یکشنبه, 01 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

شبکه ی افلاک تهران؛ شعبه ی خرم آباد

  

ایوب محمدی /

شبکه ی افلاک لرستان که به عنوان فراگیر ترین رسانه ی محلی لرستان از پتانسیل بسیار بالایی در نقش زمینه سازی برای توسعه اجتماعی برخوردار است از همان ابتدا از دیدگاه ...

 

ایوب محمدی، نشریه فرهنگی و اجتماعی لور: شبکه ی افلاک لرستان که به عنوان فراگیر ترین رسانه ی محلی لرستان از پتانسیل بسیار بالایی در نقش زمینه سازی برای توسعه اجتماعی برخوردار است از همان ابتدا از دیدگاه منتقدین با حجم بسیار زیادی از سوء تدبیر و سوء عملکردها همراه بوده است و به تبع آن انتقادات بسیاری به مشی این شبکه و مدیران و کارمندان اجرایی آن شده است. این موضوع آنچنان است که گاه و بی گاه داد نمایندگان استان را هم در آورده است.
نحله های مختلف فرهنگی قوم لر از جمله لک ها و بختیاری ها و همچنین شهرهای استان جز خرم اباد و حتی گاها خود مردم خرم آّباد نیز در هر فرصتی زبان به اعتراض گشوده اند و مطالبات مردمی خود و به حق خود را از رسانه ای که به نام آنها ولی به رسم آنان نیست طلب کرده اند.
نخبگان و فعالان عرصه ی اجتماع کلان قوم لر هم به فراخور دیدگاه فرا استانی خود به موضوعات پیرامون قوم لر از رسانه ی افلاک انتظار عملکرد روشنی در زمینه ی قوم لر داشته اند که محقق نشده است.

اینان معتقدند شبکه ی افلاک رسانه ی استانیست که که نام لر را با خود یدک می کشد پس قاعدتا باید توجهی به همه ی مردم لر در سایر استان ها و مناطق نیز داشته باشد.


در این گفتار بر آن شدم تا به چرایی بی پاسخ ماندن مطالبات مردم از شبکه ی افلاک مطلبی را عرض نمایم. در این سال ها روند برنامه سازی در صدا وسیمای ملی به گونه ای بوده است که اقوام کمتر مورد توجه بوده اند و مطالبات اجتماعی و هویت خاص آنها به صورت یک لولویت مطرح نبوده است. و این موضوع تا آنجا پیش رفته است که برای نمونه در برخی از سریال های ساخته شده اقوام تنها به عنوان کسانی که لهجه و زبانی غیر تهرانی (زبان و ادبیات فارسی خاص پایتخت) و معمولا طنز گونه دارند و یا نوع تفکرات و ایده آل های اجتماعی آنان از عصر حاضر بسیار عقب تر است و یا معمولا در مشاغل پایین تر از شخصیت فارس تهرانی تا حد کلفت و غلام امکان حضور می یابند. به طور خاص برای قوم لر علاوه بر این فیلم ها و یا گاها مستندات طبیعی همواره برنامه هایی از کوچ و درو و دامداری و کوه نشینی و فقر و تنگدستی و ساده دلی و .... پخش می شود که بازخوردهای ناسالمی در روحیه ی اجتماعی مردم لر ایجاد کرده است.
حال ا این اوصاف ما چگونه از رسانه ای افلاک انتظار داریم که خارج از قاعده ی رسانه ی ملی عمل نماید و به زبان های لری حرمت نهد. به آموزش و پویایی فرهنگ های لری همت گمارد. معضلات اجتماعی را بررسی نماید. زیبایی های فرهنگی اجتماعی را عمیق بنگرد. به رشد سیاست منطقه ای مردم کمک کند. قومیت را متحد و یکپارچه در نظر بگیرد. شرایط سرمایه گذاری اجتماعی و اقتصادی را به صورت مطلوب و مورد خواست مردم فراهم نماید.
مگر نه اینکه تنها با ساخت برنامه هایی در همان سطح رسانه ی ملی و با همان سیاق تنها ادای لر بودن را در می آورند.
آیا می شود از چنین رسانه ای انتظار گسترش آگاهی های مردمی رادر حد توان واقعی رسانه و منطقه داشت؟
آیا به نظر شما شبکه ی افلاک شعبه ی خرم اباد صداوسیمای پایتخت نیست؟

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 مهرآموز 1393-09-07 15:27
سلام جناب محمدی عزیز

نقدتان منصفانه و عالمانه و از سر درد و دلسوزی است و مورد تأیید همه دلسوزان راستین مرذم لر است.

