شنبه, 25 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

مشکل اساسی تر لرها هویت است نه فقر!

 

نمی توان این تسلسل منطقی را زیر سوال برد که حتما فقر زمینه ساز تحقیر و هویت گریزی است و هویت گریزی و تحقیر در فقر موثر است، اما در مورد وضعیت کنونی قوم لر اولویت با مساله ی هویت است، یعنی بحران هویت باعث فقر لرهاست/ اگر لرها مصیبت قاجاریه و پهلوی و مدیران نالایق وارداتی از پایتخت، را از سر گذرانده اند و به فقر، بیکاری، و مشکلات اقتصادی و اجتماعی گرفتار شده اند مگر مردم کرد چنین نبوده اند؟

 

 

 مشکل اساسی تر لرها هویت است نه فقر!

 ابراهیم خدایی، نشریه فرهنگی و اجتماعی لور: لرها  فقیر هستند چون تصویر روشنی از رابطه منابع سرزمینی، انسانی و فرهنگی خود ندارند و نمی توانند از امکانات خود بهره برداری مطلوب کنند بدین ترتیب ثروت ایشان در خدمت هر فرد و آرمانی در می آید غیر از این که در زندگی خودشان هم نقشی داشته باشد.

 به قلم دوست و همکار عزیزم آقای قائدرحمت، یادداشتی با عنوان فقر "تحقیر و بی هویتی "می آورد یا بی هویتی و تحقیر "فقر" می آورد؟ در لور انتشار یافته است که هدف نگارنده ی آن "تحلیل تاریخی هویت گریزی گروه های لر" بوده است.

برداشت کلی من از این نوشتار این است که آقای قائدرحمت بخش عمده ی مشکلات هویت گریزی امروز لرهای لک زبان، بختیاری، بروجردی، خرم آبادی و.. را تابعی از وضعیت اجتماعی و مخصوصا اقتصادی ایشان می داند که در پی تاریخی نامهربان در دو قرن اخیر پدیدار شده است.  مدل تحلیلی ایشان را این گونه خلاصه می کنم تا در ادامه به نقد آن بپردازم:

 فقر >>> تحقیر >>> هویت گریزی

البته آقای قائدرحمت نگفته اند که جهت فلش ها ( >>> ) نمی تواند برعکس باشد، اما مضمون کلام شان این است که بیشتر معتقد به تاثیر فقر بر هویت گریزی هستند تا برعکس. نمی توان این تسلسل منطقی را زیر سوال برد که حتما فقر زمینه ساز تحقیر و هویت گریزی است و هویت گریزی و تحقیر در فقر موثر است، اما من معتقدم تاریخ ما نشان می دهد در مورد وضعیت کنونی قوم لر اولویت با مساله ی هویت است، یعنی تحقیر و البته بیشتر بحران هویت باعث فقر و مشکلات اقتصادی و اجتماعی امروز لرهاست.

زمانی می توانیم برای پذیرش این مساله آماده شویم که لرها را با نزدیک ترین مردم همسایه، یعنی مردم کُرد مقایسه کنیم، اگر لرها مصیبت قاجاریه و پهلوی و مدیران نالایق وارداتی از پایتخت، را از سر گذرانده اند و به فقر، بیکاری، و مشکلات اقتصادی و اجتماعی گرفتار شده اند مگر مردم کرد چنین نبوده اند؟

چگونه مردم کُرد با وجود شرایط اقتصادی حتی بدتر از مردم لُر نه فقط دچار هویت گریزی و تحقیر  نشده بلکه برعکس پیشروی ها و موفقیت های زیادی در این حوزه داشته است؟ اگر چه در مسایل اقتصادی و امنیتی کامیاب نبوده اند.

وضعیت لرها با کردها تفاوت های فاحشی دارد، شرایط سیاسی-سرزمینی کردها در چندین کشور با لرهای ایران متفاوت است (وجود جمعیت قابل توجه لر در عراق نافی این مساله نیست)، این شرایط هم تهدید ها و هم فرصت های متفاوتی برای هویت طلبی در پی دارد، بهره مندی هوشیارانه مردم کرد از این شرایط توانسته مساله ی کرد را پدیده ای جهانی بکند، امروزه کردها مشکل فقر دارند اما بحران هویت آن ها از نظر سطح و کیفیت با نمونه لری اش قابل قیاس نیست، امروزه غیر کردها، برای شیرکو بی کس در ده ها کشور مجلس سوگواری می گیرند.

شرایط سیاسی، اقتصادی و جمعیتی لرها به گونه ای است که اگر فعالان لر می توانستند تهدیدها و فرصت ها را درست مدیریت کنند امروزه وضعیت لرها نه فقط در عرصه ی اقتصادی بلکه در عرصه ی هویتی نیز کاملا متفاوت بود.

