دوشنبه, 30 بهمن 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

متن-کتیبه-تخت-خان-ایلام-در-گزارش-خبرگزاری-مهر-هم-سانسور-شد-اسناد-تاریخی-هویت-لرستان-فیلی-در-خطر-نابودی
  رسانه های دولتی و خصوصی در استان ایلام به گونه بی سابقه ای در حال تحریف...
طوايف-و-بلوکات-لرنشین-کرانه-خليج-فارس-بلوکل-پا-دريه
  محسن خواجه گیری/ شعراى محلى سرا استان بوشهر به داد اين گوييش رسيده و...
بازخوانی-داستان-چماق-بزرگواری؛-واکنش-ما-مهمتر-از-خود-اتفاقات-است
ابراهیم خدایی/ هویت طلبان لر اگر عادت نداشتند نام قومیت شان را از تریبونی...
خودکشی-در-لرستان-پیامد-اجتماعی-توسعه-نامتوازن-و-شتابان-است
  اردشیر بهرامی / توسعه نامتوازن با وجود تمام ترقیات وضع زندگی، به همراه...
کتاب-پژوهشی-در-منظومه-ی-حدیث-کساء-به-زبان-لری-بختیاری-منتشر-شد
   کتاب "پژوهشی در منظومه‌ حدیث کساء به زبان لری بختیاری" تألیف محسن...

پر بازدیدترین های ماه

 

انتخابات در لرستان و معضل طایفه‌گرایی / نقدی بر مطلب "احزاب و طوایف نباشند دنیا به کام پوپولیسم خواهد بود"

 

حمزه رامین/

انتخابات و معضل طایفه‌گرایی از آن دست معضلات کمرشکنی است که سال‌ها و بلکه دهه‌هاست یقه سیاست‌ورزی در لرستان را سفت و محکم چسبیده و ظاهرا به این راحتی نیز آن را ول نخواهد کرد!

 

 

حمزه رامین/  نشریه اینترنتی لور:

انتخابات و معضل طایفه‌گرایی از آن دست معضلات کمرشکنی است که سال‌ها و بلکه دهه‌هاست یقه سیاست‌ورزی در لرستان را سفت و محکم چسبیده و ظاهرا به این راحتی نیز آن را ول نخواهد کرد! در زمینه ارتباط و برهم کنش میان این دو پدیده، بسیار خوانده و شنیده‌ایم اما اخیرا دوست عزیزمان جناب خدایی، از زاویه‌ای جدید به بررسی این مهم نشسته و نکاتی را در رد تاثیر منفی طایفه گرایی بر انتخابات در لرستان به رشته تحریر درآورده است (لینک مطلب). ضمن تشکر از ایشان و سایر عزیزانی که وقت و همت خود را صرف اعتلا و ارتقای این استان می‌کنند، در رابطه با مطلب ایشان چند سطری را تقدیم حضور خوانندگان محترم می‌کنم؛ به این امید که از دل این گفتگوها دریچه ای به نور و روشنی باز شود.

1-  آقای خدایی نوشته اند «شاید زمان آن باشد که از خود بپرسیم چه ضرورتی دارد پیش از ساختن پل جدید و مدرنی روی رودخانه، کمتر در خراب کردن همان پل های قدیمی و فرسوده تعجیل کنیم؟ به هر حال جریان آب هرگز با ما همکاری لازم را نخواهد داشت، رودخانه متوقف نمی شود و ما مجبوریم روزانه نیازمند پل باشیم، ولو همان پل قدیمی و فرسوده». نکته ای که در خصوص این بخش از مطلب ایشان باید گفت این است که آن پل قدیمی (که در اینجا همان طایفه است) به جای این که ما را از امواج احتمالی رودخانه به صحت و سلامت عبور داده و به سرمنزل مقصود برساند، به چاه ویلی رهنمون خواهد کرد که تاریکی و ضلالت آن را پایانی نیست! چاهی که مملو از تعصب منفی، نادیده گرفتن منطق، سلاخی علم، هیاهوهای بی نتیجه، خشم و گاهی آتش است! ضمنا اگر آن پل قدیمی و فرسوده کارکرد خود در عبور دادن شهروندان از رودخانه را به درستی انجام می داد که دیگر نیاز به ساختن پل جدید و مدرن نبود! دهه هاست که طوایف و طایفه بازی همچون اختاپوسی بر سرنوشت ما چنبره زده و هرلحظه و هرروز بیشتر گلوی ما را می فشرند بنابراین زیبنده نیست که از چنین اختاپوس وحشتناکی دفاع کرده و در تطهیر آن کوشید؛ به ویژه در تطهیر عملکرد کاملا سیاه آن در حوزه سیاست و انتخابات.

