سه شنبه, 26 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

ایثار آخرین درس معلم لرستانی / قومی که سهمی از رسانه‌ی ملی ندارد

 

مهدی ویس‌کرمی/

غرض از قلمی کردن این سطور، عرض احترامی به محضر معلم فقید، شادروان «کاظم صفرزاده» بود وگرنه سال‌هاست که بر ما عیان شده که سهم مردم لر از رسانه‌ی ملی تنها جعل تاریخ، توهین و تمسخر است.

 

مهدی ویس‌کرمی / نشریه فرهنگی-اجتماعی لور:

شب دوشنبه 28 مهر ماه است و باران شدید خرم‌آباد و لرستان را فرا می‌گیرد. در این میان مشکلی برای یکی از دانش‌آموزان مرکز شبانه‌روزی عشایری امام جعفر صادق (ع) منطقه‌ی ویسیان به وجود می‌آید، سرپرست مرکز آموزشی مذکور دانش‌آموز آسیب‌دیده را به مرکز بهداشتی درمانی ویسیان انتقال می‌دهد، طبق روال معمول و مورد انتظار، این مراکز تنها برای نمایش هستند و امکاناتی از قبیل پزشک، دارو، آمبولانس و ... در آن‌ها وجود ندارد.

 بعد از اظهار ناتوانی مسئولان درمانگاه ویسیان از اقدامات درمانی، معلم مذکور با خودروی شخصی دانش‌آموز مصدوم و دو همراه وی را به قصد درمان به مرکز استان اعزام می‌کند، که در میانه راه در منطقه شوراب خودروی وی گرفتار سیلاب می‌شود و همگی 4 سرنشین آن دعوت حق را لبیک می‌گویند.

تا اینجا فقط به ذکر حادثه‌ پرداختیم. اما آنچه نمی‌توان از کنار آن کذشت، سکوت و بی‌اعتنایی رسانه‌ی ملی نسبت به این ماجرا بود، خبری که به زعم سیاست‌گذاران رسانه‌ی ملی حتی به اندازه‌ی حضور گردشگران خارجی در اصفهان و گلایه‌های رئیس‌جمهور از استیضاح وزیر علوم، و .... اهمیتی ندارد.

باری غرض از قلمی کردن این سطور مشوش، تنها عرض ادب و احترامی به محضرمعلم گرامی، شادروان «کاظم صفرزاده» بود و گرنه سالیان سال است که بر ما عیان شده که تنها سهم مردم لر از رسانه‌ی ملی جناب ضرغامی جعل تاریخ، توهین، تمسخر و نادیده انگاشتن است و دیگر هیچ! آری وقتی جان دادن همتباران ما به زعم متولیان رسانه‌ی ملی، ارزش خبری ندارد، چگونه می‌توان توقع انعکاس مشکلات فقر، توسعه نیافتگی و .... را در رسانه‌ی میلی و نه ملی داشت.

باری مرگ «کاظم صفرزاده» هم معلمی بود و آخرین درسش «فداکاری»؛ و خوشا چنین مرگ باشکوهی که جاودانگی است؛ و ای بدا به حال وکلا و مسئولینی که کرسی‌های رنگی‌شان را به گونه‌ای چسبیده‌اند که گویی مرگ فرسنگ‌ها از آنان دور است: غافل از اینکه «کل نفسٌ ذائقه الموت...»

این روزها چندین مطلب از نویسندگان در همین نشریه منتشر شد که به مقایسه مردم کرد و لر پرداخته بودند، که جا دارد این مورد هم به تفاوت‌های کرد و لر اضافه شود. ماجرای معلم مریوانی که برای همدردی با شاگرد بیمارش موی سر تراشید و انعکاس آن در BBC و گاردین را به یاد بیاوریم و این نکته را به یاد داشته باشیم که چقدر از اهالی رسانه‌ی کرد و کردستان عقبیم، که جان دادن معلم ما تنها در حد انعکاس کپی-پیستی در چند سایت و وبلاگ خبری محلی ماند و کردها آن مسئله را جهانی کردند.....

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 علی 1393-08-01 18:20
حادثهسقوط ماشین به کانال آب و جان باختن دوازده نفر خردسال و زناز همتبارانمون در دزفول و همچنین سقوط مینی بوس به دریاچه سد کارون و مرگ 14 خردسال و دختر در ایذه هم در سکوت خبری بود و هیچ بازتابی نداشت ولی مثل اینکه مرگ یک سیاهپوست در امریکا از ارزش بیشتری برخوردار هست
 
 
#2 کدخدایی 1393-08-01 18:34
خدا رحمتش کند
 
 
#3 كاربر 1393-08-02 09:52
نماینده مردم پلدختر در واکنش به حادثه‌ی سیلاب جاده‌ی ویسیان
اگر اهمالی صورت گرفته مسئولین پاسخگو باشند/استاندار علت حادثه رابررسی کند
لطفااطلاع رساني كنيدسايت بلوطستان وخبرگزاري مجلس
 
