جمعه, 31 شهریور 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

احزاب-و-جناح-ها-ی-سیاسی-ایران-آیینه-تمام-نمای-تمرکزگرایی-و-پایتخت-محوری-هستند
  ابراهیم خدایی / نمایندگان لُر غالبا مهره ای در شطرنج سیاسی کلان کشور...
لر-موضوع-مضحکه-نیست-راهکارهایی-جوک-لری-ترکی-رشتی-قزوینی-رهانیدن-لُر-از-مهلکه-مضحکه
  "لر" یک واژه خنده دار نیست و نباید فقط همنشین خندیدن و خنداندن باشد،...
گزارش-تصویری-از-رقص-لری-در-ورزشگاه-آزادی-زردپوشان-بختیاری-جان-پایتخت-نشین-ها-را-به-لب-آوردند
  پس از به ثمر رسیدن گل نخست بازی توسط کیومرث چراغی، نیمکت مسجد سلیمانی...
در-فرهنگ-لر،-نه-تولیدکننده-داریم-نه-مصرف‌کننده
   مهدی ویس‌کرمی / می‌توان گفت تولید‌کنندگان، اشاعه‌دهندگان و...
وضعیت-بحرانی-خودکشی-طی-سه-دهه-گذشته-در-غرب-کشور
   اردشیر بهرامی / خودکشی در ایران، در سطح ملی، یک بحران اجتماعی تلقی...
 

ما لرها همیشه تسلیم سینما بوده ایم!

  

ایوب محمدی /

جعفری جوزانی بردشیر (شیرسنگی) گرچه به زبان لری نساخته اما تا حدودی در بیان مساله نفت و بختیاری موفق عمل کرده است ...

 

 

 

 

 

در همین زمینه:

 

متن و حواشی یک اکران ویژه در لرستان/«ایران برگر» در تنور داغ منتقدان

 

نقدي بر فيلم «جاده هاي سرد» اثر جعفری جوزانی /سحر جوزانی؛ دختری که میان مادر آمریکایی و مادربزرگ لر دومی را برگزید!

 

نعمت پور: ایران برگر جای انتقاد دارد، چه نمادی از ایران باشد، چه نمادی از لرستان!

 

ایوب محمدی: ما لرها همیشه تسلیم سینما بوده ایم!

 

 

 نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ایوب محمدی (دبیرکل انجمن سرفرازی مردم لُر): هنر سینما، در قرن اخیر از پر مخاطب ترین و موثرترین رسانه ها بوده است. در سینما بسیاری از حقیقت ها آشکار می شوند و یا بسیاری از حقیقت ها کتمان و یا وارونه می شوند، بسیاری از حقیقت ها هم «ساخته» می شود!

این که چه کسی، چه چیزی، برای چه کسی و با چه ابزاری می سازد همیشه از بحث های منتقدین اثار سینمایی است. عموم مخاطبین هم در هر سطح و جایگاهی به میزان نیاز خود با این سوال ها روبرو می شوند.

مردم لر از معدود جمعیت های بی رسانه ی بشری است که بر عکس زبان گویای تاریخ و تمدن خود و جغرافیای سرزمینی اش، امروز در بیان مسائل روزمره ی خود هم معمولا ناتوان و گنگ است و همیشه با چالش های بسیار بزرگی در مسائل رسانه ای روبرو بوده است.

به عقیده ی بسیاری از خود ما لرها، غالبا در سینما انزوا، مهجوریت و حماقت نصیب مان شده است تا سکانس های دل انگیز و لرپسند!

در قرن اخیر با جهش های شگرف تمدن انسانی در عرصه ی دانش و فرهنگ و تکنولوژی آن ها که توانستند هنر، به ویژه سینما را در اختیار بگیرند، بسیاری از معضلات توسعه اجتماعی خود را رفع و یا سانسور کردند و یا به پای دیگر کسان ثبت و پخش کردند.

تعداد فیلم های ساخته شده به زبان لری که حرفی برای گفتن داشته باشد شاید به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد. اما پر شمارند تعداد فیلم هایی که لرها در آن نقش داشته اند. چه از آغاز سینمای ایران با دختر لر چه تا همین اواخر در سریال تلویزیونی سرزمین کهن!