شرایط مناطق لرنشین از نظر  منابع خدادادی، مخصوصا نفت، گاز، آب و لوازم دیگر توسعه ی اقتصادی اجتماعی و... از موقعیت سرزمینی، راه های ارتباطی و ... به گونه ای است که نه فقط نمی توان این عوامل را مانع توسعه برشمرد بلکه برعکس تحلیل گران متعجب می شوند که چگونه با این شرایط توسعه صورت نگرفته است؟

پاسخ من به این پرسش اخیر آن است که فقدان برنامه روشن مدیریت سرزمین، انسان ها و نهادهای اجتماعی، و به عبارت دیگر بحران هویت، ما را به این روز رسانده است.

هویت یعنی ما که هستیم، چه تفاوتی با دیگران داریم و چه چیزهایی برایمان مهم است. لرها در پاسخ به تمام این پرسش ها مشکل دارند و به همین دلیل کنترل منابع نفت، گاز، نیروی انسانی، راه های ارتباطی و... دست ایشان نیست، ریش و قیچی با دیگران است.

منظور من این نیست که نباید مدیران غیر  بومی در مناطق لرنشین روی کار باشند و اگر مدیران بومی شوند مشکلات حل می شوند، هرچند این مساله هم تاثیرگذار است. آیا توسعه ی امروز یزد به تمامی ناشی از مدیریت بومی در آن سرزمین است؟ در یزد هم مدیران غیر بومی بسیار هستند، اما از آن جا که پاسخ های یزد به عبارت ما که هستیم، چه تمایزی با دیگران داریم و چه چیزی برای مان اهمیت دارد روشن تر است هر مدیر غیر بومی آن جا حاکم شود نمی تواند چندان بر خلاف جریان حاکم کارآمدی داشته باشد.

گاهی اوقات تلقی برخی از بحران هویت، منحصر به اختلافات قبیله ای یا زبانی و... است، اما اختلافات بین گروه ها و شهرها در یزد هم وجود دارد، اما تحت تاثیر تصویر غالب و جامعی است که بر جامعه مورد نظر  حاکم است، بنابراین آن اختلافات نه فقط مانع توسعه نمی شود که برعکس در خدمت همان تصویر فراگیر کارکرد دارد. در استان یزد اختلافات میان دو شهر اردکان و میبد (که تقریبا به هم چسبیده اند) چنان شدید است که اختلافات بروجردی و خرم آبادی در قیاس با آن ناچیز است یا اختلافات میان بغدادآبادی ها و توده ای ها در شهر مهریز بسیار شدیدتر از بیرانوند و حسنوند در خرم آباد است.

در حقیقت اگر ما امروزه از رقابت های گروهی لرها چهره ای کریه و چندش آور می بینیم به خاطر فقدان تصویر کلی و بنیانی از چیستی و کیستی خودمان است.

وقتی نمی دانی که هستی، و چه چیزی برایت مهم است، چگونه می توانی  برای نفت، گاز و آب برنامه ریزی کنی؟ به کنش اجتماعی و سیاسی دست بزنی و اتفاقات را کنترل نمایی تا به سرانجامی مطلوب دست بیابی.

وقتی نمی دانی که هستی و چه چیزی برایت مهم است نفت، گاز و آبت بیش از آن که خیری نصیب خودت بکند سهم دیگران می شود، راستی در شرایطی که درختان اینجا تشنه ترین هستند، این ثروت های خدادادی سرزمین لر باغ چه کسانی را آبیاری کرده است؟

شاید از سطور اخیر این نوشتار قرابتی با برخی مطالبات سیاسی سال های اخیر نیز برداشت شود، اما من معتقدم تصویر بنیانی ما از لر (هویت لر) چیزی جدای از تصویر بنیانی از ایران (هویت ایرانی و اسلامی) نیست، بنابراین من نه مدعی هستم از نفت و گاز خوزستان و گچساران نباید در سوریه و عراق خرج کرد و نه مدعی هستم آب الیگودرز و کوهرنگ نباید به یزد و قم منتقل شود.

در تصویر بنیانی ما از لر این مسایل هم می تواند حل شود، در پاسخ به این پرسش که ما لرها کیستیم و چه چیزی برای مان مهم است، می توان به ایرانی و مسلمان بودن هم اشاره کرد، اما نمی توان به آن اکتفاء نمود. در مقیاس بزرگ تر می توان درباره خود ایران نیز از بحران هویت سخن گفت. افراط برخی گرایش ها در اسلام گرایی است که منجر به واکنش هایی از آن دسته می شود که برخی گمان کنند هویت ایرانی قربانی هویت اسلامی می شود و منابع ایرانی خرج آرمان های اسلامی می گردد.