 
#4 میرهاشمی 1393-08-03 07:39
باتنشکر از قلم شیوا ودردمند برادر عزیز جناب اقای ویسکرمی
حقیقتا" قوم ما اخز بی خیالی وبی تفاوتیست.از ما بی خیالتر نمایندگانیست که به خانه ملت می فرستیم.چگونه یکی از نمایندگان ما به رسانه مثلا" ملی اعراضی نکرد که چرا اگر یک نفر رادر انگلستان سیل ببرد در رسانه شما بازتاب دارد اما مرگ فداکارانه یک معلم وسه دانش آموز وی برای شما ارزش یک انعکاس کوچک ندارد؟
 
 
#5 تیموری zemibaar.com 1393-08-03 15:12
ضن ادای احترام به شرافت این آموزگار ایثار و عرض تسلیت به خانواده محترمشان از متن شیوا و رسای شما هم سپاسگزارم جناب ویس کرمی باور کنید دست به قلم شدم تا درد دلی بنویسم امادیدم گویاتر از پیام شما به ذهن نمی رسد پس با اجازه من هم کپی پیس کردم. زنده باشید و سرافراز
 
 
#6 بختیاری 1393-08-03 16:57
علی جان:چرا اصل مطلب و واقعیت را نمی فرمائی که همان جور که سیاهپوستان در آمریکا از تمام حق وحقوق ها محرومندلر ها در ایران مانند سیاهپوستان آمریکا حقشان در ایران پایمال می کنند.
 
 
#7 بیرانوند 1393-08-04 09:03
پارسال همین مواقع یک پیرزن در یکی از استانهای شمالغرب دراثر سیل جان باخت تمام شبکه های خبری ان را با ابراز تاسف فراوان پوشش دادند.شهروند درجه2یعنی همین!
 
 
#8 امید 1393-08-04 19:53
با سلام ،با عرض تسلیت به بازماندگان محترم و داغدار و خصوصا خانواده این معلم فداکار که یادش گرامی باد.
 
 
#9 غریب 1393-08-04 21:20
ما سهم از رسانه به اصطلاح ململی(melmeli)، ملی نخواستیم! اقلااز دشمنی با قوم لر کوتاه بیاید.اینکه رسانه ملی نیست بلکه رسانه اصفهانی هاست که همصدا با آنها برای آب تنی اردک ها وغازها در زاینده رود از فقدان آب مرثیه سرایی می کند!هیچ احساس شرمساری نمی کند که بقیه استان ها آب خوردن ندارند!
 
 
#10 میرهاشمی 1393-08-05 09:18
اقا یا خانم کاربر واکنش نماینده وقتی ارزش دارد که از تریبون ملی مجلس وبلافاصله بعد از اتفاق باشد نه پس از یک هفته از حادثه واز بین رفتن ارزش خبری موضوع!به قول لری خودمون جنگ وجنگجا
 
 
#11 پاپی 1393-08-07 18:03
این نه به دلیل فقر لرهاست این عاقبت ننگ شدن لری حرف زدن میان لرهاست خواهرزاده من 2سال داره یک کلمه لری از دهنش در میاد دور از جونشون همه انگار فحش ناموس خوردن خلایق هرچه لایق تا اینجوری سنگ دیگران رو به سینه میزنیم همینم سرمون زیاده
 
 
#12 پیام کائیدی 1393-08-10 10:18
امیدوارم جسد این بزرگوار هرچه سریع تر پیدا بشه تا مرهمی ناچیز باشه بر خانواده ی این عزیز/
(امروز شنبه دهم ابان ماه)
 
 
#13 کیارش 1393-08-14 17:06
این رسانه رسانه ملی نیست رسانه ترکهاست رسانه اذریهاست رسانه اصفهانیهاست.... .......چنین رسانه قوم گرایی.اگر چنین اتفاقی در نواحی ترک نشین میوفتاد الان ایران عزای عمومی بود.لطفا نظرمن رو بذارید اگر لر هستین
 
 
#14 جلال 1395-03-31 09:42
از ماست که برماست.(وقتی خودمون رو قبول نداریم و با تیشه به جون زبان و فرهنگمون می افتیم، دیگه چه انتظاری از دیگران داریم).
 
 
#15 گیلدا 1395-06-23 13:16
وقتی برنامه پربیننده نود و عادل فردوسی پور برای رودی که آبش را برای برنجکاری و شالیزارهای در دل کویر بردن و با زیاده خواهی درخواست انتقال دوباره آب دارند مرثیه سرایی میکند نمیتوانستند حداقل در اخبار شبانگاهی این حادثه را منعکس کنند؟فقط بدنبال اخبار منفی استانند