سه شنبه, 01 اسفند 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

منافع دیار خود را فدای گروه‌های سیاسی نکنیم

 

مهدی ویس‌کرمی /

آیا کاهش 40 درصدی اعتبارات عمرانی لرستان توسعه نیافته در مقابل کاهش تنها 10 درصدی استان‌های برخوردار مرکز نشین قابل دفاع است؟ حال اگر نماینده‌ای -ولو از روی سیاسی کاری  هم که شده- به این موضوع اعتراض کند، وظیفه اهل قلم و نخبگان این دیار حکم می‌کند که از چنین فرصت‌هایی حداکثر استفاده را برده و  افکار و مطالبات مخاطبین خود را در جهت توسعه استان جهت دهی نمایند!

 

 

مهدی ویس‌کرمی / شورای نویسندگان نشریه لور:

تا چندی پیش آراء فعالین قومی-فرهنگی لر به دلایلی در سبد اصلاح‌طلبان قرار می‌گرفت، اما در انتخابات‌های 88 و بویژه 92 بین جنبش قومی و اصلاحات نوعی انفکاک ایجاد شد، به دیگر بیان چند سالی است که جنبش قومی در مناطق لرنشین از جنبش اصلاحات مستقل شده است. و جالب‌تر اینکه در انتخابات سال 92، مطالبات فعالین قومی لر بیشترین همسویی را با برنامه‌های یک کاندید اصولگرا داشت.

مراد از این سطور این است که فعالین فرهنگی و اجتماعی لر به درستی به این دیدگاه نائل شده‌اند که منافع و مصالح دیارشان در گرو تعلق و و ابستگی همه‌جانبه به گروه سیاسی خاصی نیست. بایستی با هوشمندی و نکته‌سنجی از استعدادها و ظرفیت‌های تمام جناح‌های سیاسی به نفع مردم این دیار بهره‌برداری نمود.

واقعیت این است که بخش بزرگی از مشکلات عدیده‌ای که جوانان و مردم لرستان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند ماحصل مدیریت گروه‌های سیاسی اعم از چپ و راست بوده است. اگر امروز نرخ بیکاری در میان جوانان لرستان بالاتر از 50 درصد است، اگر امروز آن چند کارخانه‌ی زوار درفته مربوط به قبل از انقلاب نیز تعطیل شده‌ است، اگر طرح‌های تصویب شده لرستان سر از دیگر استان‌ها درمی‌آورند، اگر دشت‌های لرستان از بی‌آبی خشکیده است و به برکت طرح‌هایی چون قمرود چرخ کارخانجات شهرهای کویرهای در حال چرخش است. مقصر کیست؟ آیا همین دولت‌های سازندگی و اصلاحات و عدالت‌ورز و نمایندگان ادوار مختلف مجلس نبوده‌اند که لرستان را به این وضعیت کشانده‌اند؟ آیا چنین عملکردی قابل دفاع است؟ آیا اهل قلم، نخبگان و روشن‌فکران لرستان نیز باید دنباله‌رو سیاست‌بازی و سیاست‌ورزی چنین گروه‌هایی باشند، آیا ما باید بار دیگر سرمست از پیروزی حزب متبوع‌مان منافع مردم زجر کشیده این دیار را فراموش کنیم؟ و راهی را که بارها پایانش را دیده‌ایم بار دیگر طی کنیم؟

تعلق و فعالیت تشکیلاتی در گروه‌های سیاسی که در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند، به خودی خود اشکالی ندارد، اما آنچه باید به آن توجه شود این است که بر نخبگان و اهل قلم این دیار واجب است که مصلحت و منافع دیار خود را بر منافع گروه‌های حزبی مقدم بشمارند.

هواداران این دولت، حقیر را ببخشایند ولی برنامه‌ها و  شواهد موجود حکایت از آن دارد که در صورت ادامه‌ی رویه‌ی حاضر لرستان در پایان  کار دولت تدبیر و امید نیز طَرفی نبسته و همچنان رکورددار بیکاری و  فقر و امثالهم خواهد بود.... سالی که نکوست از بهارش پیداست! کاهش 40 درصدی اعتبارات عمرانی لرستان توسعه نیافته در مقابل کاهش تنها 10 درصدی استان‌های برخوردار مرکز نشین، به عناون اولین گام دولت حاضر، چشم‌انداز چندان روشنی از وضعیت لرستان در پایان کار این دولت ارائه نمی‌دهد.

