یکشنبه, 29 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

نقدی بر مهر تأیید نماینده خرم‌آباد بر فیلم ایران برگر

 
الهام حاجی‌وند /
آقاي دكتر! چگونه چشم خود را بر اعتراض موکلان‌تان می‌بندید و از ايران برگر حمایت می‌کنید؟ حتی اگر به مطالبی که بیان کردید اعتقاد دارید، نباید عقیده خود را بر خواست موکلان‌تان مقدم بدانید ...
 
 
 
الهام حاجی‌وند / پايگاه خبري‌تحليلي يافته:
 
«‌يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسى أَنْ يَكُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسى أَنْ يَكُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَكُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ؛
«اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد؛ نبايد گروهى از مردان شما گروه ديگر را مسخره كنند، شايد آن‌ها از اينان بهتر باشند و نه زنانى زنان ديگر را، شايد آنان بهتر از اينان باشند. يك‌ديگر را مورد طعن و عيب جويى قرار ندهيد. با القاب زشت و ناپسند يك‌ديگر را ياد نكنيد، بسيار بد است كه بر كسى پس از ايمان نام كفرآميز بگذاريد. آن‌ها كه توبه نكنند، ظالم و ستمگرند‌(سوره حجرات، آیه 11)»
در چنین ایامی که  دشمن با نا امیدی از جنگ نظامی، سعی در بر هم‌زنی اوضاع داخلی کشور دارد و جنگ نرم آنان قومیت‌ها را نشانه رفته است و تمام توان دشمن بر ایجاد اختلاف میان قومیت‌ها نهادینه شده و در این برهه از زمان که آماج جوک‌ها به سمت قوم شريف و اصيل ايراني و شيعه لر و ساير قوم‌هاي كشور عزيزمان گسیل شده، آیا حمایت و مهر تأیید دكتر ايرج عبدي نماينده خرم‌آباد در جایگاه یک شخصیت سیاسی بر این فیلم معنای بصیرت - که به فرموده رهبر از بارزترین شرایط انتخاب یک وکیل مجلس است - را در اذهان تداعی می‌کند؟ آيا حمایت از ساخت این فیلم آب در آسیاب دشمن ریختن نیست؟
مانند یک رئیس جمهور که بعد از انتخاب شدن دیگر تنها متعلق به حزب و گروه خاصی ندارد و رئیس جمهوری یک کشور محسوب می‌شود، نماینده خرم‌آباد نيز نماينده‌ي تک تک مردم لر زبان بوده و نماينده‌ي شخص خود يا عده‌اي خاص كه به وي رأي داده‌اند محسوب نمي‌شود!
آقاي دكتر! چگونه چشم خود را بر اعتراض موکلان‌تان می‌بندید و با نادیده گرفتن آزرده‌خاطری آنان، از موضع نارضایتی‌شان، از ايران برگر حمایت می‌کنید؟ حتی اگر مطالبی را که بیان کردید عقیده‌ي قلبی خودتان باشد و به آن ایمان داشته باشید نباید عقیده خود را بر خواست بخشی از موکلان‌تان مقدم بدانید و بر فيلمي كه در آن به نحوه انتخاب نمايندگان مجلس توهين شده است، مهر تأييد بزنيد! بهتر بگوييم كه شما در لباس نماينده مجلس در واقع این حق را ندارید كه عقيده اجتماعي عموم مردم را از زبان شخص خودتان اظهار كنيد.
یک بازیکن فوتبال بعد از جدایی از یک تیم و پیوستن به تیم دیگر اگر در مقابل تیم سابق خودش گل‌زنی کند به احترام هواداران آن تیم خوشحالی نمی‌کند، شما هم اگر به هر دلیلی از این فیلم خوش‌تان آمده است، آیا شایسته نبود به احترام موکلان معترض‌تان که تعدادشان هم کم نیست مراتب خرسندی و رضایت خود را ابراز نمی‌داشتید و به جای آن سعی در احقاق حقوق‌شان می‌نمودید؟
شما فرموده‌اید: «ساخت فیلم با لهجه‌های قومیتی نه تنها اشتباه نیست بلکه باید آن را به فال نیک گرفت و باید آن را اتفاق خوبی برای تصویر جنبه‌های مثبت و آموزنده هر قوم دانست چرا که آشنایی اقوام و مردمان استان‌های دیگر را با فرهنگ قوم‌ها به دنبال دارد، در این شرایط مخاطبان سینما و تلویزیون به مرور با نقاط فرهنگی تمامی خطه‌ها آشنا می‌شوند.» اما آیا فرهنگ لرستان، نقاط مثبت و آموزنده این مردم دلاور و ... آن چیزی است که در این فیلم نشان داده شده است؟ به راستی شما دوست دارید این گونه و با این ویژگی‌ها به مردم استان‌های دیگر شناسانده شوید؟ آيا ارمغان ما برای استان‌های دیگر چوب است؟
بهتر نبود به عنوان یک مسوول سیاسی و اجتماعي لرستان، با یادآوری خدمات بی‌شمار مردم کم‌توقع و ساده‌زیست لر‌زبان و با ذکر نام چندی از مشاهیر پر شمار آنان با حمایت خود، دیگر کارگردانان را تشویق به ساخت فیلم درباره‌ي آنان می‌کردید نه دعوت به تکرار تمسخرشان؟ آقاي جوزاني كه اهل ملاير است چرا در مورد كريم‌خان زند كه اهل همان خطه است و همه ي مورخان به جوانمردي و بزرگي او اذعان داشته‌اند، فيلم يا سريالي نمي‌سازد تا قومش را با مفاخري چون او معرفي كند؟
بعد از آن همه تعریف و تمجید شما از این اثر، بیان جمله کوتاه «اما این که بخواهند تنها نقاط منفی یک قوم را برجسته کنند نه اتفاق خوبی است و نه به صلاح کشور است» که در میان بیانات‌تان گم است، کافی بود؟
شما که می‌فرمایید فیلم ایران برگر با هدف سرگرمی ساخته شده است، به این فکر کرده‌اید که چه چیز را در اين اثر سينمايي فدای سرگرمی مردم کرده‌ایم؟ سرگرم شدن به چه قیمتی؟ به قيمت سر داغ شدن؟
شما اگر در این زمینه سکوت می‌کردید کسی نسبت به سکوت‌تان اعتراضی نمی‌کرد، اما وقتی از یک جریان خاص حمایت می‌کنید، این حكايت در ذهن آدمی تداعی می‌شود که: «به درختان جنگل گفتم: چرا شما با این عظمت از تکه آهنی به نام تبر می‌رنجید؟ گفتند: رنجش ما از تبر نیست بلکه از دسته‌‌ی آن است که از جنس خود ماست»
به راستی که شعرای ایران زمین هیچ چیز را از قلم نیانداخته‌اند و در وصف تمام احوالات آدمی سخنی شیرین آورده‌اند که:
حالم چو دلیریست که از بخت بد خویش            در لشگر دشمن پسری داشته باشد


