یکشنبه, 01 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

وقتی دومین جمعیت قومی ایران نادیده انگاشته می‌شود

 

مهدی ویس‌کرمی /

از آقای یونسی با توجه به سابقه و مسئولیت کنونی‌شان انتظار مُداقه‌ی بیشتری می‌رود، چرا که از فحوای کلام ایشان اینگونه برمی‌آید که لرها به دلیل فقدان «مناسبات قومی» مورد نظر ایشان، دارای حق تأسیس حزب، آموزش زبان مادری و امثالهم نیستند در حالی‌ که لرها به لحاظ جمعیتی دومین گروه قومی ایران بعد از ترک‌‌ها به شمار می‌روند....

 

 

مهدی ویس‌کرمی / تحریریه لور:

هفته گذشته گفتگویی از حجت‌الاسلام یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در روزنامه جام جم منتشر شد، وی در بخش‌های آغازین گفتگو هنگام برشمردن اقوام ایرانی، لرها را فاقد مناسبات قومی دانسته و اظهار می‌دارند: «نکته مهم اینجاست که اکنون در میان بخش وسیعی از اقوام، مناسبات قومی وجود ندارد، مثل لرها که این مناسبات در میان‌شان مطرح نیست».

در عبارت بعدی آقای یونسی در برابر پرسش خبرنگار به تحلیل «مناسبات قومی» پرداخته و عنوان می‌کند: «منظورم این است که مثلا در میان ترک‌های امروز، دیگر طایفه و سرطایفه و اینها معنا ندارد. این در حالی است که در خوزستان هنوز شیوخ عرب در رفع اختلافات اثرگذار هستند، مانند بلوچ‌ها که اشاره کردید، اما گیلکی‌ها یا آذری‌ها مناسبات جدید را پذیرفته‌اند که لازمه شهرنشینی است. اینها از مناسبات قدیمی اقوام فاصله گرفته‌اند».

در مورد سخنان جناب یونسی نکات قابل تأمل فراوانی وجود دارد از جمله:

1-در نقل قول دوم، آقای یونسی «مناسبات قومی» را با عباراتی چون «طایفه»،«سرطایفه» و اثرگذاری و نفوذ «شیوخ عرب در رفع اختلافات» شرح داده و تُرک‌ها و گیلک‌ها را دارای «مناسبات جدید لازمه‌ی شهرنشینی» می‌داند. این در حالی است که بخش قابل توجهی از لرها دارای ساختارهایی چون «طایفه» و امثالهم بوده و همچنان بخش اعظم امور سیاسی، اجتماعی، قضائی و ... را از طریق «کدخدامنشی» و «ریش سفیدی» حل و فصل می‌نمایند. در عین حال بسیاری از لرها نیز «مناسبات جدید لازمه‌ی شهرنشینی» را پذیرفته‌اند و در شهرهایی با هویت لری ساکن شده‌اند، لذا از این جهت لرها با سایر اقوام ایرانی چون کرد، ترک، بلوچ، عرب و ... مشترک‌اند. بنابراین به نظر می‌رسد مراد آقای یونسی از«مناسبات قومی» لرها چیزی دیگری باشد!

2- اگرچه حقیر بر این اعتقادم که تمامی اقوام ایرانی اعم از کرد، ترک، بلوچ، عرب و ...  همیشه نگاه‌بانان کیان و تمامیت ارضی ایران و اسلام بوده و خواهند بود و ساحت این اقوام از گروهک‌های تروریستی و اقلیت‌های معاند مبراست. اما وجه تمایز لرها با دیگر اقوام نداشتن سابقه‌ی تأسیس چنین گروهک‌هایی است، که اتفاقاً اکثریت قریب به اتفاق لرها نیز به چنین سابقه‌ای افتخار کرده و همیشه خود را سربازان ایران، اسلام و ولایت می‌دانند. اما نکته‌ی تأسف آور و آزار دهنده این است که به جای اینکه خوش‌نامی و حُسن سابقه‌ی لرها امتیازی برای آنها باشد، در حال تبدیل شده به ابزاری برای نادیده گرفتن آنها در مناسبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران است.

