سه شنبه, 01 اسفند 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

ابران برگر را ببینید، حرف ما را هم بشنوید / عصر این کلیشه که در شهر حتما فارسی صحبت می کنند گذشت

  

مسعود سیفی /

اگر سالانه تعداد زیادی فیلم لری ساخته شود و بخشی از آنها هم طنز باشد، هیچ گونه اعتراضی وارد نیست، ولی در شرایطی که شاهد هستیم هر فیلمی که مربوط به قوم لر است طنز هم هست دیگر قضیه ...

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، دکتر مسعود سیفی: خبر خوش ساخته شدن فیلم لری توسط استاد مسعود جعفری جوزانی مایه شادی وصف ناپذیری در وجود خود بنده و قطعا بسیاری از فعالان اجتماعی لر بود.[1] پس از گذشتن لحظات زودگذر خوشحالی و شوق و ذوق، به آرامی بیم و هراس جای این خوشحالی را گرفت از ترس اینکه نکند خدای ناکرده استاد جوزانی هم به تبعیت از دیگر رسانه های کشور، همان قالب های تعریف شده و ناعادلانه علیه قوم لر را تقویت کند! به سرعت کاغذ و قلم به دست گرفتم و نامه ای خطاب به ایشان نوشتم که البته به دلیل مشغله های شخصی موفق به نشر آن نشدم.

اکنون پس از چند ماه باخبر شدیم که فیلم ایران برگر ساخته کارگردان لر، مسعود جعفری جوزانی ،به روی پرده سینما رفته است. هنوز این فیلم را ندیده ام ولی نقدهایی که اهل قلم  لرستان بر این فیلم داشته اند را خوانده ام و البته بیش از اینکه بخواهم بنای سخنان خودم را بر پایه سخنان این منتقدان استوار کنم لازم است تاکید کنم آنچه بیشتر نظر بنده را راجع به این فیلم منفی کرده است نه انتقاد نویسندگان لرستان که ساخته شدن این فیلم در حدود دوازده سال پیش (سال 1381) است که به گفته خود جوزانی به دلیل اشتغال به ساختن سریال در چشم باد  به روی پرده سینما نرفته است و اکنون تصمیم به انتشار آن گرفته است[2].

قطعا فیلمی که دوازده سال پیش ساخته شده است متناسب با همان جو و فضای دوازده سال پیش ساخته شده است و در واقع نباید انتقادهای ما چندان متوجه کارگردان این فیلم باشد. همه ما می دانیم دوازده سال پیش فضای اجتماعی و فرهنگی کشور و مناطق لرنشین و نگاه مردم و نویسندگان این قوم نسبت به حال بسیار متفاوت بوده است.

دوازده سال پیش مردم لر و سایر اقوام ایرانی همین که فیلمی با گویش خود را می دیدند احساس رضایت می کردند و کسی معمولا انتقادی به این گونه فیلم ها نداشت همانطور که خود بنده و بسیاری از لرتباران با افتخار می گفتیم فیلم "دختر لر" اولین فیلم تاریخ سینمای ایران است یا با آب و تاب فراوان فیلم هایی مانند "خون بس" و "آرزوهای زمین" را مشاهده می کردیم و لذت می بردیم.

اکنون دیگر خواسته های مردم لر همان خواسته های دوازده سال پیش نیستند. مردم لر آموخته اند که نسبت به ناعدالتی ها و تبعیض ها منتقد باشند، آموخته اند که به لری بودن یک فیلم اکتفا نکنند و حقوق و منافع خود را در متن و پیام اصلی و نکته های مخفی فیلم جستجو کنند. مردم لر اکنون با همه احترامی که برای استاد جعفری جوزانی قائلند همان انتقادهایی که به "فاصله ها"، "برره"، "سرزمین کهن" و ... داشتند به "ایران برگر" هم دارند و معتقدند محتوای این فیلم در همان راستای فیلم هایی از قبیل "برره"، "فاصله ها" و ...می باشد و همان بینش منفی نسبت به قوم لر را تقویت می کند. این گونه فیلم ها اکنون حتی خود لرها را هم از هویتشان بیزار می کند.

