پنج شنبه, 29 تیر 1396  

جدیدترین مطالب

از-بوم-گرایی-و-هویت-قومی-تا-توسعه-ی-لرستانات
   اشکان خورشیدوند / نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا...
معرفي-جلگه-ی-چم-کلان
   احمد لطفی /چم كلان نام جلگه اي سرسبز و خرم است كه در ساحل جنوبي...
آنچه-خوار-آید-روزی-به-کار-آید-نادیده-گرفتن-زبان-های-لری-در-ایران
   حسین زمانیان /مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر...
مروری-بر-اقوام-و-مردمان-لُر-جنوب
   محسن خواجه گیری لیراوی /  لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف...
خبرگزاری-مهر-لرها-را-از-ایران-حذف-کرد
  به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، خبرگزاری مهر در اقدامی عجیب یک نقشه...
سردار-کیخاله-یا-کیقباد-خان
   احمد لطفی /سردار کیخاله یا کیقباد خان ابن سلیمان خان ابن عابد خان ابن...
چه-طور-شد-که-اصفهان-لرستان-و-چهارمحال-بختیاری-را-بلعید
  رضا ساکی: تغییر مرز میان لرستان، چهارمحال‌وبختیاری کار ساده‌ای نیست اما...
قم-رود-چیست-؟-نکاتی-مهم-در-باب-پروژه-انتقال-آب-موسوم-به-قم-رود
   حمید لطفی / طرح موسوم به انتقال آب الیگودرز در شرق لرستان به قم در...
در-عصر-تشنگی-سیمره-نشین-ها؛-طرح-های-ملّی-به-کدام-سمت-جاری-می-شوند؟
   علی باجلان /طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع...
آمار-های-دولتی-و-حکایت-بچه-های-ناتنی
   حمید لطفی / در تازه ترین این آمارها که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است...
 

 
 

ضرورت حمايت از نمايندگان لُر گرا در انتخابات مجلس پیش رو

  

مسعود سیفی /

وجود نمايندگاني در مجلس كه دغدغه قومي داشته باشند و در تبليغات انتخاباتي نسبت به هويت خود متعهد باشند و حتي وعده هايي در زمينه حمايت از قوم خود داشته باشند بسيار مي تواند به جنبش هويت خواهي لرها كمك كننده باشد.

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، مسعود سیفی: در نظام هاي جمهوري و دموكرات هسته اصلي  كشور پارلمان يا مجلس است. مجلس به واقع چكيده اي از تمام ملت است. با توجه به اينكه تمام مردم كشور به دلايل بسياري قادر به دخالت مستقيم در امر قانونگذاري و اداره كشور نيستند لزوم وجود مجلسي قانون گذار امري كاملا منطقي و ضروري است.

درست است كه در كشور ما مقام رهبری وجود دارد ولي نبايد تصور كنيم در كشوري كه رهبر (یا همچون برخی کشورهای دیگر صدر اعظم، پادشاه و امثال آن) وجود دارد قانون و دموکراسی قدرتي ندارد و رأی مردم بی تأثیر است. اين گونه تصورات متاسفانه از طريق رسانه هاي خارجي و برخي مغرضان داخلي تبليغ مي شود و بيش از همه عامه مردم و افراد كم سواد فريب  اين مساله را خورده اند. نخب

نخبگان لُر يكي از مهمترين گروه هايي هستند كه به دليل وجود چنين ذهنيتي معمولا نسبت به مسائل اجتماعي خود كم توجه هستند و احساس مي كنند در اداره كشور نقشي ندارند.

 

يك مقايسه كوچك بين استان لرستان به عنوان قلب فرهنگي قوم لر و اصفهان به عنوان قلب فرهنگي ايران و همچنين قوم فارس متوجه مي شويم كه تفاوت بين شاخص هاي فرهنگي اين دو استان بسيار بيشتر از تفاوت جممعيت اين دو استان است. امارهايي كه در اين حوزه مد نظر قرار گرفته اند بيشتر در حوزه كتاب و كتابخواني و تاليف و … و مربوط به بهار سال 1392 مي باشد.

