یکشنبه, 07 خرداد 1396  

جدیدترین مطالب

اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی
   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز...
انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
شال-و-قبا-لباس-مشترک-سرزمین-لر
   محسن خواجه گیری لیراوی / آنچه تصاویر قبل از متحدالشکل کردن لباس در...
به-مناسبت-روز-خلیج-فارس-خلیج-واژه-ای-لُری-ست
   محسن خواجه گیری لیراوی /در زبان لُری مردم جنوب ایران به خم، " خل "...
اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
ایل-لری-کرمان
  احد رستگار فرد /ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
 

 
 

تحلیلی بر روز هویتی گُلونی؛ شبه روشنفکران پرمدعا و نژادپرستان کمی به خود بیایند!

 

غلام رضا مهرآموز /

چقدر کسانی که فقط نام جهانی سازی را از دور شنیده بودند پز جهانی  شدن و به پایان رسیدن  هنگامه ی  فرهنگ های ملی و بومی را دادند غافل از آنکه جهانی شدن...

 

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، غلامرضا مهرآموز: در میان موج خودباختگی های  فرهنگی رایج در حوزه جغرافیایی- فرهنگی جنوب غرب زاگرس  که مجالگاه فرهنگی مردم لرتبار به عنوان بخشی  ریشه دار و بزرگ از فرهنگ ایران عزیز را تشکیل می دهد، و در میان فوج دهن کجی شبه روشنفکران خودباخته لر که بزرگترین هنرشان کوبیدن مردم نجیب لر  به شیوه های ناحق و ناجوانمردانه است و در میان امواج بیوقفه جوک های پست و نژادپرستانه ای که از روی ناآگاهی یا خودبرتربینی علیه قوم لر و دیگر اقوام عزیز ایرانی جاری است،  اعلام روز گلونی و استقبال گسترده تحصیلکردگان لر از این روز نشانه ی زنده و پوینده بودن فرهنگ لر و بی اثری تلاش های مروجان خودباختگی  و خودکم پنداری و نژادپرستی است. اینک  کارها و زحمات فعالان و پژوهشگران و فرهیختگان لر برای احیاء و ترویج خوبی های فرهنگ لر برای مقابله با امواج سهمگین تهاجم فرهنگی دشمن  و هجمه فرهنگی نژادپرستان داخلی دارد به تدریج به ثمر می نشیند.

 

در این مدت  فرهنگ دوستان  و فرهیختگان نجیب و مظلوم لر چقدر از دست شبه روشنفکران  تاریک فکر لر  و هم پیاله های غیرلر آنها برچسب های ناحقی  مانند قومیت گرا  و متعصب و .... را شنیدند و تحمل کردند در حالی که زمین و زمان گواهی می دهد که آنها خود قربانی نژادپرستی و قومیت گرایی دیگران بودند آنها خواهان عدالت و احترام متقابل بودند و از بی احترامی به فرهنگ لر و هر قوم دیگر در رنج بودند و با علم به کارشکنی خودباختگان لر و دیگر قشرهای موازی با آنها  شجاعانه و جوانمردانه و بدون هیچ چشمداشتی از هویت و کلیت لر دفاع کردند و جهت ایجاد محبت و احترام متقابل بین اقوام ایرانی جهت تقویت همبستگی مردم کشور عزیزمان و خنثی سازی تلاش های تفرقه افکنانه چه زحمت ها که نکشیدند و چه توهین ها و قدرناشناسی ها  را با کظم غیظ  و به دلیل ایمان به درستی و پاکی راه خود تحمل نکردند.

 

 

 

چقدر کسانی که فقط نام جهانی سازی را از دور شنیده بودند پز جهانی  شدن و به   پایان رسیدن  هنگامه ی  فرهنگ های ملی و بومی را دادند غافل از آنکه جهانی شدن با امکانات تکنولوژیکی که عرضه می کند اگر هوشمندانه  و درست از آن استفاده شود مجالگاهی برای عرض اندام و  ارائه فرهنگ هاست نه پذیرفتن نسخه هایی که تسلیم و انفعال را تجویز می کنند. گروهی نیز که خندیدن با هم را با خندیدن به هم اشتیاه گرفته بودند و گرفته اند خندیدن به هویت نجیب و مظلوم اقوام را امری عادی و  از حقوق مسلم  تمسخرپیشگان پنداشته و  چقدر کوشیده اند که لگدمال کردن هویت افراد را که در اصل نقض حقوق مدنی شهروندی است را به بهانه های مضحک و پوچ طبیعی جلوه دهند و مختالفان این رویه نژادپرستانه و هویت ستیزانه را افرادی غیرطبیعی جلوه دهند. و برچسب باران کنند!

 

اینک  خداپرستان میهن دوست لر توانسته اند صدای مهربان ، شجاع و هویت طلبانه خود را  فراتر از مرزهای مجازی به گوش حقیقت جویان و طرفدارن عدالت و احترام  متقابل برسانند و نشان دادند که اگر در راه نابودسازی و تحقیر  هویت لری، از سوی نژادپرستان یا ناآگاهان میلیونها و میلیاردها جوک پست علیه قوم لر ساخته و منتشر شود فرهنگ پاک و خداپرستانه مردم نجیب لر  بری از این یاوه گویی ها است به قول معروف دریا به پوز سگ نجس نخواهد شد و ما پایداری و مقاومت از میخ آموخته ایم که هرچه بر سر آن کوبند محکم تر شود..