شنبه, 06 خرداد 1396  

جدیدترین مطالب

اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی
   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز...
انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
شال-و-قبا-لباس-مشترک-سرزمین-لر
   محسن خواجه گیری لیراوی / آنچه تصاویر قبل از متحدالشکل کردن لباس در...
به-مناسبت-روز-خلیج-فارس-خلیج-واژه-ای-لُری-ست
   محسن خواجه گیری لیراوی /در زبان لُری مردم جنوب ایران به خم، " خل "...
اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
ایل-لری-کرمان
  احد رستگار فرد /ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
 

 
 

ابران برگر را ببینید، حرف ما را هم بشنوید / عصر این کلیشه که در شهر حتما فارسی صحبت می کنند گذشت

  

مسعود سیفی /

اگر سالانه تعداد زیادی فیلم لری ساخته شود و بخشی از آنها هم طنز باشد، هیچ گونه اعتراضی وارد نیست، ولی در شرایطی که شاهد هستیم هر فیلمی که مربوط به قوم لر است طنز هم هست دیگر قضیه ...

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، دکتر مسعود سیفی: خبر خوش ساخته شدن فیلم لری توسط استاد مسعود جعفری جوزانی مایه شادی وصف ناپذیری در وجود خود بنده و قطعا بسیاری از فعالان اجتماعی لر بود.[1] پس از گذشتن لحظات زودگذر خوشحالی و شوق و ذوق، به آرامی بیم و هراس جای این خوشحالی را گرفت از ترس اینکه نکند خدای ناکرده استاد جوزانی هم به تبعیت از دیگر رسانه های کشور، همان قالب های تعریف شده و ناعادلانه علیه قوم لر را تقویت کند! به سرعت کاغذ و قلم به دست گرفتم و نامه ای خطاب به ایشان نوشتم که البته به دلیل مشغله های شخصی موفق به نشر آن نشدم.

اکنون پس از چند ماه باخبر شدیم که فیلم ایران برگر ساخته کارگردان لر، مسعود جعفری جوزانی ،به روی پرده سینما رفته است. هنوز این فیلم را ندیده ام ولی نقدهایی که اهل قلم  لرستان بر این فیلم داشته اند را خوانده ام و البته بیش از اینکه بخواهم بنای سخنان خودم را بر پایه سخنان این منتقدان استوار کنم لازم است تاکید کنم آنچه بیشتر نظر بنده را راجع به این فیلم منفی کرده است نه انتقاد نویسندگان لرستان که ساخته شدن این فیلم در حدود دوازده سال پیش (سال 1381) است که به گفته خود جوزانی به دلیل اشتغال به ساختن سریال در چشم باد  به روی پرده سینما نرفته است و اکنون تصمیم به انتشار آن گرفته است[2].

قطعا فیلمی که دوازده سال پیش ساخته شده است متناسب با همان جو و فضای دوازده سال پیش ساخته شده است و در واقع نباید انتقادهای ما چندان متوجه کارگردان این فیلم باشد. همه ما می دانیم دوازده سال پیش فضای اجتماعی و فرهنگی کشور و مناطق لرنشین و نگاه مردم و نویسندگان این قوم نسبت به حال بسیار متفاوت بوده است.

دوازده سال پیش مردم لر و سایر اقوام ایرانی همین که فیلمی با گویش خود را می دیدند احساس رضایت می کردند و کسی معمولا انتقادی به این گونه فیلم ها نداشت همانطور که خود بنده و بسیاری از لرتباران با افتخار می گفتیم فیلم "دختر لر" اولین فیلم تاریخ سینمای ایران است یا با آب و تاب فراوان فیلم هایی مانند "خون بس" و "آرزوهای زمین" را مشاهده می کردیم و لذت می بردیم.

اکنون دیگر خواسته های مردم لر همان خواسته های دوازده سال پیش نیستند. مردم لر آموخته اند که نسبت به ناعدالتی ها و تبعیض ها منتقد باشند، آموخته اند که به لری بودن یک فیلم اکتفا نکنند و حقوق و منافع خود را در متن و پیام اصلی و نکته های مخفی فیلم جستجو کنند. مردم لر اکنون با همه احترامی که برای استاد جعفری جوزانی قائلند همان انتقادهایی که به "فاصله ها"، "برره"، "سرزمین کهن" و ... داشتند به "ایران برگر" هم دارند و معتقدند محتوای این فیلم در همان راستای فیلم هایی از قبیل "برره"، "فاصله ها" و ...می باشد و همان بینش منفی نسبت به قوم لر را تقویت می کند. این گونه فیلم ها اکنون حتی خود لرها را هم از هویتشان بیزار می کند.

امیدواریم جعفری جوزانی بار دیگر فیلمی به زبان لری بسازند و خواسته های به حق مردم لر را در آن اعمال کنند. مردم لر انتظار دارند در فیلم های مختلف چند موضوع مهم در نظر گرفته شوند که به شرح زیر بیان می گردند:

1-مردم لر نمی پذیرند که در فیلم ها بیشتر نقش شخصیت های پایین اجتماعی را ایفا کنند همانطور که در فاصله ها شاهد آن بودند، ما توقع داریم گاهی غیر از آبدارچی ها، کارگران ساده و مردم بی سواد، لرها در نقش پزشکان، مدیران و دانشجویان و سایر اقشار لُر نیز به تصویر کشیده شوند.

2-مردم لرامروزه بیشتر در فضاهای شهری زندگی می کنند، بنابراین نمی پذیرند که زبانشان فقط مخصوص عشایر و بادیه نشینان و روستاییان نشان داده شود و انتظار دارند این پندار غیر صحیح که شهری لزوما باید فارس باشد را اصلاح کنند.

3- مردم لر موقتا مخالف هرگونه فیلم طنزی به زبان لری هستند. دلیل این مساله این است که عمده فیلم های ساخته شده در ایران لرها را در حال طنز و لودگی نشان می دهند و این باعث شده است که نوعی عدم توازن در این بین مشاهده شود. اگر سالانه تعداد زیادی فیلم لری ساخته شود و بخشی از آنها هم طنز باشد مساله ای ایجاد نمی شود و هیچ گونه اعتراضی وارد نیست ولی در شرایطی که شاهد هستیم هر فیلمی که مربوط به قوم لر است طنز هم هست دیگر قضیه فرق می کند. این مساله اتفاقی نیست بلکه از سوی جریاناتی کاملا هدفمند تشویق می شود باعث تحقیر و حذف قوم لر از صحنه روزگار می شود (امثال جعفری جزوانی و سایر هنرمندان لر و غیر لر نیز گرفتار همین جو می شوند). در این رویکرد نخ نما که سالهاست در غرب  منسوخ شده است یک تجدید نظر کامل ضروری به نظر می رسد.