چهارشنبه, 04 مرداد 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...
رونمایی از کتاب «جامعه شناسی مسجد سلیمان»اثر: دکتر بهروز مرادی | نشر...
مقاله "سیمای زن در شعر شاعران زن لرستانی"نویسندگان: دکتر طاهره صادقی...
مقاله کشتار لُرها به دست قشون رضا شاه بیانگر اسناد و مدارک معتبر کشتار...

مطالب اتفاقی

لرهای-فیلی-کیستند؟-لرستان-فيلي-و-محدوده-ي-آن-در-چند-منبع-تاریخی
   سياحتنامه مسیو چريكف: از قراري كه داراب خان توشمال ذكر مي نمود، لرهاي...
ایران-برگر-جای-انتقاد-دارد،-چه-نمادی-از-ایران-باشد،-چه-نمادی-از-لرستان
   سيد غلام‌رضا نعمت‌پور / در ناکجا‌آباد ذهن جوزانی، مردمان ساده‌لوحی...
منافع-دیار-خود-را-فدای-گروه‌های-سیاسی-نکنیم
  مهدی ویس‌کرمی / آیا کاهش 40 درصدی اعتبارات عمرانی لرستان توسعه نیافته...
اولویت-اهل-قلم-بومی-نقد-مراکز-و-صاحبان-قدرت-است-یا-نکوهش-مردم-کوچه-و-بازار؟
  ابراهیم خدایی / در کشوری که اقتصاد، سیاست و فرهنگ آن دولتی است، تمام...
 

از نسل کشی صدام تا شیعه کشی داعش؛ لرهای عراق از علویان جبل السماق الگو بگیرند

 

لرهای عراق،  نسل کشی صدام را تجربه کردند و باید پیش بینی می‌کردند باز دوران کشتار فرا برسد! آیا نباید از آرامش پس از رفتن وی استفاده می شد برای سازماندهی ...

 

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، عیسی قائدرحمت: از اوایل اسلام تا حال همیشه شیعیان در مناطق سنی نشین تحت فشار بوده و گاهی هم مورد قتل عام و رعب و وحشت قرار می گرفتند. بنابراین شیعیان در مناطق سوریه و عراق و .. هیچ گاه زندگی آرامی نداشته و هر لحظه امکان دارد جان و مال و ناموس آنها به خطر بیفتد. شیعیان در مناطق ترکیه و سوریه عموما از شاخه علوی و در مجاورت مرز ایران از شاخه اثنی عشری می باشند. در ترکیه هیجده میلیون علوی است که مذهبشان در حکومت ترکیه غیر قانونی اعلام شده و بسیار تحت فشار می باشند.

هم زمان با دوره ایوبیان ( که به روایاتی خود لر بودند)، در مصر حکمت شیعه فاطمی پدید آمد که ایوبیان به قلع و قمع این شیعیان و حتی همتباران لر خود پرداختند. در همین زمانها، در "تاریخ گزیده" گزارش می شود که بسیاری از خانواده های کرد (لرهای علوی) از کوههای جبل السماق سوریه به کوه های بین اصفهان و خوزستان مهاجرت می کنند. احتمالا علت مهاجرت لرهای جبل السماق، کشتار شیعیان بوده که آنها را تهدید می کرده است.

در زمان صدام حسین باز  شیعیان تحت فشار و ارعاب بودند اما لرهای فیلی عراق نه به خاطر شیعه بودنشان بلکه بیشتر به خاط ایرانی بودن و کُرد بودنشان مورد کشتار و نسل کشی قرار گرفتند. دوران سخت صدام باید به لرهای عراق درس می داد که وضعیت آنها بسیار سخت تر از سایر شیعیان عرب می باشد.

امروزه هم خطر قوت گرفتن نیروهای تکفیری داعش در عراق بسیار مسئله ساز است و بیش از همه لرهای شیعه دوازده امامی عراق آسیب پذیر هستند. گروه داعش تا حدی حس عرب گرایی (پان عرب ایسم) دارند. بنابراین ممکن است به شیعیان عرب به خاطر عرب بودنشان قدری تخفیف بدهند اما برای لرهای عراق که هم نژاد ایرانی دارند و هم کُرد محسوب می شوند هیچ گونه تخفیفی قائل نخواهند شد.

