سه شنبه, 30 آبان 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
 

 
 

نام کاظم صفرزاده معلم فداکار لرستانی را عزیز بداریم / اسطوره سازی قلم می خواهد

 

ابوالفضل بابادی شوراب /

در واقعه عاشورا،در کنار امام حسین (ع)، حضور و روایت گری بی بی زینب (ع) لازم بود تاقیام عاشورا به گوش مشتاقان عدالت و آزادگان جهان برسد و این حماسه همیشگی شود. ایشان از ...

 

ابوالفضل بابادی شوراب، فعال لر بختیاری، اهواز: در طول ده هفته گذشته، در لور و رسانه های دیگر داستان معلمی به نام کاظم صفرزاده را خواندیم و پر از درد واندوه شدیم. معلمی که در آخرین کلاس خود، درس ایثار را به ما آموخت.

به راستی به چه علت قهرمانان ما در دل کتاب ها و جامعه ی خود جایی ندارند. در این مواقع شاید تنها به این جمله بسنده کنیم که چون قهرمانان ما نزد خدا عزیزتر هستند و جایگاه بالایی دارند نیازی به این چیزها نیست، اما با این وجود برای آن که نام و راه این قهرمانان جاودانه بماند و سرمشقی برای دیگران باشد،این مسئله احساس نیاز می باشد.

در کتاب های درسی بارها داستان ریزعلی خواجوی یا همان دهقان فداکار را به ما درس داده اند و آن را خوانده ایم. در رسانه ملی هم ایشان را چندین بار دعوت کردند. دهقان فداکار چند نوبت داستان خودش را تعریف کرد و جالب آن که هر نوبت با داستان کتاب درسی تفاوت فاحشی داشت، گویی که قهرمانی دروغین را به ما معرفی کرده اند. حتی داستان هایی که چندین بار ریزعلی در تلویزیون روایت می کرد مشابه یکدیگر نبودند. به نظر می رسد درحال قهرمان سازی بوده و هستند.

البته قهرمان سازی و یا معرفی قهرمانان واقعی برای ایجاد روحیه فداکاری وجوانمردی در یک جامعه خوب است وهرقهرمانی می تواند  بارقه ی امیدی را در دل مردم آن جامعه ایجاد کند، جامعه برای تداوم روحیه فداکارانه خود نیاز به اسطوره دارد، در کنار اسطوره ها، به نگارنده و داستان نویس برای نوشتن آن واقعه سلحشورانه احتیاج داریم.

به طورمثال می دانیم که در واقعه عاشورا،در کنار امام حسین(ع)، حضور و روایت گری بی بی زینب (ع) لازم بود تاقیام عاشورا به گوش مشتاقان عدالت و آزادگان جهان برسد و این حماسه همیشگی شود. ایشان از هیچ رخدادی واهمه  نداشتند و به درستی این قیام را به نسل های بعد انتقال دادند.

مرحوم صفرزاده برای گرفتن پست ومقام این ایثار را انجام نداده اند، خواسته ای از وزیرآموزش و پرورش نداشتند،به دنبال گرفتن پست مدیریت آموزش و پرورش ویسیان لرستان نبودند، تنها برای خاطر حس همنوع دوستی و انسانیت و در راه رضای خدای متعال، این حرکت به واقع سلحشورانه را انجام دادند.

قهرمان مرحوم کاظم صفرزاده وظیفه انسانی خود را به درستی انجام داد، حال مسئولیت نویسندگان، روشنفکران ، هنرمندان و پژوهشگران جامعه ما چیست؟

خداوند ایشان را بیامرزد. نیک زندگی کردند و نیک مردند و حال وظیفه این است که این نیک زندگی کردن و نیک مردن ایشان را به تصویر بکشیم.

می بایست براساس این قهرمان واقعی شعر، داستان، نقاشی و... خلق شود تا نام این معلم فداکار از خطه ی لرستان و برخاسته از قوم سلحشور لر به گوش مردم ایران برسد. می توان داستان این بزرگ مرد لر رابه نظم و نثر درآورد و در قالب کتاب، جزوه، کلیپ و امثال آن  در اختیار دانش آموزان لرتبار  و دیگران قرار داد.

بجاست درشهرهای لرنشین، حداقل در شهر ویسیان، خیابانی به نام ایشان اختصاص داده شود و یا مدرسه ایی را به اسم این ایثارگرنام گذاری کرد، همچنین می بایست محلی را درسایت برای تسلیت گویی به ایشان ایجاد گردد تا هنر قهرمان دوستی و قهرمان پروری را در خودمان  زنده نگه داریم.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 عالیور 1393-08-17 09:50
خداوند ایشان را بیامرزد.
 
 
#2 اصغر مینجایی 1393-08-17 19:30
درود بر قلمت! ای کاش قلم بدستان قوم دست به کار شوند
 
 
#3 قائدرحمت 1393-08-21 09:44
جناب آقای بابادی فعالیتهای فرهنگی فراوان شما در عرصه لرشناسی بسیار ستودنی است.