2- ایشان نوشته اند «مشکلات ما به نمایندگان مان برمی‌گردند و مشکلات نمایندگان ما به شیوه انتخاب شان برمی‌گردد و مشکل شیوه انتخاب‌شان هم به مساله طایفه‌گرایی و محله‌گرایی، رقابت‌های بین شهری و دیگر انواع هویت‌های اجتماعی سنتی برمی گردد». این را به روشن فکران و فعالان سیاسی و اجتماعی لر نسبت داده و مدعی اظهار آن از سوی این طیف شده‌اید. من با اینکه "تمام" مشکلات ما به نمایندگان مان برمی‌گردد کاملا مخالفم و معتقدم که مشکلات بی‌شمار لرستان به عوامل متعددی از جمله مردم، رسانه‌ها، نمایندگان، بخشداران و فرمانداران، استانداران، دانشگاهیان، بازاریان و تمام اقشار این استان برمی گردد و همه ما و آنها در ایجاد این وضع اسف بار مقصر بودیم و هستیم. اما در اینکه مشکل انتخاب نمایندگان ما به طایفه گرایی برمی‌گردد هیچ گونه شک و شبهه‌ای ندارم؛ زیرا در انتخابات مختلف کاندیداهای بسیار را به عینه دیده ام که علم و توانایی و نفوذ انکار ناپذیرشان در هیاهوهای پوچ و بی‌اساس طایفه ها سلاخی شده و مردم بینوای این استان از نعمت داشتن آنان بی‌نصیب شده‌اند. چرا؟ زیرا علم و نفوذ آنان خریداری در این استان طایفه محور نداشته و از سوی دیگر قبیله و طایفه و تیره آنان گستردگی و جمعیت لازم برای پیروز کردن آنان در انتخابات را نداشته و در عوض کاندیداهایی که بعضا "هر از بر نمی دانستند" توانستند با تکیه بر همین عنصر بی ارزش و ویرانگر بر موج بی فکری "وند گراها" سوار شده و از گرده نحیف سرنوشت این مردم بینوا بالا روند و در سایه جهل و ناتوانی و بی عرضگی خود چهار، هشت، دوازده یا شانزده سال از سرنوشت این مردم و این استان را با خاک سیاه همنشین و هم تراز کنند. قطعا شما هم بسیار دیده اید که انسان های باسواد و توانمند چه راحت و البته چه تلخ به پیشگاه مسخره وندگرایی برده شدند.

3- در مطلب مذکور آمده است «نگاه طایفه ای به انتخابات، در کنار آسیبی که به شایسته سالاری می زند...» همین یک جمله شما برای تایید تاثیر مخرب و ویرانگر طایفه گرایی در انتخابات و عواقب بسیار وخیم آن برای لرستان کافی است؛ زیرا که حتی ناشایسته ها و آنانی که دست راست و چپ خود را تشخیص نمی دهند هم حداقل در ظاهر خود را طرفدار شایسته سالاری نشان می دهند و همان گونه که شما به خوبی اشاره کرده اید طایفه گرایی به شایسته سالاری ضربه می زند و کاملا پیداست در ضعف شایسته سالاری، ناشایسته ها و افراد ضعیف و عاری از علم و درایت بر سرنوشت ما تسلط پیدا کرده و ما را بیش از این به فلاکت و بدبختی می اندازند.