مقايسه اصفهان و لرستان

 

همان طور  كه گفته شد مجلس شوراي اسلامي در ايران نماينده تمام اقوام و مذاهب و مردم ايران است. منشا هر تحركي در اين نظام مجلس شوراي اسلامي است. قوه قضاييه و قوه مجريه هر دو مجري قوانيني هستند كه توسط مجلس به تصويب مي رسد البته بخشي از اختيارات مجلس به هيات دولت و سازمان ها واگذار شده است تا در چهارچوب قانون اساسي و با رعايت قوانين مصوب مجلس آيين نامه و قوانين داخلي خود را تصويب كنند. هر شخصي مي تواند نسبت به قوانيني كه در سازمانها و ادارات ايران به موقع اجرا گذاشته شده اند به ديوان عدالت اداري شكايت كند و اين ديوان موظف است قوانيني كه از ايجاد عدالت جلوگيري مي كنند ابطال كند. علاوه بر ديوان عدالت اداري سازمان بازرسي كل كشور نيز وظيفه نظارت و رسيدگي به تخلفات اداري دارد. يعني اگر در هر جايي حقي از يك شهروند ضايع شود مي تواند به اين سازمان شكايت خود را ارائه دهد. سازمان بازرسي كشور معمولا در كمتر از ده روز به شكايت شهروندان واكنش نشان مي دهد و در صورت لزوم به صورت حضوري براي بررسي سو جريان نيرو اعزام مي كند تا مراتب اجراي قانون را پيگيري كنند. نكته مهم در اين مساله اين است كه شهروندان مي توانند حتي نسبت به مشكلاتي كه در جامعه وجود دارد ولي به صورت مستقيم خود شهروند در  آن ذينفع نيست هم شكايت ارائه دهد و اين قانون است كه دست شهروندان را براي ساختن جامعه اي سالم تر باز گذاشته است. شكايت نسبت به هر اداره اي را مي توان از طريق سايت سازمان بازرسي كل كشور به اين سازمان ارسال نمود.

 

چند نوع قانون در ايران و اكثر كشورها وجود دارد. اولين قانون در ايران قانون اساسي است كه در سال 1368 به تصويب رسيده است و تقريبا غير قابل تغيير است چرا كه تغيير آن همانطور كه در خود قانون اساسي ذكر شده است نيازمند شرايط بسيار سختي است و علاوه بر مجلس نهادهاي ديگري هم بايد در آن نقش داشته باشند. وظيفه مجلس اين است كه قوانين جديد را با توجه به شرايط جاري كشور به تصويب برساند. معمولا براي تصويب يك قانون ابتدا كميسيون مرتبط آنرا بررسي مي كند و سپس براي تمام نمايندگان توضيح داده شده و به راي گذاشته مي شود. اگر دو سوم از نمايندگان به قانون راي دهند به تصويب مي رسد و براي بررسي بيشتر به شوراي نگهبان ارجاع مي شود. شوراي نگهبان بررسي خود را انجام مي دهد تا قوانين مصوب مجلس با قانون اساسي و اسلام يا حقوق ملت تعارض نداشته باشد و در صورت صحيح بودن آنرا تاييد مي كند. قانون پس از تصويب توسط رئيس جمهور امضا شده و توسط روزنامه هاي سراسري و رسانه ها به اطلاع مردم مي رسد.

 

همانطور كه توضيح داديم در كشور ما مجلس شوراي اسلامي مهمترين نقش را در اداره كشور دارد. حتي رئيس جمهور و قوه قضائيه نمي توانند فراتر از قوانين گام بر دارند حتي قراردادهايي كه رئيس جمهور با كشورهاي ديگر منعقد سازد بايد به تصويب مجلس برسد در غير اين صورت فاقد اعتبار است. متاسفانه در اكثر ادوار انتخابات مجلس شوراي اسلامي شهرهاي لرنشين نمايندگاني تحصيلكرده يا با نفوذ و همچنين با دغدغه لري تحويل مجلس نداده اند. وجود نمايندگاني در مجلس كه دغدغه قومي داشته باشند و در تبليغات انتخاباتي نسبت به هويت خود متعهد باشند و حتي وعده هايي در زمينه حمايت از قوم خود داشته باشند بسيار مي تواند به جنبش هويت خواهي لرها كمك كننده باشد.

 

پيشنهاد بنده به عنوان عضوي كوچك از جامعه لري اين است كه فعالان اين حوزه از هم اكنون نسبت به اين مساله هوشيار باشند و از ظرفيت تبليغي اين جنبش و همچنين رسانه هايي كه در دست اين جنبش وجود دارد در حمايت از نمايندگاني كه وعده حمايت از قوم لر را بدهند استفاده صحيح و كامل كنند. بدون شك وجود نمايندگان متعصب در مجلس مي تواند آينده اي بهتر را براي قوم لر به ارمغان آورد. 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 ایوب محمدی 1393-11-17 09:21
نامزدهای لرگرا رو باید در جنبش اخبر لری پیدا کرد.
باید افراد با آرمان های لری در بدنه ی پست های مهم شهرها و در آخر نمایندگی نفوذ کنند.
نسلی که امروز نماینده هستند به هیچ وجه با این تفکر که باید برای مردم خود کاری بیش از نمایندگی مجلس انجام دهند بزرگ نشده اند.
آن ها خوب بودن را در رضایت کسانی غیر از مردم خود می دانند.
 
