جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

بررسی تاریخی - آماری نسبت جمعیتی لک تباران در لرستان فیلی

 

عیسی قائدرحمت /

لرهای لک بیشترین جمعیت سرزمین لر کوچک (لر فیلی) را تشکیل می دهند، اینجا این قضیه را با آمارها و مستندات تاریخی بررسی می کنیم. با این مستندات ثابت می شود لرهای لک  75 الی 80 درصد از جمعیت لرهای فیلی را تشکیل می‌دهند.

 

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی مردم لر، عیسی قائدرحمت: در مباحث لر شناسی، گاهی اوقات به نظریه‌هایی عجیب برمی‌خوریم که این نظریه‌ها معمولا هیچ گونه دلیل مستدل علمی ندارند اما چنان رایج می شوند و تبدیل به یک باور عمومی می گردند که صحبت کردن بر خلاف آن موجب تعجب و گاهی اعتراض عمومی می شود!

از جمله این تحریف های اخیر و نسبتا تثبیت شده نظریه‌ای است که در بعضی وبلاگ ها هم مکررا دیده می شود و در آن اشاره شده که لرهای لک از اقلیت مهاجر سرزمین لر فیلی (لر کوچک) می باشند. متاسفانه این شایعه پراکنی به شکلی عجیب مورد پذیرش عده‌ای هم قرار گرفته است.

امروزه در میان عوام لرستان مقصود از زبان لری همان لری مینجایی است و این گونه تصور می شود که غلبه جمعیتی و فرهنگی نیز در لرستان با همین گویش بوده است، در حالی که اندکی سیر در تاریخ مردم لر خلاف این مساله را بر هر جوینده ای ثابت می کند.

بنده در مطالب قبلی‌ خودم و یا مطالب مشترک با همکارانم (تحریریه نشریه لور) مکرر بیان داشته‌ام که لرهای لک بیشترین جمعیت سرزمین لر کوچک (لر فیلی) را تشکیل می دهند اما مجال بررسی کامل به این موضوع را نداشته‌ام در اینجا می‌خواهم این قضیه را با آمارها و مستندات تاریخی بررسی نمایم. که با این مستندات ثابت می شود لرهای لک ( یا آنهایی که تبار لکی دارند) 75 الی 80 درصد از جمعیت پیشکوه لرستان را تشکیل می‌دهند.

خوشبختانه جناب دکتر صفی نژاد قبلا زحمت کشیده و مجموعه‌ی این آمار‌ها را در کتابش به چاپ رسانیده بنابراین زحمت پیدا کردن منابع مختلف برای  اهل تحقیق، تسهیل یافته است.

با توجه به این که قضیه‌ی کثرت جمعیت لرهای لک، بیشتر در پیشکوه لرستان (استان لرستان امروزی) چالش برانگیز است بنابر این برای ساده بودن مطلب،  این آمارها را فقط به پیشکوه منحصر می کنیم کما آنکه در پشتکوه لرستان (استان ایلام) زبان غالب، ملکی است و  فقدان آنها در آمار، ضایعه‌ای ایجاد نمی‌کند.

اولین آماری که به آن می پردازیم مربوط به آمار میرزا بزرگ است که راولینسون جدول آنرا در سفرنامه اش درج کرده است (راولینسون،152: 1362).

در سال 1250 ﻫ.ق. راولینسن از قول میرزا بزرگ، ضابط مالیاتی منطقه ارقامی از جمعیت آن منطقه به دست می‌دهد که قابل اطمینان است زیرا میرزا بزرگ بر اساس آن به جمع آوری مالیات می‌پرداخته است (صفی نژاد، 478: 1381).

در جدول میرزا بزرگ، لرهای لک در مناطق دلفان 15 هزار، در سلسله 15هزار، در هرو (باجلان و بیرانوند)و هلیلان 6هزار خانوار بوده که در کل 36هزار خانوار می باشند و در مقابل لرهای مینجایی در بالاگریوه 6هزار و طوایف عمله 2هزار خانوار بوده که جمع کل مینجایی‌ها (با تخفیف اینکه درصد زیادی از طوایف عمله، لک می باشند) حداکثر 8هزار خانوار می‌باشند. با این حساب، لکها 81درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و مینجایی‌ها حدود 19درصد.

