پنج شنبه, 28 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

جعل تاریخ یا جهل به تاریخ؛ توضیحی برای منتقدان تجلیل دکتر رضایی از سردار اسعد بختیاری

 

ساسان والیزاده /

شگفت آن که کسی شتابزده کله کج نهد و  به زعم شنیدن لقب سردار اسعد، پسر را جای پدر بنشاند تا زینهاری به گوینده دهد و او را به جعل تاریخ متهم سازد اگرچه ...

 

 

برای دریافت نسخه پی دی اف این نوشتار اینجا کلیک کنید

 

ساسان والیزاده - نشریه فرهنگی و اجتماعی لور: در چنان وانفسایی افتاده ایم که عقیده با عقده عجین می شود! و افاضات با اضافات و فیض با غیظ آمیخته می شود! معرفت که نباشد هر گردی گردو می شود و هر لونی لکه حیض!

البته این همه ماجرا نیست، مصیبت آنجاست که بغض فروخورده ای،  تمنای به زمین مانده ای، مطامع بی جواب گذشته ای نیز انگیزه این اظهار فضل ها باشد، دیگر چنان اطلاعات با لاطائلات عجین می شود که هزار ملای روم و دبیر انجمن نمی توانند این سواد بر بیاض رفته را تصحیح کنند و به سر خط آورند!

غرض آن که در همین روزهای اخیر یادداشتی دیدم که در برخی تارنماها به کرات بازنشر شده مبنی بر آن که زینهار که یک مقام ارشد این نظام در تجلیل از شخصیتی منفور در تاریخ معاصر باب تجلیل و تکریم گشوده اند!

ماجرا ساده بود، از پی تجلیلی که مقام معظم رهبری از مبارزان و مبارزات ایل بختیاری کرده بود[1]، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در آیین نکوداشت سرداران ایل بختیاری از نقش بی بدیل این سرداران سخن گفته و از علیمردان خان بختیاری و سردار اسعد بختیاری به نیکی یاد کرده بود[2]. اما آن چه که برخی را در یادداشت های خود وادار به قضاوت نموده بود، عدم شناخت کافی تاریخ معاصر و نیز بی اطلاعی از علم الرجال- به گمان بنده – است. چرا که در تاریخ بختیاری چهار نفر با لقب سردار اسعد شناخته می شوند که اگر چه نسبت های خانوادگی دارند اما به لحاظ رفتارشناسی و رویکردها با هم تفاوت اساسی دارند، آن که را دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بر سبیل اشارت ستوده اند «علیقلی خان بختیاری» یا سردار اسعد دوم[3] است و آن که در این زینهارها راجع به آن قلم فرسایی شده است «جعفر قلی خان» یا سردار اسعد سوم است و بین این دو فاصله زیادی است اگرچه آنها خود پدر و پسر باشند !

علیقلی خان سردار اسعد از پیشقراولان نهضت مشروطیت و از فاتحان بزرگ تهران است که نقشی برابر با امثال ستارخان و باقرخان دارد و چگونه است که چهرۀ این خان لر در لابیرنت تاریخ ناشناخته می ماند ولی آن دو دلاور آذربایجانی – البته به درستی - در تاریخ معاصر می درخشند؟

شاید مظلومیت تاریخی لرها عامل اصلی این گمنامی ها و فراموش شدن ها باشد و البته دور نیست ناقد عیب یابی بر آشوبد و در زندگی پرماجرای این رجل عصر قاجار نیز به مدد مداقه بسیار و موشکافی نقطه ابهامی نیز یافت گردد اما مگر نه این که در ترازوی تاریخ میزان جهت های کلی و هدف های نهایی است و گرنه می توان آن ناقد رگ گردن بر آمده را به گذشته زندگی ستارخان و باقرخان هم حواله داد و یا در همین زندگی معاصران می توان فراز و نشیب زندگی جلال آل احمد را ندیده انگاشت و دور هم نشینی او را با حزب توده را برجسته کرده و فریاد برآورد که وامصیبتا نیمه پنهانی کشف شد اما به راستی چگونه است که در این عصر مقام معظم رهبری دبیرخانه تجلیل از سرداران بختیاری را به حضور می طلبد و یا عباراتی نغز در تجلیل از جلال          می فرماید؟

یادآور می شود به گواه تاریخ علیقلی خان سردار اسعد که از بانیان مشروطیت است حرکت خود را همه جا با روحانیت زمان هماهنگ کرده و خود را سرباز روحانیت دانسته است، چه آنجا که منویات علمای بزرگ اصفهان مرحوم حاج آقا نورالله اصفهانی و حاج آقا جمال اصفهانی را دنبال می کند[4] و تذکرات ایشان را مبنای رفتار خود قرار می دهد و چه آنجا که تلگراف حضرت آیت الله خراسانی از نجف اشرف را برای استقلال خواهی مملکت ایران نصب العین می کند و چه آنجا که قتل سید عبدالله بهبهانی که سردار اسعد او را «آقا» می خواند چنان او را می شوراند که فریاد می زند پسر و برادرم را فدای یافتن مسببین این مصیبت می کنم[5].