3- از آقای یونسی که -خود لرتبار و اهل نهاوند می‌باشند- و مسئولیت بزرگی را نیز پذیرفته‌اند، انتظار مُداقه‌ی بیشتری می‌رود، چرا که از فحوای کلام ایشان اینگونه به نظر می‌رسد که لرها به دلیل فقدان «مناسبات قومی» مورد نظر ایشان، دارای حق تأسیس حزب، آموزش زبان مادری و امثالهم نیستند؛ این سخنان در حالی‌ بیان می‌شود که لرها به لحاظ جمعیتی دومین گروه قومی ایران بعد از ترک‌‌ها به شمار می‌روند، و ضمن آمادگی تاریخی برای پاسداری و جانفشانی در راه اسلام، ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی، هیچگاه از حقوق و مطالبات‌ بر حقشان کوتاه نخواهند آمد.

 4- از این مصاحبه هویداست که اطلاعات آقای یونسی از قومیت‌های ایرانی چندان دقیق و مبتنی بر واقعیات نیست، رئیس‌جمهور محترم و آقای یونسی توجه داشته باشند که اگر قرار است اقدامی در حوزه‌ی اقوام صورت پذیرد، بایستی در این راستا علاوه بر نظرخواهی از شهروندان و نخبگان، پژوهش و مطالعات بیشتری در مراکز دانشگاهی و پژوهشی ذی صلاح صورت پذیرد نه نهادهای نظامی و امنیتی.

 5- باید یادآوری نمود که لرها در قرون اخیر بارها نگرش سیاسی-قومیتی خود را به نمایش گذاشته‌اند، تحولات عصر مشروطه، قیام علیمردان خان بختیاری، حضور فعال در انقلاب اسلامی و 8 سال دفاع مقدس، رأی بالا به دکتر محسن رضایی در انتخابات خرداد 92 و ... نمونه‌هایی از رفتارهای سیاسی مردم لر می‌باشد، که به نوعی پتانسیل تأسیس احزاب سیاسی در بین این مردم را بیان می‌دارد. انتخابات اخیر نقطه عطفی بود که نشان داد از این به بعد بخش عظیمی از انرژی سیاسی لرها خرج مطالبات قومی-منطقه‌ای آنها خواهد شد، مطالباتی که برنامه‌های آقای محسن رضایی بیشترین همسویی با آنها را داشت.

 6- مردم و فعالین لر بایستی به این نکته توجه داشته باشند که بخش‌ اعظم مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مناطق لرنشین معلول نادیده گرفتن این مردم در عرصه‌های گوناگون است؛ مشکلاتی از قبیل: رتبه‌‌های اول بیکاری، خودکشی، اعتیاد، فقر مضاعف اقتصادی با وجود منابع عظیم آبی و نفتی، مسائل زیست‌محیطی، مشکلاتی از قبیل طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های دز و کارون، سدسازی‌های بی‌مطالعه و زیر آب بردن میراث فرهنگی و ...

 7-  باید توجه داشت بخش‌هایی از نادیده انگاری مردم لر نیز، حاصل رفتار نخبگان قوم می‌باشد، بخش عمده‌ی فعالین ما با برائت‌جویی از لریت، خود را با نام گویش، ایل، طایفه، شهر و استان خود عرضه می‌دارند، معضلی که بارها نسبت به نتایج شوم آن هشدار داده شده است. نتایجی که تنها یکی از آنها به رسمیت نشناختن لر در معادلات سیاسی-قومی ایران است. متاسفانه بخش بزرگی از فعالین و نخبگان لر، با غفلت کامل از مشکلات منطقه‌ای لرها، تمام توان و انرژی‌شان را مصروف برنامه‌های دیگری می‌نمایند! مسائلی چون عضویت و رهبری در گروه‌های سیاسی که هیچگاه تبار و قومیت آنها را ندیده و نخواهند دید، ناسیونالیسم منفی و باستان‌گرایی افراطی و تهوع‌آور و ... ای کاش این دوستان اندکی و فقط اندکی عِرق سرزمینی و قومی داشتند ... حب الوطن من الایمان.

 8-  ای کاش در این ایام دوستان و فعالین لری که بی‌محابا خود را به امواج دریای بنفش دولت تدبیر و امید سپردند، درباره اظهارات آقای یونسی توضیح بخواهند نه یک لا قبایی مانند حقیر!