امیدواریم جعفری جوزانی بار دیگر فیلمی به زبان لری بسازند و خواسته های به حق مردم لر را در آن اعمال کنند. مردم لر انتظار دارند در فیلم های مختلف چند موضوع مهم در نظر گرفته شوند که به شرح زیر بیان می گردند:

1-مردم لر نمی پذیرند که در فیلم ها بیشتر نقش شخصیت های پایین اجتماعی را ایفا کنند همانطور که در فاصله ها شاهد آن بودند، ما توقع داریم گاهی غیر از آبدارچی ها، کارگران ساده و مردم بی سواد، لرها در نقش پزشکان، مدیران و دانشجویان و سایر اقشار لُر نیز به تصویر کشیده شوند.

2-مردم لرامروزه بیشتر در فضاهای شهری زندگی می کنند، بنابراین نمی پذیرند که زبانشان فقط مخصوص عشایر و بادیه نشینان و روستاییان نشان داده شود و انتظار دارند این پندار غیر صحیح که شهری لزوما باید فارس باشد را اصلاح کنند.

3- مردم لر موقتا مخالف هرگونه فیلم طنزی به زبان لری هستند. دلیل این مساله این است که عمده فیلم های ساخته شده در ایران لرها را در حال طنز و لودگی نشان می دهند و این باعث شده است که نوعی عدم توازن در این بین مشاهده شود. اگر سالانه تعداد زیادی فیلم لری ساخته شود و بخشی از آنها هم طنز باشد مساله ای ایجاد نمی شود و هیچ گونه اعتراضی وارد نیست ولی در شرایطی که شاهد هستیم هر فیلمی که مربوط به قوم لر است طنز هم هست دیگر قضیه فرق می کند. این مساله اتفاقی نیست بلکه از سوی جریاناتی کاملا هدفمند تشویق می شود باعث تحقیر و حذف قوم لر از صحنه روزگار می شود (امثال جعفری جزوانی و سایر هنرمندان لر و غیر لر نیز گرفتار همین جو می شوند). در این رویکرد نخ نما که سالهاست در غرب  منسوخ شده است یک تجدید نظر کامل ضروری به نظر می رسد.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 حسنوند 1393-12-26 23:54
آقای سیفی شما هم بسیار مقصری، چرا آن نامه را حبس کردی و به دست جوزانی نرساندی؟ ایشان آدم فهمیده ای هستند و بعید می دانم اگر آن را می خواندند نتیجه این فیلمی می شود که الآن هست
 
 
#2 بهاروند 1394-01-17 08:14
آقای مهرداد همان روانشناسی ات را بچسب استاد دانشگاه هم نیستی امثال تو باعث می شود جوزانی ها بروند ازقشقایی فیلم بسازند کارگردان لر را مایوس کردن یعنی چه
 
 
#3 دلاوری 1394-03-09 13:44
با سلام من این فیلم را دیروز دیدم از نظر من بسیار فیلم جالبی بود و از ابتدای فیلم هر چه دقت کردم جایی برای توهین به قوم لر ندیدم. کاش به جایی برسیم که سرگرم مسائل پیش پا افتاده نشویم. زندگی قوم لر سالهاست در اثر سوء تدبیر به فنا رفته و ما فقط دنبال این هستیم که کجا با لحجه ما شوخی کرده اند.
 
 
#4 لرستانی 1394-03-09 16:40
پاسخ به دلاوری /
یکی از همین به فنا رفتن های مای لر این است که چرا لهجه و گویش ما فقط به درد مسخره بازی (به قول شما شوخی) می خورد چرا با این لهجه مثل ادم حرف زده نمی شود، اخبار و برنامه اجتماعی ساخته نمی شود.
آقای دکتر در این مطلب نگفته اند که کسی حق ندارد از لری استفاده کند یا با آن شوخی نکند، ایشان گفته اند:
گر سالانه تعداد زیادی فیلم لری ساخته شود و بخشی از آنها هم طنز باشد مساله ای ایجاد نمی شود و هیچ گونه اعتراضی وارد نیست ولی در شرایطی که شاهد هستیم هر فیلمی که مربوط به قوم لر است طنز هم هست دیگر قضیه فرق می کند.
 
 
#5 الیما 1395-05-16 15:34
اینقدر فیلم ضعیفی بود که ترجیح دادم وسط فیلم بلند شم برم بیرون.ضعیفترین و جلفترین کار آقای جوزانی بود.با ساخت این فیلم به اعتبار هنری خودش ضربه زد.