 راولینسون سفرنامه خود را در سال 1836 (1251ه.ق.) در مجله جغرافیایی سلطنتی انگلستان به چاپ رسانید و پس از او  لایارد در سال 1841 (1257 ه.ق.)به جمع آوری اطلاعات عشایری منطقه مبادرت نمود (صفی نژاد،481: 1381).

 در صفحه 484کتاب لرهای ایران صفی زاده، آمار لایارد، به صورت جدولی مشخص شده است که این جدول همان آمار راولینسون می باشد با این تفاوت که در آمار لایارد سلسله‌ای ها  10هزار خانوار درج شده‌اند. بنابراین در آمار لایارد، لرهای لک در مناطق دلفان 15 هزار، در سلسله 10هزار، در هرو (باجلان و بیرانوند)و هلیلان 6 هزار خانوار بوده که در کل 31هزار خانوار می باشند و در مقابل لرهای مینجایی در بالاگریوه 6هزار و طوایف عمله 2هزار خانوار بوده که جمع کل مینجایی‌ها (با تخفیف اینکه درصد زیادی از طوایف عمله، لک می باشند) حداکثر 8هزار خانوار می‌باشند. با این حساب، لکها 79درصد جمعیت و مینجایی‌ها 20درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند.

در ادامه، دکتر صفی زاده در صفحه 496 کتابش، آمار نسخه خطی رحیم خرم آبادی ـ در سال 1334ه.ق. ـ را به صورت جدولی مشخص کرده است که در این جدول، لرهای لک در مناطق دلفان 10 هزار، در سلسله 8هزار، در هرو (باجلان و بیرانوند) 16هزار خانوار بوده که به انضمام نیمی از طرحانها، در کل 39هزار خانوار می باشند و در مقابل لرهای مینجایی با طوایف پاپی، جودکی، دیرکوند، چگنی، رکرک، طولابی، شیراوند و رومیانی به انضمام نیمی از طرحانها، در کل 13هزار و 500 خانوار می‌باشند با این حساب، لکها با 39 هزار خانوار 74 درصد جمعیت و مینجایی‌ها 26درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. البته در آین آمار طوایف هلیلان که لک می‌باشند در نظر گرفته نشده و اگر طوایف هلیلان در نظر گرفته می‌شد در آن صورت قطعا لرهای لک بالاتر از 75درصد می‌شدند.

در سال 1306 شمسی حوزه حکومتی بروجرد و لرستان آماری در خصوص جمعیت طوایف لر کوچک گزارشی تهیه می‌کند (مجله شقایق، سال1، شماره1، 32-38: 1376). دکتر صفی زاده مجموعه این آمار را در کتابش، به صورت جدولی، تنظیم کرده است (صفی زاده،497-498: 1381).

در این جدول طوایف سلسله 9900 خانوار، طوایف دلفان 10130 خانوار، طوایف هرو(باجلان و بیرانوند)  10600 خانوار، که جمع آن‌ها به عنوان جمعیت لر‌های لک،  30630 خانوار می‌شود. در مقابل طوایف مینجائی زبان کمالوند، چگنی، طولابی، رومیانی، رکرک، رشنو و آهو قلندر روی هم 2970 خانوار بوده که جمعیت آنها بعلاوه‌ی جمعیت طوایف 5600 خانوار بالاگریوه ، در کل 8570 خانوار می‌شوند. با این حساب جمعیت لرهای لک 78 درصد و جمعیت لرهای مینجایی کمتر از 22 درصد می باشد.

اگرچه ممکن است این آمار‌ها نقایصی جزئی داشته باشند اما تفاوت فاحش بین جمعیت لک‌ها و مینجائی‌ها در تواتر این آمار‌ها، خود مبین این است که اکثریت جمعیت لر کوچک (حداقل در پیشکوه) با لک تباران می‌باشد. از طرفی وجود دلایل جغرافیائی و همچنین شواهد سیاحان خود، مزید بر این واقعیت می‌باشند.

