جمعه, 29 دی 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

وضعیت-بحرانی-خودکشی-طی-سه-دهه-گذشته-در-غرب-کشور
   اردشیر بهرامی / خودکشی در ایران، در سطح ملی، یک بحران اجتماعی تلقی...
کارگر-فداکار-ایذه-برگی-دیگر-از-فداکاری-لرها-شهرام-محمدی-کارگر-فداکار-ایذه‌ای-درگذشتدرگذشت
  شعله‌های سرکش آتش در حال سرایت به سایر قسمت‌ها بود و انفجارهای دیگری...
 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پلدختر از برگزاری چهارمین جشنواره استانی...
سهم-خواهی-تهران-از-درآمد-مالیاتی-مجاز،-اما-سهم-خواهی-مناطق-نفت-خیز-خلاف-منافع-ملی-است
   یک نماینده تهران در مجلس مدعی شده هیچ کس جوابگوی ظلمی که به تهرانی ها...
قومگرایی-شعار-تیم-ملی-ایران-در-جام-جهانی-برزیل
  تیم ملی ایران از معدود تیم های حاضر در جام های جهانی است که علاقه دارد...
 

ما لرها همیشه تسلیم سینما بوده ایم!

  

ایوب محمدی /

جعفری جوزانی بردشیر (شیرسنگی) گرچه به زبان لری نساخته اما تا حدودی در بیان مساله نفت و بختیاری موفق عمل کرده است ...

 

 

 

 

 

در همین زمینه:

 

متن و حواشی یک اکران ویژه در لرستان/«ایران برگر» در تنور داغ منتقدان

 

نقدي بر فيلم «جاده هاي سرد» اثر جعفری جوزانی /سحر جوزانی؛ دختری که میان مادر آمریکایی و مادربزرگ لر دومی را برگزید!

 

نعمت پور: ایران برگر جای انتقاد دارد، چه نمادی از ایران باشد، چه نمادی از لرستان!

 

ایوب محمدی: ما لرها همیشه تسلیم سینما بوده ایم!

 

 

 نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ایوب محمدی (دبیرکل انجمن سرفرازی مردم لُر): هنر سینما، در قرن اخیر از پر مخاطب ترین و موثرترین رسانه ها بوده است. در سینما بسیاری از حقیقت ها آشکار می شوند و یا بسیاری از حقیقت ها کتمان و یا وارونه می شوند، بسیاری از حقیقت ها هم «ساخته» می شود!

این که چه کسی، چه چیزی، برای چه کسی و با چه ابزاری می سازد همیشه از بحث های منتقدین اثار سینمایی است. عموم مخاطبین هم در هر سطح و جایگاهی به میزان نیاز خود با این سوال ها روبرو می شوند.

مردم لر از معدود جمعیت های بی رسانه ی بشری است که بر عکس زبان گویای تاریخ و تمدن خود و جغرافیای سرزمینی اش، امروز در بیان مسائل روزمره ی خود هم معمولا ناتوان و گنگ است و همیشه با چالش های بسیار بزرگی در مسائل رسانه ای روبرو بوده است.

به عقیده ی بسیاری از خود ما لرها، غالبا در سینما انزوا، مهجوریت و حماقت نصیب مان شده است تا سکانس های دل انگیز و لرپسند!

در قرن اخیر با جهش های شگرف تمدن انسانی در عرصه ی دانش و فرهنگ و تکنولوژی آن ها که توانستند هنر، به ویژه سینما را در اختیار بگیرند، بسیاری از معضلات توسعه اجتماعی خود را رفع و یا سانسور کردند و یا به پای دیگر کسان ثبت و پخش کردند.

تعداد فیلم های ساخته شده به زبان لری که حرفی برای گفتن داشته باشد شاید به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد. اما پر شمارند تعداد فیلم هایی که لرها در آن نقش داشته اند. چه از آغاز سینمای ایران با دختر لر چه تا همین اواخر در سریال تلویزیونی سرزمین کهن!

ما لرها همیشه تسلیم سینما بوده ایم و خیلی ها به ساز خود ما را در سکانس ها رقصانده اند؛ سکانس هایی که حقیقت جایگاه اجتماعی لرها در کشور را نادیده گرفته و غالبا انکار، تحریف و تحقیر در آن ها مشهود است، این غیر از برخی آثار سینمایی و تلویزیونی است مانند سرزمین کهن، سال های مشروطه، صنوبر و امثال آن که به طور خاص لرها را سیبل کرده اند و می توان آن ها را در زمره فیلم های لُرستیز قرار داد.