 9- و نکته‌ی آخر اینکه وعده‌های دولت تدبیر و امید در ارتباط با اقوام، تحولات اخیر منطقه‌ای و ... حکم می‌کند تا لرها نیز در چنین برهه‌‌‌ی حساسی، نسبت به ثبت و جمع‌آوری زبان و ادبیات، تاریخ، فرهنگ، و مطالبات خود اقدام عاجل به عمل آوردند تا در صورت تحقق وعده‌های دولت یازدهم در خصوص قومیت‌‌های کشور، این بار نیز نادیده انگاشته نشوند.

 «یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم» (حجرات/13)

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 دهلران-ایل کایدخورده 1392-09-17 12:23
با تشکر د آقای ویس کرمی که این موضوعه بسیار مهمه نقد بررسی کرده-ایما لره های دهلران(دیلرو) هم با نظر شمو موافقیم.
 
 
#2 قلم ما پلدخنر 1392-09-17 19:59
با سلام
مطلب شما با عنوان
لرها فاقد مناسبات قومی!!!/وقتی دومین جمعیت قومی ایران نادیده انگاشته می شود
در پایگاه تحلیلی خبری قلم ما ( قلم ما پلدختر
)منتشر شده است . از قلم شیوا و روانتان استفاده کردیم
www.qalamema.ir
 
 
#3 شیرپیا 1392-09-17 20:00
هیچ راهی جزاینکه زبان رسمی مشترکی برای ملت لورتصویب کنیم نداریم..باید موجودیت خودرا با مولفه های هویت ملت لور اثبات کنیم،مثل زبان که بنظر بنده مهمترین رکن است.بافقی ارکان را داریم..مثل سرزمین مشترک وجمعیت وتاریخ مشترک..مشکل ما درزبان نوشتاری مشترک است که اینطور دست کم گرفته میشویم
 
 
#4 دیلرو ده هزار ساله 1392-09-17 20:42
تا دیروز در مرزها برای وطن پاسداری کردیم
حالا که رسالت خود را برای وطن انجام دادیم چرا امروز وطن با ما غریبست
ایل کاید خورده در مرزهای دیلرو برای دفاع از ناموس و خاک و وطن و دین ایستادند و مبارزه کردند این ایل بخش کوچکی از قوم بزرگ لر است ما لرها کم برای جاودانگی نام ایران خون ندادیم از قدم خیر بگیر تا سردار اسعد تا شیر علیمردان خان تا آریو برزن تا ...
این ظلم را بر لر نکنید چرا که هر چی داریم از وجود شیر مردان و شیر زنان لر است این را تاریخ میگوید
 
 
#5 لر ایلامی 1392-09-18 11:20
برادران فارس ما بخاطر ترس از اینکه از اکثریت بیفتند بسیاری از اقوام(لرها-مازن ی ها-گیلکها) که اشتراکات زیادی را با آنها دارند فارس می دانند-چراکه اگر چنین نباشد برادران آذری اکثریت کشور را تشکیل خواهند داد.
 
 
#6 بویراحمدی-بختیاری 1392-09-19 00:24
به نظر من یک نکته مهم و اساسی درباره ما لرها اینه که :خیلی بیش از حد قانع و ساده انگار و خوشبین و سر به زیریم! کلیدی ترین نکته در این مورد در این گزارش همینه که:
گرچه حقیر بر این اعتقادم که تمامی اقوام ایرانی اعم از کرد، ترک، بلوچ، عرب و ... همیشه نگاه‌بانان کیان و تمامیت ارضی ایران و اسلام بوده و خواهند بود و ساحت این اقوام از گروهک‌های تروریستی و اقلیت‌های معاند مبراست. اما وجه تمایز لرها با دیگر اقوام نداشتن سابقه‌ی تأسیس چنین گروهک‌هایی است، که اتفاقاً اکثریت قریب به اتفاق لرها نیز به چنین سابقه‌ای افتخار کرده و همیشه خود را سربازان ایران، اسلام و ولایت می‌دانند. اما نکته‌ی تأسف آور و آزار دهنده این است که به جای اینکه خوش‌نامی و حُسن سابقه‌ی لرها امتیازی برای آنها باشد، در حال تبدیل شده به ابزاری برای نادیده گرفتن آنها در مناسبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران است.
 
