جمعه, 24 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

نقش لرها در ملی شدن صنعت نفت، و دستاوردهای آن

  

ابوالفضل بابادی شوراب /

شاید اگر  نفت ملی  نمی شد، کمی هم از سود  درآمد  آن  به  مردم لر می رسید  و  سهم  ما  از  توسعه نفتی کشورمان؛ فقر، فحشا، بیکاری، اعتیاد، خودکشی ...

  

 

نفت که ملی شد

طاعون ماه گرفتم

در ضلع جنوبی تاریخ

بی آن که بدانم

گوری مانده به گهواره ام

 

ثریا داودی حموله

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ابوالفضل بابادی شوراب: در روز ۵ خرداد سال ۱۲۸۷هجری شمسی برای نخستین بار یک گروه اکتشاف، در شهرستان مسجدسلیمان استان خوزستان، در پی ماه‌ها حفرچاه، به نفت رسید.

کشف نفت درسرزمین لر، تعاملات اقتصادی مستقیم بین دولت محلی -لرهای بختیاری-با دولت انگلستان را باعث گردید.

در همان زمانی که دکتر مصدق درحال برداشتن قدم هایی جهت ملی شدن صنعت نفت بود، مسترجیکاک، جاسوس مکار انگلیسی، که از اعتقادات مردم لر آگاه بود خود را به شکل یک روحانی در آورده و همه جا به پیروان خود شعار:

"هرکی مهرعلی مِن دلسه،  نفت ملی سی چنسه "

را آموخته بود و از آن ها خواسته بود که این شعار را درکوی و برزن بر زبان بیاورند، تا جلوی این حرکت ملی گرفته شود و این گونه منافع انگلیس تامین شود.

 29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت یکی از روزهای ملی ما ایرانیان که در تقویم تاریخ از با اهمیت ترین روزهای سال می باشد و کل ملت ایران از این حرکت مدنی و انقلابی دکتر مصدق و یارانش حمایت کردند، ما لرها نیز به عنوان جزیی از ملت ایران در این خوشحالی و حرکت ملی خود را شادمان و پیروز می دانیم، البته به آن اندازه که برای جغرافیای دیگر ایران نفع داشته و در جهت پیشبرد کشور موثر بوده، در جغرافیای لر، نه این که اثرگذار نبوده، که باعث ایجاد رکود و پسرفت نیز گردیده است.

 افکار عمومی لر معتقدند ملی شدن صنعت نفت که با اندیشه بیشینه نفع برای بیشینه ایرانیان شکل گرفت، هرگز نتوانست به آرمان های انسانی خود دست یابد و به جای ملی شدن،دولتی شدن را در پی داشت.

 البته باید گفت بختیاری ها، مظلوم تاریخ انقلاب مشروطیت و صنعت نفت بوده اند، به این علت که بیشترین نقش را در این دو حادثه بزرگ قرن اخیر داشته اند، اما متأسفانه کمتر به نقش اثرگذار آن ها به عنوان مردمی تعیین کننده درعرصه مسایل سیاسی اجتماعی ایران پرداخته شده است (پیروزی هزاران پدر دارد و شکست یتیم است).

اگر ما به تاریخ کشف نفت و بهره برداری آن در کشور عزیزمان ایران بنگریم و وجود درصد حجم آن در جغرافیای کشور را بررسی نماییم به جرات می توانیم بگوییم 85 درصد آن در جغرافیای قوم لر قرارگرفته است.

 به راستی به چه علت محروم ترین مناطق استان های اصفهان، فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان همدان، چهارمحال و بختیاری و... لرنشین هستند؟

وقتی  که  نفت،  نفت  انگلیس  و  بختیاری،  بختیاری ها  10  درصد  سهم  نفت  نصیب شان  می شد ، بعد  از  به  اصطلاح   ملی شدن  صنعت نفت ، همان  10 درصد را  هم  از   لرها  گرفتند.

هر چه  که  می اندیشم  جغرافیای  لر  و  مردم  مناطق  آن  از  لحاظ  فقر  و  عقب  ماندگی   با  هم  تفاوتی  ندارند.

پس  به  همین  دلیل  می بایست  مردمان  این  جغرافیا  برای  رسیدن  به  مطالبات  مدنی  خود  از  بابت  خسارت  برداشت  سرمایه ها، معادن،  آب های  جاری  و  گرفتن  حق سهم  برای پیشبرد  جغرافیای  مردم خود با همبستگی و  وحدت  در  چهارچوب  نظام  جمهوری  اسلامی  گام  برداشته  تا  به  موفقیت  برسند.

