چهارشنبه, 02 اسفند 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

نگاهی به توضیحات عوامل ایران برگر در برنامه هفت + دانلود ویدئو

  

ابراهیم خدایی /

چرا سهم زبان های محلی ایران از سینما و تلویزیون و دستگاه های فرهنگی کشور فقط در همین حدّ است که تمثیلی از حماقت باشند؟

 

 

 

 

 

در همین زمینه:

متن و حواشی یک اکران ویژه در لرستان/«ایران برگر» در تنور داغ منتقدان

نقدي بر فيلم «جاده هاي سرد» اثر جعفری جوزانی /سحر جوزانی؛ دختری که میان مادر آمریکایی و مادربزرگ لر دومی را برگزید!

نعمت پور: ایران برگر جای انتقاد دارد، چه نمادی از ایران باشد، چه نمادی از لرستان!

ایوب محمدی: ما لرها همیشه تسلیم سینما بوده ایم!

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ابراهیم خدایی: چند سالی است که دغدغه فعالان و علاقمندان فرهنگ لری به جای آن که شناخت و بازتولید این فرهنگ باشد، نوشتن و نالیدن از جوک ها، پیامک ها، کلیپ ها و هجمه های غیر منصفانه ای است که تمام شبکه اینترنت، شبکه های اجتماعی و گوشی های همراه را در تصرف خود درآورده است و عده ای از روی نادانی و نا آگاهی و گروهی از سر عناد و ستیز، یکدست و یک صدا، هویت هزاران ساله لُر را همچون بلوطی تنومند می خشکانند و می سوزانند.

در این وانفسا، خبر می رسد که برخی هنرمندان و نخبگان لُر، نه فقط اندیشه ای برای نجات مردم شان از این مخمصه نمی کنند بلکه با اشتباهات خود زمینه دامن زدن به این شرایط را فراهم می کنند.

ما ز یاران چشم یاری داشتیم

خود غلط بود آن چه می پنداشتیم!

در چند روز گذشته خبرهای مربوط به "ایران برگر" مخصوصا پس از اکران اختصاصی آن در خرم آباد، جمع زیادی از فعالان فرهنگی و اجتماعی لر را نگران کرده است، این واقعیت که جعفری جوزانی خود از مفاخر لُر در سینماست و پیش از این خدماتی به هویت محلی خودش کرده است در کنار توصیفاتی که از خاکستر شدن بلوط بیمار فرهنگ لر در تنور "ایران برگر" می رسد ما را دچار ابهام می کند!

دیشب (جمعه 22 اسفندماه 1393)، آقای جعفری جوزانی و یکی از بازیگران سرشناس "ایران برگر"، علی نصیریان، مهمان ویژه برنامه «هفت» بودند، همچنین بالاخره موفق شدیم صحنه هایی از فیلم هم در همین برنامه ببینم! صحبت های آن دو بزرگوار و صحنه های فیلم نه فقط از نگرانی نکاست بلکه اتفاقا معلوم شد که بحران جدّی در راه است!

آقای علی نصیریان درباره استفاده از زبان لُری در این فیلم اصرار داشتند که این یک «تمثیل» است و باید توجه داشت که در این فیلم می توانستیم با هر گویش و لهجه دیگری از مردم ایران سخن بگوئیم! و البته توضیح ندادند که چرا سهم گویش های محلی ایران از سینما و تلویزیون کشور فقط در همین حدّ است؟ چرا در بخش های اجتماعی، خبری و فرهنگی به این زبان ها تکلم نمی شود؟

این پیر نامدار سینمای ایران به این پرسش پاسخ دهد که آیا واقعا امکان داشت این حماقت ها و خشونت ها به هم وطنان اصفهانی زبان نسبت داده شوند؟ اگر چنین است چرا شتر بخت این تمثیل ها همیشه بر درب خانه اقوام خاصی در ایران می افتد؟ چرا همیشه باید تُرک، لُر، مازندرانی و رشتی ساده لوح ها و احمق های سینما و تلویزیون ایران باشند؟ چرا از این گویش ها در نقش های دیگری هم استفاده نمی کنید؟ هرچند در سال های اخیر هیچکدام از این قومیت های خاص نیز شرایط وخیم "لُر" را نداشته اند.

