چهارشنبه, 01 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
 

 
 

سرنوشت نامعلوم سرزمینی و فکری مردم لر در عراق

  

عیسی قائدرحمت /

در حاشیه مرز  اقلیم کردستان و عراق، بیشتر در شهرهای خانقین، قره تپه، جلولا (به لری گلال آو)،  سعدیه، مندلی، قزانیه، زرباطیه، بدره، جسان، علی غربی و ...

 

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، عیسی قائدرحمت: شهر‌های جلولا (به لری گلال آو)، سعدیه و قره تپه به کمک اعراب سنی مقیم منطقه به تصرف داعش درآمد و اعراب سنی جلولا، سرمست از پیروزی داعش، کوج احباری لرهای عراق ـ که شیعه مذهب می‌باشند ـ را بسیار به نفع خود می‌دیدند. جا دارد مسئله تعریب شدن مناطق لرنشین یک بار دیگر مورد بازبینی قرار گیرد.

تعلیق سرزمینی: لر‌های عراق در حاشیه مرز ایران و عراق  و همچنین در حاشیه مرز  اقلیم کردستان و عراق، بیشتر در شهرهای خانقین، قره تپه، جلولا (به لری گلال آو)،  سعدیه، مندلی، قزانیه، زرباطیه، بدره، جسان، علی غربی و ...  پراکنده هستند.

سرزمین لر‌های عراق در قسمت‌های شمال و شرق استان دیاله، مانند سایر نواحی حاشیه اقلیم کردستان، مورد مناقشه‌ و بحث سران اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق می‌باشد. به نحوی که اقلیم قصد دارد این مناطق را ضمیمه خاک کردستان عراق بکند و در  مقابل دولت مرکزی عراق تلاش می کند این مناطق، همچنان به دولت مرکزی عراق وصل باشد.

شدت این مناقشات در زمان حال (قبل از حمله داعش به عراق)، زمانی بود که پرچم‌های اقلیم بر سر در ادارات خانقین برافراشته شد. و هر یک از طرفین، بر  اهتزاز و عدم اهتزاز آن پرچم خط و نشان کشیدند.

جدا از مسئله پرچم اقلیم. تغییر نام "اتحادیه نفت شمال‌ خانقین" به "اتحادیه مرکزی نفت دیاله" هم اعتراض‌هائی از جانب خود مردم خانقین در بر داشت.

زمانی که درگیریهای لفظی این مناقشه بالا گرفت انتظار می‌رفت جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق حداقل با عدالت، حقوق لر‌های مظلوم (نسل کشی شده) را باز گرداند. اما طالبانی‌ برای حفظ منافع خود در نهایت گفت: "در این‌باره دادگاه تصمیم می‌گیرد" او مشخص نکرد که قاضی دادگاه عرب باشد یا نه! 

 به هر صورت بارزانی‌ها سعی می‌کنند که مناطق کرد‌نشین حاشیه‌ی اقلیم کردستان عراق را ضمیمه خاک اقلیم بکنند و در این راه هم تا حدودی حق دارند و مدعی‌اند که ماده 140 قانون اساسی عراق باید اجراء شود. در مقابل طالبانی‌ها که خود را رئیس جمهور کل عراق می‌دانند هیچ تلاشی در جهت الحاق این مناطق فیلی نشین ـ طبق ماده 140 ـ نمی‌کنند تا به این وسیله گروه‌هایی از کردهای غیر اقلیم، در کشور عراق وجود داشته باشند و طالبانی‌ها بتوانند در کشور عراق حامیانی از جنس خود داشته باشند همچنین به این وسیله (پشت گوش انداختن ماده 140) دل اعراب سنی و شیعه را به دست آورند.

مناقشه‌ی تعریب شدن سرزمین لر‌های عراق (کرد‌های فیلی) ادامه داشت تا اینکه زمزمه‌های خطر حمله داعش به مناطق شرقی عراق پراکنده شد در آن زمان، ارتش دولت مرکزی عراق، به ناچار از مناطق لر نشین جلولا (به لری گلال آو)،  و ... عقب کشید و نیروهای اقلیم  وارد این مناطق لر‌نشین شدند.

