چهارشنبه, 02 اسفند 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

چرخش داعش؛ از شیعه کشی تا کردکشی، از قطر تا ترکیه!

 

عیسی قائدرحمت /

چرا داعش در ماه های اخیر تمام تمرکزش را متوجه مناطق کردنشین کرده است؟ ترکیه نقشی کلیدی در خارج کردن این گروه تکفیری از بن بست جغرافیایی و اقتصادی دارد.

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور- عیسی قائدرحمت: در طول تاریخ همواره شیعیان  در سراسر دنیا مورد ظلم و ستم واقع شده‌اند. اگر چه در مقاطعی از تاریخ چند صباحی دوستاران  علی (ع) روی آسایش و آرامش را به خود دیدند اما همواره دشمنان، آن لحضات کوتاه را هم از شیعیان گرفتند. در زمان بعد از صدام، شیعیان عراق به حقوق نسبی خود رسیده بودند و در سوریه هم، شیعیان دوازده امامی و علوی در آرامش و صلح زندگی می‌کردند اما متأسفانه نسیم بهار عربی در سوریه و عراق به طوفان آتش برای گرفتن جان شیعیان مبدل شد.

نقشه سقوط بشار اسد برای بعضی از کشورهای عربی نه برای آزادی و دمکراسی بلکه فقط برای سلب حقوق شیعیان دوازده‌امامی و علوی بود. چه آن که هنوز هم علویان ترکیه ـ که جمعیتی در حدود هیجده میلیون دارند ـ بسیار در فشار و تظلم هستند. و حتی از ابراز محبت به علی در شکل معرفی مذهب علوی‌شان محرومند.

 هدف کشورهای حوزه خلیج فارس، از آشوب در سوریه، برقرار کردن یک نظام غیر شیعی بوده و در عراق هم هدف کم کردن قدرت شیعیان است به طوری که در رویای نظام بعث صدام به سر می‌برند که در آن شیعیان هیچ گونه حقوقی نداشتند.

پس کشورهای حوزه خلیج فارس که شاخص آنها قطر و عربستان می باشند با ثروت باد آورده نفت، آتش جنگ و ویرانی را در سوریه به امید آنکه قدرت را از علویان بگیرند شعله ور کردند اما تیرشان به سنگ خورد زیرا ارتش سوریه شجاعانه در برابر عمال‌شان ایستاد.

آشوبگران سوریه ـکه مهمترین آنها گروه تکفیری داعش می‌باشدـ وقتی دیدند کاری از پیش نمی‌برند. با همان سلاح‌های جدید و نو به اسم دفاع از حقوق سنی مذهبان به بیابانهای عراق یورش بردند و وقتی مقاومت چشم‌گیری در برابر خود ندیدند گستاخ‌تر شدند تا جایی که در شهر های مقدس کربلا و نجف هر از گاهی بمب گذاری کرده یا عملیات انتحاری می‌کردند.

تا این که گروه تکفیری داعش به قدرت و عظمت نیروی ایران در دفاع از شیعیان مواجه شد و خوب می‌دانست که ایران در برابر کشتار شیعیان ساکت نخواهد نشست. موقیت جغرافیایی عراق مانند سوریه پرت و دورافتاده نیست و سایه خشم قدرت ایران را به خوبی حس می‌کردند در اینجا مستأصل مانده تا اینکه به پیشنهاد ترکیه رسیدند.

در اینجا ترکیه داعش را از بن بست جغرافیایی و حتی اقتصادی نجات و  موازنه را به نفع خود تغییر داد. ‌و اگر چه آشکار اعلام می‌کند که قصد دارد با داعش بجنگد و به این طریق می‌خواهد وجهه انسان دوستی در دنیا داشته باشد اما مخفیانه به آنها (داعش) کمک مالی و تجهیزاتی می‌کند و کمترین کمک این است که نفت داعش را در بازار آزاد به فروش می رساند.

همه کشور های اروپایی از تزویر و حقه‌ی ترکیه، اطلاع دارند و حتی مسئولان بلند پایه انگلیس هم اخیرا به این موضوع (که ترکیه مخفیانه به داعش کمک می‌کند) اشاره کرده بود، اما در نهایت ترکیه همیشه آن ها را تکذیب می‌کند.

