یکشنبه, 07 خرداد 1396  

جدیدترین مطالب

اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی
   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز...
انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
شال-و-قبا-لباس-مشترک-سرزمین-لر
   محسن خواجه گیری لیراوی / آنچه تصاویر قبل از متحدالشکل کردن لباس در...
به-مناسبت-روز-خلیج-فارس-خلیج-واژه-ای-لُری-ست
   محسن خواجه گیری لیراوی /در زبان لُری مردم جنوب ایران به خم، " خل "...
اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
ایل-لری-کرمان
  احد رستگار فرد /ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
 

 
 

چرخش داعش؛ از شیعه کشی تا کردکشی، از قطر تا ترکیه!

 

عیسی قائدرحمت /

چرا داعش در ماه های اخیر تمام تمرکزش را متوجه مناطق کردنشین کرده است؟ ترکیه نقشی کلیدی در خارج کردن این گروه تکفیری از بن بست جغرافیایی و اقتصادی دارد.

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور- عیسی قائدرحمت: در طول تاریخ همواره شیعیان  در سراسر دنیا مورد ظلم و ستم واقع شده‌اند. اگر چه در مقاطعی از تاریخ چند صباحی دوستاران  علی (ع) روی آسایش و آرامش را به خود دیدند اما همواره دشمنان، آن لحضات کوتاه را هم از شیعیان گرفتند. در زمان بعد از صدام، شیعیان عراق به حقوق نسبی خود رسیده بودند و در سوریه هم، شیعیان دوازده امامی و علوی در آرامش و صلح زندگی می‌کردند اما متأسفانه نسیم بهار عربی در سوریه و عراق به طوفان آتش برای گرفتن جان شیعیان مبدل شد.

نقشه سقوط بشار اسد برای بعضی از کشورهای عربی نه برای آزادی و دمکراسی بلکه فقط برای سلب حقوق شیعیان دوازده‌امامی و علوی بود. چه آن که هنوز هم علویان ترکیه ـ که جمعیتی در حدود هیجده میلیون دارند ـ بسیار در فشار و تظلم هستند. و حتی از ابراز محبت به علی در شکل معرفی مذهب علوی‌شان محرومند.

 هدف کشورهای حوزه خلیج فارس، از آشوب در سوریه، برقرار کردن یک نظام غیر شیعی بوده و در عراق هم هدف کم کردن قدرت شیعیان است به طوری که در رویای نظام بعث صدام به سر می‌برند که در آن شیعیان هیچ گونه حقوقی نداشتند.

پس کشورهای حوزه خلیج فارس که شاخص آنها قطر و عربستان می باشند با ثروت باد آورده نفت، آتش جنگ و ویرانی را در سوریه به امید آنکه قدرت را از علویان بگیرند شعله ور کردند اما تیرشان به سنگ خورد زیرا ارتش سوریه شجاعانه در برابر عمال‌شان ایستاد.

آشوبگران سوریه ـکه مهمترین آنها گروه تکفیری داعش می‌باشدـ وقتی دیدند کاری از پیش نمی‌برند. با همان سلاح‌های جدید و نو به اسم دفاع از حقوق سنی مذهبان به بیابانهای عراق یورش بردند و وقتی مقاومت چشم‌گیری در برابر خود ندیدند گستاخ‌تر شدند تا جایی که در شهر های مقدس کربلا و نجف هر از گاهی بمب گذاری کرده یا عملیات انتحاری می‌کردند.

تا این که گروه تکفیری داعش به قدرت و عظمت نیروی ایران در دفاع از شیعیان مواجه شد و خوب می‌دانست که ایران در برابر کشتار شیعیان ساکت نخواهد نشست. موقیت جغرافیایی عراق مانند سوریه پرت و دورافتاده نیست و سایه خشم قدرت ایران را به خوبی حس می‌کردند در اینجا مستأصل مانده تا اینکه به پیشنهاد ترکیه رسیدند.

در اینجا ترکیه داعش را از بن بست جغرافیایی و حتی اقتصادی نجات و  موازنه را به نفع خود تغییر داد. ‌و اگر چه آشکار اعلام می‌کند که قصد دارد با داعش بجنگد و به این طریق می‌خواهد وجهه انسان دوستی در دنیا داشته باشد اما مخفیانه به آنها (داعش) کمک مالی و تجهیزاتی می‌کند و کمترین کمک این است که نفت داعش را در بازار آزاد به فروش می رساند.

همه کشور های اروپایی از تزویر و حقه‌ی ترکیه، اطلاع دارند و حتی مسئولان بلند پایه انگلیس هم اخیرا به این موضوع (که ترکیه مخفیانه به داعش کمک می‌کند) اشاره کرده بود، اما در نهایت ترکیه همیشه آن ها را تکذیب می‌کند.

به طور خلاصه، به نظر می رسد داعش جذب کمک‌های مالی ترکیه شده و در عوض این کمک‌ها و همکاری ها به عنوان نیروی دست نشانده ترکیه، برای قلع و قمع کردها مبدل شده ‌است و به وضوح می‌بینیم که حملاتش را  بیش از همه به مناطق کرد نشین متمرکز کرده است، داعشی‌های تکفیری در  امتداد مرز کرذ‌ها با اعراب در سوریه و عراق از کوبانی تا خانقین پراکنده‌شده‌اند.  

اگر چه ترکیه به ظاهر میانه خوبی با سرزمین اقلیم کردستان عراق دارد اما باید دانست ترکیه همیشه نفرت عجیبی از کرد‌ها داشته و اقلیم را از جنس همان کردهای ترکیه می داند.

 به نظر می‌آید جنگ داعش تا سرکوب کامل کرد‌ها مخصوصا در سوریه ادامه دارد، و در این مورد در برابر کشتار مردم بیگناه هیچ وجدانی به درد نمی‌آید.