سه شنبه, 03 بهمن 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

بازخوانی-پرونده-نخبه-کشی-ساواک-در-لرستان-وبختیاری؛-از-یحیا-خان-بختیار-تا-دکتر-اعظمی
  سامان فرجی بیرگانی / در یک دوره ۶ ساله همزمان با عزل و برکناری...
نگاهی-به-روند-استحاله-فرهنگ-و-هویت-لُر؛-چگونه-اصطلاحات-لکی-و-ملکی-در-بختیاری-فراموش-می-شوند
  عیسی قائدرحمت صحبت بر سر این نیست که چهار کلمه بختیاری و لکی با هم...
از-چماق-لری-تا-شمشیر-داموکلس
بابک ملایری / بزرگواری در سخنان خود از "چماق لری" سخن گفته است. صرفنظر از...
حیف-است-که-یک-لربلاگ-حذف-شود؛-بررسی-یک-پدیدۀ-خودویرانگر
   محمد ساکی /  تاکنون شاهد حذف چندین لربلاگ واقعا مفید بوده ایم. حتما...
 

نسخه های استانی برای مشکلات فرا استانی ما پاسخگو نخواهد بود/ دیگر کسی نامه سرگشاده به رئیس جمهور جدید نمی نویسد

 

ابراهیم خدایی /

برای فرااستانی دیدن مسایل و مشکلاتی که  استانی نیستند و نیازمند نگاه ملی و منطقه ای هستند و همچنین نسخه پیچی و واکنش عملی برای رفع آن ها (که مثلا یک همکاری فراتر از مجمع نمایندگان استان لازم دارند) باید دست به دامان قالب های دیگری شد که ممکن است باز هم سیاسی و "آفریده دولت" باشند (مثلا ایالت ها) که در کشور ما وجود ندارند و یا مردمی و غیر دولتی باشند (نظیر قومیت ها).

 

 

 

 

ابراهیم خدایی

الف) تا جایی که حافظه ی نگارنده یاری می کند در آغاز دولت جدید نسبت به زمانی که سید محمد خاتمی (1376) و محمود احمدی نژاد (1384) روی کار آمدند، از سوی اهل قلم مناطق لرنشین عریضه بسیار کمتری خطاب به ریاست جمهوری جدی نگاشته شده است، در یکی از به یادماندنی ترین این عریضه ها، در آغاز دولت احمدی نژاد، یکی از نویسندگان سرشناس مطبوعات  لرستان نامه ی مفصلی خطاب به ایشان نگاشته بود که به عنوان مقدمه، تاریخ قوم لر را از عهد مفرغ تا اتابکان لر کوچک و... بر شمرده و در نهایت به مشکلات اجتماعی و  اقتصادی امروز، از قبیل فقر و بیکاری و... ورود کرده بود. نمی دانم حقیقتا قصد آن نویسنده محترم گوشزد کردن مسایلی به رئیس جمهور بود و یا برای عموم مردم و مخاطبان (یا شاید برای دل خود نویسنده نامه) قلم فرسایی کرده بود، به هر حال آن نامه ی مفصل خطاب به شخص رئیس جمهور نوشته شده بود و تحت عنوان نامه ی سرگشاده ی فلانی در یکی از هفته نامه های لرستان یک صفحه ی کامل را اشغال کرده بود. به هر حال بعید می دانم که جناب رئیس جمهور وقت، و یا وزراء یا گماشتگان و یا حتی گماشتگان استانداری یا حتی  فرمانداری مرکز استان هم زحمت خواندن مکتوبه مذکوره را کشیدند و یا اگر آن را مطالعه می کردند، فایده ای برای ایشان یا لرستان داشت! در این دوره اما برداشت من این است که رسانه های استان های محروم با رویه ی منطقی تر و حرفه ای تر، نه برای دولت مردان بلکه برای مردم نوشتند، ویژگی آغاز دولت دکتر روحانی، نگارش مطالب "جمع بندی" از مشکلات "استانی" است، این چرخش گاهی بسیار فراتر از مورد خطاب قرار ندادن رئیس جمهور (یا استانداران جدید) است و اساسا هم در ریشه یابی و هم نسخه پیچی برای استان ها برای دولت نقشی کاملا حاشیه ای قایل است که نمونه آن مطلب آقای تفضلی بود که طی آن چندین حلقه "نقد بر نقد" میان بنده و ایشان رد و بدل شد و چه بسا این نوشتار نیز در ادامه ی همان سلسله نوشتار بهتر فهمیده شود (لینک تازه ترین قسمت).