 
#7 لرستانی 1392-09-19 12:45
ظاهرا جناب محسن رضایی تنها در ایام انتخابات و به منظور جذب آرای مردم در مناطق لر نشین ناگهان به خاطر می آورند که لر هستند و باید برای اعتلا و سرافرازی قوم لر رسالت تاریخی خویش را به انجام رسانند!و پس از پایان مبارزات انتخاباتی و شکست محتوم ایشان که از پیش بر همگان معلوم و دانسته است و فرو نشستن شور و هیجان انتخاباتی دیگر از ایشان کلامی درباره لر و محرومیت لر و حق و حقوق لر شنیده نمی شود!بند آخر نوشته شما به راستی تامل برانگیز است و گواه رشد و آگاهی سیاسی مردم لرستان و تحلیل درست و منطقی ایشان از شعارها و برنامه های مطرح شده بود.مردم لرستان نیک دریافته اند که هدف ایشان از شعارهای قومیتی و مطرح ساختن طرح های تخیلی و غیر قابل اجرایی همچون فدرالیسم اقتصادی و..تنها و تنها جذب آرای مردم محروم لرستان و استفاده ابزاری از رای آنان تحت لوای نام لر و لرگرایی بود.
 
 
#8 لرستانی 1392-09-19 13:09
چرا از مردم لرستان توقع دارید به کسی رای دهند که در سی و چند سال گذشته که اتفاقا همواره در قدرت هم حضور داشته است کوچکترین گام مثبتی حتی در جهت رفع محرومیت و اعتلای زادگاه خود و مردم عزیز بختیاری برنداشته است؟!کدام نکته مثبت به ویژه در ارتباط با حقوق اقلیت ها در کارنامه و سوابق ایشان وجود دارد که از قوم لر و دیگر اقوام ایرانی انتظار داشته باشیم که طرح ها و برنامه های ادعایی ایشان را مورد حمایت قرار دهند؟!از همه این ها گذشته مردم لر به تجربه دریافته اند که جناب ایشان هیچگاه در سطح ملی با اقبال مواجه نخواهند شد و سقف آرای ایشان در بهترین حالت از 3یا 4میلیون رای تجاوز نخواهد کرد.چرا باید وقت و انرژی خود را در راهی مصروف دارند که خود می دانند فرجامی جز شکست ندارد.شاید عده ای چنین می اندیشند که با حمایت از نامزدی که ولو در حد شعار به طرح مسائل و حقوق اقوام می پردازد ..
 
 
#9 لرستانی 1392-09-19 13:24
..حداقل بتوان حامل این پیام روشن بود که قوم لر نیز همچون دیگر اقوام ایرانی به رشد و بالندگی رسیده و در صدد دستیابی به حق و حقوق خود می باشد.ولی این استدلال نیز چندان با واقعیت همخوانی ندارد.اگر رضایی خود از قوم لر نمی بود وبا طرح شعارهای قومیتی می توانست اکثریت ارای مردم لرستان را کسب کند آن گاه صورت مساله تغییر می کرد و می توانستیم تفسیر دیگری از سمت و سوی آرای لرها و معنای آن به دست دهیم ولی در شرایط فعلی رای بالای محسن رضایی در استان های لرنشین(بجز لرستان)تنها به حساب تعصبات قومی و قبیله ای صرف گذاشته می شود و بس.امری که در انتخابات مجلس شورای اسلامی هم در مقیاسی کوچکتر در این مناطق مشاهده می شود.
 