سردار اسعد در عین حال از نخستین مترجمان رمان و ادبیات داستانی است[6]. او با اهل هنر و ادب هم معاشرت داشت و سوژه یکی از تابلوهای کمال الملک هم شد[7].

«الیزابت مکبن رز» در بیان تاریخ بختیاری درباره علیقلی خان می گوید: "مطمئناً سردار اسعد یکی از چهره های شاخص و برجسته بین خوانین بختیاری است، او از همه خوانین فهیم تر و باسوادتر است"[8].

سردار اسعد وقتی از پس یک سال که از مشروطیت می گذرد گویی که هشدارهای شیخ فضل الله  را به عینه در انحراف انقلاب می بیند به مجلس شورای ملی رفته و نطق معروف خود را که سندی از آزادی خواهی و سلامت نفس او و اعتقاد عمیقش به اسلام است بیان می دارد.سردار اسعد در این نطق می گوید "هر فرد ایرانی      وطن پرست مسلمان که صاحب اعتقاد باشد خدمت و جانفشانی او باید مضاعف باشد به جهت این که امروز   می بینم وطن ما در خطر است"و به گنده فئودالها و سیاست مدارهای ابن الوقت هشدار می دهد که              " همان طور که حضرت آیت الله خراسانی از نجف اشرف تلگراف کرده اند که غرض های شخصی را بگذارید و غرض شخصی را بر استقلال مملکت ترجیح ندهید"[9].

اما افسوس که بازیگران عصر قاجار مشروطیت را محملی جدید برای تثبیت قدرت های منطقه ای خود البته با ادبیاتی جدید قرار دادند و این موضوع چنان بر خان لر گران آمد که به بهانه درمان چشم بیمار خود کنج عزلت گرفت و کاروان انحراف و زیاده خواهی را همراهی نکرد، اگرچه از بازی های تلخ تاریخ از چنین پدری که عمری را با استبداد جنگید و کوشید که از دل استبداد قجری، استبداد دیگری چون دیکتاتوری رضاخانی[10] متولد نشود پسری چون جعفر قلی خان یا همان سردار اسعد سوم سر برافراشت که در مسیری دیگر قرار گرفت و آن گونه که گفته اند از مویدان و چاکران رضاخان میر پنج شد، اگرچه خود به غضب او هم گرفتار آمد. نمونه این ناخلفی ها در تاریخ بسیار است مگر نه اینکه فرزند شیخ فضل الله نوری در پای دار پدر هلهله می کرد؟ اما شگفت آن که کسی شتابزده کله کج نهد و  به زعم شنیدن لقب سردار اسعد، پسر را جای پدر بنشاند تا زینهاری به گوینده دهد و او را به جعل تاریخ متهم سازد اگرچه این اشتلم زدن ها جز جهل خود ناقد به تاریخ نیست!

 

 [1] بیانات در دیدار اعضای همایش نکوداشت شیرعلیمردان خان بختیاری در تاریخ بیست و ششم اسفند 1392

[2] http://www.irna.ir/fa/News/81315201/

[3] http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%82%D9%84%DB%8C_%D8%AE%D8%A7%D9%86_%D8%B3%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1_%D8%A7%D8%B3%D8%B9%D8%AF

[4] "چند پیشنهاد به مناسبت سالروز درگذشت سردار اسعد" وحید خلیلی، ویژه نامه لور، 2آبان 1385

[5] "صورت نطق سردار اسعد بختیاری در مجلس شورای ملی" ، به نقل از تاریخ بختیاری، به اهتمام جمشید کیانفر ، چاپ اساطیر ، 1367 ،ص 480  و نیز "آشیل ایل بختیاری"، ابراهیم خدایی، همان ، ص 11

[6] "چهره فرهنگی سردار مشروطه" ، همان ، ص 24

[7] http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sardar-assad-bakhtiary.jpg?uselang=fa

[8] کتاب " با من به سرزمین بختیاری بیایید" تالیف مکبن رز ، ترجمه مهراب امیری ، تهران ، آنزان ، ص 49

[9] " تاریخ بختیاری"، به اهتمام جمشید کیانفر ، چاپ اساطیر ، 1367

[10]   دکتر محسن رضایی "ظلم و ستم رضاخانی" را به عنوان نماد استبداد معرفی می کند و شاید این هم دلیلی بر اشتباه برخی یادداشت نویسان شده است . رجوع شود به http://www.irna.ir/fa/News/81315201/

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 سیروس 1393-07-21 07:40
در کجای تاریخ آمده است که نطق سردار اسعد در مجلس به توصیه شیخ فضل الله بوده است. شیخ فضل با دخالت سردار اسعد مدتها پیش به دار آویخته شد بود. این نطق بعد از ترور آیت الله بهبهانی و اعتراض هواداران بهبهانی در مجلس مطرح شد اتفاقا حوادث بعدی نشان داد که عملکرد سردار اشعد کاملاً برخلاف این نطق بود.
سوما بدانید که آقا نجفی روحانی برجسته اصفهانی مخالف رفتن سردار اسعد به تهران بود و سردار اسعد در تقابل با ایشان بود
لطفا تاریخ را مستند بخوانید
 