از نظر جغرافیایی جمعیت در مناطق سرد و معتدل بسیار بیشتر از مناطق گرم و خشک می‌باشد. با توجه به این اصل، مناطق دلفان و سلسله و هرو، سرد و معتدل بوده و جمعیت بیشتری (مخصوصا در زمان بعد از اسکان عشایر) نسبت به مناطق گرم و خشک بالاگریوه و رومشکان در بر گرفته است. از آن‌جا که مناطق دلفان و سلسله و هرو مأمن طوایف لک زبان و لک تبار می‌باشد بنابر‌این وجود اکثریت لک‌ها مبرهن و آشکار است.

بسیاری از سیاحان در عبور از لرستان فیلی، به طور ضمنی به غلبه ی زبان لری لکی، اشاره داشته‌اند. به عنوان مثال راولینسون در سفرنامه‌اش در مورد زبان لرهای فیلی می‌گوید: زبان لری با زبان کردی کرمانشاهی کمی فرق دارد و اگر کسی به یکی از این دو گویش آشنا باشد دیگری را به راحتی می‌فهمد (راولینسون، 155: 1362).

خانم بیشوپ در سفرنامه‌اش بدون اینکه به زبان اقلیت فیلی‌ها (لری مینجائی) توجه‌ای داشته باشد در مورد زبان منطقه لر کوچک می‌گوید: گویش آنان [لرهای فیلی] کمی با گویش کردهای کرمانشاه مغایرت دارد (بیشوپ،52: 1375).

 به خوبی روشن است که منظور این سیاحان از زبان لری شاخه‌ی لکی آن است و آنها زبان لری لکی را برای تمام مردم لرستان فیلی منسوب دانسته است به نحوی که قبول داشته است که تمام (اکثریت) لرهای فیلی به زبان لری لکی تکلم دارند.

گروته در مورد زبان لرهای فیلی می‌گوید: در لرستان تا آنجا که من تحقیق کرده‌ام یگانه زبان رایج لری است. از صد نفر یک نفر هم فارسی نمی‌داند (گروته، 28: 1369)، می توان حدس زد که منظور گروته در اینجا از زبان لری همان لری لکی و ملکی است زیرا مسلم است اغلب طوایفی که گروته به عنوان مردم لر در نظر داشته است همان لرهای لک زبان و ملکشاهی و... هستند.

 

 

با توجه به نمودار فوق باید پذیرفت که در منطقه لر کوچک زبان غالب لری شمالی است که در سه شاخه کلهری و ملکی و لکی تکلم می‌شود. در این منطقه لری مینجایی (خرم آبادی، بالاگریوه ای و..) در حالت اقلیت بوده اما  با توجه به مرکزیت خرم اباد در استان، نقش زبان اداری را در بین لک زبانان دارد. کلهری‌ها و ملکی‌ها به همراه لک‌ها در عراق به اسم کورد فیلی و یا لور معروفند و در ایران به اسم لرفیلی و یا لر. با این توضیحات اگر در آمارهای فوق جمعیت کلهر‌ها و ملکی‌ها را هم در نظر گرفته می‌شد به حتم، میزان مینجایی‌ها به مراتب کمتر از مقدار 25 درصد و یا حتی کمتر از 20درصد می‌شدند.   

 

توضیحات

لری لکی: زبان رایج در مناطق دلفان و سلسله.

لری ملکی: زبان رایج در شهر ایلام.

لری مینجایی: زبان رایج در منطقه بالاگریوه و شهرهای دره شهر و اندیمشک و...

لری کلهری: زبان رایج در مناطق شمالی استان ایلام و جنوب غربی استان کرمانشاه.

لر فیلی: جمیع لرهایی که در استان‌های لرستان و ایلام و مناطق جنوبی استان کرمانشاه و مناطقی از استان های واسط، دیاله و میسان عراق ساکن هستند.

 

منابع:

صفی نژاد، جواد، 1381 ،لرهای ایران تهران، نشراتیه.

راولینسون، سر هنری، 1362، سفرنامه راولینسون، ترجمه‌ی سکندر امان اللهی بهاروند،تهران، انتشارات آگاه.

بیشوپ، ایزابلا،1375، از بیستون تا زردکوه بختیاری، ترجمه مهراب امیری، تهران، نشر سهند و نشر آنزان.

گروته، هوگو، 1369، سفرنامه گروته، ترجمه مجید جلیلوند، تهران، شرکت نشر مرکز .