متاسفانه بعد از مدتی، شهر‌های جلولا، سعدیه و قره تپه به کمک اعراب سنی مقیم منطقه به تصرف داعش درآمد و پیشمرگ‌های اقلیم  تمام همت خود را بر دفاع از شهر خانقین به کار بردند. اعراب سنی جلولا، سرمست از پیروزی داعش، کوج احباری لر‌های عراق "که شیعه مذهب می‌باشند" را بسیار به نفع خود می‌دیدند.

در زمان وجود تهدیدات داعش سران اقلیم و  اتحاد میهنی اختلافات را کنار گذاشتند و  هر دو دغدغه شکست دشمن مشترک (داعش) را داشتند. اما بلافاصله بعد از آزاد شدن جلولا و سایر مناطق لر نشین، باز زمزمه‌های باز‌گرداندن اعراب سنی شروع شد و باز مناقشه‌ی سرزمینهای لر‌نشین از سر گرفته شد.

اگر طرفین مناقشه‌ از کردهای هم‌نژاد با لر‌ها باشند انتخاب هر کدام از آنها مشکلی ایجاد نمی‌کند اما مشکل این جا است. که اتحاد میهنی، با به دست آوردن کرسی ریاست جمهوری عراق دیگر علاقه‌ای به مطالبات قومی کرد یا لر نداشته و بیشتر به فکر حفظ سمت ریاست جمهوری هستند.

جدا از این سردرگمی ها، تعریب  شدن مناطق لرنشین توسط حکام  بعث و داعش. و همچنین نداشتن حق انتخاب برای لر‌های فیلی عراق (کردهای فیلی) در اثر آوار‌گی این مردم در نقاط مختلف، خود مزید بر مشکل شده است.

در پایان باید گفت حزب اتحاد میهنی (گروه طالبانی‌) نه خود،  به احقاق حقوق لرها و باز گرداندن آنها به سرزمین اجدادی‌شان توجهی دارند و نه اجازه می‌دهند که اقلیم این وظیفه را انجام دهد.

تعلیق فکری: طالبانی‌ها اگر چه منسوب به شهر کویسنجق در 100 کیلومتری شمال کرکوک می‌باشند اما همواره تعلق خود را به کرد‌های جنوب مناطق کرد نشین عراق دانسته  و تا حدودی لر (کرد‌فیلی) محسوب می‌شوند چون آنکه خود طالبانی‌ها، اجداد خود را به ایل زنگنه و گاهی برای مصلحت اجداد خود را از نظر مادری به ایل زنگنه نسبت می‌دهند. طبق آنچه که نقل شده جد این خاندان به ملامحمود زنگنه مشهور است. اما این خاندان پیروی فرقه‌ی قادری است و به مصحلت سیاسی و طریقتی از لحاظ نسب خود را به سادات برزنجی کاکه سوری و افرادی مانند شیخ رضا طالبانی و یا رستم آغای قره داغی می‌رسانند، اما از لحاظ بطنی و نیز از سوی مادر به ایل زنگنه تعلق دارند. لازم به ذکر است که طبق گزارشات مردوخ کردستانی ایل زنگنه در کرکوک هم سکونت داشته‌اند. با چنین وضعیتی، طبیعی است که طالبانی‌ها در بین لر‌های عراق (کردفیلی) محبوبیتی داشته باشند و به همین نسبت بسیاری از لر‌ها (کردهای فیلی) در دستگاه حکومت طالبانی‌ها حضور داشته باشند مانند لقمان فیلی،  ایاد علاوی و دیگران ... 

البته این بدین معنی نیست که در بین دسته بارزانی‌ها، لر (کرد فیلی) وجود ندارد به عنوان مثال در حکومت اقلیم افرادی مانند جبار یاور  و...  از لور‌های عراق حضور دارند که در سال های اخیر مرکز همگرایی لر 0سنتر هاوبحشی لور) را نیز در شهر سلیمانیه تشکیل دادند.