همان طور که نمی شود و نباید هویت ایرانی را قربانی هویت اسلامی کنیم، نمی شود و نباید هویت لری و یزدی و... هم در برابر هویت ایرانی نادیده گرفته شود. نبض بحران هویت ما اینجاست که تعریفی از منافع لر در کنار منافع ایرانی، اسلامی و بشری نداریم.

 بحران هویت >>> فقر

 مردمی که نمی داند کیست و چه چیزی برایش مهم است، بر چه اساسی می تواند در برابر رویدادهای تاریخی موضع گیری کند و چگونه می تواند از فرصت ها و منابعش به گونه ای مطلوب بهره ببرد، واضح است که سرنوشتش توسط دیگران تعین می شود که برنامه دارند.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 کدخودایی 1392-06-04 23:40
جالبه واقعن.حالاپرسش بنده از شما اینست که بنا به فرض که دانستید کی هستید چکار باید میتوانید بکنید؟نویسنده ی گرامی چطورخودتان را با کردها مقایسه میکنید در حالی که تفاوت لرها)زبان وپوشش و...(با مثلن فارسها درحد یک ذره است واصلن یک خرده فرهنگ است درصورتی که کردها دارای تفاوتهای بیشتری هستند از زبان گرفته تا پوشش وحتی تا مذهب .بنابرین میشود گفت حتی زمانی هم که با رضاشاه جنگیدند بی هدف بوده ویا از سر ناچاری اکنون که دیگه مطرح نمودن این بحث ها بی معنی است
----------------------------------------
ابراهیم خدایی:درباره جنگ لرها با رضاخان با شما هم عقیده هستم، منظور من هم اینست که لرها در جنگ یا صلح با قاجاریه و پهلوی تعریف صحیح و کارآمدی از خود و اهدافشان نداشتند امروز هم هرچند در حال بهبود است (نمونه آن انتخابات اخیر ریاست جمهوری بود) اما هنوز بحران حاد است. اما اگر عکس های همان زمان و یا زمان قاجاریه را مقایسه کنید می بینید وضعیت پوششی لر و کرد و فارس مثل امروز نبوده است لباسی که امروزه هویت کرد را از فارس مجزا می کند دستاورد مدرنیته است و درواقع دقیقا در تایید همان ادعای اصلی مطلبم است، کردها با وجود فقر، نمادهای قدرتمندی برای هویتشان آفریدند تا جایی که توانستند حتی بخش اعظم لرها در استان لرستان را درباره ی هویت شان دچار تردید کنند. برعکس لرها کوشیدند نمادهایشان را پنهان کنند بنابراین زبان لکی که زبان رایج لرستان بود وانهاده شد و گویش های نوظهور آمیخته با فارسی به عنوان زبان و ادبیات لر معرفی شد.
 
 
#2 نصیحتی به یک عزیز 1392-06-05 01:25
برادر کدخدایی عزیز
خوشم می آید که کل دغدغه و لب فعالیتهات حول این محوره که لری یک لهجه است تفاوتی با فارسی نداره.لابد فکر می کنی لری یعنی حرف زدن مجری خرم اباد. برخی از شاعران لک زبان هم که شعر لکی اشان فرقی با فارسی ندارد مثلا
مستان ظاهر مست مست نین// هوی پرستان حق پرست نین
ولی ما این را به عنوان لکی نمی شناسیم چون واقع بین هستیم و قصد لجاجت نداریم.
اولا لری لهجه نیست کاشانی و اصفهانی و یزدی لهجه اند این که مثل روز روشن است اگر تعصب بگذارد درک کنیم. درثانی گیرم که لری یک لهجه باشد و تفاوت چندانی با فارسی نداشته باشد چرا مانند بعضیها که کل هویت یک قوم را فقط و فقط و فقط و فقط در زبان خلاصه می کنید و بس؟ آیا لرها از لحاظ فرهنگ و جامعه شناسی و مردمشناسی هم فارسند و اختلاف اندکی دارند.
 
 
#3 نصیحتی به یک عزیز 1392-06-05 01:31
چرا فکر میکنی لکی هیچ شباهتی با لری و فارسی نداد؟ و هر لهجه که بقول شما به فارسی شباهت داشته باشد لیاقت بحث ندارد و حتی عجیب تر اینکه مردمش دیگر هویت ندارند؟ لکی و کردی هم از همین ریشه اند .
در ثانی تفاوت زبان ملاک بیداری و هویتخواهی نیست.اگر اینطور بود الان ترکمنها باید هزار برابر کردها فعال و کوشا در زبان خود بودند. ترکمنی که هزار برابر کردی با فارسی تفاوت دارد. پس لطفا بدون تعصب یا لجاجت یا مجادله نظر بدهید.
 