4- درصورت تخلف یا عمل نکردن به وعده ها، نه فقط خود کاندیدا، بلکه اطرافیان، اقوام و حتا طایفه ایشان زیر سوال می رود و برای انتقاد در دسترس هستند». سنجاق کردن عملکرد ضعیف یک کاندیدای پیروز انتخابات به طایفه اش همان معضل همیشگی لرستان است و راه را برای تحریک توده ساده اندیش و فریب کاری سیاسیون حیله گر هموار می کند. زیر سوال رفتن یک طایفه چند هزار نفری به خاطر نالایقی و بی عرضگی یک نفر باعث می شود که افراد طایفه برای پیروزی کاندیدای هم طایفه ای دست به «هر کاری» بزنند؛ زیرا که در چنین وضعیتی انتخابات نه فقط یک روند طبیعی سیاسی برای چرخش قدرت، بلکه به یک پدیده حیثیتی بسیار پررنگ تبدیل می شود که «تحت هر شرایطی» باید در آن پیروز شد و در این راه پاره کردن بنرهای تبلیغاتی رقبا، تخریب آنان با انواع و اقسام روش های غیراخلاقی و حتی آتش زدن ستادهای تبلیغاتی و بعضا ایجاد درگیری های خونین همراه با تلفات نیز نه تنها ناپسند، بلکه در حکم عملی کاملا جایز و حتا واجب تلقی می گردد! نتیجه چنین روند خطرناکی امنیتی شدن یک پدیده ساده سیاسی و تخریب و ویرانی های گسترده است؛ ویرانی هایی که در دور قبلی انتخابات در زادگاه شما و زادگاه من و دیگر شهرهای این استان شاهد آن بودیم و تاسف خوردیم. پس نباید عملکرد یک شخص را با «حیثیت و آبروی» جمع کثیری از مردم که تنها جرم شان عضویت ناخواسته در یک طایفه است گره زد زیرا در چنین وضعی تلاش برای حفظ آبرو و حیثیت ولو در لوای پیروزی یک شخص ضعیف در انتخابات اولویت می یابد نه انتخاب شخص اصلح برای بر عهده گرفتن مسیولیت نمایندگی حوزه انتخابیه خود.

5- ذیل عنوان پوپولیسم در مورد روش های شناسایی کاندیدای اصلح و عملی نبودن شنیدن سخنان تمامی کاندیداها و تکیه بر این اصل برای انتخاب شخص مناسب توضیحاتی را ارایه داده اید. من هم با این موضوع که صرف تکیه بر سخنان کاندیداها در زمان تبلیغات برای انتخاب فرد اصلح کافی نیست کاملا موافقم اما آیا همان گونه که شما نوشته اید فعالان لر تنها همین یک مورد را برای انتخاب فرد اصلح بیان کرده اند؟ قطعا جواب این سوال منفی است زیرا هیچ شخص عاقلی نه خودش و نه دیگران را به اتکای صرف به سخنان شیرین و فریبنده کاندیداهای انتخابات رهنمون نمی کند.

6- هم شما و هم من با اتکا به سخنان کاندیداها کاملا مخالفیم. پس چاره چیست؟ برای شناسایی فرد اصلح باید چکار کرد؟ نقطه مورد اختلاف شما و من دقیقا همین جاست؛ زیرا شما چاره کار را در ارجاع به خاستگاه طایفه ای کاندیدا دانسته و بر آن تاکید می کنید اما من این روند را تثبیت کننده طایفه گرایی و کاملا مخرب و ویرانگر می دانم. زیرا چنین روندی اگر کارساز و مناسب بود تا امروز باید حداقل یک نمونه از کارکرد مثبت آن پیش روی من و شما می‌بود؛ اما می دانم و می دانید که این گونه نیست. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که اگر خاستگاه طایفه‌ای و قبیله ای کاندیدا مرجع خوبی نیست و اگر تکیه بر سخنان فریبنده کاندیداها عقلانی و حتی اجرایی نیست پس چگونه باید کاندیدای اصلح را تشخیص داد؟

