جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

ما، داعش و خوابی که همچنان سنگین است

 

عباس میرهاشمی /

نکته تاسف برانگیز بی‌توجهی به هویت قومی است که همیشه سپر دفاعی ملت و دولت ایران بوده است. جوانان قوم لر با گستره‌ای از خلیج فارس تا کرمانشاه و خانقین همیشه بر هویت ایرانی خود تاکید کرده‌اند...

 

 

عباس میرهاشمی / نشریه اینترنتی لور:

برنارد لوییس خاورمیانه شناس و نظریه‌پرداز بسیار مشهور یهودی انگلیسی 15 سال پیش در یک سخنرانی در مورد سرزمین فرهنگی فلات ایران چنین می‌گوید: «در دو هزار سال گذشته هیچ کشورگشا یا نیروی خارجی‌ای نتوانسته‌ است بر زبان و فرهنگ ایرانی اثرات بنیادی بگذارد، که این یکی از نشانه‌های فرهنگ برتر است، و فرهنگ برتر همیشه بر فروتر چیرگی یافته‌است.» وی سپس نتیجه می‌گیرد که تنها راه رویارویی با چنین فرهنگی نابود ساختن آن است و پیشنهاد می‌کند که ایران را به قطعات قومی گوناگون بشکنند و میان کشورهای نوپا تقسیم کنند (پروژه‌های کردستان بزرگ، پشتونستان بزرگ و آذربایجان بزرگ).

واکنش ما به این سخنرانی لوییس که طبعاً نتیجه حدود 60 سال مطالعه و تجربه‌ی او در مورد تاریخ اسلام و ایران است مثل همیشه سخره و استهزاء بود. در واقع ما عادت کرده‌ایم که همیشه دشمنان را هیچ بینگاریم اما پس از مدتی ببینیم که در کمال تاسف آنها کارهایشان را خیلی خوب پیش برده‌اند. شاهد مثال ما بلایی‌است که سر سوریه آباد و مقتدر آمد و اکنون از آن ویرانه‌ای 4 تکه برجای مانده که قسمت هایی در دست داعش یا ارتش آزاد و بخش‌های دیگر در اختیار اسد و اکراد روزگار می‌گذراند. جنگ فرسایشی سوریه بسیاری از تروریست‌های سلفی ساکن در کشورهای غربی را از دم تیغ ارتش سابقاً نیرومند اسد گذرانده و خیال غربی‌ها را راحت و شر تک تیراندازان بی‌رحم چچنی را از سر روسیه و مهم‌تر از همه خیال اسراییل را از بابت یک همسایه قوی و زخمی راحت نموده است.

مدت‌ها تمام رسانه‌های ما فکرشان معطوف مسایل سوریه بود فارغ از اینکه سربازان خواسته و ناخواسته‌ی برنارد لوییس دنبال تعبیر خواب‌های او در عراق هستند و به ناگاه دولت نوری مالکی که به زعم بسیاری از تحلیلگرنماهای سیاسی بسیار قدرتمند و غیرقابل نفوذ می‌نمود در مقابل هجوم تروریست‌های حرفه‌ای ابوبکر البغدادی قافیه را باخت. در گیر و دار سخت انتخابات و هجوم داعش البته این جناب بارزانی بود که با تصرف کرکوک منطقه را گامی دیگر به عملی کردن نقشه‌های لوییس نزدیک نمود.

از چند ماه قبل برای من بسیار سوال برانگیز بود که رسانه ملی ما که از طرف بسیاری از منتقدان به سانسور اخبار منتقدان متهم می‌شود چگونه با شوق و ذوق اخبار تجزیه‌طلبان روس‌تبار اکراینی را پوشش می‌دهد؟ در هر حال بارزانی با ترکیه، اسراییل، ارتش آزاد سوریه و اربابان غربی‌شان ساخت تا بسوی قطعه‌قطعه کردن موزاییک فرهنگی ایران و بی‌اثر نمودن آن در مقابل فرهنگ‌های مهاجم همسایه و غیرهمسایه پیش بروند. در این میان نزدیکی تاریخی اقوام لر و کرد و عطش بارزانی برای رسیدن به آب‌های آزاد از طریق بندرنشینان لرتبار (همچون گناوه، دیلم، امام حسن، کنگان و...) باعث داغ شدن دوباره مباحث الحاق‌طلبی گشت که البته در میان مردم ما طرفدار چندانی ندارد.