به طور خلاصه، به نظر می رسد داعش جذب کمک‌های مالی ترکیه شده و در عوض این کمک‌ها و همکاری ها به عنوان نیروی دست نشانده ترکیه، برای قلع و قمع کردها مبدل شده ‌است و به وضوح می‌بینیم که حملاتش را  بیش از همه به مناطق کرد نشین متمرکز کرده است، داعشی‌های تکفیری در  امتداد مرز کرذ‌ها با اعراب در سوریه و عراق از کوبانی تا خانقین پراکنده‌شده‌اند.  

اگر چه ترکیه به ظاهر میانه خوبی با سرزمین اقلیم کردستان عراق دارد اما باید دانست ترکیه همیشه نفرت عجیبی از کرد‌ها داشته و اقلیم را از جنس همان کردهای ترکیه می داند.

 به نظر می‌آید جنگ داعش تا سرکوب کامل کرد‌ها مخصوصا در سوریه ادامه دارد، و در این مورد در برابر کشتار مردم بیگناه هیچ وجدانی به درد نمی‌آید.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 اصغر مینجایی 1393-07-21 22:08
زنده باد عیسی خان.... متاسفانه رسانه ها و مخصوصا صدا و سیما پوشش کامل و علمی روی مساله داعش ندارند، کار خوبی می کنی می نویسی در این زمیه، لرها و یارانیان باید بدانند در منطقه چه خبر است، خوشبختانه کشور ما امن است اما اولا همتباران لر و کرد ما و همکیشان و همنوعان ما در سرزمین همسایه در مخمصه اند و در ثانی این آتش خاموش نشود دامن همه را می گیرد.
 
 
#2 باغملک 1393-07-22 02:00
سلام.لطفا اگه اطلاعی از اوضاع لرهای عراق دارید اطلاع رسانی کنید
 
 
#3 یک بختیاری 1393-07-22 08:30
درود بر قائد رحمت عزیز . داعش دست پروده اسرائیل و عربستان و قطر است اگر بحث دولت اسلامی است پس چرا راه فلسطین را بلد نیستند چرا به کمک غزه نرفتند . مشخص است این گروه جنایتکاتر از کفتارهای پیری چون شیوخ معتاد و عیاش سعودی و قطر هزینه می شود بی شک چون طالبان در افغانستان پوزه اش به لجن مالیده خواهد شد و سکوت مردم مسلمان و دولتهای اسلامی در برابر این جنایت در کوبانی که کمتر از غزه هم نیست بسیار تعجب برانگیز است . ایا همه با داعش دست دارند ؟؟؟!!!!! پاسخ مرا یکی بدهد .
 
 
#4 کردستانی 1393-07-22 17:54
چه عجب عاقبت لور هم موضعی در این مورد گرفت و چیزی نوشت. انتظار ما بیشتر بود
 
 
#5 کدخدایی 1393-07-22 23:00
با سپاس ،داعش همان عقده ی عربی است که صدام نمود بارزش بود،تا زمانی که عربیت بر اسلامیت میچربد ما درخاورمیانه دوست چندانی نداریم وبایستی تا میتوانیم قدرتمند شویم.چنانچه با علویان درمذهب برادریم باید باکرد ها هم از نظر سابقه تاریخی ونژادی برادری داشته باشیم
 
 
#6 یک بختیاری 1393-07-23 09:26
چرا شاعران این مرز بوم لال شده اند و قلمهایشان شکسته است که تاکنون کسی برای کوبانی شعر نگفته است . مقاله ای ننوشته شده و ویژه نامه ای نیست . شاعران لر ذوقتان کجاست نکند ترس از داعش است که با شعر لریتان کوبانی را تنها گذاشتید کمک فیزیکی نیازی هست ولی امکان ش نیست آنچه با شعرت می توانی سلاح شعر لری را به کف بگیر برادرم.
 
 
#7 sdlvi 1393-07-23 10:17
کردهای عراقی در ابتدای حملات داعش و گرفت شهر موصل بسیار احساس خشوقتی می کردند و سرمستانه ادعا می کردند چونکه حکومت مرکزی عراق توان دفاع از اقلیم کردستان را ندارد .ضمن اعلام استقلال مستقلا به مقابله با داعش پرداختند .بنوعی می توان گفت که به حکومت مرکزی که تقریباً در دست شیعیان بود پشت کردند و به تعهدات خود عمل نکردند. و همینک می بینیم که از هر طرف موردهجوم داعش-ترکیه و حتی مورد سرزنش حکومت مرکزی نیز هستند.به نظر می رسد که سران اقلیم کردستان بایستی بیشتر به مردم خود و ایران توجه نمایند تا جاهای دیگر مانند اسراییل و کشورهای سنی مذهب مانند عربستان و ... چراکه این کشور به هیچ طریق راضی به استقلال اقلیم از کشور عربی عراق نخواهند شد.
 