 
#2 مجتبی 1393-07-21 19:24
درود به شرفت
ای کاش مطالب مستندی از جانفشانی جوانان لر در انقلاب مشروطه ارائه شود.
درضمن درزندگی هرشخص اشتباهاتی وجود دارد ونبایستی دیگر اعمال پسندیده وی نادیده گرفته شود.بعنوان مثال کسانی که در بالا به آن اشاره شد هم دارای اشتباهاتی بوده اند اما دربرابر اعمال پسندیده شان مردم ازآنها چشم پوشی می کنند.
 
 
#3 غلام غیبی - کوهرنگ 1393-07-21 21:01
آقای ولی زاده:بسیار عالی نسبت به روشن نمودن افکار عمومی اقدام فرمودید.چون خیلی از افراد عملکرد اسعدها را ندانسته ونمی دانندودر بیان خدمات سردار اسعد قهرمان تاریخ کشورما محتاطانه عمل می کردند,.
 
 
#4 میرهاشمی 1393-07-22 09:26
احسن به مقاله اقای ولیزاده-این حقیر حدود 7سال پیش در همین سایت گلایه کردم که چرا ما در خرم اباد خیابان ستارخان داریم اما خیابان سرداراسعد نداریم؟چرا در سنندج خیابان صلاح الدین ایوبی و محمد اوراز و شیرکو بیکس داریم اما در لرستان یا بختیاری یک خیابان به اسم مفاخر لر نداریم؟
 
 
#5 بختیاری 1393-07-22 20:13
حالا سردار اسعد سوم ( جعفرقلی خان ) چه نا خدمتی به وطن کرد که شما برای او و پدرش فاصله قائل شدید . جز اینکه در صدر سواران بختیاری در فتح اصفهان و تهران همت کرد و غاقبت هم مظلومانه در زندان رضا شاه به قتل رسید . بابا بگذارید استخوان این مظلومان در گور آسوده بخوابد . سی سال است به خوانین بختیاری فحش نثار می کنند حالا یک عده ای می خواهند از نام این نگون بختان سوء استفاده کنند و نانی از آن بخورند . مردم حواسشان جمع است و خادم و خائن وطن را می شناسند و نام این محترمین مرحوم با این مراسم فرمایشی کم و زیاد نمی شود .
 
 
#6 محمدرضا 1393-07-23 09:54
در پاسخ به برادرمان سیروس باید عرض کنم ظاهراً ایشان این یادداشت را با دقت نخوانده اند. در هیچ کجای این متن گفته نشده نطق سرداراسعد به توصیه شیخ فضل الله بوده است اگر در متن دقت کنید نوشته شده "گویی که هشدارهای شیخ فضل الله را به عینه در انحراف انقلاب می بیند" این متن غیرمستقیم اشاره به مرگ شیخ فضل الله و یادآوری توصیه های ناصحانه اوست که در زمان حیات شنیده نشد و در اینجا گفته شده که سرداراسعد از پس مرگ او اکنون گویی وجدان و ضمیر او به یاد تذکرهای شیخ فضل الله افتاده است.
 
 
#7 یک بختیاری 1393-07-23 10:15
عزیزان من چرا این مواقع که می شود رجال سیاسیدوستداران فرهنگ قومی دوستداران بزرگان و شخصیتهای قومی و یا نویسنده و شاعر میشوند . سخنرانی همایشهای فرهنگی را با کدام پشتوانه ی فرهنگی و شناخت برخی محک می زند مگر منظوری در پشت هر سخنرانی باشد . کدامین استاد تاریخ معاصر را دعوت کردید که نیامد و باید یک فرد سیاسی عنان را بدست بگیرد . ؟؟ .
 
 
#8 کوهرنگ 1393-07-23 15:21
بختیاری عزیز:این قهرمانان بزرگوار وخواننین واقعی ودلسوز بختیاری را با آن خوانین مزدور،خائن وکاسه لیس انگلیس وحکومت مرکزی مقایسه وجمع نبندید.چون خیانت به آرمان هی بختیاری می باشد.
 
 
#9 روح االه مردانی 1393-07-26 11:19
درود بر این قلم شیوا و درود بر شجاعت والی زاده که اهل محافظه کاری نیست و ار حیثیت تاریخی لرها به خوبی دفاع کرده است.
 
 
#10 روح االه مردانی 1393-07-30 14:18
مطلب خوبی است. احسنت به آقا محسن که از تارخ لرها دفاع کرده اند و افسوس برای کسانی که تحمل شنیدن واقعیت ها را ندارند. جای چنین مقالاتی در رسانه های ما در دفاع از هویت لرستانی ها ضروری است.