چهارشنبه, 04 مرداد 1396  

جدیدترین مطالب

ماسه،-نخل-و-برنو-از-سواحل-لرنشین-خلیج-فارس-می-گویند
   محسن خواجه گیری لیراوی /بلوکات پادریه به عنوان بخشی از جامعه لُر...
از-بوم-گرایی-و-هویت-قومی-تا-توسعه-ی-لرستانات
   اشکان خورشیدوند / نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا...
معرفي-جلگه-ی-چم-کلان
   احمد لطفی /چم كلان نام جلگه اي سرسبز و خرم است كه در ساحل جنوبي...
آنچه-خوار-آید-روزی-به-کار-آید-نادیده-گرفتن-زبان-های-لری-در-ایران
   حسین زمانیان /مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر...
مروری-بر-اقوام-و-مردمان-لُر-جنوب
   محسن خواجه گیری لیراوی /  لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف...
خبرگزاری-مهر-لرها-را-از-ایران-حذف-کرد
  به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، خبرگزاری مهر در اقدامی عجیب یک نقشه...
سردار-کیخاله-یا-کیقباد-خان
   احمد لطفی /سردار کیخاله یا کیقباد خان ابن سلیمان خان ابن عابد خان ابن...
چه-طور-شد-که-اصفهان-لرستان-و-چهارمحال-بختیاری-را-بلعید
  رضا ساکی: تغییر مرز میان لرستان، چهارمحال‌وبختیاری کار ساده‌ای نیست اما...
قم-رود-چیست-؟-نکاتی-مهم-در-باب-پروژه-انتقال-آب-موسوم-به-قم-رود
   حمید لطفی / طرح موسوم به انتقال آب الیگودرز در شرق لرستان به قم در...
در-عصر-تشنگی-سیمره-نشین-ها؛-طرح-های-ملّی-به-کدام-سمت-جاری-می-شوند؟
   علی باجلان /طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع...
 

 
 

لرها به روایت سینمای سید رحیم حسینی؛ نوروز دنبال سهم مردم خود از غنایم جنگی بود

 

عیسی قائدرحمت /

در لرستان مسأله کمبود آب به گونه برجسته در منطقه کوهدشت و رومشکان نمود دارد.  در فیلم "دلتنگی‌های یک شهر" هوشنگ میرزائی ...

 

 

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، عیسی قائدرحمت: سيد رحيم حسيني متولد 1340 تهران، فارغ التحصيل كارگرداني سينما و كارشناسي ارشد پژوهش هنر از دانشگاه هنر است. از مسئوليت هاي او مي توان به مديريت هنري فرهنگسراي بهمن، مديریت مسئول تحقيقات انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس و .. اشاره کرد.  او تا کنون دو اثر بلند سينمايي ساخته است، یکی فیلم "نوروز" در سال 1380 با بازی جهانبخش سلطانی و مظاهر نصرالهی و  دیگری "پيک نيک در ميدان جنگ" در سال 1383 با بازی دوست داشتنی علی صادقی و قاسم زارع.

 در سینمای سید رحیم آنچه که برای ما لرها جالب توجه است، این است که او هر دو اثر گران قدرش را در ارتباط  با لرها ساخته؛ شخصیت‌های اول فیلم‌های او "لر" هستند.

 

نوروز، 1380

در فیلم «نوروز»، نوجوان لر به اسم نوروز در یکی از عملیاتهای جنگ، تانکر آب دشمن را به غنیمت می‌گیرد و قصد دارد از آن برای آبرسانی به روستای خود در لرستان، استفاده کند که با مخالفت مش حیدر، فرمانده یگان مواجه می شود.

او شبانه تانکر را برداشته و به سمت زادگاه خود در لرستان به راه می افتد. نوروز، تانکر را در حین تعقیب و گریز با فرمانده و راهزنی که بین راه با او همراه شده، با چنگ و دندان محافظت می کند، اما وقتی به روستا می رسد که بمباران هواپیماهای بعثی، جشن عروسی را به عزا تبدیل کرده اند.

او که دیگر نیازی به وجود تانکر در روستا نمی بیند قصد برگشت آن به جبهه را دارد که مش حیدر سر می رسد و از نوروز می خواهد تا با تانکر در روستا مانده و در آبادانی روستا همت کند.

در لرستان مسأله کمبود آب به گونه برجسته در منطقه کوهدشت و رومشکان نمود دارد.  همین مسئله، در جائی دیگر موضوع فیلم "دلتنگی‌های یک شهر" ساخته هوشنگ میرزائی شد. 

 

 

پیک نیک در میدان جنگ، 1383

فیلم «پیک نیک در میدان جنگ» در قالب طنز ساخته شده و  خلاصه داستان به این صورت است که سهراب، جوانی از لرهای کهگیلویه، خواستگار یک دختر است، پدر عروس شرط کرده که اگر 25 اسیر عراقی بگیرد، می‌تواند با دخترش ازدواج کند سهراب به همراه رقیبش به جبهه اعزام می‌شود، جايي که برادر سهراب فرمانده آنجاست و به شدت از حضور سهراب در منطقه عصباني ميشود ...

 

 در جبهه سهراب مسئول نگهداري گوسفندان گردان است و با همان گوسفندان 25 عراقی اسیر می‌کند و در این راه کسی کشته نمی شود، حتی نارنجکش هم منفجر نمی‌شود.

بُعد لری فیلم پیک نیک در میدان جنگ به این صورت است که بعضی از تیپ‌های فیلم با لباس لری جنوبی (کهگیلویه‌ای؛ چغه و کلاه نمدی) دیده می‌شوند و در چند دیالگ خود واژه ی "لر" شنیده می‌شود.

 

سخن پایانی

سینمای حسینی با سینمای روز دنیا همراه است. در سینمای قدیم تضاد بین شخصیت‌ها زیاد بوده و شخصیت‌ها یا سیاه سیاه بودند یا سفید سفید. اما در سینمای جدید، شخصیت‌های منفی فیلم، تا حدی محترم شمرده می‌شوند و وجود آن‌ها در فیلم به صورت سیاه سیاه نیست بلکه رنگی نزدیک به سیاه یا به عبارتی خاکستری دارند.

در سینمای حسینی (که سینمای جنگ است) کشت و کشتار وجود ندارد. حقوق همه انسان‌ها حتی دشمن، محترم شمرده می شود. اسیران عراقی منفور نشان داده نمی‌شوند. در عوض هیجان در فیلم با اکشن‌های پشت سرهم القاء می‌شود (مانند فیلم نوروز) و یا با طنازی شوخ طبعانه‌ی ظنز  در فیلم کشش ایجاد می‌کند (نظیر فیلم پیک نیک در میدان جنگ).

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 عاشقی از دیار لر 1393-03-04 20:11
سلام دست مریزاد عیسی جان. دست به نقد فیلمتان خوب است
 
 
#2 آزادبخت 1393-03-05 02:44
درود بر عیسی قائدرحمت... مطلب خوبی بود. قابل توجه برخی که فکر می کنند سینماگران و فیلمسازان تهرانی همه علیه لر هستند.