پنج شنبه, 28 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

مبارزه برای گلوَنی، مبارزه برای حیثیت و هویت لُرستان است / جوک های موهن را از گوشی ها پاک کنیم

 

اصغر نریمانی مینجایی

آن چه مهم است بازتاب رسانه ای حادثه است، ما در عصر رسانه زندگی می کنیم و اگر در بازتاب رسانه ای این رخداد کاستی صورت گیرد گویا هرگز قدم مثبتی برداشته نشده است، بنابراین روز 26 اردیبهشت رسانه ها باید فعال ترین ها باشند.

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، اصغر نریمانی مینجایی: برای ملتی که علی رغم تمام سربلندی های تاریخی اش، روزانه از زمین و زمان سیلی تحقیر و تمسخر و محرومیت می خورد چه خبری بهتر از این هست که بشنود جمعی از فرزندانش اراده کرده اند بر این همه بی عدالتی و بی انصافی خروج کنند.

 


 

آری دچار شعف می شویم از این که می بینیم بناست بخشی از هویت، حیثیت و احساسات مان در پرتو روز گلوَنی مورد عزت و احترام واقع شود، آن هم در حرکت هایی خودجوش از سوی دختران لرستانی، همان گروهی که همگان بیشتر توقع لرگریزی از آن ها داشته اند اینک پیشتازان خودآگاهی قومی مان شده اند.

برای این گروه از شیرزنان و شیرمردانی که در پی اشاعه این ایده هستند آرزوی موفقیت دارم، بر همگان است ایشان را در این کار بزرگ تنها نگذاریم و اگر نمی توانیم کمک بیشتری بکنیم لااقل از نظر فکری و طرح و ایده ایشان را یاری کنیم.

بنده نیز چند پیشنهاد دارم که ارائه می دهم و امیدوارم مورد نقد و جرح قرار گیرد و خود فتح بابی باشد برای ارائه پیشنهادهای دیگر:

در نظر داشته باشیم آن چه مهم است بازتاب رسانه ای حادثه است، ما در عصر رسانه زندگی می کنیم و اگر در بازتاب رسانه ای این رخداد کاستی صورت گیرد گویا هرگز قدم مثبتی برداشته نشده است، بنابراین روز 26 اردیبهشت رسانه ها باید فعال ترین ها باشند.

رسانه ها به طور پراکنده به این روز پرداخته اند اما لازم است تمرکز و هماهنگی مردمی نیز در این فعالیت ها به چشم بخورد. یک وبلاگ به نام "روز گلونی" دیده ام که خیلی خوب است و می تواند در صورت تکمیل شدن منبع خوبی برای اطلاع رسانی متمرکز باشد، اما جا دارد وب سایتی برای این روز راه اندازی شود.

نباید فقط  بر اینترنت متمرکز بود، قطعا مطبوعات محلی و صدا و سیمای محلی نیز توجه کافی به این حرکت خودجوش نمی کنند، زیرا متاسفانه رسانه های دولتی (مخصوصا صدا و سیما) چندان به استقبال چنین حرکات خودجوش مردمی نمی روند، البته امیدواریم شبکه افلاک این سنت شوم را در مورد این روز زیر پا بگذارد.

از پیامک ها، به عنوان خصوصی ترین و مردمی ترین ابزارهای رسانه ای غافل نشویم و ارسال پیامک های دعوت برای مشارکت در این روز را از یکی دو روز مانده به 26 اردیبهشت شروع کنیم.

مبارزه برای گلونی را به مبارزه علیه جوک ها پیوند بزنیم

بسیار خوب است که در حاشیه این فعالیت مردمی که تبدیل به نماد و سمبل خودباوری دختران لر خواهد شد، یادآوری کنیم که جوک ها و پیامک های موهن به لر، مخصوصا در گوشی های برخی اقشار ناآگاه از خود مردم لر، لکه های ننگ و توهین های نامنصفانه علیه مردم ما هستند، زنان لر در روزی که به حرمت هویت و تاریخ خود روسری لری بر سر می کنند جوک های لری را نیز از گوشی های خود پاک می کنند!

 

شما همتبار عزیزم نیز پیشنهادهایت را بنویس!

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 حسین 1393-02-06 02:54
پیشنهاد می کنم یک لربلاگ با سلیقه لوگویی برای این روز بسازد و همه وبلاگ های علاقمند آن را کار کنند، این مخصوصا قابل توجه اون عزیزی است که وبلاگ گلونی را راه انداخته، اینطوری هم تبلیغی برای روز گلونی است و هم برای آن وبلاگ...
 
 
#2 حسین 1393-02-06 03:12
پیشنهاد دیگر: گلونی قابلیت گرافیکی بالایی دارد، خوبه که تصویر پس زمینه برای گوشی های موبایل و.... درسد شود و میان همتباران به صورت بلوتوث بچرخد! حیف من طراحی و گرافیکم جالب نیست!
 