 
#8 سعید 1393-07-23 14:32
شانس گن کوردونه قی داعش وا عربیا بی لرنینش طرف کوردیا چنی خو بی ایسکه ترکیه دش حمایت میکه داعش حمله بکه و خود ترکیه هم اوسه سیر بخنیم و ترکا
 
 
#9 حمید لطفی 1393-07-23 17:39
باتشکر از جناب قائدرحمت عزیز
کرد قومی ست که در طول تاریخ همواره زیر سایه دولتهای مختلف زیسته است رویای دیرینه این قوم تاسیس دولت کردی ست که همچنان در تب وتابش می سوزد وقتی جریان داعش به پیشروی عظیمی در عمق خاک عراق دست زدند سیاستمداران جوان وخام کرد نخستین استباه بزرگ خود را مرتکب شدند و دولت عراق را در برابر این سیل وحشتناک تنها گذاشتند نیچروان بارزانی در حالیکه در تهران قول مساعدت به دولت شیعی عراق را داد به محض خروج از ایران با بی بی سی مصاحبه کرد وگفت ما نمی توانیم منتظر دولت ازهم پاشیده مرکزی بمانیم لذا رفراندوم استقلال برگزار می کنیم اونا به سرعت پرچم های استقلال رو بلند کردند و حتی اسکناس های اولیه رو رونمایی کردند غافل از اینکه روزگار بازیهای فراوانی خواهد داشت سیاستمداران کرد که بیشتر عمرشان را به مبارزه در کوه ها گذرانده بود نشان دادند شاید مبارز قابلی باشند اما در عرصه سیاست تیغشان کند است انها در واقع از هول حلیم در دیگ افتادند! بسرعت مناطق از دست داده ارتش را تصاحب کردند وحساسیت داعش رو برانگیختند در هتلهای استانبول با سران داعش دیدار کردند وبین شان قرار ومدار گذاشتند غافل از اینکه داعش در منطقش چیزی بنام عهد وپیمان نمی شناسد انها نمی توانستند سیاستهای کردان رو درک کنند ازطرفی سیاستمداران ماهری مابین شان بود که بخوبی به نقاط ضعف اکراد اگاه بودند انها ابتدا به اکراد هشدار دادند وقتی حس کردند زمان مناسب فرا رسیده به موصل و کرکوک واقلیم یورش بردند واینجا بود که سیاستمداران کرد همه رویایهای تشکیل دولت برایشان تبدیل به کابوس شد و دیگه بارزانی از براورده شدن ارزوی دیرین حرف نمیزد اون داشت از یک نسل کشی حرف میزد واینکه داعش می خواهد نسل کرد را براندازد! سیاستمداران کرد بازهم به دامن امریکا و البته همسایگان موثری مثل ایران چشم دوختند تا این عذاب بزرگ رو از خودشون دور کنند هرچه که بود این مهم حاصل شد و اقلیم از یک فاجعه بزرگ رها شد اما از بخت بد این بار این سیل ویرانگر به سمت سوریه ومنطقه کرد نشین متمایل شد
کوبانی که در نقطه مرزی بین سوریه وترکیه قرار داشت مورد حمله داعش واقع شد من با عنایت واحترام به مطلب زیبا وموثر جناب قائدرحمت باید بگویم داعش به هیچ گروهی بیشتر از اهل سنت ضربه نزد و تارومارشان نکرد کوبانی از سکنه خالی شد وبه ترکیه پناه بردند وپیشمرگه ها برای مقاومت ماندند از این طرف نقش ترکیه ناگهان برجسته شد و اونجوری که روزنامه الحیات گفت اردوغان تصمیم گرفت از پ ک ک و امریکا باهم انتقام بگیره وفرصت رو برای این امر مناسب دید هرچند نمی توان همه کاسه کوزه ها رو به شکل بیرحمانه ای سر ترکیه شکوند جوی وحشتناکی که علیه ترکیه حاصل شده بازهم به سیاست اشتباه دولت اخوان المسلمینی ترکیه برمیگرده که در قضیه اقلیم سلیمانیه بیش از حد انتظار در کنار کردها بود اما در مسئله سوریه با عقب نشینی فاحش هرچه رشته بود پنبه کرد ترکیه ظاهرا نوعی نقش پدرخواندگی برای کردها پیدا کرده که چنین از او انتظار دارند! اما نکته جالب من به سخنان رهبر کردهای سوری اشاره می کنم که خطاب به سران ترک چنین گفت ما دیگه برای ترکیه نمی جنگیم ما کردها در طول تاریخ برای بسیاری جنگیده ایم اما دیگه مزدور کسی نخواهیم بود! این سخنان تلخ پرده از تاریخ اشتباهی برداشت که سیاستمداران نااگاه واکثر خرد ملت کرد بر انها تحمیل کردند جوانان کرد همواره در طول تاریخ بهای سیاستهای گزاف واشتباه سیاستمدارانشون رو خوردند در این موضوع حرف بسیار است که من ترجیح میدم سخن رو کوتاه کنم به این امید که مردم کرد پس از این همه رنج و سختی به اسایش برسند
 
