شنبه, 01 مهر 1396  

لربلاگها و کانالهای تلگرام

  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
زه آسُن اَل گُدشتین شیرپیایل(از افق ها گذشتین شیرمردان مرد)وه افتوهم تنا...

مطالب اتفاقی

بازاندیشی-هویت-ها-و-فرهنگ-های-محلی-مقدمه-کتاب-«لرستان؛-فرهنگ-بومی-و-توسعه»
  بابک بیرانوند، سامان یوسفوند/ کتاب ها، پایان نامه ها و طرح های...
منافع-دیار-خود-را-فدای-گروه‌های-سیاسی-نکنیم
  مهدی ویس‌کرمی / آیا کاهش 40 درصدی اعتبارات عمرانی لرستان توسعه نیافته...
نگاهی-به-زندگی-و-کارنامه-ناصر-غلامرضایی،-کارگردان-فیلم-های-سینمایی-خون-بس-و-نامزدی
عبدالرضا قاسمی /  در محله‌‌ی «گل‌زرد« یا «گل باغ چاله» خرم آباد دیده به...
قتل-دوازده-انسان-در-پتک-جلالی-و-لزوم-بازبینی-در-مسأله-«حق»
  سامان فرجی بیرگانی / تعارض دو نظام حقوقی و غلبه حاکمیتی یکی از این دو...
ناتوانی-نمایندگان-لر-در-دفاع-از-حقوق-مردم-خویش-و-حتی-دفاع-از-حقوق-فردی-خود
  ایوب محمدی / کدام نفع قانونی مردم لر را توانسته اید از تامین یک قرن...
 

نام نیک اسدخان را با تکرار ادعاهای مورخان حکومتی و مغرض خدشه دار نکنیم

 

صفر محمدی /

اسد خان بهداروند به هواخواهی حکومت لرهای زندیه، اطاعت قاجارها گردن نمی گذارد و حکومت آن ها به رسمیت نمی شناسد، پیش از او ابدال خان بختیاری در نبرد با آغا محمدخان و پس از او نیز محمدتقی خان چهار لنگ در زمان محمدشاه به همین دلایل از پذیرفتن حکومت قاجارها سرباز زده بودند.

 تصویری از دژ اسدخان بهداروند-دشت اندیکا

 

 در زندگی دردهایی است که چون خوره روح انسان را در انزوا می خورد.

 صادق هدایت

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، صفر محمدی- اخیرا پیامکی دریافت کردم با این مضمون که نویسنده ی کتاب تاریخ ایذه در جلد دوم خود صفحه 33 در خصوص اسدخان بهداروند نوشته است؛ «محمدعلی میرزا دولتشاه یکی از شاهزادگان نیرومند قاجار توانست اسدخان  هفت لنگ یکی از یاغیان و راهزنان معروف بختیاری راوادار به اطاعت کند» تاریخ ایذه جلد دوم تالیف منصور امانی.

در مورد نویسنده ی این مطلب تحقیقاتی انجام دادم و با کمال تاسف متوجه شدم که نامبرده خود از قوم بختیاری است و در رشته تاریخ تحصیل کرده و هم اکنون نیز در سمت ریاست دانشگاه آزاد واحد ایذه قرار دارد.

مایه تاسف من از این است که اولا ایشان خود پرورش یافته محیط بختیاری است فلذا امکانات تحقیق در خصوص افراد برای ایشان بیش از سایرین میسر است، در پی گیری های بعدی شنیده ام نامبرده در مقام دفاع از مطلب خود منبع آن را یک محقق خارجی ذکر و استناد به کتاب یک نویسنده ی خارجی کرده است (گارثویت)، تاسف دیگر من از آن است که رشته ی تحصیلی آقای امانی تاریخ است فلذا انتظاری که از یک محقق تاریخی می رود این است که وقایع تاریخی با تطبیق و در کنارهم چیدن استنادات و منابع مختلف ارایه دهد .