اینک اما مسعود جعفری جوزانی که خود لر ثلاث (ملایر) است فیلمی ساخته به زبان لری. ایران برگر، که گویا طنز است و به مقوله انتخابات پرداخته است، بنده فیلم را ندیده ام اما از لابلای گفته های خود عوامل فیلم و منتقدانی که این اثر را دیده اند نگران اکران عمومی آن هستم!

جعفری جوزانی در سابقه ی خوب و موفق خود، فیلم های مطرحی در سینمای ایران دارند از قبیل «جاده های سرد» و «شیر سنگی» که به نوعی خدمت ایشان به هویت لری خودش به شمار می آید، بردشیر (شیرسنگی) گرچه به زبان لری نیست اما تا حدودی در بیان مساله نفت و بختیاری موفق عمل کرده است.

«ایران برگر» پیش از اکران عمومی، با حواشی داغی در بین برخی نخبگان و مسئولان لرستانی مواجه شده است و از منظر اغلب کسانی که آن را دیده اند، این فیلم هم فرهنگ و هم توسعه لرها را مورد تعرض قرار داده است.

بنده اینجا فیلم ندیده را نقد نمیکنم، اما می خواهم این را بگویم که فرق است میان آن که کسی که از فرهنگی دیگر فیلمی می سازد برای تخریب هویتش مثل عقده گشایی سازندگان سریال سرزمین کهن، با هنرمندی لر که سعی دارد پای هنر سینما را در فرهنگ خاصه ی ما باز کند، خودش لر است و لری صحبت کند و به گذشته و حال و آینده ی لرها فکر کند.

ممکن است ضعف ها و اشتباهات بزرگ و کوچک هم باشد اما نمی شود در این باره حواشی را از خود متن داغ تر کرد. در بزرگترین سینمای جهان یعنی هالیوود سالانه فیلم های زیادی ساخته می شود که سیاستمدارن امریکایی، فرهنگی امریکایی، جنایت های آمریکایی و .. را به تصویر می کشند اما آیا تصور عموم جهانیان نسبت به آمرکایی ها همان چیزیست که در این فیلم ها نشان داده می شود؟ یا آنها توانسته اند با مدیریت کلان مجموعه سینما فکر خود، زبان خود، فرهنگ خود، برتری خود، قدرت خود و تسلط خود را در جهان نمایش و گسترش دهند؟

ما نیز باید سعه ی صدر و تحمل خود را نسبت به حواشی سینما بیشتر کنیم و سعی کنیم خودمان حرف بزنیم و نگذاریم جایمان حرف بزنند. حتی اگر بارها و بارها شکست بخوریم.

امثال جعفری جوزانی ها با ساختن فیلم های طنز و جدی می توانند در وانفسای قرن بیست و یکم، زبان های لری را یاری کنند، آرمان توسعه محلی مردم لر را عمومی کنند، غرور، عزت نفس، همگرایی و خودباوری را در جامعه ی لُر تقویت کنند.

نباید به خاطر حواشی احتمالی، کاری کنیم که دیگر هنرمندی جرئت استفاده از ابزار هنر برای نمایش و توسعه اجتماعی مردم لر را پر حاشیه و سخت تصور کند.

باید بدانیم آیا آینده ی «ایران برگر»ها با «سرزمین کهن» ها بسیار متفاوت است و اگر نقدی هم هست این دو را در یک ردیف قرار ندهیم.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 مهرداد غلامی 1393-12-22 21:02
من فیلم را ندیده ام اما با توجه نقدها و اظهارنظرهای منتقدین نسبت به قیلم آقای جوزانی که خود اصالتا لر است و همیشه بر لر بودن خود و خانواده اش اصرار دارد نباید تنها نقاط به ظاهر منفی آن را مورد توجه قرار دارد چراکه نقاط مثبت فیلم نیز روی دیگر سکه است. ما لرها در طول سالهای گذشته به لحاظ هجمه های زیادی که متحمل شده ایم آستانه تحریک پذیری بالایی داریم و اتفاقا به نظر می رسد که مهمترین نقطه ضعق ما نیز همین باشد. حساسیت بنده نسبت به این موضوعات قطعا نسبت به سایر دوستان کمتر نیست ولی باید انصاف به خرج بدیم و کاری نکنیم که امثال آقای جوزانی عطایش را به لقایش ببخشند و از بیخ لر بودن خود را انکار کنند.
در ضمن بسیاری از منتقدین وی که ظاهرا در جلسه نمایش فیلم حضور داشته اند باید یکبار در آینه انصاف نگاه کنند که خود تا کنون برای اعتلای فرهنگی و اجتماعی قوم لر بجز شرکت در مصاحبه های فانتزی ضدا و سیما چکاری انجام داده اند!!!
 