به طور کلی می‌توان گفت که اقلیتی از لر‌های عراق ـ که دارای ثروت و مقام و پست‌های دولتی عراق می باشندـ در پیرامون طالبانی‌ها قرار گرفته‌اند. به این صورت که بازار و تجارت بغداد در دست لر‌های فیلی است و به همین نسبت روشنفکران لر‌فیلی هم، بیشتر در بغداد تحصیل کرده‌اند پس هم روشنفکران و هم ثروتمندان لر فیلی در بغداد و در پیرامون حکومت طالبانی‌ها بوده و از طرفی هم طالبانی‌ها را هم نژاد خود می‌دانند. این قضیه  مربوط به خواص و بزرگان لر فیلی است اما داستان مردم عادی لر عراق چیز دیگری‌است. 

عموم مردم لر (کرد‌فیلی) عراق در شهر‌های مجاور مرز ایران سکونت داشته‌اند اما در مقاطع زمانی بحران و جنگ وحشت و ارعاب، بیشتر به دامان سرزمین اقلیم پناه برده و به نوعی در حفظ جان خود و فرزندان‌شان مدیون بارزانی‌های اقلیم می باشند. جدیدترین بحران منطقه مربوط به حمله‌ی داعش است که تمام ساکنان لوری جلولا (به لری گلال آو)، سعدیه و قره‌ثپه به سرزمین اقلیم پناهنده شدند.

باید توجه داشت برای هر انسانی، بازگشت به سرزمین مادری تا چند مرتبه قابل تحمل است و صبر هر انسانی حد محدودی دارد در طول تاریخ (چه در دوران عثمانی‌ها و چه در زمان صدام و چه..) بار‌ها لر‌های عراق، تحت فشار کوچ اجباری قرار گرفته‌اند طبیعی است که این لر‌ها در تکرار تهدیدات، دیگر به سرزمین اجدادی خود برنگردند. بنابراین بسیاری از خانواده‌های لر عراق در تهدیدات کوچ اجباری، مقیم اقلیم کردستان شده‌اند و تعلق خود را به حکومت اقلیم می‌دانند. سایر لر‌های ساکن شهرهای استان‌های واسط و میسان و .. هم به خوبی واقفند که در زمان‌های بحرانی جنگ و کوچ اجباری، تنها حامی آنها و تنها جایی که می‌توانند بروند همان سرزمین اقلیم است پس به این خاطر تعلق خود را به  سرزمین اقلیم می‌دانند.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 علی 1393-09-21 22:49
بسیار عالی بود.استفاده‌کرد یم.
 
 
#2 هوشنگ پرتو 1393-09-22 09:30
سلام لرهای عراق گذشته تاسف بار و رقت انگیزی داشته اند امروز هم متاسفانه آینده نامعلومی دارند وجود چنددستگی و پراکندگی آنها نیز مزید بر علت شده است
 
 
#3 سامان فرجی بیرگانی 1393-09-24 13:40
برادر قائد رحمت مطلبتان را خواندم و البته جای بحث های زیادی در آن است، خوب است برای درج تاریخ از حمایت بی دریغ نیروهای ایرانی در بازپس گیری جلولا وممانعت از سقوط خانقین هم ذکری به میان بیاید ومن یقین دارم که عامل قومیت ومذهب لرهای فیلی در حمایت ایرانیان از آنها در قبال دعش بی تاثیر نبوده است.
ای کاش حاکمان اقلیم کردستان ازابتدا روش صادقانه ای در قبال ایران و مردم خود در پیش می گرفتند تا خویشاوندی های فرهنگی ما و کردها رنگ وبوی سودجویی نگیردحمله داعش آزمون بزرگی برای کشورهای خادم و خاین منطقه بود.
ای کاش حقوق لرهای عراق از جانب اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق به رسمیت شناخته شود و آنها دستمایه معاملات وتصویه حسابهای پشت پرده نشوند
 
