سه شنبه, 01 اسفند 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

اصفهان سهم بختیاری در مشروطه را هم به کیسه خود ریخت!

  

ایوب محمدی /

جریانی که در صد سال گذشته با پرداختن به نقش بختیاری در مشروطه مخالف بوده، امروز با بیان جدیدی از این جریان با نامی دیگر استقبال می کند!

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور – ایوب محمدی: چندیست که در شبکه های رسانه ی ملی به جای عبارت اصیل مشروطه خواهان بختیاری عبارت جدیدالابداعی در تاریخ معاصر ایران مطرح گشته است؛ مشروطه خواهی اصفهان یا مشروطه ی اصفهانی ها.

برای نخستین بار این عبارت در برنامه ی منادیان آزادی که از شبکه ی خبر پخش شد مورد استفاده قرار گرفت و بررسی شد و اینک چندیست که شبکه ی استانی اصفهان و شبکه ی دیجیتال شما اقدام به پخش مستندی به نام مشروطه اصفهان نموده است که در آن نقش مردم اصفهان بسیار پر رنگ تر از بختیاری ها نشان داده می شود و در برخی مواقع احساس می شود که بختیاری ها به صورت نیروهای اجیر شده ی اصفهانی ها اقدام به فتح اصفهان و تهران کرده اند.

قطع به یقین مردم اصفهان نیز نقش خود را در این جریان انجام داده اند لیکن اضافه کردن عبارات جدید در نگارش این تاریخ چندان بدون حاشیه نخواهد بود.

بیش از یک صد سال از مجاهدت مجاهدان بختیاری در نجات جریان مشروطه خواهی در ایران می گذرد لیکن به علت های متفاوت سعی در کتمان نقش پر رنگ لرها در این قضیه شده است و هر از چند گاهی از دیدگاه های مختلف که همواره نقش مردم لر در آن حاشیه ای محسوب می شود برنامه هایی از صدا و سیمای ملی پخش شده است.

فیلم ها و برنامه هایی همچون تبریز در مه که تلاش و مجاهدت لرها که پررنگ ترین نقش در جریان مشروطیت است را نادیده گرفته است و یا سریال سرزمین کهن که پا را فراتر نهاده و به بختیاری و خوانین بختیاری به صورت غیر مستقیم توهین می کند.

حال چه شده است که مشروطه خواهان بختیاری جای خود را به مشروطه اصفهان داده اند؟

این موضوع که قطع به یقین در آن دیدگاه های سیاسی مطرح است گامی برای کم رنگ نمودن تدریجی افتخار بزرگ مردم لر در تاریخ معاصر است.

این گونه تحریف تاریخ است که موجب می شود مردم لر بالاخص قوم بختیاری نسبت به تحرکات ناشایستی همچون اتفاقات سریال سرزمین کهن به خروش بیایند و حرکت هایی خودجوش را در دفاع از تاریخ خود انجام دهند.

این اتفاق نامیمون که سعی در مصادره مجاهدت های مردم لر به نام دیگر هموطنان ما در اصفهان را دارد این شائبه را پیش می آورد که چرا جریانی که در یک صد سال گذشته با پرداختن حرفه ای به این موضوعات در قالب قوم لر مخالف بوده است لیکن امروز با بیان جدیدی از این جریان بزرگ تاریخی با نامی دیگر استقبال می کند.

