چهارشنبه, 04 مرداد 1396  

جدیدترین مطالب

ماسه،-نخل-و-برنو-از-سواحل-لرنشین-خلیج-فارس-می-گویند
   محسن خواجه گیری لیراوی /بلوکات پادریه به عنوان بخشی از جامعه لُر...
از-بوم-گرایی-و-هویت-قومی-تا-توسعه-ی-لرستانات
   اشکان خورشیدوند / نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا...
معرفي-جلگه-ی-چم-کلان
   احمد لطفی /چم كلان نام جلگه اي سرسبز و خرم است كه در ساحل جنوبي...
آنچه-خوار-آید-روزی-به-کار-آید-نادیده-گرفتن-زبان-های-لری-در-ایران
   حسین زمانیان /مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر...
مروری-بر-اقوام-و-مردمان-لُر-جنوب
   محسن خواجه گیری لیراوی /  لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف...
خبرگزاری-مهر-لرها-را-از-ایران-حذف-کرد
  به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، خبرگزاری مهر در اقدامی عجیب یک نقشه...
سردار-کیخاله-یا-کیقباد-خان
   احمد لطفی /سردار کیخاله یا کیقباد خان ابن سلیمان خان ابن عابد خان ابن...
چه-طور-شد-که-اصفهان-لرستان-و-چهارمحال-بختیاری-را-بلعید
  رضا ساکی: تغییر مرز میان لرستان، چهارمحال‌وبختیاری کار ساده‌ای نیست اما...
قم-رود-چیست-؟-نکاتی-مهم-در-باب-پروژه-انتقال-آب-موسوم-به-قم-رود
   حمید لطفی / طرح موسوم به انتقال آب الیگودرز در شرق لرستان به قم در...
در-عصر-تشنگی-سیمره-نشین-ها؛-طرح-های-ملّی-به-کدام-سمت-جاری-می-شوند؟
   علی باجلان /طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع...
 

 
 

تحلیلی بر روز هویتی گُلونی؛ شبه روشنفکران پرمدعا و نژادپرستان کمی به خود بیایند!

 

غلام رضا مهرآموز /

چقدر کسانی که فقط نام جهانی سازی را از دور شنیده بودند پز جهانی  شدن و به پایان رسیدن  هنگامه ی  فرهنگ های ملی و بومی را دادند غافل از آنکه جهانی شدن...

 

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، غلامرضا مهرآموز: در میان موج خودباختگی های  فرهنگی رایج در حوزه جغرافیایی- فرهنگی جنوب غرب زاگرس  که مجالگاه فرهنگی مردم لرتبار به عنوان بخشی  ریشه دار و بزرگ از فرهنگ ایران عزیز را تشکیل می دهد، و در میان فوج دهن کجی شبه روشنفکران خودباخته لر که بزرگترین هنرشان کوبیدن مردم نجیب لر  به شیوه های ناحق و ناجوانمردانه است و در میان امواج بیوقفه جوک های پست و نژادپرستانه ای که از روی ناآگاهی یا خودبرتربینی علیه قوم لر و دیگر اقوام عزیز ایرانی جاری است،  اعلام روز گلونی و استقبال گسترده تحصیلکردگان لر از این روز نشانه ی زنده و پوینده بودن فرهنگ لر و بی اثری تلاش های مروجان خودباختگی  و خودکم پنداری و نژادپرستی است. اینک  کارها و زحمات فعالان و پژوهشگران و فرهیختگان لر برای احیاء و ترویج خوبی های فرهنگ لر برای مقابله با امواج سهمگین تهاجم فرهنگی دشمن  و هجمه فرهنگی نژادپرستان داخلی دارد به تدریج به ثمر می نشیند.