روستایی، محسن، 1376، «ایلات و طوایف لر»، نشریه شقایق،سال1، شماره1.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#91 لرهای ج استان مرکزی 1394-07-11 14:53
ماهم احساس می کنیم که زبانمان لری است و بیشتر با لرها قرابت داریم و لک ها هم جز عی از لرها هستند.نمیدانینی م درست است یا نه....یه چیزهایی هم از گذشتگان شنیدم که اصالت اراک هم صالح آبادیاندو لر بوده اندو در مناطقی ازشهر اراک مردمش لری صحبت می کنند.
 
 
#92 لک برا 1394-07-21 22:04
قوم لک چهار هزار سال قبل از اقوام لر وکرد در ایرام بوده اند آنها همان کاسیها هستند واژلر در زمان صفویه ساخته شد لکها مستقل وپیشتز تاریخ ایرانند وزبانشان برادر اوستاست من از این واژه لر لک سردرد گرفته ام تاریخ پارسی کجا تاریخ کاسی کجا
 
 
#93 همه لریم 1394-07-22 13:35
لک برا، به شما سند تاریخی هم نشون میدند نمی فمهمید و همش از تفرقه و جدایی سخن میگید، و تحت تاثیر کردیسم قرا گرفته اید، تبار هممون لره، برخی از شما ها اصلا درک نه شرایط رو دارید نه موقعیت رو ، به جای اینکه پشت خرم آباد باشید و اون رو تقویت کنید، دارید تضعیفش می کنید.باید در مقابل تفرقه انگیزها بایستید،..زنده باد قوم بزرگ لر
 
 
#94 لک برا 1394-07-23 21:48
چرا به کردا توهین میکنید کردیسم یعنی چه کردها همچون قوم محترم لر آریایی هستند از یک نژادید این لک است که کاسیت است ومستقل قوم لک در استان کرمانشاه وایلام باز جمعیت غابند در لرستان نیز اکثریتند لازمه شما کتاب قوم لر را به دقت بخوانیدچرا از اسقلال لک هراس دارید قوم لک مدافع ایران عزیز است همین خرمآباد 70دری لک است
 
 
#95 همه لریم 1394-07-23 23:20
لک برا پیشرفت لک ها پیشرفت لر هاست، وما از استقلال و پیشرفت حمایت می کنیم، کاسی ها قوم بزرگ لر است، شما لکها لریت ولی زبانتون تحت فشار و تاثیر شدید کردیسم مخلوط شده از لر+کرد ولی با تبار لر ، ما لرها از این ناراحتیم با پشت پا زدن به تبار لریتون دارید علیه هم قومیتهای خود عمل میکنید،وگرنه کی ما مخلف پیشرفتیم ، هرچند خرم آباد هم هنوزآنچنان توسعه یافته نشده؟یه چیزی یادگرفتید استقلال، به فکر توسعه وپیشرفت استان باشید تا تفرقه، میگن لرستان یعنی هممون. اینو به همه بگو ، همه رو توجیح کن، نزار اختلاف بیاندازن بینمون.
 
 
#96 همه لریم 1394-07-23 23:36
نکته دیگه ؟ جمعیت هیچ وقت ملاک نبوده، اصلا ملاک اصلی نبوده و نیست، اصل نژاد و تباره، که هممون لریم، مثلا در تهران با لهجه تهرانی صحبت می کنند، اگر 51درصد از مردم اصفهان که لهجه اصفهانی دارند در تهران زندگی کنند دلیل نمیشه، تبار ونژاد مردم تهران را اصفهانی نامید، چون جمعیت فقط آماره ، نه تبار و ریشه.اون شهر. مشکل این صفحه است که شبهه ایجاد کرده هرچند در تقسیم بندی ها به طور واضح آورده شده.ولی باید توضیح می داد تا مشکل بوجود نیاد . پس لطفا شایعه سازی نکنید.
 
 
#97 لک دلفو 1394-07-23 23:39
همه لریم، اما لری اصیل و ناب همین لکی است، شما مینجایی ها زبانتون با فارسی قاطی شده.
 