7- در جواب سوال فوق باید به ضعف احزاب و تاثیر پذیری انتخابات ایران از «چهره ها» اشاره کرد؛ زیرا همان گونه که شما هم در مطلب تان بدان اشاره کرده اید «مدعیان فعالیت حزبی، از این پدیده اجتماعی مدرن هیچ نشانی جز تکه کاغذی به عنوان مجوز از کمیسیون ماده 10 احزاب چیزی در چنته ندارند». در شرایطی که با ضعف شدید و حتا خلا احزاب مواجه هستیم و رییس جمهور یعنی بالاترین مقام اجرایی این مملکت پهناور با نقش آفرینی و بازی سازی تنها 2 نفر (بله 2 نفر) برگزیده می شود، به طریق اولی این چهره ها هستند که باید نقش محوری و سرنوشت ساز خود در انتخابات لرستان را ایفا کرده و مردم را برای انتخاب کاندیدای توانمند یاری رسانند. اما باز معضلی که در اینجا خود را نشان می دهد انفعال چهره های خوش نام و با پیشینه روشن و در عین حال فعالیت مداوم و خستگی ناپذیر چهره های بدنام و بد کارنامه و حیله گر است؛ همان چهره هایی که با تکیه بر معیارهای پوسیده ای همچون طایفه و نژاد و زبان سعی در تهییج و تحریک مردم به نفع کاندیدای مورد حمایت خود داشته و تاکنون در 99درصد موارد نیز به خواسته پلید و کثیف خود رسیده اند. اما در نقطه مقابل چهره های دانشگاهی و علمی و هنری ما در عزلتی خودخواسته و دایم، با ژستی حق به جانب و با ته مانده ای خنده دار از ادعای روشنفکری خود را به کوچه علی چپ زده و به اندازه پیرزنی علیل و بی سواد در انتخابات نقش آفرینی می کنند، بلکه کمتر از آن! باید چهره های سرشناس لرستانی را ترغیب و حتا وادار به نقش آفرینی در عرصه حساسی همچون انتخابات کرد؛ زیرا در عرصه فعلی، چهره ها نقش احزاب را ایفا می کنند.

راه دیگری که می توان با تکیه بر آن کاندیدای اصلح را شناسایی کرد تبیین معیارهای یک نماینده توانمند و شایسته با تکیه بر سوابق اجرایی، علمی، تحصیلی، تقنینی و... است. کاندیدایی که سابقه مدیریت یا وکالت و وزارت داشته را می توان با بررسی کارنامه مدیریتی و تقنینی او تا حد زیادی شناخت و به نقاط قوت و ضعفش پی برد. به همین طریق می توان با بررسی سابقه علمی و تحصیلی یک شخص به سطح توانایی های وی پی برده و او را شناخت؛ به عنوان یک مثال بارز می توان دانشگاه امام صادق(ع) را مثال زد که بسیاری از مدیران و مسیولین مملکتی از آن فارغ التحصیل شده اند. بدیهی است اگر دانش آموخته این دانشگاه در انتخابات پیروز شود، با اتکا به همان سابقه تحصیلی می تواند با سهولت بیشتری به هم دانشگاهی سابق و وزیر و وکیل کنونی دسترسی داشته و با او در جهت اخذ امتیازات گوناگون لابی و رایزنی کند.

با در پیش گرفتن چنین روندی تا حد بسیار زیادی می توان سره را از ناسره تشخیص داده و از افتادن در دام حیله گرانی که جز با تکیه بر معیار خون و قبیله حرفی برای گفتن ندارند پیشگیری کرد. پس تکیه صرف بر وعده و وعید و سخنان دلفریب هیچ شخصی کافی نیست، همان گونه که تکیه صرف بر خون و نژاد هیچ شخصی کافی و حتی منطقی نیست.

