پنج شنبه, 28 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

انتخاب‌های مردم لرستان قربانی کدام یک است؛ طایفه‌ سالاری یا دعوای چپ و راست؟

   

 مسعود سیفی /

سال‌هاست كه مردمان لر به تبعيت از مركزنشينان و فقط با معيارهايي از قبيل چپ و راست به صحنه انتخابات وارد مي‌شوند اما عملاً اين مردم به عنوان سياهي لشگر در نظر گرفته شده‌اند و پس از انتخابات همه چيز را به ...

 

 

 نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، مسعود سیفی: همانطور كه قبلاً در مطلبي اشاره كرده بوديم انتخابات در كشورهاي جمهوري به اين منظور صورت مي گيرد تا عصاره اي از جامعه وظيفه مديريت كشور به عهده بگيرند. مردم با انتخابات اختيارات خود را به مجلس تفويض مي كنند. مجلس فقط وظيفه تامين خوراك و پوشاك مردم را ندارد بلكه بايد تمام حقوق مادي و معنوي موكلين خود را به عهده بگيرد. چگونه است كه براي انتخاب رئيس جمهور در ايران شرايطي از قبيل اعتقاد به مذهب رسمي كشور و همچنين ايراني الاصل بودن در نظر گرفته مي شود اما نبايد در مرود نامزدهاي انتخاباتي مقيد بودن نماينده به مذهب و هويت مردم حوزه انتخابيه مورد تاكيد قرار بگيرد؟ آيا  اين طرز فكر مصداق واقعي يك بام و دو هوا نيست؟

نمايندگان ملت به معناي واقعي كلمه بايد عصاره و چكيده اي از حوزه انتخابيه خود باشند به اين معنا كه رسومات، مذهب، زبان و همه چيز مردم خود را بپذيرند و براي حفظ احترام آن تلاش كنند هر چند مردم حوزه انتخابيه همچنان اسير نيازهاي اوليه خود باشند. در استان هاي لر نشين به دليل مشكلات اقتصادي و مادي معمولاً مردم گرفتار اين مسائل هستند و درصد بالايي از اين مردم اقتصاد را مهمترين دليل خود براي شركت در انتخابات مي دانند. با اين همه هنوز در لرستان و ساير استانهاي لرنشين افراد و نويسندگاني وجود دارند كه سعي دارند نگاه حزبي را جايگزين نگاه طايفه اي و قومي كرده و با قبيح نشان دادن انتخاب با معيارهاي قوميتي مردم را به سمتي سوق دهند كه عملاً در طول ادوار مختلف حامل دستاوردي براي مردمان لر نبوده است. سالهاست كه مردمان لر به تبعيت از مركزنشينان و فقط با معيارهايي از قبيل چپ و راست به صحنه انتخابات وارد مي شوند اما عملاً اين مردم به عنوان سياهي لشگر در نظر گرفته شده‌اند و پس از انتخابات همه چيز را به باد فراموشي سپرده اند.

ما از نمايندگان چه ميخواهيم؟

مردمان لرتبار معمولاً به جاي مطالبه گري و تلاش براي دستيابي به سطح بالاتري از امكانات مادي و معنوي صرفاً با توجه به اينكه نماينده مورد نظرشان از چه حزبي است اقدام به انتخاب مي كنن البته در انتخابات رياست جمهوري اين مساله نمود بيشتري دارد تا انتخاباتي از قبيل مجلس شوراي اسلامي و شوراي شهر و به طور كلي انتخابات محلي تر. در انتخابات مجلس شوراي اسلامي درصد بيشتري از قوم گرايي و طايفه گري وجود  دارد ولي در اين موارد هم اكثريت با همان گروه نخست است و مردم لر به تبعيت از مركزنشينان و البته با توجه به شعارهاي توخالي كه عمدتا جنبه اقتصادي دارند فريب احزابي را مي خورند كه دغدغه هايشان معمولاً فرااستاني است و مردم را فقط به ديد يك نردبان مي نگرند كه باعث ترقي و پيشرفت آن‌ها شده و پشتوانه اي براي افزايش نفوذشان در لايه هاي بالاتر شده و عملاً پيشرفتي براي مناطق لرنشين به ارمغان نياورده اند.