ب) مهمترین نقدی که بنده بر این رویکرد جدید دارم تأکید پررنگ این جمع بندی ها و نسخه پیچی ها بر مفهوم "استان" است. باید از نویسندگانی که به درستی  چنان چرخشی را از "گفتگو با دولت" به "گفتگو با مردم" پذیرفته اند باید پرسید چرا "مردم" را در "قالب های آفریده ی دولت" به رسمیت می شناسید؟ کدام یک از مشکلات منطقه لرستان، ایلام، بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و ... استانی است که شما دائما در تیتر و متن سخنان تان از "توانمندی های استان"، "مشکلات استان" و "محرومیت های استان" سخن می گویید؟ احتمالا هر استانی بتواند برخی ویژگی های خاص هم نسبت به استان های دیگر داشته باشد اما هیچکدام نمی تواند در مجموع این استان ها یک "استثناء" تلقی شود، حتی اگر چنین ویژگی های خاصی هم تعیین کننده در نظر گرفته شوند بازهم نمی توان منکر ویژگی های بارز فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... مشترک شد، استان هایی که منابع اصلی سرمایه های کشور از نفت، گاز و منابع معدنی تا  آب، نیروی انسانی و شرایط زیست محیطی شان بگونه ای است که جمعا احساس می کنند در توزیع رفاه و توسعه ای که دستاورد برنامه های ملی است مورد ظلم واقع شده اند. چه دلیلی دارد که بر جزیره ای دیدن استان خویش از مناطق همجوار تأکید می کنیم؟ به نظر من "ریشه یابی استانی" غیر از ارائه تحلیل های ناقص و جزئی نگر، ره به جایی نخواهد بود، کما این که "نسخه پیچی های استانی" نیز جز واکنش های مقطعی و گذرا نمی توانند باشند.

ج) بعید می دانم اکثریت همان نویسندگان محترم منکر این گفته باشند که در دست و پنجه نرم کردن با محرومیت های اقتصادی و مشکلات اجتماعی چون خودکشی، طلاق، اعتیاد و... همکاری ها و همفکری های فرا استانی می تواند بسیار مفید باشد. اگر خودکشی در میان فرهنگ مردم منطقه سابقه ندارد، و اگر در وضعیت امروز جامعه ی ما استان های ایلام، کهگیلویه و بختیاری رتبه های نخست این پدیده شوم اجتماعی را در کشور اشغال کرده اند (لینک خبر) –و  شبیه به همین رتبه بندی در زمینه ی بیکاری، فقر و...- و اگر کمترین مشکلات اقتصادی و اجتماعی از این دست، در منطقه ای خاص از کشور (پهنه ای شامل استان های اصفهان، یزد، قم، مرکزی، تهران، قزوین، سمنان ...) کمتر است، قطعا این مساله باید در  ریشه یابی و نسخه پیچی در نظر گرفته شود، حال می خواهد ما در تحلیل خود دولت مرکزی را مقصر بدانیم یا مردم منطقه، مسئولان کشوری یا مسئولان محلی را، وضعیت جوی یا شرایط مابعدالطبیعی را!

د) برای فرااستانی دیدن مسایل و مشکلاتی که استانی نیستند و نیازمند نگاه ملی و منطقه ای هستند و همچنین نسخه پیچی و واکنش عملی برای رفع آن ها (که مثلا یک همکاری فراتر از مجمع نمایندگان استان لازم دارند) باید دست به دامان قالب های دیگری شد که ممکن است باز هم "آفریده دولت" باشند (نظیر ایالت ها) که در کشور ما وجود ندارند (مهمترین شخصیت سیاسی که بر این مساله تاکید دارد اما هیچگاه مجال بالفعل کردن برنامه خود را نداشته است، رقبایش نیز هرگز رغبتی به عملی کردن پیشنهادش نشان نداده اند، دکتر محسن رضایی و فدرالیسم مورد نظر وی است) و یا مردمی و غیر دولتی باشند (نظیر قومیت ها).

ه) احتمالا این سوال هم قابل طرح است که اگر یافتن نامی برای پهنه مورد نظر ما (یکی از پهنه های محروم ایران زمین) برای ریشه یابی و نسخه پیچی ضرورت دارد، مگر پهنه ی توسعه یافته تر (که در بندهای فوق به آن اشاره شد استان های اصفهان، یزد، قم، تهران، قزوین، سمنان و.. بخشی از آن بودند) دارای نام است! به نظر نگارنده این سطور این پهنه عملا دارای نام است، هرچند هیچگاه رسما نامی بر آن پذیرفته نشده است، و این همچون آبی گل آلود، هرگونه ارائه تحلیل را دشوار می کند. این پهنه خود را "فارس" می داند، دیگران نیز آن را "فارس" می دانند، هرچند تا سخن از "قوم فارس" به میان آید برافروخته تر از همه جمعی از خود لرها گوری یا کتیبه ای را پرچم می کنند و از "پارس" می گویند و ... به هرحال اکنون ما در شرایطی هستیم که اطلاق نامی بر خودمان و نامی بر آن "پهنه توسعه یافته تر" به نفع ماست (این را هم در نظر داشته باشید این پهنه تنها پهنه توسعه یافته تر ایران زمین نیست، نه تمام مردم توسعه یافته تر ایران فارس هستند و نه تمام فارس ها توسعه یافته تر)، این نامگذاری به تحلیل ها و جمع بندی های ما بسیار کمک می کند و ما را از حصارهای تنگ، دولتی، قراردادی و تحریف کننده وضعیت، همچون "استان" رهایی می بخشد.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 مراد سپه وند 1392-07-01 08:57
جناب خدایی زنده باشی.گامی به سوی بیان واقعیت برداشته ای که بایدروی آن بسیار کار شود.بعضی ها قدرت و توان تجزیه و تحلیل وضعیت استان در کادر منطقه ای و ملی را ندارند و فکر می کنند که مثلا نماینده یا استاندار یا....می تواند سرنوشت ما را تغییر دهد.سال هاست چنین تحلیل هایی را دیده ایم ولی من با شما موافقم که نگرش اساسی تر و کلان تری نیاز است و در این رابطه هم ایده هایی دارم که عنقریب آن ها را مطرح خواهم کرد.به هر حال فکری و تدبیری دیگر نیاز است. موفق باشید.
 