 
#10 ماداکتو 1392-09-20 18:42
دره شهر شهر هرمزان کهن دیار لرها ، لرهها نگاهبان ایران زمین و برادر دیگر اقوام اول ایران بعد اقوام و لرها معدود قومی هستند که هرگز به ایران زمین پشت نکردند،متشکریم آقای ویس کرمی
 
 
#11 میرهاشمی 1392-09-22 09:58
با تشسکرازدوست فرهیخته جناب ویسکرمی که بخوبی به این مساله واکنش نشان دادند به نظر می رسد انتخاب اقای یونسی برای این مسوولیت اصلا کاردرسیتی نبوده چون اولا ایشان دید امنیت محوردارد ومابرای این مسولیت کسی رامی خواهیم که فرهنگ محورباشدثانیا"ا یشان ازتیپ افرادیسیت که گویا حتی دوست ندارد هم قومیهای خودش هم مناسبات قومی داشته باشند پس طبیعیست که براتی اقوام دیگرهم کاری از پیش نمی برد.مساله دیگراینکه قوم لر دارای مجموعه المانهاییست که زبان فقط یک بخش ان است ونباید با اهرم زبان همه حقوق مارا نادیده بگیرند
 
 
#12 میرعالی 1392-09-22 15:38
با سلام
متاسفانه در طول تاریخ همیشه زور در دست ما لرها بوده و قلم در دست دیگر اقوام.در ایم مورد مثالهای زیادی موجود است از تصرف تهران به دست بختیاریها و ثبت ان به نام ترکها و هزاران رشادتهایی که لران لرستان و بختیاری و کوهگلویه همواره نشان داده و هرگز نامی از آن در هیچ کجا نیست.دستان عزیز علمردان خان قیامش دست کمی از میرزاکوچک خان نداشت.مراد جان دریکوند و خوانین ایل بیرانوند که ناجوانمردانه به دار استبداد آویخته شدند کم از ستار خان و باقر خان نداشتند.و حتی در برهه اخبر نیز شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی ما خودتان قضاوت کنید آیا نان و آوازشان به اندازه کدام شهید دوران اخیر است؟
عزیزان مقصر خودمانیم
وقتی خودمان کهن ترین فرهنگ شناخته شده این سرزمین خودمان خودمان را دست کم می گیریم چه انتظاری از معاندانمان داریم.دوستان کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من.
 
 
#13 کورد 1392-09-24 12:31
یونسی کار بدی کرده. باید تفکر نماید آنگاه سخن بسراید! ما کوردها دوست نداریم به هر قومیتی لر باشد یا ترک توهین شود!
 
 
#14 لر 1392-09-28 00:23
اتحاد اتحاد رمز پیروزیست!!!!!!!!!!
تنها راه رسیدن به قله های افتخار اتحاداست...
لرها باید متحد باشند تا بتوانند برای خودشان کاری بکنند و گرنه ...
اگر سال گردد فزون از هزار
همین است راه و همین است کار
ما لرها باید نفت داشته باشیم و اونو بدیم به استان های مرکزی ایران!!!
 
 
#15 پاری او 1392-09-28 19:27
خود شما در آمارگیری لرها اشتباه می کید ایما اولین قوم ایرانیم نه دومین!!!
 
 
#16 محسن از خرم آباد 1392-10-02 16:15
تنها گذر از این بحران فقط اتحادست اتحاد اتحاد.... قوم لر قومی با سابقه و قدیمیست آقاق یونسی باید اطلاعاتش را در مورد قوم لر بیشتر کند و بداند که این قوم چه شجاعتها و جانفشانیهایی که برای این کشور نکرده چه در زمان طاغوت چه در جنگ تحمیلی و...امیدوارم که مسئولین استانهای لر نشین دست به دست هم و با برنامه ریزیهای حساب شده و دقیق در گذر از این محرومیت تلاش کنند وحقی را که از لرها گرفته شده پس بگیرند، با آرزوی موفقیت برای تمامی لرهای سرافراز در هر جای ایران
 
 
#17 محمد 1392-10-04 01:48
زنده باد لربختیاری
زنده باد لرلرستان
زنده باد لرممسنی
زنده باد لربویراحمد
دریک کلمه زنده باد لر
 
 
#18 لرلرلرلر... 1394-07-03 22:23
لرلرلرلرلرلرلر.....
اولین وتنهاترین قوم بزرگ پارس ها و آریایی ها.
حالا باز نگید لر.
 
 
#19 مهدی رضائیان 1395-07-14 00:50
با سلام و احترام ممنون از فرمایشات بزرگوارانه جناب ویسکرمی. ممنون بخاطر تنویر افکار عمومی.