نیروهای تکفیری داعش اگرچه در غرب و شمال غرب عراق وارد این کشور شدند اما امروزه شرق عراق ( استان دیاله که مأمن لرهای عراق می باشد) را هم مورد تهدید و تصرف قرار داده اند به نظر می آید که این تکفیری ها قصد دارند از همه جهات، بغداد را در محاصره درآورند. بنابراین شهر بعقوبه که در شمال شرق بغداد واقع شده را هم ـ گویا ـ تصرف کرده اند. و تأسف این است که قسمتی از جمعیت شهر بعقوبه، لر (کرد فیلی) می باشند(اوبن، اوژن: 432).

با این صحبت ها در نهایت چه باید کرد. لرهای عراق، روزگار سخت دوران نسل کشی صدام را تجربه کردند و بعد ازسقوط  صدام، ـ و آرامش موقتی پس از آن ـ باید پیش بینی می‌کردند که ممکن است باز دوران نسل کشی (مانند داعش)، دوباره سر از خاک بیرون بیاورد. پس باید به دنبال تقویت مواضع دفاعی خود باشند. و آن فقط از راه مهاجرت و تمرکز گرایی و جمع شدن آنها در یک منطقه، میسر است. همان کاری که علوی های جبل السماق انجام دادند.

سران و بزرگان لر عراق (کردهای فیلی)، با تحقیق و  مشورت، بهترین جا را برای متمرکز شدن شان، پیدا کنند. از دیر باز سه منطقه برای آنها وجود داشته یکی نوار حاشیه مرز عراق و ایران  از خانقین تا بدره و زرباطیه. دوم منطقه نواری مابین مرز ایران و مرز اقلیم کردستان عراق از شهردربندی خان تا قوراتو و خانقین. سوم منطقه ای در دل اقلیم کردستان عراق.  در مورد اول اگرچه لرهای عراق به زمین های حقوقی خود دست می یابند یا عبارتی از نظر تاریخی صاحب این سرزمین می باشند اما به علت اینکه تا حدی ارتباط آنها با هم تباران کُرد خود قطع می شود، بنابراین از کمک و امنیت دفاعی اقلیم کردستان عراق، قدری محروم می شوند. در مورد دوم بر عکس مورد اول امنیت دفاعی از جانب کمکهای اقلیم کردستان عراق تامین میشود اما متاسفانه آنها(لرهای عراق) املاک و سرزمین های تاریخی خود را از دست می دهند. در مورد سوم امنیت کامل مهیا می شود اما متأسفانه به عنوان مردمان بدون سرزمین و جغرافیا، باید سر بار ساکنان قبلی آن مناطق باشند هرچند کُردها به عنوان مهمان و پناهنده دائمی، بسیار از آنها حمایت خواهند کرد.

 


 

در آخر باید گفت تمرکز یافتن لرهای عراق در یک منطقه، باید در برنامه اقدامات اولیه لرهای عراق باشد این جمع شدن -‌‌ حتی برای لرهای ساکن بغداد که از ثروت و اعتبار کشوری برخوردار هستند ـ از نیازهای مبرم آنهاست. ساکنین لربغداد می توانند دو مسکن، یکی در بغداد و یکی در اقلیم لورستان عراق داشته باشند تا هر وقت خطری احساس شد فورا در سرزمین متمرکز شده‌ی خود جمع شوند. در غیر این صورت بسیار آسیب پذیر خواهند شد حداقل کشتار قسمتی از یک شهر (اقلیت لرها در شهری مثل بعقوبه) توسط تکفیریها، آسان است و در خبرگذاری‌ها و مجامع جهانی بازتاب فراوانی ندارد اما کشتار مردم یک شهر (که تمام لر نشین است) برای تکفیری ها بسیار سخت است و باز تاب جهانی دارد همچنین مردم شهر می توانند با بسیج شدن از شهر خود دفاع کنند.به امید آرامش برای لرهای عراق.