 
#2 هویت دار 1393-11-17 13:08
یعنی چی؟؟ جنبش هویت طلبی؟؟؟!!!یعنی در حال حاضر ما هویت نداریم؟؟ شاید تو هویت نداشته باشی ولی من خیییییلی دارم.بهتر نیست بگی جنبش حق طلبی؟؟؟
 
 
#3 حسنوند 1393-11-18 00:47
هویت دار عزیزم جنبش هویت طلبی یعنی جنبشی اجتماعی که خواهان بهره برداری بیشتر از پتانسیل هویتی برای توسعه است. یعنی این که با دامن زدن به لرگرایی از پتانسیل جوانان، نخبگان، کوچ کردگان و ثروتمندان لر برای توسعه لرستانات بهره ببریم.
قطعا دکتر سیفی در هویتمند بودن لرستان با شما همفکر است و شاید بیش از شما به اهمیت و غنای آن معتقد باشد.
 
 
#4 سيمره 1393-11-19 09:03
احسنت و آرين بر شما جناب سيفي
ما لرها از موضوع هويت طلبي خود در جهت حق طلبي استفاده نكرده ايم .نيروهاي عرصه حق طلبي قوم بصورت پراكنده عمل كرده و چيزي عايد مردم نكرده است.
 
 
#5 سیدنجم الدین موسوی 1393-11-20 10:09
با نظرات دوستان موافقم که باید کسی نماینده مردم شود که عشق مردم لر را داشته باشد و نه سودای رضایت کسانی دیگر را
 
 
#6 کدخدایی 1393-11-20 23:35
به نظر میرسد قوم گرایی تا حالا نقش تخریبی بالایی داشته است،بهتر است نگاه سرزمینی باشد.اگر منظورتان از قوم گرا اقای م .ر است مبارکه
 
 
#7 قائدرحمت 1393-11-25 13:41
دکتر سیفی بزرگوار.خوشحالم که دوباره از جنابعالی مطلبی می خوانم.اولین وظیفه ما این است که همه‌ی اقشار جامعه و مخصوصا مسئولین اداری و دولتی را به شناخت ارزشهای هویت لری آشنا سازیم. یک کاندید شاید نداند ههمه‌ی ما،چه لک و چه مینجائی در اصل لر فیلی محسوب می‌شویم. نظیر این مفاهیم را ما باید به کاندیداها تفهیم کنیم
 
 
#8 شاهرخی 1393-11-28 16:31
سلام برسیفی عزیزازاین پیشنهادشما کاش بجای لجبازی این عزیزان که نمونه ان حرکت نمادین باماکس درمجلس که همه دیدن که فقط دوتن ازنمایندگان لرستان بود نشان از اختلاف ویاناهماهنگی بین این 9 منتخب مردم
 
 
#9 به مجلس 1394-07-11 17:13
ما باید برتریمان وحقوقمان را بدون هیچ تنشی ومستقیم به سران که در آنها لر هم وجود دارد برسانیم.قوم اصیل ایران چرا نباید در بالاترین سطح رفاه و آرامش زندگی کند.
 
 
#10 لورنا 1395-06-23 22:52
کدخدایی عزیز این نگاه سرزمینی تا حالا موجب برون رفت ما از چاله محرومیت شده؟با توجه به اینکه ایران کشور کثیرالاقوامی است باید برای سهم خواهی نیم نگاهی هم به قومیتت داشته باشی,غیر از اینست که هرشهری که نفوذی بیشتری داشته باشد اعتبارات بیشتری را با اراعه طرحها جذب میکند؟راه آهن هزار کیلومتری بافق_تربت حیدریه زمان خاتمی در دل کویر برای عمران زادگاهش(یزد)به اجرا درآمد.احمدی نژاد سال ۹۱ بدنبال انتقال آب به زادگاهش(سمنان)ب ود.رفسنجانی آب کارون را(۷۰۰مترمکعب درسال)به کرمان منتقل کرد.ولی لرها که را داشتند که حق خواهی کنند؟