 
#3 حسین 1393-02-06 03:14
چرا فکر می کنید نمی توانیم روی شبکه افلاک تاثیرگذار باشیم؟ باید از الآن با تماس تلفنی و ارسال پیامک به 3000661 (اگر اشتباه نکنم) به آن ها فشار بیاوریم که با مردم همراه شوند.
 
 
#4 شهرام کاظمی 1393-02-06 11:07
ازتمام طراحان و گرافیستها میخواهیم بانقوش گلونی طرحهای جدیدواصیلتری طراحی شود که برروی گلونیها چاپ شود و مخصوص لرستان باشد که جای نقوشی مانند نقوش جدیدووارداتی را بگیرد.
 
 
#5 علی باجلان 1393-02-06 11:57
ممنونم از شما . همونطور که تو وبلاگم گفتم گلونی نشانه فرهنگ ماست و فقط یه تکه پارچه نیست . و سعی می کنم این وبلاگم را هفتگی یا ماهانه فعال نگه دارم به امید این که سایتی با نام گلونی برای فرهنگ وادب لرستان درست شود . خودم خیلی دوست دارم این سایت ساخته شود اما توانایی مالی و زمان کافی برای مدیریت آن را ندارم . سعی کنیم در روز گلونی و روز مادر به نزدیکان و اقوام قود گلونی هدیه دهیم . بعضی ها ممکن است اصلا گلونی ندیده باشند .
 
 
#6 دیلرو 11 هزار ساله 1393-02-06 21:11
با سلام
با این حرکت نشان میدهیم که بیدار شده ایم
از تمام کسانی که در این زمینه دارند کار می کنند در خواست میکنم این رویداد بزرگ را فقط مخصوص استان لرستان ندانند درست است که 90 درصد این حرکت در استان لرستان انجام میگیرد ولی هوشیار و دوراندیش باشیم تا همه در اینده دست در دست هم بگذاریم اگر حرکت تک محوری باشد درواقع قوم بزرگ لر را به چالش می کشانیم در صورتی که این هدف بیگانگان است همانطور که سرزمینمان را قسمت قسمت کردند و فرهنگمان را به تاراج بردند یادمان باشد باهم میتوانیم کوه را جابجا کنیم یادمان باشد یک دست صدا ندارد .یادمان باشد این شروع مبارزه است همه لر را فریاد بزنیم
 
 
#7 لر غریب 1393-02-07 01:18
درود بر لرستان
درود بر شیر زنان لر
درود بر شیر مردان لر
خانواده من چند نسله که تو یه شهر غیر لر نشین زندگی میکنن و منم همونجا به دنیا اومدم و بزرگ شدم و حتی زبون لری رو هم نمیتونم درست صحبت کنم اما همیشه و همه جا با افتخار گفتم و میگم که لر هستم و درسته که همه چیز انسان به مرور و با دوری از وطنش تغییر میکنه اما اصل و نسب تغییر نمیکنه
من به حال شما عزیزانی که در لرستان و بختیاری و بویر احمد زندگی میکنین غبطه میخورم و بزرگترین آرزوی خودم و خواهرم برگشتن به موطن خود یعنی لرستان و همنشینی با شما عزیزانه
منم به نوبه خودم به عنوان یک لر غریب و دور از خاک پاک لرستان سعی میکنم در شناساندن فرهنگ لری(گلونی) به همشریان و دوستانم سهمی هرچند کوچک و ناچیز داشته باشم
از دور دست تمام خواهران و برادران لر و بختیاری خود را میبوسم.
 
 
#8 گلونی 1393-02-07 13:05
سلام جواب نظرتون رو توی وبلاگم دادم.
 
 
#9 میرنوروز 1393-02-09 10:46
شاعران دست به کار شوند و برای این روز بسرایند.
 
 
#10 مهرآموز 1393-02-12 12:59
سلام مقاله خوبی است. با تشکر از آقای نریمانی مینجایی، طبیعتا باید با بهره گیری کارامد از رسانه و ظرفیت بالقوه روز گلونی، این روز را به دیگر جنبه های هویتی جامعه لرزبان گره زد. پیشنهادات قابل تاملی است. انشاالله اجرایی شود
 
 
#11 ایلام باستانی 1393-02-16 12:00
با سلام بر کامنت (لر غریب)
دورود بر پاکی و نجابتت صداقتت هر جای ایران که هستی - خوبی خوشی یار یاور همیشگیتان باد
 
 
#12 حدیث عینی 1393-02-23 22:26
با فرزندان خود به زبان لری و لکی صحبت کنیم...برای فرهنگ خود ارزش قایل بوده و با افتخار درمورد آن صحبت کنیم...مطالعه خود را در این باره بیشتر کنیم و جوانانمان را به این امر تشویق کنیم...شاعران و هنرمندانمان را تشویق به ترویج فرهنگ و زبانمان کنیم
 
 
#13 کل غیرت یکجا 1394-07-14 23:30
....... مرگ بر دشمن لر......