جمعه, 08 ارديبهشت 1396  

جدیدترین مطالب

  مقاله " ایل لری کرمان " به قلم احد رستگار فرد عضو شورای نویسندگان نشریه...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96
  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین
  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393...
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی
  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی
  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات...
بالاخر-روحانی-لرها-را-رویت-کرد
   حسین زمانیان / در دولت روحانی نیز بسان دولتهای پیشین هیچ گامی در جهت...
ریشه-یابی-اسامی-ایلات-لُر
  ابراهیم خدایی /وجود اسامی جانوری در ایل‌وندهای لرستان، مثل بسیاری از...
پاسخ-به-برخی-انتقادات-درباره-تاریخ-لُر-چراغ-راه-آینده
  شیخ جهانگیر محمودی /«هیچ سندیتی درمطالب مطروحه دراین گفتارنیست.»اما این...
 

 
 

انتساب کلیپ های طنز به مردم لر، چه کسانی و با چه اهدافی؟

  

عیسی قائدرحمت/

یکی از کلیپ‌های طنز کودک ماست خور را به اسم لری تغییر اسم داده است. و عنوان آن را چنین نوشته: «مصاحبه با کودک لر»، همچنین برای این‌که این توهینش ...

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور؛ عیسی قائدرحمت: در سایت آپارات (aparat.ir) گشتی زدم و در آن واژه لر را جستجو کردم، آپارات یک سایت ایرانی و تحت نظارت است، کلیپ‌های زیادی در باب لر بالا می‌آیند اما وقتی آن ها را باز می‌کنیم می‌بینیم که تعداد زیادی از آن ها هیچ ارتباطی به لر نداشته و در واقع کلیپ‌هایی هستند که فقط نام "لر" روی عنوان آن هاست، به نظر می رسد در تلقی منتشر کنندگان این کلیپ ها "لر" نه یک نام قومیت، بلکه یک واژه طنزآلود و جذاب است. خنده‌دارتر این‌که تعدادی از این کلپ‌های به اصطلاح لری، موضوع‌شان به اروپا و غرب یا کشورهای خارجی برمی‌گردد بدون این که حتی اثری از ایرانیت در آن ها دیده شود چه برسد به لر!

کلیپ لُری خارجی!

به نظر می‌آید تعدادی از کاربران اینترنتی، که به سختی می توان باور کرد عناد و ستیز خاصی با لرها نداشته باشند! واژه لر را به مفهوم رفتار احمقانه به کار برده و با استمرار استفاده آن سعی در تثبیت این مفهوم برای واژه لر دارند. مثلا عبارت لری خارجی در نظر آنها یعنی کلیپی که مربوط به سرزمین غرب بوده و نوعی حماقت در آن به چشم می‌خورد (اینحاها را ببینید: لر خارجی، لر در خارج، خارجی از نوع لر).

قباحت موضوع در آن جا فجیع تر می‌شود که این افراد، هر کلیپ مسخره‌ای که می‌یابند  اسمش را پاک کرده و نام لری بر ‌آن می‌گذارند. به نظر می‌آید این افراد خیلی با لر‌ها عناد دارند که با تلاشی خستگی ناپذیر از وقت ارزشمند و هزینه اینترنت خود چشم پوشی می‌کنند به این امید که با ایجاد یک تهمت، ضربه‌ای به قوم لر بزنند. مسئله در آنجا بغرنج می‌شود که این کاربران ـ دشمنان لر ـ با هوشیاری، معمولا کلیپ‌های را تغییر اسم می‌دهند که از محبوبیت  بیشتری برخوردار هستند و بدین ترتیب تاثیر گذاری ضد لری خود را بیشتر اشاعه می‌دهند.

بررسی تمام کلیپ‌هایی که به این طریق به قوم لر توهین کرده و بهتان می‌زنند از حوصله این مقوله خارج است اما به جای آن به بررسی یکی از این کلیپ‌های جنجالی می‌پردازیم.  

 

 

کلیپ کودک ماست نعناع خور

 در این کلیپ خانمی فارس زبان، کودکش را خیلی جالب و دوست داشتنی دیده و  قضیه ماست خوردن کودکش را در اینترنت گذاشته (یکی از این کلیپ را اینجا ببینید). لوس بازی‌های این کودک سوژه کاربران دیگر می شود (نمونه کلیپ هایی که به تمسخر این مادر و کودک می پردازند را اینجا مشاهده کنید).

بنابراین تعدادی از کاربران عادی، استهزاء خود را با ساخت کلیپ‌هایی مشابه به منصه ظهور می‌رسانند به این صورت که به جای کودک، یک فرد جوان ادای آن کودک را درمی‌آورد. جالب اینکه مادر تهرانی زبان از رو نرفته و باز کلبپ بی‌معنی‌تری با عنوان "کلیپ جدید از نی‌نی که می‌گفت ماست و نعناع" روی اینترنت گذاشته است (در آپارات بگردید).

 

 

تا اینجا مسأله به لر و فرهنگ لر ارتباطی ندارد اما به یک‌باره در این بحبوحه می‌بینیم که یکی از  دشمنان لر بدون این‌که توجهی به قضایا داشته باشد فرصت را غنیمت شمرده و یکی از کلیپ‌های طنز کودک ماست خور را به اسم لری تغییر اسم داده است. و عنوان آنرا چنین نوشته: "مصاحبه با کودک لر"  همچنین برای این‌که این توهین‌ش بیشتر پخش بشود به شکل اغواءگرایانه ای در دنباله‌ی اسم کذائی انتخابی‌اش این عبارت تبلیغاتی را آورده است " فوق با حال " (این کلیپ موهن را اینجا ببینید).

حال هر کسی می‌تواند قضاوت کند که بین یک مادر تهرانی زبانی خودخواه، که لوس بازی‌های کودکش را به خورد مردم داده و در مقابل، عموم کاربران تهرانی زبان که به تمسخر این مادر پرداخته‌اند در این میان لر‌ها چه گناهی کرده‌اند. جز این‌که یک عناد بدون دلیل بر علیه لر و فرهنگ لر در اینترنت در حال شکل گیری است.

 

 

جا دارد که ریشه‌ها و سمت و سوی این عناد ـ ضد لری ـ  از جانب مسئولین و سازمان‌های ذی ربط مورد بررسی قرار بگیرد. و در نهایت به راه حل منطقی دست پیدا کنند. و به درمان مشکل و توبیخ اهانت کنندگان بپردازند.