دوشنبه, 27 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

ساحل نشینان زاینده رود، به درد دل کارون هم گوش کنید

 

ابوالفضل بابادی شوراب /
وقتی مشکلی برای بخشی از کشورمان اتفاق می افتد همه باید برای درمان آن تلاش کنیم، تمام منابع کشورمان متعلق به تمام مردم آن است اما چرا لوله هایی که آب را به یزد می برد نابود کردید؟

 

 

 

 

نشریه فرهنگی اجتماعی لور- ابوالفضل بابادی شوراب: رود کارون از زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد، درمسیری  طولانی و پر پیچ وخم به جلگه ی خوزستان می رسدو در آخر در مرز ایران و عراق در جایی به نام اروند رود به خلیج همیشه فارس می ریزد.

کارون برای ما تنها یک رود نیست؛ شکوه و بزرگی تاریخی است که خوزستان را یک سروگردن در گذشته کهن ایران بالا می برد. این رود سرچشمه تمدن‌های بزرگی مانند ایلامی به حساب می آید که خوزستان را پدید آورده‌اند.

رود کارون باعث شده تا کشاورزی و زراعت این استان هنوز هم یکی از فعالیت‌های اصلی مردمان این منطقه باشد. رودی که اگر روزی صدای خروشانش متوقف شود نبض مردمان خوزستان هم از صدا می‌افتد.

کارون تامین کننده آب آشامیدنی اهواز هم محسوب می‌شود،  شاید به همین‌خاطر است که صحبت از انتقال آب رود کارون  به زاینده رود فکر همه به خصوص مردم زجر کشیده ی خوزستان را به خود مشغول کرده‌ است.

متاسفانه شاهد آنیم که به بهانه ساحل سازی، هر روز رودخانه مان کوچکتر و حجم آب آن کمتر می شود، حال براستی هموطنان اصفهانی عزیز، با کدامین منطق انسانی،ملی و اخلاقی می پذیرید آبی که مصرف شرب خانگی عده ای از هموطنان  تان در یک نقطه جغرافیایی دیگرهست قطع شود تا صنعت و کشاورزی دیارتان رونق بگیرد. بله مطمئنا تمام منابع کشورمان متعلق به تمام مردم آن است اما چرا لوله هایی که همان آب را به سمت دیار یزد قهرمان پرور می برد نابود کردید؟ چرا همین استدلال منطقی فوق را که خودتان بارها در توجیه انتقال آب کارون ذکر کرده اید نقض کردید؟

حال آیا راضی هستید زاینده رود دوباره زنده شود حتی به قیمت مورد ظلم قرار گرفتن خوزستان و مردمانش.آیا وجدان شما راضی میشود هموطن تان وهمسایه تان تشنه باشد و تشنگی بکشد یا ازکار بیکار شودومحرومیتش دو چندان شود؟

بارها شنیده ام بعضی دوستان اصفهانی در توجیه انتقال آب گفته اند ما شهید داده ایم. بله شما مردمان خطه ی قهرمان پرور اصفهان هم مانند تمامی مردمان خاک اهورایی در جنگ حضور داشتید و شهید داده اید وعشق تان را به ایران اثبات کرده اید. اما آیا همه ی ایران این فداکاری را نکرده اند؟پس دیگر منت گذاشتن چه صیغه ای است؟مگر خارجی  بودید که برای شهید دادن تان منت می گذارید؟

اگر هر روز مردمان هر شهر از این خطه پاک بخواهند منت شهدایشان را بر دیگران بگذارد و بخواهد مجاهدت های پدرانش در راه این کهن دیار به رخ بکشد آیا دیگر جایی برای قانون و منطق و اخلاق باقی می ماند؟

اگر اینطور باشد که من خوزستانی بختیاری تبارهم باید بگویم درد جنگ را کشیده ام و هم دردهای بسیاری دیگر مانند خرابی های شهرواستانم، تبعیض امکانات استانی به جرم ناخواسته استان مرزی بودنم، و درد شهدایی که داده ایم تحمل گرمای 50 درجه وبالاتر از آن مشکل  ریزگردها و آلودگی هوا آیا باید صدایمان را تا هفت آسمان بالا ببریم و بر تک تک هموطنانمان منت  بگذاریم؟ اما  مهر سکوت بر لب می زنیم برای خاطر عشق وطن وحفظ کشورمان ما آن هایی نبودیم که در عین خوش خوشانمان در بهترین شرایط زندگی و امکانات پرچم  کشور های بیگانه را در ورزشگاهایمان به اهتزاز در بیاوریم و بر طبل آموزش زبان مادری بزنیم؟ آیا در این کشور خونی رنگین تر از بقیه داریم؟

بعضی هم میهنان اصفهانی ما می گویند اصفهان مهد فرهنگ و هنر ایران بعد از اسلام است. بله این سخن مطمئنا درست است، اما براستی اقتصاد یک منطقه با فرهنگ وهنر ساخته می شود یا با پول و نفت؟ البته فرهنگ وهنر مقام والایی دارد اما چرخ زندگی و جامعه با اقتصاد می چرخد، برای ما که درمنطقه محروم زندگی می کنیم این چیزها دقیقتر حس می شود.همانطور که آزادی را کسانی که ندارند بهتردرک می کنند و قدر می دانند تا کسانی با آن به دنیا آمده اند و بزرگ شده اند.