 

در همین زمینه: 

ابراهیم خدایی:  احزاب و طوایف نباشند دنیا به کام پوپولیسم خواهد بود

بابک ملایری: تاملی در کارکرد انتخاباتی حزب و نسبت آن با طایفه و پوپولیسم

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

«لک» نام مجموعه طوایف لُر ساکن در همدان و مرکزی و قم بوده است

 

عیسی قائدرحمت /

منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن قلمرو عراق عجم و علیشکر استفاده می شده و نباید آن را با کاربرد امروزین این واژه که شامل مردم هرو، دلفان ... 

در سفرنامه های ایرانیان، تا پیش از مشروطه، از نام لک برای مردم لرستان استفاده نشده است

 

عیسی قائدرحمت / 

تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب لرستان را به نام "لر فیلی" می شناختند از زمان مشروطه به بعد، آرام آرام نام لک برای زبان یا مجموعه طوایف سلسله ودلفان به کار برده شد.

کورش قانون یکسان و فرهنگ ثابتی را به ملل مختلف تحمیل نمی کرد

 

علی باجلان /

در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی صورت میگیرد و فرهنگ غالب سعی در حذف و هضم خرده فرهنگ ها و فرهنگ و هویت اقوام را دارد باید روز کورش ...

کریستف کلمب باشیم اما کشفیات مان در حدّ «شباهت دو کلمه» نباشد / آیا در قفقاز، پاکستان و اندونزی لر داریم؟

 

ابراهیم خدایی /

در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی و لری داریم  وجود دارند و در تمام این زبان ها نیز این امکان وجود دارد که دو حرف لام و راء و کاف و... کنار همدیگر قرار بگیرند ...

پیشنهاد مکان یابی مرکز سیماشکی عیلامی در خرم آباد

 

دکتر محمد بهرامی /

احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین قلعه فلک الافلاک یافت شده، همان سیماش مورد اشارۀ سارگون آشوری است که در کنار سایت های باستانی درّه همچون تپه ماسور، تپه دارایی و تپه زاهدشیر ..

صدا و سیما، صدای مردم لُر را بشنود!

 

لهراسب قلی پور لوایی /

لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده و قابلیت دفاع از خود را هم دارد، برای امیال آقای کمال تبریزی٬ و چند میلیارد هزینه ای که خرج « دشنام فیلم» به بختیاری کرده است به صحنه نیاوریدش!

لک داغستان با لک لرستان ارتباطی ندارد / «اسم های مشابه» میان همه فرهنگ ها و مناطق جهان وجود دارد!

 

عیسی قائدرحمت/

خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک و لاک، سگوند و سکا، بختیاری و باکتریا، کاسیان و کاسی و غیره دامن گیر لرستان شناسی شده است. لک ها یا لاک های داغستان ...

مخالفت شوراى علمى بازبينى با پخش سريال «سرزمين مادرى» / لزوم اعاده حیثیت از سردار اسعد بختیاری

 

مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه تنها کار پیش نرفته بلکه دردسرهای تازه ای نیز ...

سرزمین کهن و امکان گشودن گره ای که در دست صدا وسیماست

 

سامان فرجی بیرگانی /

در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین کهن و غیره، همیشه ما مردم لُر باید  کوتاه بیاییم و همیشه نمی شود کاری کرد، چون خیلی برایشان هزینه شده!!!

فوتبال؛ ابزاری برای هویت خواهی جامعه لر

 

ابوالفضل بابادی شوراب/ 

تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ، خیبر خرم آباد و شهرداری یاسوج و....با همه بضاعت شان نتوانستند روزهای خوب فوتبال خود را حفظ کنند.

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...