حال اگر نماینده‌ای -ولو از روی سیاسی کاری  هم که شده- به این موضوع اعتراض کند، هوشمندی اهل قلم و نخبگان این دیار حکم می‌کند که از چنین فرصت‌هایی حداکثر استفاده را برده و  افکار و مطالبات مخاطبین خود را در جهت توسعه استان جهت دهی نمایند!؟ و اگر نفوذی در دستگاه سیاسی حاکم دارند به نفع مصالح سیاسی و اقتصادی منطقه خود از آن استفاده کنند نه اینکه با معدود صداهایی که می‌خواهند فریاد مردم مظلوم لرستان را از تریبون مجلس منتشر کنند به مقابله بپردازند، با این منطق که چون این نمایندگان در برابر اعمال دولت‌های قبل سکوت‌ کرده‌اند حق اعتراض به دولت حاضر را هم ندارند!

متاسفانه برخی از رسانه‌های لرستان، گویی مسائل و مشکلات لرستان را از یاد برده و به مدافع و سخن‌گوی تمام عیار این دولت بدل شده‌اند، به نحوی که تمامی تصمیمات دولت یازدهم را قُدسی انگاشته و هر گونه انتقادی بر تصمیمات این دولت را حمل بر تعلق و هواداری از دولت قبل و جناح رقیب می‌نمایند.

 

 

.

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 ایوب 1392-10-14 21:55
متاسفانه درک نادرست قشر گاها روشنفکر خوانده شده ی لر از مباحث سیاسی و تصور اینکه دوای مناطق لر نشین در چپ و راست تهران است از دردهای دیرینه ی ماست.
البته قشر تحصیل کرده در لرستانات یک قشر کانالیزه شده با شرایط بدون صنعت و مدیریت در لرستانات است. آن قشر محترم هم ...متاسفم
 
 
#2 لر ایلامی 1392-10-16 09:37
دمت گرم آقای ویس کرمی عزیز
متاسفانه با اینکه تامین بودجه کشور بیشتر از منابع نفت گاز مناطق لرنشین است اما کمترین بهره از این منابع را مردم لر می برند.
 
 
#3 کبیرکوه 1392-10-22 10:41
با سلام به مدیران محترم سایت
خوشبختانه این سایت زمینه رشد سریع بسیار فراوانی دارد چنانچه امکان دارد بفکر توسعه و همه گیر شدن آن باشید.یکی از راه کارها به روز نمودن سریع آن است .متاسفانه وقتی به این سایت سر می زنی و برخی مواقع هم نظری نوشته می شود حداقل 24ساعت طول می کشد که ثبت شود.اما سایت های محلی دیگر مانند میرملاس آنی است و همین موجب رشد سریع این رسانه شده است .با توجه به اینکه دامنه کار سایت لور بسیار بیشتر است و تقریباً بین بسیاری از مردم اهل فضای مجازی جا افتاده زمینه رشد صعودی بسیار خوبی دارد.خواهشا اقدام کنید
 
 
#4 مهراموز 1392-10-23 09:15
سلام عالی بود. به امید کاهش تعداد این همه روشنفکرنماهای کمابیش کج اندیش لر که همواره آلت بازی دست این و آن قرار می گیرند
 
 
#5 لر 1393-11-30 17:02
باتشکر ازویسکرمی اصلاح طلبان واصولگرایان واقعی لرستان به اندازه انگشتان دستانمان نیستندپس منافع لرستان رافدای جناهای سیاسی نکنیم مردم هوشیارباشندودرس ت انتخاب کنند
 
 
#6 کمال 1394-02-25 17:48
مرد کیخایی، مردمسالاری دو حزبی همان همان دموکراسی آمریکایی است که حامی سرمایه دار و دیکتاتورهای مردم کش است ایران برای اسلامی شدن باید از فضای دو حزبی خارج شود در فضای سیاسی باید مردم تعیین کننده باشند نه احزاب قرآن با نام خدا شروع می شود و با نام مردم(الناس) ختم. تصمیم گیری برای امت هم باید با قانون خدا شروع تا با بهرمندی مردم ختم شود.
نه احزاب دو دویی و باینری غربی
 
 
#7 اول لر 1394-07-15 00:46
فقط لر است که برایمان می ماند . با بازی های سیاسی شرمنده این دو حرف نشویییم .