 ولی آنچه تاسف انسان را برمی‌انگیزد بی‌توجهی به هویت قومی است که همیشه سپر دفاعی ملت و دولت ایران بوده است. جوانان قوم لر با گستره‌ای از خلیج فارس تا کرمانشاه و خانقین همیشه بر هویت ایرانی خود تاکید کرده‌اند اما در دهه‌های اخیر به علت نداشتن رسانه، عدم آموزش زبان مادری در مطبوعات و مدارس و سیل اهانت‌های رسانه‌ای دچار بحران هویتی گشته‌اند و غم‌انگیز این است که در برخی استان‌ها دستان فاسد تجزیه‌طلبان با استفاده از اهرم‌های اداری در عین سکوت و بی‌اطلاعی بالانشینان از مسایل قومی کشور فرزندان میهن‌پرست این قوم کهن را به حاشیه برده‌اند به نحوی که در برخی استان‌ها رسانه‌های استانی و برخی ادارات چنان کمر به نادیده انگاشتن لرها بسته‌اند که گویی در استان آنها حتی یک سکنه لرزبان وجود ندارد.

شاهد مثال ما مجری شبکه ایلام است که در برنامه‌های شبکه شما به تمام مردم ایران اعم از فارس، کرد، عرب و حتی بلوچ که هزاران کیلومتر آن طرف‌تر و در مرزهای شرقی ایران‌اند سلام می‌کند (که البته سلام به هم میهنان کاری پسندیده است) و لابد یادش می‌رود که ساکنان اصلی و قدیم استان خودش یعنی لرها هم جزو این ملت‌اند! در همین استان برنامه‌های کاملاً مشخصی برای حذف قوم لر و فرهنگ دیرپای آن و مساعد نمودن زمینه برای اجرای برنامه‌های تجزیه‌طلبانه‌ی امثال لوییس وجود دارد که هر فرد منصفی با اندکی توجه به عمق فاجعه پی می‌برد اما شوربختانه کک آنها که باید بگزد هیچگاه نمی‌گزد.

در هر حال ما امیدواریم خاور میانه سپر خود یعنی ایران و ایران سپر خود یعنی لرستان را هیچگاه از دست ندهد هر چند می‌دانیم که طبق سنن تغییر ناپذیر الهی این خود ما هستیم که باید نگذاریم چنین فاجعه‌ای رخ دهد نه کس یا کسان دیگر...

 

مطالبی بیشتر در همین زمینه: اینجا کلیک کنید

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 دهلرانی 1393-04-24 13:54
دست و پنجه ات بی بلا بحق که حرف دل ما ایلامی ها را گفتی ساستمداران ایلامی تا که میخواهند لرها را در حاشیه بگذارند
قلم بدستان لر باید این خطه لر نشین را که در دست بیماران فرهنگی افتاده است را نجات دهند
 
 
#2 بارانی 1393-04-25 07:26
چنین مقالاتی بسیار شایسته تشکر و سپاس است.
بسیار متاسفانه گروهی ناآگاه استان ایلام را محل اجرای نیات شوم خود تلقی کرده اند بر نمایندگان این استان بویژه آقای شوهانی است که جلوی چنین اقدامات را بگیرند و همچنین هویت لری اصیل مردم ایلام را به آنها یادآوری کند
 
 
#3 lakestani 1393-04-26 11:16
صدالبته برنامه سیمای ایلام غلط است ولی مد نظرتان باشد مذهب مهم است بدون تردید تعصب بیش از حدصفویه باعث جدایی کردستان ورفتن به سوی عثمانی شدوهمچنین است اصرارشما بر لر پنداشتن لک ها ،که باعث رفتن لک ها به سوی اکراد شده است،شما ها اگرلکستان راکه شامل ایلام وکرمانشاه وبخشی از لرستان است نپذیرید همان میشود که دشمن میخواهدوانها خود را کرد می خوانند
 
 
#4 لر دردمند 1393-04-26 12:06
جای درد و تاسف است ممنون که یادآور شدید
 
 
#5 ئیلام 1393-04-29 09:33
جواب لر دردمند دهلرانی و بارانی:
لر عزیز! بهتر است به جای توهین به آن بخش از ملت کورد که در استان ایلام ساکن هستند و توهین به مسئولین کورد زبان استان ایلام. فکر دیگری برای حفظ فرهنگ لری خودتان بکنید. پیشنهاد من این است که شما درخواست الحاق به استان لرستان از طریق قانونی آن را پیگیری نمایید که در صورت تحقق آن میتوانید با تماشای تلویزون آنجا از کمال لذت و مسرت برخوردار شوید.
 
 
#6 لرستانی قم 1393-05-04 02:42
باسلام من همین سال 93شبکه ایلام را نگاه کرده ام که ترانه های لری پخش میکرده البته اگر در راستای بی توجهی به قوم لرگام برمیدارد بسیار جای تامل است زیرا بخش بزرگی از ایلام را لرها تشکیل میدهند واگر این مناطق نباشند شاید ماهیت استانی را از دست بدهد (دهلران/دره شهر / ابدانان/ملکشاهی و....کاملاارنشی ن وعمدتا بالاگریوه هستند)