 

 

 

 

در همین زمینه:

 احتمال پاکسازی قومی لرهای عراق توسط گروه تکفیری داعش

درباره لرهای عراق:

سمیر سالم داوود: مسیری به سوی اقلیم لرستان (عراق)

 

فراز و فرود جنبش هویت طلبی لرهای عراق

 

لرهای فیلی کیستند؟ همان کردهای فیلی عراق؟!

 

فیلی های عراق گروهی از مردم لر هستند...

 

شعر لری ملکی (عراق) از ضیاء سورملی: جفتی چه‌ويل ديرم دوعا كردم يا خودا رووناكيان نێمينی

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 علوی 1393-03-27 12:54
واقعا برای لر ها ننگ است با داشتن تمدن ها و تاریخی روشن دنیا(عبلام و بین النهرین) به چنین خاری هایی در امروزه رسیده اند.
لر های عراق و حتی ایران میتوانستند اقلیم خودمختاری داشته باشند و مثل کردستان عراق پیشرفت کنند ولی با بی اطلاعی از هویت و تاریخ و تحریف آن سخت است که به آینده ی لرستان و لرها امیدوار بود
 
 
#2 fili-rafez 1393-03-27 13:58
آقای قائد رحمت ظاهرا از دور نظاره گر هستی و به همین دلیل خیلی خوش بین و آرمانی به اقلیم کردستان نگاه می کنی همانهایی که تا دیروز با تکیه بر ریشه ایرانی خود از ایران کمک می گرفتند امروز تهدیدی برای ایران و همدستی با فرانسه و اسراییل شده اند.چرا اقلیم کردستان از فیلی ها حمایت نمی کند؟ چرا لرهای عراق در انتخابات امسال برخلاف دوره قبل از کردها حمایت کمتری کردند. اگر بیشتر تحقیق کنی می فهمی که یکی از خطرات لرهای عراق هم محو شدن در اقلیم پان کردیسم است گویی راهی جز اسارت انسان نیست. فقط باید لرستان غربی را تشکیل بدهند تا خلاص شوند
 
 
#3 لر یاسوج 1393-03-27 17:03
بسیار عالی بود این مقالات است که راهگشا می باشد. ولی بهترین گزینه همان گزینه اول است نباید از سرزمینهای خودشان چشم پوشی کنند.
 
 
#4 عبدالله 1393-03-28 16:34
به نام خدا
با سلام
به نظر اینجانب حکومت مرکزی عراق بهتر است به طور جدی از لرهای عراق حمایت کند در غیر اینصورت حکومت مرکزی عراق بهتر است به طور ضربتی لرهای عراق را موقتا مسلح کرده و به آنها آموزش های نظامی لازم را فرا دهد تا هم بتوانند از خودشان دفاع کنند و هم در از بین بردن تروریست ها کمک کنند.سپس بعد از اتمام سرکوبی تروریستها،سلاح ها پس گرفته شود.
 
 
#5 mogoei 1393-03-28 17:30
درود و سلام بر آعیسی
متاسفانه لرهای عراق به دلیل تبلیغات رسانه های کرد زبان و نداشتن یک رسانه مستقل و نسل کشی های متعدد قومی و زبانی توسط رژیم بعث و صدام معدوم دچار یک نوع فرسایش شدید هویتی شده اند انشاله که روزی هویت اصلی ولری خویش را پیدا کنند و خداوند بزرگ و ائمه معصومین محافظ آنها در این شرایط سخت و ناگوار باشند
 
 
#6 لریوتی 1393-03-28 21:57
جناب آقای قائد رحمت سلام:
میشه بفرمایید منظورتون ازینکه لرهای عراق نژاد ایرانی دارند چیه؟!!!یعنی شما میفرمایید ایرانی یک نژاده؟!!!
بعد اگر یک نژاده مشخصه های بارز این نژاد چی هست که بادیگر نژادها متمایزه؟!!!باتش کر
 
 
#7 fereydoon 1393-03-28 23:34
باید با حفظ وحدت در برابر هر نوع اهاجم مقاومت کرد
امیدوارم گروه داعش نابود گرذد برای هم تباران خود در عراق آرزوی سلامتی دارم....
 
