سه شنبه, 01 اسفند 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

انتساب کلیپ های طنز به مردم لر، چه کسانی و با چه اهدافی؟

  

عیسی قائدرحمت/

یکی از کلیپ‌های طنز کودک ماست خور را به اسم لری تغییر اسم داده است. و عنوان آن را چنین نوشته: «مصاحبه با کودک لر»، همچنین برای این‌که این توهینش ...

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور؛ عیسی قائدرحمت: در سایت آپارات (aparat.ir) گشتی زدم و در آن واژه لر را جستجو کردم، آپارات یک سایت ایرانی و تحت نظارت است، کلیپ‌های زیادی در باب لر بالا می‌آیند اما وقتی آن ها را باز می‌کنیم می‌بینیم که تعداد زیادی از آن ها هیچ ارتباطی به لر نداشته و در واقع کلیپ‌هایی هستند که فقط نام "لر" روی عنوان آن هاست، به نظر می رسد در تلقی منتشر کنندگان این کلیپ ها "لر" نه یک نام قومیت، بلکه یک واژه طنزآلود و جذاب است. خنده‌دارتر این‌که تعدادی از این کلپ‌های به اصطلاح لری، موضوع‌شان به اروپا و غرب یا کشورهای خارجی برمی‌گردد بدون این که حتی اثری از ایرانیت در آن ها دیده شود چه برسد به لر!

کلیپ لُری خارجی!

به نظر می‌آید تعدادی از کاربران اینترنتی، که به سختی می توان باور کرد عناد و ستیز خاصی با لرها نداشته باشند! واژه لر را به مفهوم رفتار احمقانه به کار برده و با استمرار استفاده آن سعی در تثبیت این مفهوم برای واژه لر دارند. مثلا عبارت لری خارجی در نظر آنها یعنی کلیپی که مربوط به سرزمین غرب بوده و نوعی حماقت در آن به چشم می‌خورد (اینحاها را ببینید: لر خارجی، لر در خارج، خارجی از نوع لر).

قباحت موضوع در آن جا فجیع تر می‌شود که این افراد، هر کلیپ مسخره‌ای که می‌یابند  اسمش را پاک کرده و نام لری بر ‌آن می‌گذارند. به نظر می‌آید این افراد خیلی با لر‌ها عناد دارند که با تلاشی خستگی ناپذیر از وقت ارزشمند و هزینه اینترنت خود چشم پوشی می‌کنند به این امید که با ایجاد یک تهمت، ضربه‌ای به قوم لر بزنند. مسئله در آنجا بغرنج می‌شود که این کاربران ـ دشمنان لر ـ با هوشیاری، معمولا کلیپ‌های را تغییر اسم می‌دهند که از محبوبیت  بیشتری برخوردار هستند و بدین ترتیب تاثیر گذاری ضد لری خود را بیشتر اشاعه می‌دهند.

بررسی تمام کلیپ‌هایی که به این طریق به قوم لر توهین کرده و بهتان می‌زنند از حوصله این مقوله خارج است اما به جای آن به بررسی یکی از این کلیپ‌های جنجالی می‌پردازیم.  

 

 

کلیپ کودک ماست نعناع خور

 در این کلیپ خانمی فارس زبان، کودکش را خیلی جالب و دوست داشتنی دیده و  قضیه ماست خوردن کودکش را در اینترنت گذاشته (یکی از این کلیپ را اینجا ببینید). لوس بازی‌های این کودک سوژه کاربران دیگر می شود (نمونه کلیپ هایی که به تمسخر این مادر و کودک می پردازند را اینجا مشاهده کنید).

بنابراین تعدادی از کاربران عادی، استهزاء خود را با ساخت کلیپ‌هایی مشابه به منصه ظهور می‌رسانند به این صورت که به جای کودک، یک فرد جوان ادای آن کودک را درمی‌آورد. جالب اینکه مادر تهرانی زبان از رو نرفته و باز کلبپ بی‌معنی‌تری با عنوان "کلیپ جدید از نی‌نی که می‌گفت ماست و نعناع" روی اینترنت گذاشته است (در آپارات بگردید).