علی ای حال آنچه مشخص است این است که یک نویسنده ی بختیاری در خصوص یکی از خوشنام ترین حاکمان منطقه خود مطالبی عنوان کرده که عینا انعکاس نظرات قاجارها و استعمارگران است؛

 اسدخان بهداروند یکی از خوشنامترین خوانین بختیاری است، او پس از از بین رفتن حکومت لرتبار زندیه به هواخواهی از زندها اطاعت قاجارها گردن نمیگذارد و حکومت آنها به رسمیت نمیشناسد، پیش از او ابدالخان بختیاری در نبرد با آغا محمدخان و پس از او نیز محمدتقی خان چهارلنگ در زمان محمدشاه به همین دلایل از پذیرفتن حکومت قاجارها سرباززده بودند، اسدخان بهداروند در زمان دومین شاه قاجار یعنی فتحعلیشاه به جنگ با حکومت می پردازد، حکومتی که تازه بنیان گذاشته شده بود قبل از فتحعلیشاه آغامحمدخان تنها یکسال حکومت کرده بود، فلذا فتحعلیشاه برای سرکوبی حاکمان معارض قاجار به جنگ با اسدخان آمد اما چون نیرویش کافی نبود استعمارگران فرانسوی را هم به کمک خود آورد آنها در پای قلل زردکوه به جنگ با بختیاری های معارض به سرکردگی اسدخان مبادرت کردند . این جنگ بزرگ و خونین که در تاریخ به جنگ کلنچی مشهور شده است نمادی از استقلال اندیشه و عزت بختیاری است، شرح مفصل این نبردهای قهرمانانه  در کتب بسیاری آمده و من در اینجا ازتفصیل آن در می گذرم.

جمله ای از اسدخان که در تاریخ یادگار مانده است را ذکر می کنم او در پاسخ کسانی که وی را در به رسمیت شناختن قاجارها ترغیب می کردند گفت، هرگز اجازه نخواهیم داد که مغولها بار دیگر بر ایران حکومت کنند.

 طبیعی است که مورخان قاجاریه این نبردها که اغلب به ناکامی قاجارها هم منتهی شده است را یاغی گری اسدخان بخوانند و او را یاغی بدانند.

اما نکته ی تعجب برانگیز آن است که چرا یک جوان درس خوانده ی بختیاری تلاش دارد تا قرائت قاجارها را از تاریخ بعد از دویست سال دوباره زنده کند؟ چرا بعضی درس خوانده های ما نمی توانند  مسایل و دغدغه هایبختیاری در آن زمان را درک کنند و بزرگان خود را یاغی بداند، و به رونویسی تاریخ از زبان تاریخ نگاران قاجار و استعمارگران بپردازد.

نگاه اینچنینی به هویت منطقه و مردم تکرار تاریخ از زبان قاجارهاست قدر مسلم آن است که اسدخان بهداروند و دژ بلند و افسانه ای او در دل کوه های بختیاری با سخنان کوته بینانه و سخیف جایگاه خود را از دست نخواهند داد.

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 حسام 1392-07-10 17:56
واقعا موجب نگرانی و ناراحتی ست فردی را که باید به عنوان قهرمان ملی یاد شود از او به اسم "راهزن!" نامبرده می شود.
سردار اسعد بختیاری بزرگترین شخصیت معاصر لر است او افراد بختیاری را برای فراگیری علم به اروپا می فرستاد و انسانی اخلاقمدار و باسواد بود.
در صدا و سیما هم چند سال پیش به لر های بختیاری همچنین لغبی را داده بودند
باید برای جلوگیری از این اعمال فریبکارانه کاری کرد.
 
 
#2 الف 1392-07-10 21:06
برادر آنچه که مسلم است از خودبیگانگی بیشتر در قشر تحصیل کرده ی ما رخ داده است.
از این دست افراد بسیار دیده ام.
برای آنکه خود را روشن فکر و فارغ از قوم و گروه گرایی نشان دهند معمولا تحلیل های سطحی از سائل قوم عقب نگه داشته خود می کنند. شاید برای آنکه بگویند ما در این عقب ماندگی نقشی نداریم و ما تلاش کردیم جامعه را بالا بکشیم اما جامعه در سطح پذیرش تفکرات ما نیست.
یاغی کیست؟؟؟
قاجار بیگانه که سرزمینی که چندین هزار سال مردم ما برای نگهداری و اعتلایش خون دادند و رنج بردن را اشغال کرد و با باد تجزیه داد یا اسدخان فرزند ایران.
چه چیز به قاجارها رسمیت بخشید جز قتل عام ایرانیان؟؟؟
آیا سرکشی در مقابل کسانی که چشم های ایرانیان را از حدقه درآوردند یاغی گریست؟؟؟
 