مردم اهواز و خوزستان الان هیچ مشکلی با کارون ندارند اما مشکل اساسی اینجاست که اگرآ ب کارون انتقال پیدا کند کشاورزی استان ازبین می رود. ریزگردها دوباره صورت شوم خود را به نمایش می گذارند و دوباره بلای جان  هموطنان شما می شوند و زندگی شان را مختل می کند.

بزرگواران این را بدانید  وقتی مشکلی برای بخشی از کشورمان اتفاق می افتد همه باید برای درمان آن تلاش کنیم. من به شخصه به عنوان یک ایرانی  برای حال ناخوش زاینده رود گریانم، اما مطمئنا راه چاره اش را انتقال آب نمی دانم.برادران و خواهران اگر در گذشته مدیران و مسئولان شما اشتباهی کرده اند این اشتباه را نباید مضاعف و مردم خوزستان را دچار بلا و مصیبت کرد.

متاسفانه برخی  دوستان از دو طرف تعصب استانی شان بیشتر از تعصب ملی است و برای رسیدن به اهداف کوتاه مدتشان پا روی حق می گذارند انگارنه انگار قراراست زیر یک پرچم و خانه در کنار هم زندگی کنیم.

ضمنا مشکلات مناطق کم آب مرکزی کشورمان می تواند با روش هایی غیر از انتقال آب مانند مدیریت تقاضا، بالا بردن راندمان آبیاری و استفاده از آبهای غیر متعارف (درصنعت) و... حل شود.

به امید سربلندی و پایداری ایران عزیزمان


اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 ن 1393-06-07 11:50
بعضی هم میهنان اصفهانی ما می گویند اصفهان مهد فرهنگ و هنر ایران بعد از اسلام است. این جمله درستی نیست. زمانی که سعدی و حافظ بودند ...... اصفهان از دوره صفویه به بعد که پایتخت شد رشد کرد و بعد از انقلاب تمام بودجه مملکت به آنجا سرازیر شد. البته این .....
 
 
#2 لر ایلام 1393-06-10 08:23
با سلام و تشکر از نوشته خوب
متاسفانه در ایران ما هستند بسیار کسانی که خود را شهروندان درجه یک محسوب می کنند و زندگی و اموراتشان نبایستی کم کاستی داشته باشد.جنوب غرب ایران شامل استانهای خوزستان لرستان ایلام بوشهر چهارمحال بختیاری و کوگیلویه با داشتن منابع آب -نفت و گاز در یک قرن گذشته بزرگترین تامین کننده کشور عزیزمان ایران از نظر اقتصادی و کشاورزی بوده است اما بیشتر مردمان این مناطق از سطح زندگی بسیار نازلی برخودار هستند.
بعضی وقتها که گذری به شهرهای بزرگ دارم با دیدن آسمان خراشها و امکانات زیاد آنجا نسبت به مناطق ما آه افسوس می کشم از این همه بی عدالتی !!!!بسیاری از این شهرها تا چند مدت حتی برای تامین خورد و خوراک روزمره خود مشکل داشتند اما متاسفانه امروزه همه چیز وارنه شده و مردم کهن و باستانی برجا مانده از تمدن ایلام بایستی نگران تامین روزانه خود باشند....
 
 
#3 سامان. ف. ب 1393-06-10 14:09
درود و سپاس از مطلبتان ابولفضل خوش قلب، که از خانواده ای اهل علم وبامنش هستید و همان خصوصیات را در مطلب خوبتان می توان دید .
آرزوی موفقیت دارم
 
 
#4 لر مینجایی 1393-06-15 13:02
اصفهانی ها همیشه از این ترفند ها در آستین دارند. پانزده سال است به نام ورزشگاه نقش جهان بودجه می گیرند و با آن ده ها سالن ورزشی کوچک ساخته اند، هیات های ورزشی مختلف را سازمان داده اند و خلاصه بودجه نقش جهان را که یک طرح ملی ورزشی است صرف شهرشان کرده اند زیرا می دانند نقش جهان توی چشم است و همه مردم ایران به مسئولان فشار می اورند که به نقش جهان بودجه بدهید بعد ایشان آن بودجه را صرف جاهای دیگر می کنند.
 
 
#5 ebrahim 1393-06-15 13:10
دو تا از کارخانه ها را انتقال بدهند به بختیاری هزینه اش کمتر است از این که طبیعت ایران را نابود کنند و جریان طبیعی آب خدا را با تونل های شان تغییر بدهند.
 
 
#6 ebrahim 1393-06-15 13:11
نمی گوییم اصفهانی ها به بختیاری مهاجرت کنند حداقل جلوی مهاجرت بختیاری به اصفهان را بگیرد تا مردم ما رد سرزمین خودشان کار و زندگی خوبی دشاته باشند مطمئن باشید آب و خاک اصفهان هم برای اهلش کافیست.
 
 
#7 ebrahim 1393-06-15 20:05
یادم رفت به اقای بابادی بابت مطلب خوبش دست مریزاد بگویم.
 
 
#8 مهدي 1393-10-11 11:03
سلام دوست عزيز!
و سلام به همه ايرانيان!
يك سوال دارم. آيا شمايي كه به درستي ادعا داريد مقدار آب رودخانه كارون كم شده است، از ميزان آب پشت سدهاي متعدد كارون هم خبر داريد؟
آيا نبايد بين حجم آب دردسترس و عدم وجود تاسيسات تصفيه و انتقال آب شرب، قائل بود؟