جمعه, 05 خرداد 1396  

جدیدترین مطالب

اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی
   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز...
انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
شال-و-قبا-لباس-مشترک-سرزمین-لر
   محسن خواجه گیری لیراوی / آنچه تصاویر قبل از متحدالشکل کردن لباس در...
به-مناسبت-روز-خلیج-فارس-خلیج-واژه-ای-لُری-ست
   محسن خواجه گیری لیراوی /در زبان لُری مردم جنوب ایران به خم، " خل "...
اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
ایل-لری-کرمان
  احد رستگار فرد /ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
 

 
 

انتخاب‌های مردم لرستان قربانی کدام یک است؛ طایفه‌ سالاری یا دعوای چپ و راست؟

   

 مسعود سیفی /

سال‌هاست كه مردمان لر به تبعيت از مركزنشينان و فقط با معيارهايي از قبيل چپ و راست به صحنه انتخابات وارد مي‌شوند اما عملاً اين مردم به عنوان سياهي لشگر در نظر گرفته شده‌اند و پس از انتخابات همه چيز را به ...

 

 

 نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، مسعود سیفی: همانطور كه قبلاً در مطلبي اشاره كرده بوديم انتخابات در كشورهاي جمهوري به اين منظور صورت مي گيرد تا عصاره اي از جامعه وظيفه مديريت كشور به عهده بگيرند. مردم با انتخابات اختيارات خود را به مجلس تفويض مي كنند. مجلس فقط وظيفه تامين خوراك و پوشاك مردم را ندارد بلكه بايد تمام حقوق مادي و معنوي موكلين خود را به عهده بگيرد. چگونه است كه براي انتخاب رئيس جمهور در ايران شرايطي از قبيل اعتقاد به مذهب رسمي كشور و همچنين ايراني الاصل بودن در نظر گرفته مي شود اما نبايد در مرود نامزدهاي انتخاباتي مقيد بودن نماينده به مذهب و هويت مردم حوزه انتخابيه مورد تاكيد قرار بگيرد؟ آيا  اين طرز فكر مصداق واقعي يك بام و دو هوا نيست؟

نمايندگان ملت به معناي واقعي كلمه بايد عصاره و چكيده اي از حوزه انتخابيه خود باشند به اين معنا كه رسومات، مذهب، زبان و همه چيز مردم خود را بپذيرند و براي حفظ احترام آن تلاش كنند هر چند مردم حوزه انتخابيه همچنان اسير نيازهاي اوليه خود باشند. در استان هاي لر نشين به دليل مشكلات اقتصادي و مادي معمولاً مردم گرفتار اين مسائل هستند و درصد بالايي از اين مردم اقتصاد را مهمترين دليل خود براي شركت در انتخابات مي دانند. با اين همه هنوز در لرستان و ساير استانهاي لرنشين افراد و نويسندگاني وجود دارند كه سعي دارند نگاه حزبي را جايگزين نگاه طايفه اي و قومي كرده و با قبيح نشان دادن انتخاب با معيارهاي قوميتي مردم را به سمتي سوق دهند كه عملاً در طول ادوار مختلف حامل دستاوردي براي مردمان لر نبوده است. سالهاست كه مردمان لر به تبعيت از مركزنشينان و فقط با معيارهايي از قبيل چپ و راست به صحنه انتخابات وارد مي شوند اما عملاً اين مردم به عنوان سياهي لشگر در نظر گرفته شده‌اند و پس از انتخابات همه چيز را به باد فراموشي سپرده اند.

ما از نمايندگان چه ميخواهيم؟

مردمان لرتبار معمولاً به جاي مطالبه گري و تلاش براي دستيابي به سطح بالاتري از امكانات مادي و معنوي صرفاً با توجه به اينكه نماينده مورد نظرشان از چه حزبي است اقدام به انتخاب مي كنن البته در انتخابات رياست جمهوري اين مساله نمود بيشتري دارد تا انتخاباتي از قبيل مجلس شوراي اسلامي و شوراي شهر و به طور كلي انتخابات محلي تر. در انتخابات مجلس شوراي اسلامي درصد بيشتري از قوم گرايي و طايفه گري وجود  دارد ولي در اين موارد هم اكثريت با همان گروه نخست است و مردم لر به تبعيت از مركزنشينان و البته با توجه به شعارهاي توخالي كه عمدتا جنبه اقتصادي دارند فريب احزابي را مي خورند كه دغدغه هايشان معمولاً فرااستاني است و مردم را فقط به ديد يك نردبان مي نگرند كه باعث ترقي و پيشرفت آن‌ها شده و پشتوانه اي براي افزايش نفوذشان در لايه هاي بالاتر شده و عملاً پيشرفتي براي مناطق لرنشين به ارمغان نياورده اند.

استان هاي لرنشين با اينكه پايبندترين اقوام ايران به كشور و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بوده‌اند همچنان داراي بيشترين آمارهاي بيكاري، فقر و آسيب هاي اجتماعي مانند اعتياد هستند. همين يك نكته نشان مي دهد كه نمايندگان مناطق لرنشين كارايي لازم را نداشته‌اند چرا كه هيچگاه مردم خود را ولي نعمت خود ندانسته اند بلكه به نوعي مردم را مديون خود مي دانند و به جاي تلاش در راه بهبود وضعيت مردم، تا پايان دوران خدمت خود مشغول استحكام جايگاه خود براي مراحل بعدي هستند.

اين گفته‌ها به اين معنا نيست كه مردم نسبت به وضعيت عمومي كشور بي تفاوت باشند يا لزوماً به افرادي راي دهند كه از نظر حزبي بي طرف باشند بلكه با نگاهي عميقتر همان سخن امام (ره) است كه مردم را تشويق به انتخاب افرادي مي نمودند كه طعم تلخ فقر را چشيده باشند و در قول و عمل مدافع اسلام پا برهنه گان و مستضعفين باشند. جامعه لرستان و ساير استانهاي لرنشين داراي زبان، رسومات و فرهنگ خاص خود هستند هرقدر گرايش به مركز داشته باشند. گرايش به مركز و مخالفت نداشتن با زبان فارسي همانطور كه همه ما آنگونه ايم (چنانكه در همين سايت و وبلاگها به زبان فارسي مي نويسيم) نميتواند توجيهي باشد براي ناديده گرفتن حقوق يك قوميت يا يك شهر. مردم تمام كشور به سوي فرهنگ غربي گرايش دارند و درصد بالايي نيز به فرهنگ ايراني اسلامي و يا فرهنگ اعراب بدون توجه به كشوري خاص گرايش دارند آيا اين دليل مي شود كه رئيس جمهور يا نمايندگان مجلس ايران مثلاً زبان رسمي ايران را انگليسي يا عربي معرفي كنند؟ متأسفانه منتقدان اصلي وبلاگ نويسان لر افرادي هستند كه توانايي استقلال فكري ندارند و نميتوانند سرشان با بالا بگيرند و ديگران را نقد كنند حال آنكه نقدهايشان پيش از آنكه در مورد ما قابل طرح باشد لازم است به خود ايشان و مركزنشينان گوشزد شود.