دوشنبه, 02 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

مرد لر، کدخدای دلوار؛ بازخوانی عوامل شکست قیام تنگستان

  

حمید لطفی /

در شکست هر نهضتی ردپای منافع و خواسته های شخصی وجود دارد! ردپایی از غرور و حسادت و جاه طلبی دیده میشود وقتی نتوانی بین منافع خود ومنافع ملت تمییز قائل شوی و  ...

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، حمید لطفی؛ درست در روزگاری که بوشهر گرفتار سه بلای بزرگ بود رئیس علی طلوع کرد! در آن روزها از یک طرف خوانین زورگوی محلی بودند که از ضعف و عدم تسلط دولت مرکزی نهایت سوء استفاده را می بردند، اموال مردم را به یغما می بردند و در نهایت هم یکی از عوامل شکست نهضت جنوب، به رهبری رئیس علی همین خوانین خودکامه و سرسپرده بودند!

بلای دوم نماینده حکومت، و در واقع والی بوشهر بود که او نیز از ضعف دولت مرکزی سوء استفاده کرده و به چپاولگری مشغول بود و برای خودش خُرده دولتی تشکیل داده بود و مثل خوانین با نیروهای انگلستان حاضر به معامله شده بود و به آن ها باج می داد.

و عامل سوم خود استعمار انگلستان بود که در واقع بلای عظیم نه تنها بوشهر بلکه کل جنوب بود در آن روزگار حکومت مرکزی ایران تسلطی بر مناطق جنوبی نداشت و میدان را برای استعمارگر پیر باز گذاشته بود و انگلستان هم به دنبال کسب منفعت از منابع عظیمی بود که نهفته در خاک این مناطق بود که از قدیم گفته اند قدر زر زرگر بداند و قدر گوهر گوهری! و انگلستان زرگر ماهری بود.

در این تنگنای تاریخی در دهکده دلوار لُرهای جنوبی، یک مرد به گونه ای دیگر می اندیشید! رئیس علی فرزند زائرمحمد از طایفه ممسنی و کدخدای دلوار که اینک بر جای پدر نشسته بود در سینه اش حرارتی نشسته بود که اورا بی تاب کرده بود.

مرد لر، فرزند میهن، شیر تنگستان اینک حس می کرد وقت غرش اوست! غرشی که شغالان و کفتاران را چنان بلرزاند که قالب تهی کنند و سر از جنازه وطن بردارند.

غرش هفت ساله شیر تنگستانی در نهایت با خیانت عوامل داخلی و خارجی خاموش شد اما برای همیشه در قلب تاریخ نام رئیسعلی دلواری ماندگار شد قیام ریسعلی را هرکسی از زاویه خودش نگاه کرده است حماسی، تاریخی، سیاسی، اجتماعی و...

شاید کمتر کسی مجال آن را یافته که از اسباب شکست قیام سردار جنوب بگوید چون بیشتر مجذوب جاذبه های شخصی سردار و رشادت های او و یارانش  بوده اند و شاید هم از انجا که علل و اسباب شکست این گونه قیام ها به هم شبیه است مورخان و تحلیلگران به صورت کلی به آن پرداخته اند مثلا قیام سردار جنوب شباهت فراوانی به قیام سردار شمالی دارد! نهضت میرزا هم بوسیله خیانت عوامل پیدا وپنهان شکست خورد ویا هرقیام دیگری که در منطقه ایران و بالکل خاورمیانه بوده است سرنوشتی غمبار و شبیه بهم داشته اند!

در آغاز سخن گفتیم که خوانین محلی از عوامل شکست نهضت جنوب و قتل رئیسعلی بودند در واقع شرایط و محیط اجتماعی روزگار رئیسعلی به گونه ای بود که هر قیامی با نیت وطنخواهانه بشدت در معرض (2) خیانت های داخلی بود خوانین محلی به طور عمده به دنبال کسب قدرت و ثروت بیشتر بودند و در این راه نه تنها به رعایا که به خودشان هم رحم نمی کردند چه چیزی برای انها می تواند بهتر از این باشد که حکومت مرکزی در ضعف واستیصال باشد وتازه معامله گر قابلی بنام بریتانیا هم حی وحاضر باشد تا سودی عایدشان کند! خوانیان دریافته بودند که با حمایت انگلستان میتوانند به قدرت وثروت بیشتری برسند و جالب اینکه حاکم بوشهر هم همین گونه می اندیشید!

حال تصور کنید این خوانین مزدور و سرتاپار غرور و توهم ایا با افکار وعقاید کدخدای دلوار کنار می آیند!؟ ایا انتظار زیادی نیست که خوانین متوحش به دهکده دلوار آمده و دست برادری به کدخدایش بدهند اصلا حب جاه ومقام میگذارد به یک کدخدا اقتدا کنند!؟

بدون شک انها نه تنها با او پیمان نمی بستند بلکه دلخوشی هم از او نداشتند زیرا افکار رئیسعلی درست نقطه مقابل منافع ایشان بود!؟ انها توانسته بودند از ضعف دولت و بهم ریختگی اوضاع منافع فراوانی جمع کنند حال رئیسعلی حرفهای دیگری میزد!؟ اینگونه بود که از هر گونه همکاری با بریتانیا برای سرکوبی مرد دلواری کوتاهی نمی کردند و عاقبت عامل نفوذیشان ازپشت رئیسعلی را به قتل رساند.

آری در شکست هر نهضتی ردپای منافع و خواسته های شخصی وجود دارد! ردپایی از غرور و حسادت و جاه طلبی دیده میشود وقتی نتوانی بین منافع خود و منافع ملت تمییز قائل شوی و تنها خودت را ببینی انوقت سخن گفتن از ملت ومیهن شعری بیش نیست آن وقت نمی توانی افکار مصلحانه را درک کنی و دشمنشان خواهی بود و یک نهضت را و یک گل امید را پرپر می کنی!

رئیس علی دلواری و همرزمانش (ایستاده در وسط عکس)

 

 تندیس رئیس علی دلواری در حالی که با دستش به دریا اشاره می کند

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 منطقی 1393-11-30 07:51
با تشکر از شما من واقعا به این مرد بزرگ می بالم درود بر کدخدای جنوب
 
 
#2 امیر گراوند 1393-11-30 07:54
خیانت همیشه جزئ جدانشدنی حرکتهای آزادی خواهانه ما بوده و قوم لر همیشه از دسیسه های داخلی لطمه دیدن نمیدونم تا کی قراره بعضی از ادمای خودبین مصالح شخصی رو بر مصالح جمعی ترجیح بدهند
 
 
#3 reza 1393-11-30 08:35
باتشکر از آقای لطفی نگاه متفاوتی به حرکت رئیسعلی بود نمیشه همیشه با کلماتی مثل دلاور و نمبارز سرسری از قیامها گذشت
 
 
#4 لر جنوبی 1393-11-30 08:45
عالی بود متاسفانه نام شیر تنگستان در فهرست ویکی پدیای قوم لر جز مفاخر این قوم ثبت نشده که لازم است پیگیری شود
 
 
#5 مرد لر 1393-11-30 10:11
سلام احسن خوب تحلیل کردید
 
 
#6 علی 1393-11-30 14:58
از سایت هیجار(خبرگذاری مناطق لرنشین) دیدن کنید. مطالب جالبی دارد
www.hayjar.com/