شبکه نالُر افلاک نیازمند خانه تکانی اساسی است حتی شبکه خرم آباذ نیست شبکه کیو است.

این شبکه با استدلال های واهی لک ها و بختیاری ها را نادیده می گیرد و باز با همان استدلال های سست، مینجایی ها را به بدترین شکل نمایندگی می کند.
همه انتقادات دوستان وارد است.
این شبکه نا از آن مردم لر است و نه لرستان. متعلق به بخشی از خرم آباد است....
 
 
#2 مجتبی 1393-09-07 18:27
باتشکر
به امید داشتن یک شبکه بین المللی برای معرفی یکی از اصیل ترین فرهنگهای ایران.
طبیعت،موسیقی ،لباس،گویش و...جاذبه های گردشگری هستند که می توانند از سراسر جهان توریست جذب کنند وباعث رونق وتوسعه پایدار این بخش از کشور شود.
 
 
#3 پاپی مراد سگوند 1393-09-08 17:22
با سلام به محمدی عزیز. نمی دانم در کجا خواندم که کارمند صداو سیما گفته بود:".. در اتوبوس نشسته بودم که مجری برنامه‌ای از صداو سیما به لهجه لری اصیل به جای هوپیما گفت، تیاره و همه مسافرین خندیدند.." این خاطره نشان می‌دهند که کارمندان صدا و سیما خیلی بزدلتر از آنند که بخواهند فرهنگ از دست رفته ای را زنده کنند
 
 
#4 لك اصل 1393-12-04 07:50
متعلق هيچ بخشي از مردم لر نيست .فقط متعلق به خود كاركنان صدا و سيماي افلاك است و به سليقه آنها فعاليت مي كند نه سلايق و علايق مردم!!!!!
 
 
#5 خشايار فيروزي 1394-04-22 01:56
به نام خدا- جناب آقاي محمدي عزيز- با سلام
شما صرفا باعينك بدبيني اين حرفها را مي زنيد. چرا كه داشتن سادگي و زحمت كشيدن كه نشانه و ويژگي بزرگان است.ضمنا پايتحت نشينان تهراني زبان يا بقول من بالهجه تهراني از همين اقوام تشكيل شده كه برخي از آنها لر هستندواصلا هم قصد تخريب اقوام را ندارند.اينكه شبكه افلاك اينگونه است تقريبا بيشتر استانها همين وضع را دارند مگر چند اصفهان مثل اصفهان.
ضمنا كم نبودند برنامه هايي كه در رشادت و شجاعت قوم لر ساخته شدندو حماسه آنهارا در اذهان مردم به تصويركشيده اند.ضمنا رسالت رسانه ها بايد سياست گذاري ملي با اجراي بومي باشد.من با اينكه لر نيستم اما هم شبكه شماراديدم وهم كردستان را.هردو واقعا بومي عمل مي كنند. قرار نيست در دنياي جهاني سازي كسي لهجه ملي را ياد نگيرد مگر چه ايرادي دارد شما هم لهجه فارسي تهران را خوب حرف بزنيد و هم لري را
 
 
#6 loor TV 1394-07-14 07:05
صداو تصویر ایمانه د شبکه بین المللی لور مشاهده می کید
به امید شنیدن این سخن.......
 
 
#7 لر اصیل 1395-07-18 06:44
بسیار شبکه خوبی است و مورد تأیید مرزبانان است این شبکه عدالت را رعایت می کند و همیشه اهنگ های لکی و بختیاری پخش می کند این همه لر در کرمانشاه و ایلام و همدان و همه جاهای ایران است آیا شبکه های محلی اهنگ یا برنامه لری پخش می کنند باید توجه کنیم هویت اصلی لری است نه چیز دیگری منصفانه قضاوت کنید و با دیگر استان ها خودتان را مقایسه کنید یادمان نرفته شبکه ایلام به یک پیرمرد لر می گوید بگو کرد هستم انوقت شما انتظار دارید شبکه افلاک که یک ساعت وقت دارد محلی صحبت کند همش لکی حرف بزند
 
 
#8 احسان 1395-08-07 16:09
شبکه افلاک مثل تمام شبکه های استانی تابع تصمیمات مرکز است.و یکسری محدودیتها دارد.اگرتوجه کرده باشید فقط یکساعت اونم شبها بزبان بومی برنامه اجرا میکنند