امید است نخبگان قوم لر با نگاهی پژوهشی تاریخ را از انحراف مصون دارند و در انعکاس نقش بی بدیل مردم لر در جریانات سیاسی کشور حد اعلی توان خود را به کار گیرند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#31 دوستدار تالش و گیلک 1395-05-02 01:27
می دانید چی داره لور را مظلوم تر می کنه جناب ایوب محمدی اینکه این وسط یک عده نفوذی پان ترک بیایند به اسم لور هم آبروی ما را ببرند و هم بر زخم ما نمک بپاشند. بختیاری از اهواز یا همان زاگروس یا بهتره بگویم تکراری با اسامی مختلف من حالم از تو به هم نمی خوره بعلکس بهت می خندم. تو نمی خواهی تورک باشی چون خودت برادر پان تورکی. بنده خدا تکیه بر چی هستی؟ ترکیه؟!! یک نگاهی به آن سامان بکن. چند روز پیش داشت میرفت رو هوا الان هم 3 ماه وضعیت فوق العاده اعلام کرده شما نمی خواد ادای لورها را در بیاری یک فکری به حال خودت کن که اربابت وضعش اصلاً خوب نیست!! بعد هم آب الیگودرز رفت قم. اصفهان هم رفت یزد. کدامشان حقشان را گرفتند؟!!! موضوع را قومیتی نکنید.
 
 
#32 مشروطه اصفهانی 1395-05-11 00:56
مشروطه اصفهانی,یعنی هرچی زحمت مجاهدان لر بختیاری کشیدن پرید.آخه خدایی تو کتاب تاریخ مشروطه احمدکسروی هیچ اسمی ازهیچ اصفهانی فعالی به نفع مشروطه نیست.مرکزایران کانون تحجرات فکری ومذهبیه.ذات اصفهان مذهبیه.اونا ضدیت داشتن با مشروطه حالا تاریخ جلع میکنند واقعأ مضحکه.
 
 
#33 ژورا 1395-06-23 12:18
یعنی میخوان بگن که این اصفهانیا بودن که لرها را سازماندهی کردن برای مبارزه با استبداد.بنام لر و بکام دیگران…تریبون دستشونه دست ما هم کوتاهه دارن تاریخ رو به نفع خودشون مصادره میکنند.
 
 
#34 یانیچ 1395-06-24 21:23
مأموریت دوستدار تالش و گیلک در سایت لور برای ما کاملأ معلوم است.
 
 
#35 Lorna 1395-06-26 11:59
سردار اسد بود که با حمایت ایل جلیل لربختیاری نیروهای مجاهد مشروطه که همگی لرتبار بودند را سازماندهی و سرپرستی کرد و اصفهان و تهران را فتح کرد.والا اولین باره که دارم چیزی بنام مشروطه اصفهانی رو میخونم چون کاملا جدیده و سابقه در تاریخ نداره.
 
 
#36 دوستدار تالش و گیلک 1395-06-27 00:28
یانیچ من چه ماموریتی در سایت لور دارم؟ اینکه می گویم مدنی ، متحد بدون سرمشق گرفتن از پان ترکها بایستی به هدف رسید جرمه؟!! نکنه شما ریگی به کفشت داری؟!! شما ماموریت چیه؟ تو واقعا لوری؟ یا پان ترکی که لباس لری تنش کرده. از لحاظ پان ترکها ایلامها ترک هستند چون زبانشان التصاقی بوده. کاسی ها ترک هستند. هخامنشیان به فحش می بندند. سلسله قاجاریه که لطفعلی خان را اینجوری ناجوانمردانه شهید نمود مظهر پاکی و سردار اسعد بختیاری را به انواع و اقسام فحش می بندند. تازگی ها یکسری منافقینشان را خود لرها شناسایی نمودند. شما ماموریت چیه؟ اومدی که در لباس دوست ضربه بزنی.
 
 
#37 آلوری 1395-06-27 23:41
دوستدار تالش و گیلک اهل گیلان است؟چه ضرورتی دارد اسمی به این طولانی؟در این وانفسای لر ستیزی در لور چه میکند؟
 
 
#38 دوستدار تالش و گیلک 1395-06-28 16:14
آلوری شما که می آیی نقد می کنی لطف می کردی مرا بهتر می شناختی. من یک رگم بختیاری است یک رگم گیلانی. در گوگل هم سرچ کنی زیر و بم تحصیلاتم ، نامم و کارم مشخصه. لر ستیز؟ بله داریم.یک عده چون با ایران مشکل دارند سعی می کنند یکی از اصیل ترین اقوامش لرها را وارد مناقشات قومی کنند. یک عده هم دوست ندارند لرها با هم شوند که کریم خانی برای ایران ایجاد کنند یک عده هم نفوذی هستند از مثلث وهابیت/پان ترکیسم و موساد.
خب؟ فرض کن من نیم رگم بختیاری نبود و کلاً گیلانی بودم بایستی برابر نفرت ستیزی یک عده ساکت بشینیم؟!! چرا یک عده از نظرات من واهمه دارند؟ نقاب چه کسانی را برداشتم؟!!
 
