چهارشنبه, 05 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

نام کاظم صفرزاده معلم فداکار لرستانی را عزیز بداریم / اسطوره سازی قلم می خواهد

 

ابوالفضل بابادی شوراب /

در واقعه عاشورا،در کنار امام حسین (ع)، حضور و روایت گری بی بی زینب (ع) لازم بود تاقیام عاشورا به گوش مشتاقان عدالت و آزادگان جهان برسد و این حماسه همیشگی شود. ایشان از ...

 

ابوالفضل بابادی شوراب، فعال لر بختیاری، اهواز: در طول ده هفته گذشته، در لور و رسانه های دیگر داستان معلمی به نام کاظم صفرزاده را خواندیم و پر از درد واندوه شدیم. معلمی که در آخرین کلاس خود، درس ایثار را به ما آموخت.

به راستی به چه علت قهرمانان ما در دل کتاب ها و جامعه ی خود جایی ندارند. در این مواقع شاید تنها به این جمله بسنده کنیم که چون قهرمانان ما نزد خدا عزیزتر هستند و جایگاه بالایی دارند نیازی به این چیزها نیست، اما با این وجود برای آن که نام و راه این قهرمانان جاودانه بماند و سرمشقی برای دیگران باشد،این مسئله احساس نیاز می باشد.

در کتاب های درسی بارها داستان ریزعلی خواجوی یا همان دهقان فداکار را به ما درس داده اند و آن را خوانده ایم. در رسانه ملی هم ایشان را چندین بار دعوت کردند. دهقان فداکار چند نوبت داستان خودش را تعریف کرد و جالب آن که هر نوبت با داستان کتاب درسی تفاوت فاحشی داشت، گویی که قهرمانی دروغین را به ما معرفی کرده اند. حتی داستان هایی که چندین بار ریزعلی در تلویزیون روایت می کرد مشابه یکدیگر نبودند. به نظر می رسد درحال قهرمان سازی بوده و هستند.

البته قهرمان سازی و یا معرفی قهرمانان واقعی برای ایجاد روحیه فداکاری وجوانمردی در یک جامعه خوب است وهرقهرمانی می تواند  بارقه ی امیدی را در دل مردم آن جامعه ایجاد کند، جامعه برای تداوم روحیه فداکارانه خود نیاز به اسطوره دارد، در کنار اسطوره ها، به نگارنده و داستان نویس برای نوشتن آن واقعه سلحشورانه احتیاج داریم.

به طورمثال می دانیم که در واقعه عاشورا،در کنار امام حسین(ع)، حضور و روایت گری بی بی زینب (ع) لازم بود تاقیام عاشورا به گوش مشتاقان عدالت و آزادگان جهان برسد و این حماسه همیشگی شود. ایشان از هیچ رخدادی واهمه  نداشتند و به درستی این قیام را به نسل های بعد انتقال دادند.

مرحوم صفرزاده برای گرفتن پست ومقام این ایثار را انجام نداده اند، خواسته ای از وزیرآموزش و پرورش نداشتند،به دنبال گرفتن پست مدیریت آموزش و پرورش ویسیان لرستان نبودند، تنها برای خاطر حس همنوع دوستی و انسانیت و در راه رضای خدای متعال، این حرکت به واقع سلحشورانه را انجام دادند.

قهرمان مرحوم کاظم صفرزاده وظیفه انسانی خود را به درستی انجام داد، حال مسئولیت نویسندگان، روشنفکران ، هنرمندان و پژوهشگران جامعه ما چیست؟

خداوند ایشان را بیامرزد. نیک زندگی کردند و نیک مردند و حال وظیفه این است که این نیک زندگی کردن و نیک مردن ایشان را به تصویر بکشیم.

می بایست براساس این قهرمان واقعی شعر، داستان، نقاشی و... خلق شود تا نام این معلم فداکار از خطه ی لرستان و برخاسته از قوم سلحشور لر به گوش مردم ایران برسد. می توان داستان این بزرگ مرد لر رابه نظم و نثر درآورد و در قالب کتاب، جزوه، کلیپ و امثال آن  در اختیار دانش آموزان لرتبار  و دیگران قرار داد.

بجاست درشهرهای لرنشین، حداقل در شهر ویسیان، خیابانی به نام ایشان اختصاص داده شود و یا مدرسه ایی را به اسم این ایثارگرنام گذاری کرد، همچنین می بایست محلی را درسایت برای تسلیت گویی به ایشان ایجاد گردد تا هنر قهرمان دوستی و قهرمان پروری را در خودمان  زنده نگه داریم.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 عالیور 1393-08-17 09:50
خداوند ایشان را بیامرزد.
 
 
#2 اصغر مینجایی 1393-08-17 19:30
درود بر قلمت! ای کاش قلم بدستان قوم دست به کار شوند
 
 
#3 قائدرحمت 1393-08-21 09:44
جناب آقای بابادی فعالیتهای فرهنگی فراوان شما در عرصه لرشناسی بسیار ستودنی است.