 

 

تا اینجا مسأله به لر و فرهنگ لر ارتباطی ندارد اما به یک‌باره در این بحبوحه می‌بینیم که یکی از  دشمنان لر بدون این‌که توجهی به قضایا داشته باشد فرصت را غنیمت شمرده و یکی از کلیپ‌های طنز کودک ماست خور را به اسم لری تغییر اسم داده است. و عنوان آنرا چنین نوشته: "مصاحبه با کودک لر"  همچنین برای این‌که این توهین‌ش بیشتر پخش بشود به شکل اغواءگرایانه ای در دنباله‌ی اسم کذائی انتخابی‌اش این عبارت تبلیغاتی را آورده است " فوق با حال " (این کلیپ موهن را اینجا ببینید).

حال هر کسی می‌تواند قضاوت کند که بین یک مادر تهرانی زبانی خودخواه، که لوس بازی‌های کودکش را به خورد مردم داده و در مقابل، عموم کاربران تهرانی زبان که به تمسخر این مادر پرداخته‌اند در این میان لر‌ها چه گناهی کرده‌اند. جز این‌که یک عناد بدون دلیل بر علیه لر و فرهنگ لر در اینترنت در حال شکل گیری است.

 

 

جا دارد که ریشه‌ها و سمت و سوی این عناد ـ ضد لری ـ  از جانب مسئولین و سازمان‌های ذی ربط مورد بررسی قرار بگیرد. و در نهایت به راه حل منطقی دست پیدا کنند. و به درمان مشکل و توبیخ اهانت کنندگان بپردازند.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 بابک 1393-12-14 17:14
متاسفانه در فرهنگ غیررسمی و در اذهان برخی ایرانیان این انگاره شکل گرفته که هر چه بی کلاسی و مسخره بازی است مترادف با لری است . یان قبیل کلیپ ها هم نتیجه این طرز فکر مسخره است.
 
 
#2 سیفی 1393-12-14 23:37
هر تغییری که در جامعه اتفاق میفته در اثر اراده افراده و اینکه برایند این اراده ها چه سمت و سویی پیدا کنه.اگه ما اراده محکمی داشته باشیم میتونیم سکان دار جامعه باشیم و وجهه لر رو کاملا اصلاح کنیم
 
 
#3 لر بختیاری 1393-12-17 20:40
اونا که مارو مسخره میکنن عقده های درونی وخفت وناتوانی وضعف و...خودشون رو در مقابل ما نسون میدن واین نشون میده که ما اینقد در کانون توجه اون احمقای فاسد هستیم که این همه وقت وانرژی و...صرف ضربه زدن به سروراشون میکنن.شما کجا دیدین که آدمای سطح بااااااالا وباشخصیت اینقدددددددر دیگران رو به تمسخر بگیرن؟؟!!!! این نشون میده که اونا لوده ودلقک و مسخره و...هستند .بنده از این بابت که یه همچین دشمنای دلقک ولوده وبی ارزش و... داریم خییییییلی خوشحالم!! از کوزه همان بیرون ترود که در اوست.
 
 
#4 بختیاری 1394-01-03 01:25
باسلام بنده هم درآپارات باچنین کلیپ هایی روبه روشده ام وباعث تعجبم هم شده چراکه هیچ شباهتی بین این کلیپ ها ولرها ندیده ام ومطمئنا سیاستی پشت این رفتارها وجود دارد باتشکراز شماکه هیچ چیز از چشمانتان پنهان نمیماند(به هرکی لیش و پرچل بو اگون لر)
 
 
#5 ایذه ای 1394-02-15 17:47
امان از دست نااهلان کوته فکر یاوه گو....اما بقول معروف از ماست که برماست ....(چرا در محافل صمیمی لری خودمان دست انداختن یکدیگر جا افتاده که نامحرم از ما بخواهد جوک بسازد؟؟)
 
 
#6 سورنا بختیاری 1394-05-23 16:35
اون افراد تکلیفشان معلوم است وقتی لر تاپانزده نسل اسم نیاکانش رااز بر است این یعنی اصالت ونجابت وقتی سراسر تاریخ سرشار ازحماسه سازی قوم لراست این یعنی رشادت ودلیری وقتی تمام منابع قابل اتکا ی سرزمین درزیرپای لرهاست این یعنی ثروت و.... بنظرتان اینها باعث ایجاد نوعی حسادت کثیف نمیشود که برای جبران نداشته هایشان پشت این لودگیها پنهان شوند
اما واما واما چرا ما باید اصالت خودمان را پنهان کنیم تا عده ای رذل عرصه را خالی ببینند و جولان بدهند ازماست ک برماست
 
 
#7 لرها 1394-07-14 07:12
ما نیامده ایم اینجا که مهر تایید به این کلیپ ها بزنیم یا راحت ازشون رد بشیم ما اومدیم راهکار پیدا کنیم که ضعف ما یعنی بی توجهی به بعضی مسائل را چطور اصلاح کنیم.و جواب این توهین را بدهیم...
 