 

در این مدت  فرهنگ دوستان  و فرهیختگان نجیب و مظلوم لر چقدر از دست شبه روشنفکران  تاریک فکر لر  و هم پیاله های غیرلر آنها برچسب های ناحقی  مانند قومیت گرا  و متعصب و .... را شنیدند و تحمل کردند در حالی که زمین و زمان گواهی می دهد که آنها خود قربانی نژادپرستی و قومیت گرایی دیگران بودند آنها خواهان عدالت و احترام متقابل بودند و از بی احترامی به فرهنگ لر و هر قوم دیگر در رنج بودند و با علم به کارشکنی خودباختگان لر و دیگر قشرهای موازی با آنها  شجاعانه و جوانمردانه و بدون هیچ چشمداشتی از هویت و کلیت لر دفاع کردند و جهت ایجاد محبت و احترام متقابل بین اقوام ایرانی جهت تقویت همبستگی مردم کشور عزیزمان و خنثی سازی تلاش های تفرقه افکنانه چه زحمت ها که نکشیدند و چه توهین ها و قدرناشناسی ها  را با کظم غیظ  و به دلیل ایمان به درستی و پاکی راه خود تحمل نکردند.

 

 

 

چقدر کسانی که فقط نام جهانی سازی را از دور شنیده بودند پز جهانی  شدن و به   پایان رسیدن  هنگامه ی  فرهنگ های ملی و بومی را دادند غافل از آنکه جهانی شدن با امکانات تکنولوژیکی که عرضه می کند اگر هوشمندانه  و درست از آن استفاده شود مجالگاهی برای عرض اندام و  ارائه فرهنگ هاست نه پذیرفتن نسخه هایی که تسلیم و انفعال را تجویز می کنند. گروهی نیز که خندیدن با هم را با خندیدن به هم اشتیاه گرفته بودند و گرفته اند خندیدن به هویت نجیب و مظلوم اقوام را امری عادی و  از حقوق مسلم  تمسخرپیشگان پنداشته و  چقدر کوشیده اند که لگدمال کردن هویت افراد را که در اصل نقض حقوق مدنی شهروندی است را به بهانه های مضحک و پوچ طبیعی جلوه دهند و مختالفان این رویه نژادپرستانه و هویت ستیزانه را افرادی غیرطبیعی جلوه دهند. و برچسب باران کنند!

 

اینک  خداپرستان میهن دوست لر توانسته اند صدای مهربان ، شجاع و هویت طلبانه خود را  فراتر از مرزهای مجازی به گوش حقیقت جویان و طرفدارن عدالت و احترام  متقابل برسانند و نشان دادند که اگر در راه نابودسازی و تحقیر  هویت لری، از سوی نژادپرستان یا ناآگاهان میلیونها و میلیاردها جوک پست علیه قوم لر ساخته و منتشر شود فرهنگ پاک و خداپرستانه مردم نجیب لر  بری از این یاوه گویی ها است به قول معروف دریا به پوز سگ نجس نخواهد شد و ما پایداری و مقاومت از میخ آموخته ایم که هرچه بر سر آن کوبند محکم تر شود..

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 عیسی قائدرحمت 1393-02-13 02:09
زنده باد، از سر درد نوشتی و چه بجا و نیکو گفتی ...
 
 
#2 کاسیان 1393-02-13 07:18
بسیار سپاس و عالی ، مانا نوییییییییییییی ییییی.
 
 
#3 رهدار 1393-02-13 09:23
با درود بیکران - وه شانازی وه پی نویسونت.
 
 
#4 1دوست از مسجدسلیمان 1393-02-15 01:23
اگر در این عصر جهانی شدنی هم وجود داشته باشه فقط و فقط جهانی شدن هویت و فرهنگ هایی خواهد بود که تحت ظلم و نژادپرستی اقلیت های حاکم واقع شده بودند و اکنون فرصت بروز و جهانی شدن را بدست آورده اند .
 
 
#5 عیسی قائدرحمت 1393-02-16 10:47
خدا شما را برای احیای فرهنگ قوم مظلوم لر نگه دارد سلامت و پایدار باشید.
 
 
#6 لر ایلام 1394-05-07 12:55
زنده باد لرستان و گلونی های رنگ رنگش
روز گلونی 95 همتونو میبینم
وعده ما : 26 اردیبهشت 1395 خرم آباد قلعه فلک الافلاک........ ..
 
 
#7 گلونی پوش 1394-07-22 18:14
گلونی=گل+ونی.....گل+بندی=گلبندی
شیر زنان لر به سر خود تاج هایی زیبا با طرح گلهای زیبا میبستندکه نشان از اهمیت این قوم به زیبایی از همان ابتدا بوده است.