ما لرها همیشه تسلیم سینما بوده ایم و خیلی ها به ساز خود ما را در سکانس ها رقصانده اند؛ سکانس هایی که حقیقت جایگاه اجتماعی لرها در کشور را نادیده گرفته و غالبا انکار، تحریف و تحقیر در آن ها مشهود است، این غیر از برخی آثار سینمایی و تلویزیونی است مانند سرزمین کهن، سال های مشروطه، صنوبر و امثال آن که به طور خاص لرها را سیبل کرده اند و می توان آن ها را در زمره فیلم های لُرستیز قرار داد.

اینک اما مسعود جعفری جوزانی که خود لر ثلاث (ملایر) است فیلمی ساخته به زبان لری. ایران برگر، که گویا طنز است و به مقوله انتخابات پرداخته است، بنده فیلم را ندیده ام اما از لابلای گفته های خود عوامل فیلم و منتقدانی که این اثر را دیده اند نگران اکران عمومی آن هستم!

جعفری جوزانی در سابقه ی خوب و موفق خود، فیلم های مطرحی در سینمای ایران دارند از قبیل «جاده های سرد» و «شیر سنگی» که به نوعی خدمت ایشان به هویت لری خودش به شمار می آید، بردشیر (شیرسنگی) گرچه به زبان لری نیست اما تا حدودی در بیان مساله نفت و بختیاری موفق عمل کرده است.

«ایران برگر» پیش از اکران عمومی، با حواشی داغی در بین برخی نخبگان و مسئولان لرستانی مواجه شده است و از منظر اغلب کسانی که آن را دیده اند، این فیلم هم فرهنگ و هم توسعه لرها را مورد تعرض قرار داده است.

بنده اینجا فیلم ندیده را نقد نمیکنم، اما می خواهم این را بگویم که فرق است میان آن که کسی که از فرهنگی دیگر فیلمی می سازد برای تخریب هویتش مثل عقده گشایی سازندگان سریال سرزمین کهن، با هنرمندی لر که سعی دارد پای هنر سینما را در فرهنگ خاصه ی ما باز کند، خودش لر است و لری صحبت کند و به گذشته و حال و آینده ی لرها فکر کند.

ممکن است ضعف ها و اشتباهات بزرگ و کوچک هم باشد اما نمی شود در این باره حواشی را از خود متن داغ تر کرد. در بزرگترین سینمای جهان یعنی هالیوود سالانه فیلم های زیادی ساخته می شود که سیاستمدارن امریکایی، فرهنگی امریکایی، جنایت های آمریکایی و .. را به تصویر می کشند اما آیا تصور عموم جهانیان نسبت به آمرکایی ها همان چیزیست که در این فیلم ها نشان داده می شود؟ یا آنها توانسته اند با مدیریت کلان مجموعه سینما فکر خود، زبان خود، فرهنگ خود، برتری خود، قدرت خود و تسلط خود را در جهان نمایش و گسترش دهند؟

ما نیز باید سعه ی صدر و تحمل خود را نسبت به حواشی سینما بیشتر کنیم و سعی کنیم خودمان حرف بزنیم و نگذاریم جایمان حرف بزنند. حتی اگر بارها و بارها شکست بخوریم.

امثال جعفری جوزانی ها با ساختن فیلم های طنز و جدی می توانند در وانفسای قرن بیست و یکم، زبان های لری را یاری کنند، آرمان توسعه محلی مردم لر را عمومی کنند، غرور، عزت نفس، همگرایی و خودباوری را در جامعه ی لُر تقویت کنند.

نباید به خاطر حواشی احتمالی، کاری کنیم که دیگر هنرمندی جرئت استفاده از ابزار هنر برای نمایش و توسعه اجتماعی مردم لر را پر حاشیه و سخت تصور کند.

باید بدانیم آیا آینده ی «ایران برگر»ها با «سرزمین کهن» ها بسیار متفاوت است و اگر نقدی هم هست این دو را در یک ردیف قرار ندهیم.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 مهرداد غلامی 1393-12-22 21:02
من فیلم را ندیده ام اما با توجه نقدها و اظهارنظرهای منتقدین نسبت به قیلم آقای جوزانی که خود اصالتا لر است و همیشه بر لر بودن خود و خانواده اش اصرار دارد نباید تنها نقاط به ظاهر منفی آن را مورد توجه قرار دارد چراکه نقاط مثبت فیلم نیز روی دیگر سکه است. ما لرها در طول سالهای گذشته به لحاظ هجمه های زیادی که متحمل شده ایم آستانه تحریک پذیری بالایی داریم و اتفاقا به نظر می رسد که مهمترین نقطه ضعق ما نیز همین باشد. حساسیت بنده نسبت به این موضوعات قطعا نسبت به سایر دوستان کمتر نیست ولی باید انصاف به خرج بدیم و کاری نکنیم که امثال آقای جوزانی عطایش را به لقایش ببخشند و از بیخ لر بودن خود را انکار کنند.
در ضمن بسیاری از منتقدین وی که ظاهرا در جلسه نمایش فیلم حضور داشته اند باید یکبار در آینه انصاف نگاه کنند که خود تا کنون برای اعتلای فرهنگی و اجتماعی قوم لر بجز شرکت در مصاحبه های فانتزی ضدا و سیما چکاری انجام داده اند!!!
 