 
#4 رهدار 1393-09-24 13:58
درود بر جناب قائد رحمت عزیز.
دوتن از مبارزین لُر که اسطوره ی لُر عراق اند و بین کُردان نیز شهره اند رفیق حلمی لور بنیانگذار حزب هیوای کُردستان عراق ( امیدکردستان ) است و دیگری توفیق وهبی بیگ است. از قهرمانان و جانباختگان لُر دیگر که در میان لُر و کرد نامی باقی گذاشته اند . می توان از علیمردانخان لور که یکی از والیان لرستان غربی در عراق بود آن زمانها که این مناطق لُرنشین عراق در دست ایران و زیر سیطره والیان لُر اداره می شد علیمردانخان همراه با مصطفی پاشا فرستاده ی عثمانی جهت میانجیگری بین دولتین ایران و عثمانی راهی عثمانی شد که در استان سیواس(به کردی " کوچ کری") ترکیه در منطقه علوی نشین (جهت ایجاد بدبینی ایران با علویهای عثمانی) توسط یک دولتمرد عثمانی با سم کشته شد و هماکنون آرامگاهش در بقعه ی زین العابدین در منطقه قوش گیری(کوچ کری) ترکیه است.
 
 
#5 رهدار- 1393-09-24 14:03
ادامه نظر -خبر مرگ علیمردان خان توسط احمد پاشا والی بغداد به نادرشاه داده شد. از آن زمان به بعدجابجایی لُران از نواحی مرزی ایران که تازه به دست عثمانی افتاده بود به سایر بلاد خاورمیانه و ترکیه کوچ اجباری شد . همچنان که این اتفاق نیز از آن دوران در ایران بین لُران پیش امد و به سایر بلاد چون پنجاب - بحرین - مزار شریف - داغستان - درواز بدخشان -زابل - گرگان - تایبات - در گز - شیروان - زنجان کوچانده شدند .
 
 
#6 مومنی موگویی 1393-09-24 21:52
باسلام خدمت آ عیسی متاسفانه لرهای عراق گذشته خوبی نداشته اند حکومتهای عثمانی،سلطنتی عراق و رژیم بعثی عراق ضربه های زیادی به سبب ایرانی بودن و شیعه بودن به پیکر لرهای عراق وارد نموده اند و روند تعریب و عرب سازی استان لرنشین عراق در زمان صدام حسین تشدید شد که همراه با کشتار دسته جمعی لرهای عراق و تبعید آنها بیشتر به ایران و کشورهای اروپایی بوده است اقلیم کردستان عراق نیز تقریبا در بیشتر این قضایا نقش خنثی و منفعلی را بازی کرده است آینده لرهای عراق نیز به دلیل پراکندگی و تضعیف هویت و نداشتن تشکلات سیاسی قوی و قومی نامعلوم است
 
 
#7 کدخدایی 1393-09-29 07:36
باسلام با سپاس از دقت نظر سایت نسبت به برادران کرد(لک زبان) عراق،واقعیت این است که این مردمان شوربخت همواره در فشار وسختی حکومتها بوده اند.به نظر میرسد این مردم بطور رسمی خود را کرد میخوانند چنانچه نام گروه هیوای کردستان است و،،،
 
 
#8 حسنوند 1393-10-01 13:57
آینده از آن مردمی است که برای حق خود کوتاه نیایند. اینک لرهای عراق نیز لازم است خود تصمیم بگیرند و اجازه ندهند دیگران تکلیفشان را تعیین کنند
 
 
#9 حسنوند 1393-10-01 13:59
ما لرهای ایران نیز باید حداقل در زمینه رسانه ای کمکشان کنیم. منظورم این است که سایت های لر بکوشند یاشان را معرفی کنند تا حخداقل از ناحیه ایران حمایت بشوند همان طور که مناطق اماکن زیارتی مورد حمایت ایران هستند.
 
 
#10 چگنی 1393-10-01 19:54
آقای مومنی موافقم که گذشته لرهای عراق شرایط بدی به ایشان تحمیل می کند اما باید برای آینده بحنگند وگرنه آینده از گذشته نیز بدتر می شود.
 
 
#11 مسلم زینوند لرستانی 1395-04-16 06:38
با سلام .ما شرمنده لرهای عراق شدیم که در زمان حمله داعشی های گرگ صفت به یاری برادران خود نرفتیم