 
#39 آلوری 1395-07-05 15:23
دوستدار تالش و گیلک…باشه ممنون از اطلاعاتت…لطفت پایدار…
 
 
#40 آلوری 1395-07-05 15:56
آریو شاهین جعفری…متولد۱۶فر وردین ۱۳۵۷…
چرا نمی نویسی دوستدار لرستان و گیلک استاد؟؟؟
 
 
#41 دوستدار تالش و گیلک 1395-07-06 17:34
ممنونم آلوری تبلیغ مرا هم کردی. بله به معلمی افتخار می کنم. اما یک سئوال؟ آیا من اجازه دارم بپرسم چرا برادر اسم آلوری را انتخاب کردی؟ هزار تا اسم دیگر مثلاً پور کریم خان. نوادگان آریو و هزار تا اسم دیگر. پاسخ شما خیلی ساده است. می گویی دوستدار تالش و گیلک به شما ربطی ندارد. خوب پاسختان را گرفتید ان شاءالله؟!!
 
 
#42 یه بنده خدا 1395-07-17 20:40
در برنامه شب فیروزه ای که تابستان پخش شد یکی از مسولان اصفهان گفت هر رفته در اصفهان پروژه ای برای افتتاح داریم.من نمیدونم شهری که محتاج آب استانهای دیگر است چرا باید زمینه بزرگتر شدنش فراهم بشه!!!دکترمعصوم ه ابتکار در مصاحبه با هفته نامه امیدجوان گفتند که ظرفیت زیستی تهران و اصفهان سال ۱۳۷۶ تمام شده و این شهرها گنجایش و ظرفیت پذیرش این همه جمعیت را ندارند!!!
 
 
#43 لوامع الاصفهان 1395-07-28 11:30
نجف قلی خان بختیاری که سال ۱۲۸۱شمسی ازمظفرالدین شاه لقب صمصام السلطنه گرفته بود به مخالفان محمدعلی شاه پیوست و همراه برادرش علی قلی خان سرداراسعد به حمایت از مشروطه خواهان پیوست و ۱۳۲۶قمری همراه مجاهدان لربختیاری اصفهان را تصرف کردندوطبق کتاب تاریخ ایران اسلامی نوشته مهدی وزین افضل صفحه۵۳۰نخستین دسته ازمجاهدان که برای فتح تهران حرکت کردند"مجاهدان لربختیاری"بودند به رهبری سرداراسعدبختیار ی.درهمان صفحه آمده که درفتح تهران نیروهای تبریز بدلیل درگیری با نیروهای محمدعلیشاه قاجار و روسیه تزاری شرکت نداشتند.حالاآنچ ه که ازتاریخ دوست دارند را روایت میکنندمیگویندته ران توسط ستارخان وباقرخان فتح شد.یا اصفهان طوری روی صمصام السلطنه بختیاری مانور میدهد که انگار اصفهانی بوده.مگرمجاهدان بختیاری اصفهان وتهران رافتح نکردندواستبدادص غیررابرچیدند؟حا لاچطوراصفهانی شدند؟چراهیچ نامی ازاصفهان تاقبل فتح آن نبود؟
 