 
#98 لک دلفو 1394-07-23 23:41
ببینید کدوم زبون به زبون اصیل بابالسره و بابا رجب و شاه خوشین و گذشته لرستان نزدیک تره!
متاسفانه ما لک ها پرچم لر را خیلی راحت از دست دادیم و حالا شما دارید به ما طعنه می زنید که ما قاطی داریم!
تمدن کاسیت، مفرغ لرستان، کریمخان زند و اغلب میراث لرستان از آن ماست، متاسفانه وقتی دور دست شهری ها افتاد همه چیز افتاد دست خرم آباد، در حالی که این قدیم شهری ها بیشتر از خارج از لرستان آمده اند و زبان و فهرنگشان ریشه لری کمی دارد. ریشه لری لک است نه مینحایی که متأثر از فارسی و لر بزرگ (بختیاری) است.
متاسفم برای شما که خودتان را شهروند درجه یک می دانید و زبان ما را متهم به تحریف می کنید.
ما لک ها لر هستیم و محور و معیار لریت هم زبان و فرهنگ ماست، این شما هستید که فارسی قاطیتون شده.
 
 
#99 همه لریم 1394-07-24 00:00
خرم آباد هیچگاه خودش را از هم قومیت هایش بزرگتر نمی داند، فقط می خواهد برتری قوم بزرگ لر یمان را به همه اثبات کند، الان در خط مقدم است، و شماها همه پشتوانه این شهر هستید..نباید هیچ قومی بگوید که از لرها بالاتر است.به امید ایجاد دوباره لورستان بزرگ
 
 
#100 منیش لکیکم لریش هم 1394-10-22 13:15
لکم لک زاده ام لُر هست تبارم نی اَم کُرد و لُری هست افتخارم
من آن لک زادۀ شیران تبارم دفاع ز لُر همیشه هست کارم
نی اَم کُرد و همیشه هم نبودم ،لُری باشد تمام تار و پودم
لُری بی لک نباشد هیچ کامل لکم بی لُر ندارد جای در دل
لُرم هست افتخارم لک زبانی زتاریخ کهن دارم نشانی
ز عیلام و ز کاسی و لرستان ز بابا و ز خوشین و پریشان
منم معیار خوب لُریاتی لکم لُر بودن من هست ذاتی
 
 
#101 مهدی اسدان بیرانوند 1394-11-16 15:58
درود بر استاد بزرگوار عیسی قاید رحمت
در یی از مقاله های ویکی پدیا از سگوند به نام طایفه کورد نام برده شده است.
متاسفانه بنده به کتاب اقایی صفی نژاد و قوم لر اقایی بهاروند دسترسی ندارم تا بعنوان منبع از انها استفاده کنم
لطفا عکس این صفحات و عکس جلد کتاب را برای بنده در همنجا اپلود کنید تا در اختیار مدیران ویکی پدیا قرار دهم.
که سگوند و باجلوند کلا یه طایفه و تبار لکی است نه کوردی
با سپاس فراروان
 
 
#102 دهقان 1395-06-08 18:07
نویسنده مصادره به مطلوب کرده وجمعیت لرهای تویسرکان,نهاوند ,ملایر,شازند,از نا,دورود,الیگود رز,بروجرد,خرم آباد,چگنی,پلدخت ر,سپیدشت,اندیمش ک,شوش,دزفول,دره شهر,دهلران,موسی ان راحساب نکرده وبلوکات ودهات راهمچنین حساب نکرده.بعد ایل چگنی که دکترابراهیم پاریزی درکتاب نون جوصفحه۳۲۴میگه امرای چگنی با۱۵هزارسوار سال۹۳۶قمری/۱۵۲۹ میلادی در رکاب شاه طهماسب صفوی بودندو این نشان ازبزرگی این ایل میداده را با اضافه طوایف بالاگریوه(پاپی, میر,دریکوند,بها روند,جودکی,زینی وند,بازگیر)به مراتب کم جمعیت جلوه داده که باعقل سلیم جور درنمیاد.وچرا طوایف لرزبان دیگر راحساب نکرده؟پیام اونها را چاپ کردید پیام مراهم چاپ کنید.باتشکر
 