 
#4 حسام 1392-06-05 11:31
کرد ها به این دلیل ذوب در فارس و ... نشده اند چون حداقل در 5 کشور هستند و بیش از 80 میلیون جمعیت دارند در حالیکه لر ها تنها در ایران و در بخش کوچکی از عراق سکونت دارند
 
 
#5 کدخودایی 1392-06-05 17:36
با سپاس از دوستان، اتفاقا بنده هم یکی از کسانی هستم که نه تنها بر مطرح کردن سنتهای درست تاکید دارم بلکه اعتقاددارم دراین زمینه کم کار شده است شماها بهتر از بنده میدانید زبان رایج در لورستان لکی بوده ولی متاسفانه به دلایلی گویش لری به ارامی جایش را گرفته است علاوه بر زبان پوشش لرستان احتمالاستره وشال تنها نبوده است چون این لباس با لباسهای سایرایالات فارس فقط دررنگ وکمی هم شکل اختلاف ندارد،اما درچرایی اینکه زبان را مهم دانسته ام چرا که تنهاترین است کدام یک از ما لباس محلی میپوشم کدام یک عروس را دورآتش میچرخانیم چه تفاوتی درمراسم غزایمان با اراک وهمدان هست؟ مگر نه اینست که بسیاری از این رسوم امروزه تنها یادشان مانده است ،درمقایسه با کردوبلوچ ها شما وبنده حتمن نماینده مجلس ودانشجویانی را دیده ایم که لباس خودشان را میپوشانند و،،، بنابراین بهتر است واقعیت ها را دید با سپاس دوباره
 
 
#6 پسر کوهستان 1392-06-05 18:32
آیا آمریکا به سوریه حمله خواهد کرد؟ آیا ایران در این ماجرا دخالت می کند؟ آیا حمله اتمی انجام می شود؟
 
 
#7 تقی 1392-06-05 19:47
با سلام خواهشا نظرات این شخص که نمیدونم کیه فامیلیش و نحوه نوشتنش به کردها میخوره رو تو سایت نذارید چون آدمو کلا از جریان بحث خارج میکنه
-----------------
لور: نشریه ی لور به نظرات تمام مخاطبان خود، با هر جهت گیری و نام و نشانی احترام می گذارد.
 
 
#8 ستاره 1392-06-05 23:58
آن که مردان را کند روبه مزاج، احتیاج است احتیاج است احتیاج... ما در دور تسلسلی قرار گرفته ایم که نمی دانم منطقی است یا غیر منطقی اما منطقه ما را به مخمصه گرفتار کرده.
 
 
#9 لر تویسرکان 1392-06-07 17:34
سلام بر همه عزیزان
بی مقدمه.....دوستا ن عزیز ما مشکل از خودمونه که الان هویتمون اینطور داره تحریف میشه....من زمانی که در اراک درس میخوندم عزیزان لرستانی کم نبودن ماشالله
من زمانی که باشون لری صحبت میکردم اصن به جد میگم خیلی از کلمات رو نمفهمیدن و اینکه از خیلی کلمات اصیل لوری استفاده نمیکردند(البته ب غیر از بچه های خرم اباد.کوهدشت ووو) بقیه همون فارسی ولی با لهجه لوری صحبت میکردن ....من به راحتی با کردهای کرمانشاه و یا لک ها صحبت میکردم ولی ی سری از بچه ها قادر نبودن صحبت کنند...
 
 
#10 لر تویسرکان 1392-06-07 17:34
ادامه
.البته از این فارغ نشیم که هیچ کدوم از قومیت ها به اندازه لورها همبستگی نداشتن اینو بدون تعصب میگم واقعا
و زمانی که از دوستام سوال میکردم که پدر ومادر ها به بچه هاشون لری یاد میدن یا فارسی معمولا میگفتن فارسی ولی در تویسرکان اینطور نیست به جز خود تویسرکان با اینکه ی سریا میگن تویسرکانیا لر نیستن ولی اینطور نیس
 
 
#11 ساکی 1392-06-07 22:21
نقل کردن حسام:
کرد ها به این دلیل ذوب در فارس و ... نشده اند چون حداقل در 5 کشور هستند و بیش از 80 میلیون جمعیت دارند در حالیکه لر ها تنها در ایران و در بخش کوچکی از عراق سکونت دارند

نه برادر من،کردها در 4 کشور هستند آن هم باجمعیت 35 میلیون نفر نه 80 میلیون!!!!
 