 
#8 بلوطستان 1393-03-29 02:07
با درود
جناب قائد رحمت
مطلب زیبا و خواندنی بود که نشانگر علاقه و اشتیاق و دلسوزی شما -و عزیزانی که در لور هستند- به قوم سربلند لر است و همین شوق و شیفتگی سبب شده همیشه دغدغه‌ی مردمانش را داشته باشی
پایدار و برقرار باشی
بساطی
 
 
#9 مهرآموز 1393-03-29 19:02
با سلام خدمت جناب قائدرحت عزیز و سپاس از ایشان

اولین بار که متوجه شدم در عراق موجودیتی به عوان لر - و لری که به کرد بودن خود نیز صریحا اعتراف می کند- به اواسط دهه 70 برمی گردد که آن را از زبان خود کردها شنیدم. لرهای سنت گرا که هیچ چیز جز طایفه برایشان اهمیتی ندارد حتی خود لر. و هیچ چیز در این زمینه به نسل های بعد از نیاموخته اند. متنفرم از نسل لرهای طایفه پرست که آنها از لرهای خودباخته هم بدترند.مقاله
 
 
#10 مهرآموز 1393-03-29 19:04
مقاله زیبایی است به ویژه از این مطلب خوشم آمد که
«در زمان صدام حسین باز شیعیان تحت فشار و ارعاب بودند اما لرهای فیلی عراق نه به خاطر شیعه بودنشان بلکه بیشتر به خاط ایرانی بودن و کُرد بودنشان مورد کشتار و نسل کشی قرار گرفتند. دوران سخت صدام باید به لرهای عراق درس می داد که وضعیت آنها بسیار سخت تر از سایر شیعیان عرب می باشد».
با امید رهایی ملت عراق و این همتباران از شر تکفیری ها
 

ماسه، نخل و برنو از سواحل لرنشین خلیج فارس می گویند

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
بلوکات پادریه به عنوان بخشی از جامعه لُر همواره در مسیر مبارزه با استعمار شرقی و رضاخانی کوشیده و برگ زرینی از افتخارات لُر و ایران هستند.

از بوم گرایی و هویت قومی تا توسعه ی لرستانات

 

 اشکان خورشیدوند /
 نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا کوچولو ، علی  دیناروند ، هانیه اکبریان ، مهدیه هراتی، مهدی مرادی ... نوشتند و به آنها توجه کردند ؟

آنچه که خوار آید روزی به کار آید / نادیده گرفتن زبان های لری در ایران توسط خبرگزاری رسمی مهر

 

 حسین زمانیان /
مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر از سوی دولتمرادن و رسانه ها بخرج داده میشود. در معدود برنامه هایی که از سوی دولت در خصوص اقوام ارائه داده شده است ...

مروری بر اقوام و مردمان لُر جنوب

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /

 لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف زبان لری سخن می  گویند، ساکنین استان های بوشهر، خوزستان ، فارس و کوهگیلویه و بویر احمد لرهای جنوبی هستند.

قم رود چیست ؟ نکاتی مهم در باب پروژه انتقال آب موسوم به قم رود

 

 حمید لطفی /
 طرح موسوم به انتقال آب الیگودرز در شرق لرستان به قم در رسانه های  ایرانی عمدتا با عنوان مبهم و کلی "قمرود"با"انتقال آب از سرشاخ های دز  "نامیده میشود!

در عصر تشنگی سیمره نشین ها؛ طرح های ملّی به کدام سمت جاری می شوند؟

 

 علی باجلان /
طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع و تخصیص بودجه به فلات مرکزی ایران و مناطق کویری است نام طرح ملی می گیرد ?

آمار های دولتی و حکایت فرزندان ناتنی

 

 حمید لطفی /
 در تازه ترین این آمارها که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است به خوبی  می توان پی برد سرمایه و غنای مملکت در کجا جمع شده و در کجا ته  کشیده است!

مطالبه گری با معامله و مطالبه گری بی معامله

 

جهانگیر محمودی /
در تحقیقات دانشگاهی که انجام شده روشن است که روسای جمهور ما در دوره خویش به قوم و شهر و محیط خود بیشتر رسیدگی کرده اند. اما آنچه که اهمیت فراوان دارد ...