 
#2 بی نام 1393-12-23 09:05
با سلام آقای جوزانی از افتخارات قوم لر است با کارهای نسنجیده کاری نکنیم که از لر بودن پشیمان شود
 

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

از رسمیت بخشیدن روی کاغذ تا پاسداشت واقعی زبان لکی

 

 علی باجلان /
 در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و لکی تا جنوبی ترین آن بسیارند خانواده هایی که با تصور این که زبان های بومی مانع رشد و پیشرفت فرزندانشان می شود از کودکی ...

ای کاش لرها اینقدر نسبت به منافع سرزمین خود «بی‌طرف» نبودند

 

مهدی ویس‌کرمی/

چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی رسماً به مجلس معرفی شد، که در این بین دو نکته جالب توجه به نظر می‌رسد، اول انتخاب حبیب‌الله بی‌طرف برای تصدی وزارت نیرو، و دوم حذف نام دکتر علی خاکی صدیق گزینه‌ی لرستانی وزارت علوم، از لیست پیشنهادی.

وزارت حبیب الله بی طرف و خطر غیر مسکون شدن خوزستان، چارمحال بختیاری و لرستان

 

 سامان فرجی بیرگانی /
او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و دیگری ستیزِ حاکم بر وزارت کشور است، در دوران بیطرف انتخاب جهت دار مدیران درجه یک وزارت کشور از مناطق مرکزی در پروسه ی انتقال آب مناطق لُر نشین بی تاثیر نبوده است...

هزار و یک ترفند ضد مفاخر ملی جامعه بختیاری

 

 محسن حیدری /
سناریوی معمول و تکراری ترور شخصیت های ملی جامعه بختیاری همچنان ادامه دارد، بعد از سریال سرزمین کهن اخیراً نیز رمانی با عنوان «هزار و یک جشن» منتشر شده که همان راه را رفته ...

بازگشت حبیب الله بی طرف به وزارت نیرو، نشانه عزم دولت روحانی بر انتقال رودهای کارون و دز به کویر مرکزی

 

 سامان فرجی بیرگانی /
دولت های اصولگرا و اصلاح طلب همواره تحت یک سیاست مشترک ناقض  حقوق قومی / شهروندی مناطق لر نشین بوده اند.

لزوم حضور وزرای لُر در کابینه ی جدید + لیست پیشنهادی نخبگان بختیاری

 

 نشریه فرهنگی اجتماعی لور /
 این باور سال های اول انقلاب که هر فرد از هر جای ایران برخیزد وسعت دیدش دغدغه های تمام کشور را در سیر رفتار و عملکردش میگنجاند از قاعده تبدیل به استثنا شده ...

ماسه، نخل و برنو از سواحل لرنشین خلیج فارس می گویند

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
بلوکات پادریه به عنوان بخشی از جامعه لُر همواره در مسیر مبارزه با استعمار شرقی و رضاخانی کوشیده و برگ زرینی از افتخارات لُر و ایران هستند.

از بوم گرایی و هویت قومی تا توسعه ی لرستانات

 

 اشکان خورشیدوند /
 نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا کوچولو ، علی  دیناروند ، هانیه اکبریان ، مهدیه هراتی، مهدی مرادی ... نوشتند و به آنها توجه کردند ؟

آنچه که خوار آید روزی به کار آید / نادیده گرفتن زبان های لری در ایران توسط خبرگزاری رسمی مهر

 

 حسین زمانیان /
مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر از سوی دولتمرادن و رسانه ها بخرج داده میشود. در معدود برنامه هایی که از سوی دولت در خصوص اقوام ارائه داده شده است ...

مروری بر اقوام و مردمان لُر جنوب

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /

 لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف زبان لری سخن می  گویند، ساکنین استان های بوشهر، خوزستان ، فارس و کوهگیلویه و بویر احمد لرهای جنوبی هستند.

 

تازه ها

توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...