 
#3 مرادبختیاری 1392-07-12 02:32
اگر ایستادگی و مقاومت در برابر جنایتکاران و خونخواران قاجار که مملکت را به نابودی کشاندند و با دو قرارداد ننگین گلستان و ترکمنچای آب و خاک و وطن را فروختند یاغیگریست این استاد نمای تازه بدوران رسیده درست میگوید اسدخان مردی آزاده و وطن پرست بود که در برابر ستمگریهای قاجاریهای بیگانه هرگز تسلیم نشد و تا آخر عمر تحت الحفظ بود این استاد نما با چه شهامتی اینگونه به یاوه گویی پرداخته و همنوا با معتضد انگلیسی قصد تحریف تاریخ را دارد اگر جلو این یاوه گویی ها گرفته نشود بزودی سردار اسد و شیرعلیمردان هم به یاغیگری متهم خواهند شد ننگ بر تحریف کنندگان تاریخ و خائنین به تاریخ سراسر رشادت بختیاری
 
 
#4 سام 1392-07-12 13:06
تحریف وتخریب بختیاری امروزه اپیدمی شده نمونه آن شبکه استانی چهارمحال وبخبیاریست که بیشتربه شبکه تهران شبیه است تاشبکه بختیاری زبانان.جای تاسف وپرسش است که چرااین قوم بزرگ اینقدربایددرانز وانگه داشته شود
 
 
#5 سامان ف.ب 1392-07-13 07:51
دوران اسدخان یک دوره ی انتقالی قدرت بود، انتقال از زندها به قاجارها، اتفاقا تشخیص اسدخان درست بود و ازهمان ابتدا نا اهل بودن قجر را گوشزد می کرد، اینکه مورخان نوشته اند محمدعلی میرزا دولتشاه اسدخان را مطیع کرد کمال بی انصافی است چون او با زور شمشیر بر اسدخان پیروز نشد بلکه توانست با مذاکره اسدخان را متقاعد کند که چون عثمانی ها به ایران حمله کرده اند جنگ داخلی به زیان کشور است و باید پایان پذیرد، اینکه در تاریخ همراهی اسدخان در جنگهای علیه عثمانی دیده می شود و پس از خاتمه چنگها اسدخان بدون هیچ منصب حکومتی به بختیاری باز می گردد نشانه همین موضوع است،
 
 
#6 سیندخت- پاسخ به الف 1392-07-13 10:23
جناب الف دقیقا شما روی عامل اصلی انگشت گذاشتید، آقای امانی مقاله ای دارد که به همایش بختیاری میان دو انقلاب ارسال نموده و در کتابچه مقالات همایش وجود دارد ، ایشان در این مقاله با استناد به تحلیل های شخصی شخصیت مرحوم ابولقاسم خان را چنان لگد کوب کرده است که حتا ساواک و دستگاه تبلیغی پهلوی هم این کار را نکردند.
وی دیدار ابولقاسم خان را در سالهای قیام خود با آلمانی ها و انگلیسی ها را به پای سرسپرده گی ایشان به این دو ذکر کرده است.
درحالیکه توجه نکرده اند که آلمان و انگلیس دو قطب متضاد بودند و امنکان نداشت شخصی همزمان به هردو وابسته باشد.
 
 
#7 رهدار 1392-07-15 08:46
درود بر آقای محمدی عزیز شخصیتی فرهیخته و فرهنگی که تاکنون در کارنامه اش از تمام حرکتهای فرهنگی در زاگرس حمایت بی دریغی داشته است .
 