 
#8 کل غیرت یکجا 1394-07-14 07:16
..مرگ بر دشمن لر.....
 
 
#9 مرگ بر دشمن لر 1394-07-14 23:36
1.مرگ بر دشمن لر
2.مرگ بر دشمن لر
3.مرگ بر دشمن لر
 
 
#10 لورستانی 1394-08-10 12:21
بی غیرتها همیشه باغیرتها رو مورد هدف قرار میدن...لور و لورجماعت بااقتداره از لران کاسیت ایلامی بگیرتاکوروش زاده شهرایذه لورنشین سردار دلیر لور آریوبرزن تا کرینخان زند و والیان و اتابکان لور ...بی غیرتها وبی اصل نصب ها لور رو هدف قرار دادن..روزی تاوان کارهاتون رو پس خواهید داد به شرفم قسم میخورم...
 
 
#11 بویراحمد 1395-04-20 18:13
بادرود برهمتباران بزرگوار: من چند سال پیش مطلبی خواندم که، معمولا انسانهای بزرگ مورد کینه وحسد قرار می گیرند ، شما خود بهتر می دانید قوم لر استراتژیک ترین جای ایران را در اختیار دارد ، مردمانی ایراندوست وباشهامت هستند دارای اصالتی چند هزار ساله میباشند ،انهایی که از این نعمت بی بهره اند، ولی از همه امکانات مادی برخوردارند ،دست به تخریب قوم لر می زنند تاشاید مبادا روزی این مردم حق خود را بخواهند.
 
 
#12 یوتاب 1395-05-09 10:12
چرا فعالان فضای مجازی واکنشی به این تهاجم فرهنگی نمیدهند؟مگر آپارات سایت ایرانی نیست؟ودر داخل کشور مدیریت نمیشود؟بدخواهان درجهت بدمعرفی کردن ما با برنامه ریزی و با نیت خاصی اقدام به انتشار این موهومات میکنند.درهرکجا باشد این بیخردان خفاش صفت بنام ما منتسبش میکنند.مطمعنأ کارشان بیغرض و بیهدف نیست بلکه از قبل برنامه ریزی شده است.
 
 
#13 دریکوند 1395-06-02 20:09
این کارها بصورت اتفاقی نیست بلکه کاملا برنامه ریزی شده و هدفدار است وگرنه در این حجم عظیم و به صورت گسترده آنهم بنام قومیت خاصی پخش نمیشود.اگربه جوکها دقت کرده باشید همه مرتب,منظم و با رعایت کامل علاعم دستوری و نگارشی و کاملا رتوش شده انگار تازه از کارخونه درآمدند.جوک را آدم عادی و عامی مثل بازاری و معلم و کارگر نمیسازه.جوک وقت میخواد,هزینه میخواد,ترجمه میخواد,تطبیق بافرهنگ خودی میخواد.قارچ نیست که بیعلت بالا اومده باشه,خلق الساعه نیست بلکه دلیل داره,هدف داره…التماس تفکربیشتر
 
 
#14 شیدوش 1395-06-06 00:02
اینا تحقیر اقوام ایران جزو فرهنگشونه,اصلا با ذاتشون میکس شده.شبشون روز نمیشه اگه حفره های زندگیشون رو با تحقیر و توهین دیگران پر نکنند.از هیچ به همه چیز رسیدن دچار جنون عظمت شدن,سقف همه شون چکه میکنه,بخار عاطفه از هیچکدومشون بلند نمیشه,از همه انتظار احترام دارند ولی احترام نمیزارن.
 
 
#15 برزو 1395-06-25 16:17
اینها اگر سواد دینی داشتند میدانستند که مسخره کردن و اذلال مؤمن و هتک حرمت قومی بصورت عام که متضمن کذب باشد و قصدش استهزا فلان زبان یا قوم باشد از لحاظ دینی اشکال دارد و گناه کبیره است.اینان غیرت دینی ندارند که تعصب هموطن را بکشند.تحقیر و تمسخر دیگران جزو فرهنگشونه.بجای اینکه دست هموطن رو بگیرن پاچشو میگیرن.