 
#44 خیال شیرین کویر 1395-07-28 12:58
اصلأمشروطه به روال فکرمردم مذهبی ومحافظه کارمناطق مرکزی نمیخورد.اینها بعدازگذشت صد و ده سال ازانقلاب مشروطه میخواهندبین صفحات تاریخ نامی بلندکنند.اینان عقده والاگرایی دارند.حسین قلی خان,ایلخان بختیاری بود و۱۲۰۰خورشیدی درجونقان بختیاری بدنیاآمد او حکومت طولانی داشت وبعلت نفوذ,قدرت و ثروتش در مرکز,غرب وجنوب ایران,ناصرالدین شاه را نگران کرد.حسین قلی خان بختیاری چهل هزار تفنگچی ورزیده در رکاب داشت.ظل السلطان حاکم اصفهان اورا برای تماشای سان و رژه قشون بمیدان نقشجهان اصفهان دعوت کرد حسینقلی خان بختیاری به ظل السلطان گفت؛صدتفنگچی لربختیاری برابری میکندبا هزارسپاهی تو.ظل السلطان,درکشتن ایلخان مصمم تر شد.پس ازپایان مراسم باهم بعمارت دولتی رفتندونیم ساعت بعداورابا قهوه مسمون وسپس بالنگ حمام خفه کردندو او را در۲۴خرداد۱۲۶۱کش تند.(ظل السلطان اثرحسین سعادت نوری صفحه۱۸۳).رسانه دستشونه دارن تاریخ میسازند!
 
 
#45 خیال شیرین 1395-07-28 13:34
خسرومعتضد(که روزنامه نگاربوده قبلأ)دربرنامه پلی به گذشته که از شبکه دو پخش میشد شبها در یکی از برنامه هایش گفت؛حسینقلی خان بختیاری رییس طایفه!!!بختیاری مالی نبود!!!اولأ ایشون فرق بین ایل و طایفه رو نمیدونن دومأ ایل جلیل بختیاری دارای قشربندی پیشرفته است و بزرگترین ایل ایران است که خود شامل صدها طایفه و تیره میشود.دومأ جناب روزنامه نگار اگر مالی نبوده چطور چهل هزار تفنگچی داشته؟اگر مالی نبوده چرا با هزار نیرنگ ظل السلطان دعوتش کرد اصفهان و اول با زهرمسمومش کرد بعد زندانی و سپس خفه اش کرد؟اگرمالی نبوده چرا ناصرالدین شاه نجم الدوله را میفرسته جاسوسی شو بکنند؟امان از این همه تحریف تاریخ!!!یکی ازشعارهای مردم اصفهان درمخالفت بامشروطه این بود؛ما دین نبی خواهیم…مشروطه نمیخواهیم!!!حال تلاش ومجاهدت مجاهدان لربختیاری و سرداراسعد و صمصام السلطنه را بنام خودشان تحت عنوان کذایی"مشروطه اصفهان"معرفی میکنن
 
 
#46 سیاسات 1395-07-28 14:05
روزگارحاضرکمی بی انصاف شده و همه چیز را از دریچه اقتصاد و سود میسنجند.نمیدانم چه اصراری است که تمام داشته های قوم لر را دارند انکار میکنند.بنام کردن مشروطه بنام اصفهان مثل قدیس خواندن گجستک است.خدمات سرداراسعدبه مشروطه فراموش نشدنی است وایرانیها همین مجلس راهم ازصدقه سری لرهای بختیاری دارند(کتاب نون جو ص۱۸۵نوشته دکترباستانی پاریزی).روزگار راچنین دیدم که هرکم خرد پست را بالا میبرد و هر صاحب خصال نیک را پست میکند مانند دریا که مروارید را غرق میکند اما لاشه ای را که درآن است بر روی آب میآورد و مانند ترازو که هرآنچه را وزنش کامل باشد پایین و آنچه را سبک باشد بالا میبرد(عطاملک جوینی).آزاده دلان گوش به مالش دادند…و زحسرت و غم سینه به نالش دادند/پشت هنر آنروز شکسته است…کاین بی هنران پشت به بالش دادند.روزگار,جا مه نگراست نه مردشناس(منشآت ص۱۵۶).قبلا می ایستادن تو صف آب شیرین.قبلا قنات تمیزمیکردند…هی