گفتمان لُرگرایی، باید ها و نباید ها

 

 ابوالفضل بابادی شوراب /
عدم بیان این تعاریف در جامعه،باعث رشد ذهنیت های خطرناک و غلطی  نسبت به این گرایش تفکری می شود و لرستیزان برای تخریب این تفکر ...

در کابینه جدید از آقای روحانی وزرای بختیاری می خواهیم

 

 علی منصوری /
 " این صدای نسل جوان وپیام روشن مردم بختیاری است "در کابینه جدید از آقای روحانی وزرای لُر بختیاری می خواهیم ...

مقدمه ای در شناخت لطفعلی خان زند

 

 دکتر نجم الدین گیلانی /
فضل و فضیلت آنگاه ارزشمند است که بیگانگان نیز به آن اعتراف کنند. نگارنده این مقدمه را نه بر اساس گفته¬ها و نوشته¬های مردم لرستان، بلکه بر اساس ...

مطالبه گری فرزندان لر در خون نشست !

 

 حمید لطفی /
 واقعه تروریستی دوازدهم رمضان ( 17 خرداد ) نه تنها تهران که لرستان را  هم در سوگ دوتن از بانوان مطالبه گرش نشاند و داغی بزرگ بر داغ های فرزندان لر افزود.

«پیوستار لُری» و جایگاه آن در زبان های ایرانی شمال غربی و ایرانی جنوب غربی

 

وهاب کریمی حسنوند، ابراهیم خدایی/

تاکنون نگاه فراگیر و تطبیقی به زبان های مردم لُر وجود نداشته است و لذا نه دسته بندی مناسبی از این زبان ها داریم و نه نسبت آن ها را با سایر زبان های ایرانی به گونه ای شفاف می شناسیم. در تقسیم بندی ... 

انتخابات لرستان و دنیایی که به کام پوپولیسم شد! / تحلیلی بر انتخابات شورای اسلامی شهر خرم اباد

 

ابراهیم خدایی /

انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک بالا هستند، ما در عرصه ملّی نیز سال 1384 شاهد چنین اتفاقی بودیم، در آن ... 

برنامه،جهت وهویت مدرن لر:گفتارچهارم جغرافیای سیاسی وهارتلند لرها

 

شیح جهانگیر محمودی /
مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند، ژئوپلوتیک و جغرافیای سیاسی است و دراین میان هارتلند یا قلب سرزمین لر هاست.

اشتراکات اعراب خوزستان و مردم لُر

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب نژاد لری دارند و بلعکس مانند سادات که در سراسر سرزمین لر و هویت لری دارند و مورد احترام الوار می باشند.

گزارش تصویری : 20 اردیبهشت نکوداشت خرم آباد

 

 نشریه اینترنتی لور /
 سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد را به عنوان یکی از 7 شهر برتر گردشگری معرفی کرد مسئولان روز 20 اردیبهشت را

 

تازه ها

معرفي-جلگه-ی-چم-کلان   احمد لطفی /چم كلان نام جلگه اي سرسبز و خرم است كه در ساحل جنوبي رودخانه سيمره و در پنج كيلومتري شمال وشمال...
خبرگزاری-مهر-لرها-را-از-ایران-حذف-کرد  به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، خبرگزاری مهر در اقدامی عجیب یک نقشه پراکندگی زبان‌ها در ایران منتشر کرده است و در...
سردار-کیخاله-یا-کیقباد-خان   احمد لطفی /سردار کیخاله یا کیقباد خان ابن سلیمان خان ابن عابد خان ابن پاشا خان ابن مظفرخان فردی از تیره...
چه-طور-شد-که-اصفهان-لرستان-و-چهارمحال-بختیاری-را-بلعید  رضا ساکی: تغییر مرز میان لرستان، چهارمحال‌وبختیاری کار ساده‌ای نیست اما قضیه به این سادگی‌ها هم نیست. استاندار...
تهرانی‌ها-پول‌دارترین-کُردها-و-لرها،‌بی‌پول‌ترین‌ها  تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها، یزدی‌ها و اهالی فارس پول‌دارترین ها و سیستانی‌وبلوچستانی‌ها، کهکیلویه‌ای‌ها، لرستانی‌ها...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...