ایشان و کارگردان فیلم، آقای جعفری جوزانی، به گونه ای از فیلم دفاع کردند که گویا منتقدان "ایران برگر" مثل همان کاراکترهای کودن فیلم از تمثیل و فیلم سازی چیزی متوجه نمی شوند! توضیحات ایشان نه فقط کسی را قانع نمی کند بلکه به نظر می رسد ایشان از اصل و اساس نگرانی ها و شرایط بحرانی لُرها هیچ آگاهی ندارند!

بالاخره آقای جعفری جوزانی با بیان این که "من خودم یک بچه لُر هستم، همان قدر منتقدان لُر حق دارند بگویند نباید از زبان لری در این فیلم استفاده می شد که من حق دارم بگویم باید استفاده می شد" نگرانی ها را بیشتر کرد که ایشان به جای درک، دلجویی و آرام کردن جوّ نگران کننده ای که دارد علیه فیلمشان ایجاد می شود، خود بدان دامن می زنند.

آقای جعفری جوزانی باید بداند که ایشان همراه بیش از ده میلیون لُر زبان دیگر درون یک کشتی نشسته است، هیچ کدام از اهالی این کشتی حق ندارند به صرف این که در آن سهیم هستند آن را سوراخ کنند! هر کدام از ما مسول تصویری هستیم که از هویت لری نمایش می دهیم، البته مسئولیت نخبه ای همچون جعفری جوزانی از مردم عادی لُر بسیار سنگین تر است!

به عنوان یک همتبار و هوادار فیلم های قبلی ایشان، توصیه می کنم به جای این که مساله را در خلاء ببیند، و به گونه ای حرف بزند که گویا منتقدین ایشان تا کنون نه فیلم دیده اند و نه کتاب خوانده اند، فیلم خود را در ظرف زمانی  که در آن هستیم و با توجه به هجمه هایی که در سال های اخیر به طور مفصل و اختصاصی متوجه قوم لر شده است ارزیابی کند، معین کند که فیلم ایشان چه اشتراکات و تفاوت هایی با فضای مسموم مضحکه ای که در این سال ها اطراف واژه "لُر" تنیده شده است دارد.

انتظار داریم ایشان شرایط خاص "لری" را درک کند و بپذیرد به زبان و هویت خودش جفا کرده است، قطعا امید می رود در آینده ای نزدیک جبران کند و اُلگویی به سینمای ایران عرضه کند که در آن قومیت های خاص مورد هجمه نباشند.

 

 برای تماشای تیزر تبلیغاتی فیلم سینمایی ایران برگر اینجا کلیک کنید.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 بختیاری نژاد 1393-12-23 20:24
جناب آقای خدایی باسلام
مطلب جالب توجه و مشفقانه جنابعالی یادآور مظلومیت دایمی قوم لر است . قومی که مادرانش با وجود محرومیتهای بی شمار نخبگان زیادی را در دامان خود پرورانده اند. واما گویادر حوزه حاکمیت همچنان به صورت اعلام نشده قرار بر این است که با وجود خدمات لرها به استحکام و استمرار این صحن وسرااین مظلومیت و محرومیت پایداربماند
واما درد دیگر همان است که به ان اشاره داشته اید " من از بیگانگان هرگز ننالم "
من فیلم را ندیده ام. شاید آقای جعفری جوزانی که از فیم سازان صاحب نام لر تبارند بیشتر جهان وطنی اند تا ایرانوطنی
 
 
#2 بابک 1393-12-23 23:25
دغدغه های شما کاملا بجا است. من فیلم را ندیده ام و مسلما درباره آن نمی توانم قضاوت کنم اما بر اساس گفته های شما می گویم که از آقای جعفری جوزانی انتظار نمی رود که زبان لری را دستمایه تمسخر این قوم قرار دهد. در این شرایط تعجبی ندارد که در آپارات نام لر با لودگی مترادف شود. آقای جوزانی باید توضیح دهند به عنوان یک فیلمساز لر چه کاری برای تصحیح چهره مخدوش از نام و هویت لر انجام داده اند.
 