 
#8 لر 1392-07-15 11:10
مدیران محترم سایت
با سلام
قسمت جستجو فعال نیست!چرا؟
----------------------------
لور: کاربر عزیز "لر" بررسی کردیم مشکلی ندارد، مجددا تلاش کنید، اگر ایرادی دارد لطفا جزیئات را برایمان بنوسید تا بررسی کنیم (از چه مرورگری استفاده می کنید، از چهس سیتم عاملی و دنبال چه کلمه ای می گردید، کلمهع شما حداقل باید سه حرف باشد). موفق باشید
 
 
#9 لر 1392-07-16 08:17
با سلام و خسته نباشید
از موزیلا وارد سایت شما میشوم-کلمه مورد نظر را که تایپ می کنم صفحه فعال نمی شود
 
 
#10 لر 1392-07-16 12:29
مدیریت محترم سایت
با سلام و خسته نباشید
از موزیلا وارد سایت میشوم-کلمه مورد نظر را که تایپ می کنم صفحه فعال نمی شود
----------------------------
لور: احتمالا به تنظیمات و کوکی های مرورگرتان مربوط به می شود. لطفا با اینترنت اکسپلورر هم امتحان کنید و نتیجه را به ما بگویید. تا کنون از کاربران دیگر چنین مشکلی گزارش نشده، از شما خیلی متشکریم که لطف می کنید و این کاستی ها و خطاهای سایت را گزارش می کنید. مشکل سیستم شما را به پشتیبان فنی سایت گزارش خواهیم کرد و ایمدواریم در ویرایش بعدی سایت (که دی ماه انجام می شود) این مشکل هم قابل حل باشد.
 
 
#11 مشت آهنین 1392-07-16 13:00
من به دونظر مراد و حسام رای مثبت دادم و لی منفی ثبت شد چرا؟
----------------------------------------
لور: از چه مرورگری استفاده می کنید؟ آیا همیشه (یا اغلب دفعات) این اتفاق می افتد؟
 
 
#12 لر 1392-07-20 10:32
با سلام مدیریت محترم سایت
با سلام
از اینترنت اکسپلورر هم وارد شدم باز قسمت جستجو فعال نمی شود؟؟
 
 
#13 نگین اسدی 1392-12-20 17:11
باسلام
با تشکر از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید البته بیشتر این مطالب را میدانستم چونکه من هم ا زنوادگان اسدخان بهداروند هستم وواقعاازاینکه نوه اسدخان هستم خیلی خوشحالم وبه اسدخان افتخار میکنم
 

قوم لُر بختیاری و شاخه های درخت تنومند و ریشه دار هویت لُریاتی

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و چادر نشین عبور کرده و هویت روستایی و‌ شهری گرفته اند، عنوان ایل بختیاری زیبنده این اجتماع از لرتباران نیست ...

دالالا; اثری نو از حسین حسن زاده رهدار

 

 حسین حسین زاده رهدار /
دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا بتوانند کودکان خود را از ابتدا با زبان لری  آشنا کنند.

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

ایرج خوانی، نماد درخشان بومیابی در شعر و موسیقی لرستان

 

 ابراهیم خدایی /
نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی با بیشتر هنرمندان محلّی لرستان ندارد، او مخاطب خویش را نه یک فرهنگ سنتی که یک «هویت قومی» مُدرن می داند.

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

حماسه قلعه گلاب و غریبانگی دختران لر

 

 حمید لطفی /
در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان می جنگند و آنگاه  که پای حیثیت و آبرویشان در میان باشد از جان میگذرند و دختران قلعه گلاب چنین بودند ...

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

از رسمیت بخشیدن روی کاغذ تا پاسداشت واقعی زبان لکی

 

 علی باجلان /
 در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و لکی تا جنوبی ترین آن بسیارند خانواده هایی که با تصور این که زبان های بومی مانع رشد و پیشرفت فرزندانشان می شود از کودکی ...

ای کاش لرها اینقدر نسبت به منافع سرزمین خود «بی‌طرف» نبودند

 

مهدی ویس‌کرمی/

چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی رسماً به مجلس معرفی شد، که در این بین دو نکته جالب توجه به نظر می‌رسد، اول انتخاب حبیب‌الله بی‌طرف برای تصدی وزارت نیرو، و دوم حذف نام دکتر علی خاکی صدیق گزینه‌ی لرستانی وزارت علوم، از لیست پیشنهادی.