 
#10 لرستانی 1393-07-23 21:03
جناب اقای لطفی با بخشی از نوشته شما موافق نیستم می فرمایید داعش به هیچ گروهی بیشتر از اهل سنت ضربه نزد .این سخن به طور مطلق صحیح نیست .هیچ از خودتان پرسیده اید چرا داعش علیرغم برتری تجهیزات و اسلحه و حمایت های پنهان و آشکار ترکیه پس از 1ماه نبرد سنگین هنوز نتوانسته است مقاومت کردها را در شهر کوبانی در هم شکند ولی همین گروه بدون هیچ گونه مقاومتی بخش اعظم استان های نینوا،صلاح الدین،الانبار و ..را در عراق به تصرف خود درآورد؟به نظر من داعش در عراق و سوریه اگر هم موفقیتی داشته است به دلیل همکاری بخش قابل توجهی از اعراب سنی و خیانت های مکرر آنان در تسلیم شهرها و مراکز نظامی بوده است .اما چه چیز موجب شده است که داعش در مناطق عمدتا سنی نشین عراق با آغوش باز پذیرفته شود؟بخشی از آن به نظر من به تمایلات تمامیت خواهانه اقلیت عرب سنی باز می گردد که در تاریخ معاصر عراق همواره قدرت سیاسی..
 
 
#11 لرستانی 1393-07-23 21:45
..را در این کشور در اختیار داشته است و از سقوط رژیم بعثی به این سو آن حاکمیت یک دست و انحصاری دیرین را از دست رفته می بیند می کوشد در سایه حمایت همه جانبه رژیم های مرتجع عربی از گروه داعش به قدرت برگردد.عامل دوم سیاست های نادرست و فرقه گرایانه دولت مالکی در سال های گذشته بود که موجب القای این تصور در میان بخشی از اهل سنت عراق شد که گویا توسط کردها و شیعیان به حاشیه رانده شده و حقوق سیاسی و شهروندی آنان نادیده گرفته می شود.مجموع این عوامل سبب شده است که بخشی از جامعه اعراب سنی عراق به همکاری مخاطره آمیز با گروه تروریستی داعش تن در دهند و ادعاهای این گروه مبنی بر حمایت از اهل سنت عراق و تشکیل حکومتی مبتنی بر عقیده سلفی را که در آن طبیعتا قدرت سیاسی منحصرا از آن اهل سنت خواهد بود مورد حمایت قرار دهند.
 
 
#12 قلاوند د انديمشك! 1393-07-23 22:42
آخ سي پيايا قديم!کردها هيچ وقت کشور تشكيل نميدن.مر وه خاوشو بينن!
 
 
#13 قلاوند د انديمشك! 1393-07-23 22:45
ده تير قناسه وه سقه تيات/دنيان نم وه تالي د ميات/قسم وه هر چي پير و امامه/زندگي بعدت سي مه تمومه/قسم وه خدا كه دش بيتر ني/مه ليوه تونم هين بوم وه كي
 
 
#14 کدخدایی 1393-07-24 23:51
ئرا ظولمئ داعش

هێ روو ئه ژ ئێ بئرئ شئطونه

هئ روو ئه ژ ئێ ره نگئ سیئونه

هئ روو ئه ژ ئێ کارئلێ پئرخوؤێنونه

هی روو ئژ نذانئ ستن ئؤ سرتێ شیائو نادؤنونه

هئ روو ئه ژ داعش

ئه لونه گئ سه رئم خئ را مئیه م وه دؤرئو وه رمؤ

که تئ مؤ ێائ جه نگئ نهاوه ن ئو ابوسفیان ئو معاویه ئه سگه ، گئ گووشواره ل ئو ئه ژ گووشئ

دئ تیه ل ئو نؤ ماوئرد.