 
#12 ساکی 1392-06-07 22:23
نقل کردن نصیحتی به یک عزیز:
چرا فکر میکنی لکی هیچ شباهتی با لری و فارسی نداد؟ و هر لهجه که بقول شما به فارسی شباهت داشته باشد لیاقت بحث ندارد و حتی عجیب تر اینکه مردمش دیگر هویت ندارند؟ لکی و کردی هم از همین ریشه اند .
در ثانی تفاوت زبان ملاک بیداری و هویتخواهی نیست.اگر اینطور بود الان ترکمنها باید هزار برابر کردها فعال و کوشا در زبان خود بودند. ترکمنی که هزار برابر کردی با فارسی تفاوت دارد. پس لطفا بدون تعصب یا لجاجت یا مجادله نظر بدهید.

شباهت لکی با کردی فقط به خاطر نزدیک بودن جغرافیایی لرهای لک زبان به مناطق کرد نشین هست
برید از لک زبانان بپرشید ببینید چگونه بر هویت لریشان تعصب دارند
 
 
#13 اریو برزن و مصدق 1392-06-13 20:25
لرها نه ضعف هویتی دارند نه ضعف فقر ما متاسفانه مسئولین خوبی برای استانهایمان انتخاب نمی کنیم و ما در استانهای لر نشین پتانسیلهای بالادئی برای کار داریم ولی متاسفانه مسئولین نالایقی داریم و هیچ جای دنیا هویت قوم لر را ندارد اگر ایران اسم دارد برای اینست که لر دارد و ما نخبگان کم نداریم این سیاست دولت که لرها رو تحقیر و در فقر نگه داشته اند وکردها به خاطر اینکه در مرز وجود دارند به دلیل تجزیه طلبی نکردن بهشون میرسن
 
 
#14 لرجودكي 1392-06-20 14:22
در راستای خدمت به قومم وبلاگی جهت معرفی وبلاگ های لرنویسان کرده ام و وبلاگ شما نیز به عنوان سايت یک لر معرفی شد جهت معرفی بیشتر وبلاگهای برادران لر خود و کمک به برادران لرخود وبلاگ (وبلاگی برای اتحاد وبلاگ نویسان لر) را با آدرس
atahadalorha.blogfa.com
به خود پیوند دهید ممنون...برادرلر
شما در بخش اخبار ومجله معرفي شديد...
 
 
#15 هویت من 1392-08-16 19:18
کسی که این نظرات ر تو سایتش آورده قطعأ کسی بوده که نتونسته برای خودش هویتی پیدا کنه وگرنه این رو همه میدونن که هیچ قوم و طایفه ای بدون هویت نمیشه اگر این طور بود طایفه لر بعد از این همه قرن پایدار نبود و حذف میشد. مطمئن باشید هیچ کدام از اقوام در ایران غیرت و مردانگی لر را ندارن.نگاهی به وضعیت ایران کنید ببینید بیشترین مشکلات مربوط به کدوم قوم تو ایرانه بنابراین حرف هایی که در این سایت گفته شده هیچ دلیلی مطابق باعقل ندارد. باتشکر از دوستانی که نظر گذاشتن
 
 
#16 سه روک شاباد 1394-03-15 13:28
در جواب آقا یا خانوم ساکی بگم کردها فقط در کشور ترکیه 30 میلیون جمعیت دارند به غیر شهر استامبول و در شهر ترک نشین استامبول کردهای بی شماری وجود دارند ضمنا در 5 کشور به صورت یکجا کرد داریم(ایران ترکیه عراق سوریه ارمنستان) کردهای سوئد وآلمان و.... یادت رفته
 
 
#17 ایرانی آشنا به لرستا 1394-07-11 12:51
ای کافر لک ها موندن بر اینکه ل رن یا کرد ند،تمام تاریخ گواه بر لر بودن آنها دارد، اگر این سالها هجمه علیه لرهانبود، آنها دوباره این بحث را نمی کردند، هر چند کردها هم برتری نسبت به لرها ندارند.درمورد بروجرد هم این موضوع صدق می کند.موفق باشید .
 
 
#18 هویت وتبار 1394-07-16 07:28
درستش هم همینه ما لرها همیشه، هویت برایمان حرف اول است ، پولدار که باشی ولی اصل لری نداشته باشی فایده ای ندارد.چون که داشتن هویت قدرت و بزرگی می آورد، پول هم به دلیل کاربردی اش همیشه برای لر مهم است.وگرنه ثروتمند ترین قوم ایران نمی شد.