 
#103 تفهیم 1395-07-05 18:25
لک برا جان…ایکاش آنها هم دل پاکی و خوش بینی تو را داشتند…ما قلبمون پاکه خیال میکنیم همه هم مثل خودمون هستند.ولی اینطوریا نیست.ضمنأ لک برا جان کتابهای تاریخی زیاد دانلود کن بخون…خیلی وقت بزار برای نوشتن یک پیام کوتاه و مختصر…چون براساس ذهنیات حرف میزنی…
 
 
#104 لر اصیل 1395-07-14 20:40
آخه مرد ناحسابی جملاتی جسته و گریخته از تاریخ و پاورقی ها می آوری و بعد هر جا گفته لر می گویید منظورش لک بوده این چه تحلیل مسخره‌ای است کل جمعیت شما لک ها سیصد هزار نفر نمی شوید حالا تو عالم خیال برای خودتان امار ارقام بدهید گذشته از جمعیت شما مهاجر هستید بومی لرستان نیستید این که دیگه مشخص است
 
 
#105 yasin 1395-07-16 19:10
جناب لرستانی نگفتید که در چه کتابی آمده که طوایف اصیل لر(ابوالعباسی,ک یجاوی,بیعی,شادل وی و…)ازلرستان زمان صفوی کوچ داده شدند.ولی نقاوه الآثار اثرافوشته ای نطنزی درصفحه۴۹۴نوشته؛ شاه عباس برای تضعیف شاهوردیخان آخرین اتابک لرستان در۱۰۰۲حدود۲۰۰خا نوارمتمول ازلرهای حامی وی راکه زبده وکاردان آن قوم بودندرابه ولایت خوار"ری"تبعیدکر د.سفرنامه رابینوص۱۰و۱۱نوش ته؛در۱۰۰۶پس ازاعدام شاهوردیخان و والی کردن حسین خان سران لرستان را شاه عباس صفوی به ضیافتی در پای چنارهای خرم آباد دعوت کرد و کلیه کسانی را که با انتصاب حسین خان والی مخالفت کرده بودندراقتل عام کرد با اینحال مخالفان حسین خان به مخالفت خود ادامه دادند و درنتیجه شاه عباس ایلات سلسله ودلفان راازماهیدشت کرمانشاه برای حمایت ازحسین خان والی به لرستان کوچاند تا قدرت یکدست لرها دفع شود.
 
 
#106 یه بنده خدا 1395-07-17 05:57
فردیکه خود را لراصیل نامیدی…یا اسمتو عوض کن یا به کسی توهین نکن.اصلا با چه هدفی امثال شما نام لر و لک را بر خود میگذارید؟مگه نام و فامیل ندارید؟
 
 
#107 گراوند 1395-08-28 11:01
این داده های جمعیتی را از کدام منبع دست اول اخذ کردید؟
مشکل مردم مینجایی و بختیاری و لک و ممسنی و ثلاثی فقر اقتصادی,بیکاری, کمبود امکانات بهداشتی و درمانی است.خواهش میکنم فکری مسولان به حال جوانان تحصیلکرده بیکار بکنند امیدوارم فراکسیون لرها در مجلس تشکیل شود و قانونی با هم وضع کنند که مانع انتقال آب به کویر مرکزی شوند.الان کوهدشت و پلدختر و خرم آباد و الیگودرز با تانکر روستاهایشان آبرسانی میشوند
 
 
#108 دولتیاری کولیوند 1396-04-02 19:26
تا حالا چند بار با یه لر صحبت کردین و اون گفته من لکی بلد نیستم لری بگو .اینو که به چشم خودتون دیدید .استان لکستان مهمترین دادخواست ما از فرهنگ ایران است .صدا و سیمای با تبعیض خیییییییلی زیاد در ایلام لرستان و کرمانشاه و همدان ریشه ی لکها را دارن در می اورند .بعد انگ دودستگی به لکها میزنند .تو لرستان ؛لکها خودشون لر و تو کرمانشاه خودشونو کرد و این یعنی حقارت فرهنگی و بی تفاوتی عده ای لک نما .تا کی خود را گول زدن .جالبه خودشونو لک لر یا لک کورد میگن .لعنت به قوم ظالم .گول ونی مفرغ ریشه زبان و... را عین آب خوردن به اسمشان زدند .بنده لک ایلام دره شهرم تو همین ایلام چند شهر لک زبان داریم ولی صدا وسیما کورد زبان.و در اخر ما همه برادریم .