که تئ مؤ ێائ جه نگئ که ربئلا ئو یزیدئو بن مرجانه ئه سگه ، گئ گووشواره ل ئو ئه ژ گووشئ

دئ تیه ل ئو نؤ ماوئرد.ئاوئنیشه وه نو خودا!وه نوم پئ خمبر وه نومئ ئسلام
 
 
#15 کدخدایی 1393-07-24 23:52
ئیمرووژ ئێ گه شتئ له لئ هوویچ نه زانه ئه ژ خاو بینه سه خه وه ر ،وه پیلئ بئ رئ عئ رؤ پاپه تی ،ئ ئێ دؤنیا هه ر پیله که تئ نه سئ گێئونئ بئ رئ بئ گؤنا ئو فه قیر،

وه نومئ دین ێو ئسلام که تئ نه سئ گیئؤنئ مردمه ل بئ گونا شیعه وسنی وکرد ئو ایزدی ومسیحی

سه ر ئله مه نن ئه ر بانئ سه ر ئل بئ رێا،گوشه له مه نن ئه ر بئ لئ نگ گووشه ل دئ رێا،چیه مه له مه نئ ن ئه ر رؤێی چێه مه ل که نێا

دئتؤ ئو کؤر ئه ل،ژن ئو پێائه ل ،پیرئؤ جووانه ل که تئ نه سئ ژئر شئ مشێرئ نه ذانئ ستئن

یا خودا وئژ ئت بئ ره س وه داد مؤ

ێا پئ خه مبه ر وئژئت بئ ره س وه دادمؤ
 
 
#16 2015Amir 1393-07-26 12:03
می بینم که وقتی صحبت ترکیه میشه صحبتهای مسئولان بلند پایه انگلیس ! هم معتبر میشه! همه تلاش شماها و اون ارباب انگلیسیتون اینه که ترکیه رو بکشید تو این باتلاق. کور خوندید :)
 
 
#17 علی باجلوند 1393-12-01 11:31
بسیار‌جالب‌بود‌ .استفاده‌کردیم.
 
 
#18 علی باجلوند 1393-12-01 11:32
ممنون‌آقای‌کارح مت‌.
 
 
#19 کر لور شاره خورموه 1393-12-03 13:09
مامردم شهر خرم آباد لورستان با مردم مظلوم و هم نژاد خود ابراز همدردی میکنیم...ولی کاش میشد..بصورت رسمی نیرو از لورستان عازم کوبانی ک جزیی از خاک ایران عزیزمان بوده میشد..ودرکنار برادران کردمان با داعش میجنگیدیم
 
 
#20 قیاسوند لک لرستان 1394-11-29 13:30
با عرض سلام خدمت همه دوستان
فعلن هیچ نشده کردها کردها طوایف بزرگ قوم لر را از جدا میخوانند میترسیم شعرلری درباره کوبانی منتشر بشه فردا چشم به خاک لرستان هم داشته باشند اونها اول برادری خودشون رو ثابت کنند ما هم براشون گریبان پاره میکنیم
 
 
#21 خسروی 1395-07-15 11:29
جناب شاره کوردها متعلق به هلال الخصیب(داسه بارور)هستند و از نژاد سامی اند.دکترعلی اکبرنیک خلق درکتاب جامعه شناسی عشایرص۲۰نوشته که تمام تاریخنویسان وجغرافیدانان به اشتباه تمام ایلات وعشایرایران را"کورد"ذکرکردن دکه شامل تمام چادرنشینان غیرترک میشود.حمزه اصفهانی درملوک الارض والانبیا"دیلمیا ن"را اکرادطبرستان واعراب را اکرادسورستان مینامد.واژه نامه طبری اثرصادق کیساص۱۶۶کورد را بمعنی چوپان گوسفندآورده.کور د درپهلوی بصورت کورتان وکوریتان بمعنی شبانان است.درعصرزرین ایران نوشته نسلون فرای ص۲۷کورد را بعنوان یک پدیده رمه گردانی معرفی کرده ولرها راهم به اشتباه مثل بلوچ وکرمانی ودیلمی کوردخوانده اند که منظورشان رمه,گردان بوده نه نژاد یا قومیت.بدلیسی منشأکوردها راشرق ایران میداند ودیاکونوف زبان کوردی با بلوچی وافغانی راهمخانواده میداند.یحیی مدرسی در"درآمدی برجامعه شناسی زبان"نظردیاکونو ف راتأییدمیکند.