وزارت حبیب الله بی طرف و خطر غیر مسکون شدن خوزستان، چارمحال بختیاری و لرستان

 

 سامان فرجی بیرگانی /
او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و دیگری ستیزِ حاکم بر وزارت کشور است، در دوران بیطرف انتخاب جهت دار مدیران درجه یک وزارت کشور از مناطق مرکزی در پروسه ی انتقال آب مناطق لُر نشین بی تاثیر نبوده است...

هزار و یک ترفند ضد مفاخر ملی جامعه بختیاری

 

 محسن حیدری /
سناریوی معمول و تکراری ترور شخصیت های ملی جامعه بختیاری همچنان ادامه دارد، بعد از سریال سرزمین کهن اخیراً نیز رمانی با عنوان «هزار و یک جشن» منتشر شده که همان راه را رفته ...

بازگشت حبیب الله بی طرف به وزارت نیرو، نشانه عزم دولت روحانی بر انتقال رودهای کارون و دز به کویر مرکزی

 

 سامان فرجی بیرگانی /
دولت های اصولگرا و اصلاح طلب همواره تحت یک سیاست مشترک ناقض  حقوق قومی / شهروندی مناطق لر نشین بوده اند.

لزوم حضور وزرای لُر در کابینه ی جدید + لیست پیشنهادی نخبگان بختیاری

 

 نشریه فرهنگی اجتماعی لور /
 این باور سال های اول انقلاب که هر فرد از هر جای ایران برخیزد وسعت دیدش دغدغه های تمام کشور را در سیر رفتار و عملکردش میگنجاند از قاعده تبدیل به استثنا شده ...

ماسه، نخل و برنو از سواحل لرنشین خلیج فارس می گویند

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
بلوکات پادریه به عنوان بخشی از جامعه لُر همواره در مسیر مبارزه با استعمار شرقی و رضاخانی کوشیده و برگ زرینی از افتخارات لُر و ایران هستند.

از بوم گرایی و هویت قومی تا توسعه ی لرستانات

 

 اشکان خورشیدوند /
 نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا کوچولو ، علی  دیناروند ، هانیه اکبریان ، مهدیه هراتی، مهدی مرادی ... نوشتند و به آنها توجه کردند ؟

آنچه که خوار آید روزی به کار آید / نادیده گرفتن زبان های لری در ایران توسط خبرگزاری رسمی مهر

 

 حسین زمانیان /
مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر از سوی دولتمرادن و رسانه ها بخرج داده میشود. در معدود برنامه هایی که از سوی دولت در خصوص اقوام ارائه داده شده است ...

مروری بر اقوام و مردمان لُر جنوب

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /

 لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف زبان لری سخن می  گویند، ساکنین استان های بوشهر، خوزستان ، فارس و کوهگیلویه و بویر احمد لرهای جنوبی هستند.

 

تازه ها

توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...

لکی

  هنی هم یه گِل سر بارئو دیارکدخدا مردون ، شیر لر تبارهماورد یل شهنامه...
مه بیمارم گنه حالم بپرسین؟حوالی ئی درمالم بپرسین؟منی نه تادمامردن...

بختیاری

«-دَم-دَمِ-صُو-»
    دَس وُ لَو قُلف وِ یَک  آرمونا لَوٍ گور  مُو هِدُم چی...
شعر-کارون-به-زوون-لری-بختیاری
  کارون ! تو دونی خوزیا نون کور نیدِن تا چه رسه ، اَوکوری و ُ رُ نون...

جنوبی

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
خین-جگر
چه ایخوم سروسامون بگرم، سرنیسی             بال و پر، تا دمِ دالون بگرم، پر...

مینجایی

  سکندر ور پات , دولا بیهغرورش و دس تو آلا بیه د خرمآوه تا بختیاری...
باید قلم آورده و در خون جگر زدیکبار دگر دست به یک خلق اثر زدبا قوم لرم در...