دوشنبه, 11 ارديبهشت 1396  

جدیدترین مطالب

به-مناسبت-روز-خلیج-فارس-خلیج-واژه-ای-لُری-ست
   محسن خواجه گیری لیراوی /در زبان لُری مردم جنوب ایران به خم، " خل "...
اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
ایل-لری-کرمان
  احد رستگار فرد /ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96
  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین
  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393...
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی
  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی
  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات...
بالاخر-روحانی-لرها-را-رویت-کرد
   حسین زمانیان / در دولت روحانی نیز بسان دولتهای پیشین هیچ گامی در جهت...
 

 
 

نقدی بر مهر تأیید نماینده خرم‌آباد بر فیلم ایران برگر

 
الهام حاجی‌وند /
آقاي دكتر! چگونه چشم خود را بر اعتراض موکلان‌تان می‌بندید و از ايران برگر حمایت می‌کنید؟ حتی اگر به مطالبی که بیان کردید اعتقاد دارید، نباید عقیده خود را بر خواست موکلان‌تان مقدم بدانید ...
 
 
 
الهام حاجی‌وند / پايگاه خبري‌تحليلي يافته:
 
«‌يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسى أَنْ يَكُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسى أَنْ يَكُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَكُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ؛
«اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد؛ نبايد گروهى از مردان شما گروه ديگر را مسخره كنند، شايد آن‌ها از اينان بهتر باشند و نه زنانى زنان ديگر را، شايد آنان بهتر از اينان باشند. يك‌ديگر را مورد طعن و عيب جويى قرار ندهيد. با القاب زشت و ناپسند يك‌ديگر را ياد نكنيد، بسيار بد است كه بر كسى پس از ايمان نام كفرآميز بگذاريد. آن‌ها كه توبه نكنند، ظالم و ستمگرند‌(سوره حجرات، آیه 11)»
در چنین ایامی که  دشمن با نا امیدی از جنگ نظامی، سعی در بر هم‌زنی اوضاع داخلی کشور دارد و جنگ نرم آنان قومیت‌ها را نشانه رفته است و تمام توان دشمن بر ایجاد اختلاف میان قومیت‌ها نهادینه شده و در این برهه از زمان که آماج جوک‌ها به سمت قوم شريف و اصيل ايراني و شيعه لر و ساير قوم‌هاي كشور عزيزمان گسیل شده، آیا حمایت و مهر تأیید دكتر ايرج عبدي نماينده خرم‌آباد در جایگاه یک شخصیت سیاسی بر این فیلم معنای بصیرت - که به فرموده رهبر از بارزترین شرایط انتخاب یک وکیل مجلس است - را در اذهان تداعی می‌کند؟ آيا حمایت از ساخت این فیلم آب در آسیاب دشمن ریختن نیست؟
مانند یک رئیس جمهور که بعد از انتخاب شدن دیگر تنها متعلق به حزب و گروه خاصی ندارد و رئیس جمهوری یک کشور محسوب می‌شود، نماینده خرم‌آباد نيز نماينده‌ي تک تک مردم لر زبان بوده و نماينده‌ي شخص خود يا عده‌اي خاص كه به وي رأي داده‌اند محسوب نمي‌شود!
آقاي دكتر! چگونه چشم خود را بر اعتراض موکلان‌تان می‌بندید و با نادیده گرفتن آزرده‌خاطری آنان، از موضع نارضایتی‌شان، از ايران برگر حمایت می‌کنید؟ حتی اگر مطالبی را که بیان کردید عقیده‌ي قلبی خودتان باشد و به آن ایمان داشته باشید نباید عقیده خود را بر خواست بخشی از موکلان‌تان مقدم بدانید و بر فيلمي كه در آن به نحوه انتخاب نمايندگان مجلس توهين شده است، مهر تأييد بزنيد! بهتر بگوييم كه شما در لباس نماينده مجلس در واقع این حق را ندارید كه عقيده اجتماعي عموم مردم را از زبان شخص خودتان اظهار كنيد.
یک بازیکن فوتبال بعد از جدایی از یک تیم و پیوستن به تیم دیگر اگر در مقابل تیم سابق خودش گل‌زنی کند به احترام هواداران آن تیم خوشحالی نمی‌کند، شما هم اگر به هر دلیلی از این فیلم خوش‌تان آمده است، آیا شایسته نبود به احترام موکلان معترض‌تان که تعدادشان هم کم نیست مراتب خرسندی و رضایت خود را ابراز نمی‌داشتید و به جای آن سعی در احقاق حقوق‌شان می‌نمودید؟
شما فرموده‌اید: «ساخت فیلم با لهجه‌های قومیتی نه تنها اشتباه نیست بلکه باید آن را به فال نیک گرفت و باید آن را اتفاق خوبی برای تصویر جنبه‌های مثبت و آموزنده هر قوم دانست چرا که آشنایی اقوام و مردمان استان‌های دیگر را با فرهنگ قوم‌ها به دنبال دارد، در این شرایط مخاطبان سینما و تلویزیون به مرور با نقاط فرهنگی تمامی خطه‌ها آشنا می‌شوند.» اما آیا فرهنگ لرستان، نقاط مثبت و آموزنده این مردم دلاور و ... آن چیزی است که در این فیلم نشان داده شده است؟ به راستی شما دوست دارید این گونه و با این ویژگی‌ها به مردم استان‌های دیگر شناسانده شوید؟ آيا ارمغان ما برای استان‌های دیگر چوب است؟
بهتر نبود به عنوان یک مسوول سیاسی و اجتماعي لرستان، با یادآوری خدمات بی‌شمار مردم کم‌توقع و ساده‌زیست لر‌زبان و با ذکر نام چندی از مشاهیر پر شمار آنان با حمایت خود، دیگر کارگردانان را تشویق به ساخت فیلم درباره‌ي آنان می‌کردید نه دعوت به تکرار تمسخرشان؟ آقاي جوزاني كه اهل ملاير است چرا در مورد كريم‌خان زند كه اهل همان خطه است و همه ي مورخان به جوانمردي و بزرگي او اذعان داشته‌اند، فيلم يا سريالي نمي‌سازد تا قومش را با مفاخري چون او معرفي كند؟
بعد از آن همه تعریف و تمجید شما از این اثر، بیان جمله کوتاه «اما این که بخواهند تنها نقاط منفی یک قوم را برجسته کنند نه اتفاق خوبی است و نه به صلاح کشور است» که در میان بیانات‌تان گم است، کافی بود؟
شما که می‌فرمایید فیلم ایران برگر با هدف سرگرمی ساخته شده است، به این فکر کرده‌اید که چه چیز را در اين اثر سينمايي فدای سرگرمی مردم کرده‌ایم؟ سرگرم شدن به چه قیمتی؟ به قيمت سر داغ شدن؟
شما اگر در این زمینه سکوت می‌کردید کسی نسبت به سکوت‌تان اعتراضی نمی‌کرد، اما وقتی از یک جریان خاص حمایت می‌کنید، این حكايت در ذهن آدمی تداعی می‌شود که: «به درختان جنگل گفتم: چرا شما با این عظمت از تکه آهنی به نام تبر می‌رنجید؟ گفتند: رنجش ما از تبر نیست بلکه از دسته‌‌ی آن است که از جنس خود ماست»
به راستی که شعرای ایران زمین هیچ چیز را از قلم نیانداخته‌اند و در وصف تمام احوالات آدمی سخنی شیرین آورده‌اند که:
حالم چو دلیریست که از بخت بد خویش            در لشگر دشمن پسری داشته باشد