یعنی شما میفرمایید ایرانی یک نژاده؟!!!
بعد اگر یک نژاده مشخصه های بارز این نژاد چی هست که بادیگر نژادها متمایزه؟!!!باتش کر
 
 
#7 fereydoon 1393-03-28 23:34
باید با حفظ وحدت در برابر هر نوع اهاجم مقاومت کرد
امیدوارم گروه داعش نابود گرذد برای هم تباران خود در عراق آرزوی سلامتی دارم....
 
 
#8 بلوطستان 1393-03-29 02:07
با درود
جناب قائد رحمت
مطلب زیبا و خواندنی بود که نشانگر علاقه و اشتیاق و دلسوزی شما -و عزیزانی که در لور هستند- به قوم سربلند لر است و همین شوق و شیفتگی سبب شده همیشه دغدغه‌ی مردمانش را داشته باشی
پایدار و برقرار باشی
بساطی
 
 
#9 مهرآموز 1393-03-29 19:02
با سلام خدمت جناب قائدرحت عزیز و سپاس از ایشان

اولین بار که متوجه شدم در عراق موجودیتی به عوان لر - و لری که به کرد بودن خود نیز صریحا اعتراف می کند- به اواسط دهه 70 برمی گردد که آن را از زبان خود کردها شنیدم. لرهای سنت گرا که هیچ چیز جز طایفه برایشان اهمیتی ندارد حتی خود لر. و هیچ چیز در این زمینه به نسل های بعد از نیاموخته اند. متنفرم از نسل لرهای طایفه پرست که آنها از لرهای خودباخته هم بدترند.مقاله
 
 
#10 مهرآموز 1393-03-29 19:04
مقاله زیبایی است به ویژه از این مطلب خوشم آمد که
«در زمان صدام حسین باز شیعیان تحت فشار و ارعاب بودند اما لرهای فیلی عراق نه به خاطر شیعه بودنشان بلکه بیشتر به خاط ایرانی بودن و کُرد بودنشان مورد کشتار و نسل کشی قرار گرفتند. دوران سخت صدام باید به لرهای عراق درس می داد که وضعیت آنها بسیار سخت تر از سایر شیعیان عرب می باشد».
با امید رهایی ملت عراق و این همتباران از شر تکفیری ها
 

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

از رسمیت بخشیدن روی کاغذ تا پاسداشت واقعی زبان لکی

 

 علی باجلان /
 در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و لکی تا جنوبی ترین آن بسیارند خانواده هایی که با تصور این که زبان های بومی مانع رشد و پیشرفت فرزندانشان می شود از کودکی ...

ای کاش لرها اینقدر نسبت به منافع سرزمین خود «بی‌طرف» نبودند

 

مهدی ویس‌کرمی/

چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی رسماً به مجلس معرفی شد، که در این بین دو نکته جالب توجه به نظر می‌رسد، اول انتخاب حبیب‌الله بی‌طرف برای تصدی وزارت نیرو، و دوم حذف نام دکتر علی خاکی صدیق گزینه‌ی لرستانی وزارت علوم، از لیست پیشنهادی.

وزارت حبیب الله بی طرف و خطر غیر مسکون شدن خوزستان، چارمحال بختیاری و لرستان

 

 سامان فرجی بیرگانی /
او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و دیگری ستیزِ حاکم بر وزارت کشور است، در دوران بیطرف انتخاب جهت دار مدیران درجه یک وزارت کشور از مناطق مرکزی در پروسه ی انتقال آب مناطق لُر نشین بی تاثیر نبوده است...

هزار و یک ترفند ضد مفاخر ملی جامعه بختیاری

 

 محسن حیدری /
سناریوی معمول و تکراری ترور شخصیت های ملی جامعه بختیاری همچنان ادامه دارد، بعد از سریال سرزمین کهن اخیراً نیز رمانی با عنوان «هزار و یک جشن» منتشر شده که همان راه را رفته ...

بازگشت حبیب الله بی طرف به وزارت نیرو، نشانه عزم دولت روحانی بر انتقال رودهای کارون و دز به کویر مرکزی

 

 سامان فرجی بیرگانی /
دولت های اصولگرا و اصلاح طلب همواره تحت یک سیاست مشترک ناقض  حقوق قومی / شهروندی مناطق لر نشین بوده اند.

لزوم حضور وزرای لُر در کابینه ی جدید + لیست پیشنهادی نخبگان بختیاری

 

 نشریه فرهنگی اجتماعی لور /
 این باور سال های اول انقلاب که هر فرد از هر جای ایران برخیزد وسعت دیدش دغدغه های تمام کشور را در سیر رفتار و عملکردش میگنجاند از قاعده تبدیل به استثنا شده ...

ماسه، نخل و برنو از سواحل لرنشین خلیج فارس می گویند

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
بلوکات پادریه به عنوان بخشی از جامعه لُر همواره در مسیر مبارزه با استعمار شرقی و رضاخانی کوشیده و برگ زرینی از افتخارات لُر و ایران هستند.

از بوم گرایی و هویت قومی تا توسعه ی لرستانات

 

 اشکان خورشیدوند /
 نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا کوچولو ، علی  دیناروند ، هانیه اکبریان ، مهدیه هراتی، مهدی مرادی ... نوشتند و به آنها توجه کردند ؟

آنچه که خوار آید روزی به کار آید / نادیده گرفتن زبان های لری در ایران توسط خبرگزاری رسمی مهر

 

 حسین زمانیان /
مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر از سوی دولتمرادن و رسانه ها بخرج داده میشود. در معدود برنامه هایی که از سوی دولت در خصوص اقوام ارائه داده شده است ...

مروری بر اقوام و مردمان لُر جنوب

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /

 لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف زبان لری سخن می  گویند، ساکنین استان های بوشهر، خوزستان ، فارس و کوهگیلویه و بویر احمد لرهای جنوبی هستند.

 

تازه ها

توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...