 
#3 خدارحم گودرزی 1393-12-23 23:51
متاسفم که نویسنده محترم اینگونه اصرار دارند که فقط آنچه خود می خواهند را بشنوند و به گفته های آقای جوزانی توجه نگرده اند. بنده هم فیلم را دیده ام و به هیچوجه احساس توهین نکردم. تصور می کنم تنهت کسانی ناراحت شوند که یا خود دست خرید رای می زنند و یا رای خود را ارزان فرخته اند. اتفاقا احساس غرور و افتخار کردم که یک کارگردان لرتبار این فیلم را ساخته با گویش ملایر یا جوزانی دست سوء استفاده چی ها را رو کرده است. پیشنهاد می کنم یکبار دیگر (بدون پیش داوری و تعصب) این فیلم پر مفهوم را ببینید.
 
 
#4 فتح الله گورابی 1393-12-24 10:02
واقعا متاسفم که نویسنده محترم نه تنها پیام فیلم زیبای ایران برگر را نگرفته، بلکه حرفهای کارگردان فیلم، آقای جوزانی، را هم با پیش فرض های خود دیده و چنین نظراتی داده اند. اینجانب به عنوان یکی از فرزندان کوچک قوم لر با دیدن این فیلم نه تنها احساس توهین نکردم، بلکه افتخار می کنم که درد مشترک یک ملت توسط یک فیلمساز لر به تصویر کشیده شده. چو بشنوی سخن اهل دل مگو که خطاست.
 
 
#5 مسجدسلیمان 1393-12-24 10:30
از اطلاعات و دغدغه مطلبتان سپاسگذارم اما در آن عبارتی هست که با آن مخالفم: چراهمیشه باید تُرک، لُر، مازندرانی و رشتی ساده لوح ها و احمق های سینما و تلویزیون ایران باشند؟
مدتهاست که فقط لرها ساده لوح ها و احمقهای سینما و تلوزیون معرفی می شوند و ترک و رشتی و مازندرانی نیز توانسته اند وضعیت خود را اصلاح کرده اند.
 
 
#6 عبدالله صمدی 1394-01-02 01:49
دوست و همتبار عزیز، من هم فیلم بسیار پر مفهوم ایران برگر را دیده ام و نه تنها احساس نکردم که توهینی به قوم لر شده، بلکه از اینکه کارگردان زبردست لر تبارمان در کمال زیبایی نیاز مبرم رای دهندگان و همچنین نامزدهای انتخاباتی برای درک مفهوم دموکراسی را به تصویر کشیده است. در ثانی، شخصیت هایی مثل آقا مدیر، که سمبل کاردانی و مدیریت است نیز از همین قوم هستند. باید یاد بگیریم که گرسنگی چشم دل مان را کور نکند و رای خود را ارزان نفروشیم. این حرف پند کمی نیست.
 
 
#7 فیلم لر 1394-07-16 15:14
ایران برگر نه تنها توهین برای لرها نیست . بلکه دوباره قدرت فرهنگی،هنری و سینمایی لرها رو به رخ کشید. دختر لر اولین فیلم ناطق تاریخ سینمای ایران
 
 
#8 کاسیت 1395-01-18 14:33
با سلام
لطفا نام سایت کاسیت را در میان لر سایت ها منتشر کنید ی نهایت سپاسگذاریم.
"کاسیت"
www.kassite.ir/
 
 
#9 هرمیداس 1395-01-23 09:23
اسم لودگی رو گذاشتن طنز…فیلمش خیلی ضعیف بود یه طورایی خیالی بود مگه روستا نماینده میفرسته مجلس؟؟؟؟ضمنأ دوست عزیز ما در جامعه ایده آلی زندگی نمیکنیم که انتظاراتمانم ایده آل باشه چه انتظاری داری از آپارات؟این توهینات هدفدار است و بدون غرض نیست.وگرنه چرا تلویزیون و سینما و رادیو و مجله همه با هم هماهنگ میتازن؟چرا پیاماشون اکثرأ رتوش شده هستن؟