استان هاي لرنشين با اينكه پايبندترين اقوام ايران به كشور و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بوده‌اند همچنان داراي بيشترين آمارهاي بيكاري، فقر و آسيب هاي اجتماعي مانند اعتياد هستند. همين يك نكته نشان مي دهد كه نمايندگان مناطق لرنشين كارايي لازم را نداشته‌اند چرا كه هيچگاه مردم خود را ولي نعمت خود ندانسته اند بلكه به نوعي مردم را مديون خود مي دانند و به جاي تلاش در راه بهبود وضعيت مردم، تا پايان دوران خدمت خود مشغول استحكام جايگاه خود براي مراحل بعدي هستند.

اين گفته‌ها به اين معنا نيست كه مردم نسبت به وضعيت عمومي كشور بي تفاوت باشند يا لزوماً به افرادي راي دهند كه از نظر حزبي بي طرف باشند بلكه با نگاهي عميقتر همان سخن امام (ره) است كه مردم را تشويق به انتخاب افرادي مي نمودند كه طعم تلخ فقر را چشيده باشند و در قول و عمل مدافع اسلام پا برهنه گان و مستضعفين باشند. جامعه لرستان و ساير استانهاي لرنشين داراي زبان، رسومات و فرهنگ خاص خود هستند هرقدر گرايش به مركز داشته باشند. گرايش به مركز و مخالفت نداشتن با زبان فارسي همانطور كه همه ما آنگونه ايم (چنانكه در همين سايت و وبلاگها به زبان فارسي مي نويسيم) نميتواند توجيهي باشد براي ناديده گرفتن حقوق يك قوميت يا يك شهر. مردم تمام كشور به سوي فرهنگ غربي گرايش دارند و درصد بالايي نيز به فرهنگ ايراني اسلامي و يا فرهنگ اعراب بدون توجه به كشوري خاص گرايش دارند آيا اين دليل مي شود كه رئيس جمهور يا نمايندگان مجلس ايران مثلاً زبان رسمي ايران را انگليسي يا عربي معرفي كنند؟ متأسفانه منتقدان اصلي وبلاگ نويسان لر افرادي هستند كه توانايي استقلال فكري ندارند و نميتوانند سرشان با بالا بگيرند و ديگران را نقد كنند حال آنكه نقدهايشان پيش از آنكه در مورد ما قابل طرح باشد لازم است به خود ايشان و مركزنشينان گوشزد شود. 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 بیرانوند 1393-12-02 21:03
مردم لرستان در فهم یک مساله دچار اشتباه اساسی شده اند:اینکه دوست داشتن استان خود به معنای دشمنی با میهن پرستی نیست/کاش مردم ما یکصدم آن علاقه ای که به مسایل ملی دارند به مسایل بومی -حداقل به عنوان جزیی از مسایل ملی-داشته باشند.مثلا" کاش مردم ما انقدر که به فکر حفظ فارسی در مقابل عربی هستند کمی هم به فکر زبان لری ولکی باشند.یا کاش یکدهم حرمتی که در مرگ یک هنرمند ملی قایلند برای هنرمندی مثل سقایی قایل باشند.درانتخابا ت هم همین است.ما فقط سرباز دعوای راست وچپیم وهیچ مطالبه قومی وبومی نداریم.نتیجه اش هم همین وضعیست که هست
 
 
#2 سیاست لر 1394-07-11 10:43
مشکل لر اینست: که خوب اگر چپ باشد یا راست چه فرقی به حال لر دارد، وقتی کسی انتخاب شد میخواهد در رده بالا چیکار کند مگر نه اینکه صدای لر رابرای پیشرفت و توسعه برساند.اصل را فدای فرع نباید کرد مهم بهترین و تواناترین گزینه است.