 
#2 الف 1392-07-03 19:09
هرچه مطلب عمیق تر نظر کمتر
 
 
#3 حسام 1392-07-05 14:47
اول از همه باید خودمون کاری کنیم چون دولت نمیاد تا داوطلبانه کاری برای ما انجام بده.
مثلا ما می تونیم مجمع عای هر چند کوچکی در مورد زبان لری انجام بدیم، سایتی به نام فرهگستان زبان لری ایجاد کنیم و... هرچند اینکار کار ها کوچک و کم هزینه اند ولی تاثیر به سزایی در هویت خواهی مردم لر خواهد داشت.
در مورد تحلیل آخرتون واقعا نا امید کنندست و اینکه گفتید که ما باید خودمون رو به بخشی از کشور بچسبونه که وضعیت بهتری دارند و خودمون فراموش کنیم ولی اتفاقا بر عکس ما باید بر هویت لری خود تاکید کنیم برای مثال آذربایجانی ها خودشون رو فارس قلمداد کردند و پیشرفت کردند؟
به نظر من مقالتون خوب شروع شد و بد تموم شد
 

«لک» نام مجموعه طوایف لُر ساکن در همدان و مرکزی و قم بوده است

 

عیسی قائدرحمت /

منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن قلمرو عراق عجم و علیشکر استفاده می شده و نباید آن را با کاربرد امروزین این واژه که شامل مردم هرو، دلفان ... 

در سفرنامه های ایرانیان، تا پیش از مشروطه، از نام لک برای مردم لرستان استفاده نشده است

 

عیسی قائدرحمت / 

تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب لرستان را به نام "لر فیلی" می شناختند از زمان مشروطه به بعد، آرام آرام نام لک برای زبان یا مجموعه طوایف سلسله ودلفان به کار برده شد.

کورش قانون یکسان و فرهنگ ثابتی را به ملل مختلف تحمیل نمی کرد

 

علی باجلان /

در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی صورت میگیرد و فرهنگ غالب سعی در حذف و هضم خرده فرهنگ ها و فرهنگ و هویت اقوام را دارد باید روز کورش ...

کریستف کلمب باشیم اما کشفیات مان در حدّ «شباهت دو کلمه» نباشد / آیا در قفقاز، پاکستان و اندونزی لر داریم؟

 

ابراهیم خدایی /

در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی و لری داریم  وجود دارند و در تمام این زبان ها نیز این امکان وجود دارد که دو حرف لام و راء و کاف و... کنار همدیگر قرار بگیرند ...

پیشنهاد مکان یابی مرکز سیماشکی عیلامی در خرم آباد

 

دکتر محمد بهرامی /

احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین قلعه فلک الافلاک یافت شده، همان سیماش مورد اشارۀ سارگون آشوری است که در کنار سایت های باستانی درّه همچون تپه ماسور، تپه دارایی و تپه زاهدشیر ..

صدا و سیما، صدای مردم لُر را بشنود!

 

لهراسب قلی پور لوایی /

لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده و قابلیت دفاع از خود را هم دارد، برای امیال آقای کمال تبریزی٬ و چند میلیارد هزینه ای که خرج « دشنام فیلم» به بختیاری کرده است به صحنه نیاوریدش!

لک داغستان با لک لرستان ارتباطی ندارد / «اسم های مشابه» میان همه فرهنگ ها و مناطق جهان وجود دارد!

 

عیسی قائدرحمت/

خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک و لاک، سگوند و سکا، بختیاری و باکتریا، کاسیان و کاسی و غیره دامن گیر لرستان شناسی شده است. لک ها یا لاک های داغستان ...

مخالفت شوراى علمى بازبينى با پخش سريال «سرزمين مادرى» / لزوم اعاده حیثیت از سردار اسعد بختیاری

 

مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه تنها کار پیش نرفته بلکه دردسرهای تازه ای نیز ...

سرزمین کهن و امکان گشودن گره ای که در دست صدا وسیماست

 

سامان فرجی بیرگانی /

در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین کهن و غیره، همیشه ما مردم لُر باید  کوتاه بیاییم و همیشه نمی شود کاری کرد، چون خیلی برایشان هزینه شده!!!

فوتبال؛ ابزاری برای هویت خواهی جامعه لر

 

ابوالفضل بابادی شوراب/ 

تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ، خیبر خرم آباد و شهرداری یاسوج و....با همه بضاعت شان نتوانستند روزهای خوب فوتبال خود را حفظ کنند.

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...