از  سود  منابع  خدادادی  این  جغرافیا  از  قبیل  آب های  جاری، منابع  نفت  و  گاز سهم  بسیار  بیشتری  برای  جغرافیا  و  مناطق دیگری  هزینه  می گردد  و  مردم    نیازمند این  خطه، تنها شاهد استخراج بوده  و  فقط  از  مضرات  بجای  مانده  آن  متحمل  بیماری  و  خسارت  می گردند  و  بجز  تنفس  گازهای  سمی،کمبود آب و  رفاهیات  عادی  چیز  دیگری  نصیب  شان  نگردیده  است.

به  چه  علت میزان  جبران  خسارت ها  حتی  به  اندازه  ضرر  و  زیان ها ی  ناشی  از استخراج  و  بوجود  آمدن  مسایل  زیست محیطی  نمی باشد؟

شایسته  بود به  جبران  ناهنجاری های  بوجود  آمده دراین مناطق، درکنار  استخراج منابع خدادادی، پروژه های زیست محیطی مناسب اجرا می گردید.

شاید اگر  نفت ملی  نمی شد، اندکی از سود  درآمد  آن  به  مردم لر می رسید  و  سهم  آن ها  از  توسعه نفتی کشورشان؛ فقر، فحشا، بیکاری، اعتیاد، خودکشی و.... نبود، هرچه بود مطمئنا  شرایط  متفاوت و  احتمالا  بهتری  برای  لرها  رخ  می داد. 

 

ابوالفضل بابادی شوراب (فعال لر- خوزستان)

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 مجتبی 1393-12-20 22:02
حرف دل مردمو زدی جناب بابادی؛
به امید داشتن یک شبکه تلویزیونی جهانی درجهت اعتلای لر(یکی از میهن پرست ترین اقوام ایرانی).
 
 
#2 کوهرنگ 1393-12-23 11:43
آقای بابادی؟،من وهزران لر ویابختیاری دیگر جواب سوال وخواسته به حقمان را نگرفته ایم! چرابا داشتن منابع سرشارآب،گاز،نفت و... مارا در محرومیت نگه داشتند؟!!!!!
 
 
#3 حق لر 1394-07-09 19:27
در گذشته خیلی حق لرها پایمال شده است.اما اینک آینده است ما باید از گذشته درس بگیریم و به صورت کامل حقمان را باز پس گیریم.
 
 
#4 وبگرد لردوست 1394-07-09 20:08
سلام به همه.مقصر اصلی خود لرها هستند.در گذشته رو نمیدونم ولی زمان الان رو مطمئنم.این یک قاعده کلیه که وقتی چیزی رو داری اگر بی تفاوت باشی دیگران منتظر سو استفاده اند.مثال یه شهری دریاچه مصنوعی دارد آنقدر مانور می دهدکه ..،ولی لرستان بااین همه آبشار تمدن و اون چیزهایی که میدونید که نشان از برتری نسبت به شهر ها یا قومیت های دیگر دارد اصلا به چشم نیومده هنوز.در این سایت بودم نظرم جلب شد ولی جذب نشد.الگوی شعارسازی کمبود لرهاست.مدیر سایت نظرسنجی وآمار سایت هم شاید موردتوجه باشد ولی ندیدم.موفق باشید.
 
 
#5 علی 1394-07-12 11:47
همه چیز در ایران دولتی است .حتی اگر من روستایی که سواد چندانی ندارم باز بر میگردد به دلت که آموزشهای همگانی را در روستای من اجرا نکرده است.
وقتی من علم چندانی ندارم و آوزشهای لازم را ندیدم چگونه حق و حقوق خود را بشناسم.
 
 
#6 کل غیرت یکجا 1394-07-14 23:24
......مرگ بر دشمن لر......
 
 
#7 دوراج 1395-06-24 13:06
دکترایرج ذوقی درکتاب مساعل سیاسی واقتصادی نفت ایران ص ۷۰ مینویسه رؤسای ایل بختیاری سالانه بیش از سه هزار لیره حقوق میگیرند (سال۱۹۰۸) تمام چاههای نفت در مناطق لربختیاری است و شرکت نفت بختیاری ۴۰۰ هزارسهم یک روپیه ای دارد.