 
#2 بی نام 1393-12-23 09:05
با سلام آقای جوزانی از افتخارات قوم لر است با کارهای نسنجیده کاری نکنیم که از لر بودن پشیمان شود
 

«لک» نام مجموعه طوایف لُر ساکن در همدان و مرکزی و قم بوده است

 

عیسی قائدرحمت /

منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن قلمرو عراق عجم و علیشکر استفاده می شده و نباید آن را با کاربرد امروزین این واژه که شامل مردم هرو، دلفان ... 

در سفرنامه های ایرانیان، تا پیش از مشروطه، از نام لک برای مردم لرستان استفاده نشده است

 

عیسی قائدرحمت / 

تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب لرستان را به نام "لر فیلی" می شناختند از زمان مشروطه به بعد، آرام آرام نام لک برای زبان یا مجموعه طوایف سلسله ودلفان به کار برده شد.

کورش قانون یکسان و فرهنگ ثابتی را به ملل مختلف تحمیل نمی کرد

 

علی باجلان /

در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی صورت میگیرد و فرهنگ غالب سعی در حذف و هضم خرده فرهنگ ها و فرهنگ و هویت اقوام را دارد باید روز کورش ...

کریستف کلمب باشیم اما کشفیات مان در حدّ «شباهت دو کلمه» نباشد / آیا در قفقاز، پاکستان و اندونزی لر داریم؟

 

ابراهیم خدایی /

در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی و لری داریم  وجود دارند و در تمام این زبان ها نیز این امکان وجود دارد که دو حرف لام و راء و کاف و... کنار همدیگر قرار بگیرند ...

پیشنهاد مکان یابی مرکز سیماشکی عیلامی در خرم آباد

 

دکتر محمد بهرامی /

احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین قلعه فلک الافلاک یافت شده، همان سیماش مورد اشارۀ سارگون آشوری است که در کنار سایت های باستانی درّه همچون تپه ماسور، تپه دارایی و تپه زاهدشیر ..

صدا و سیما، صدای مردم لُر را بشنود!

 

لهراسب قلی پور لوایی /

لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده و قابلیت دفاع از خود را هم دارد، برای امیال آقای کمال تبریزی٬ و چند میلیارد هزینه ای که خرج « دشنام فیلم» به بختیاری کرده است به صحنه نیاوریدش!

لک داغستان با لک لرستان ارتباطی ندارد / «اسم های مشابه» میان همه فرهنگ ها و مناطق جهان وجود دارد!

 

عیسی قائدرحمت/

خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک و لاک، سگوند و سکا، بختیاری و باکتریا، کاسیان و کاسی و غیره دامن گیر لرستان شناسی شده است. لک ها یا لاک های داغستان ...

مخالفت شوراى علمى بازبينى با پخش سريال «سرزمين مادرى» / لزوم اعاده حیثیت از سردار اسعد بختیاری

 

مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه تنها کار پیش نرفته بلکه دردسرهای تازه ای نیز ...

سرزمین کهن و امکان گشودن گره ای که در دست صدا وسیماست

 

سامان فرجی بیرگانی /

در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین کهن و غیره، همیشه ما مردم لُر باید  کوتاه بیاییم و همیشه نمی شود کاری کرد، چون خیلی برایشان هزینه شده!!!

فوتبال؛ ابزاری برای هویت خواهی جامعه لر

 

ابوالفضل بابادی شوراب/ 

تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ، خیبر خرم آباد و شهرداری یاسوج و....با همه بضاعت شان نتوانستند روزهای خوب فوتبال خود را حفظ کنند.

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...