 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 سالاروند 1394-02-25 10:21
تعصب زیاد مانع پیشرفت است من ساکن تهران هستم کمتر دوستی از من با خانواده این فیلم رو مشاهده نکرده . بسیار لذت برده اند و به گویش لری علاقمند.خواهشا دست از این تعصبات کور بردارید
 
 
#2 علی رضا کرمی 1394-02-27 08:01
برای لورمتاسفم جرم جعفری جوزانی این است که می خواست نام لرستان را سربلند کند دراین فیلم اتفاقا لرها جایگاه فرهنگی دارند وبه جای طایفه خود به یک معلم که حتی پول تبلیغات ندارد رای میدهند با این کارها دیگر جوزانی درلزستان فیلم نمیسازد
 
 
#3 نادر کولیوند 1394-02-30 16:54
واقعا متاسفم که بعضی ها اینگونه آب به آسیاب دشمن می ریزند. من اگر به جای استاد مسعود جعفری جوزانی بودم، دیگر حتی اسم لر را هم نمی آوردم. ایشان در کارنامه پر افتخارشان تنها کارگردان ایرانی است که همیشه باعث افتخار و سربلندی همه ایرانیان - و از جمله لرها - بوده و هستند. این هنرمند بزرگ متعلق به همه ایرانیان اصیل و بلکه همه مردم دنیاست. در جایی از فیلم خوب ایران برگر گفته (اگر همین ها را فیلم بگیریم و نشان این مردم بدهیم خواهند گفت اغراق کرده ایم). به نویسنده محترم متن بالا توصیه می شود دوباره مطلب خودشان را بخوانند و کمی فکر کنند.
 
 
#4 سعید 1394-02-31 23:14
در این فیلم نشان می دهد که جوانان روستا با دیدن یک دختر شهری کف می کنند و در جای دیگر نشان می دهد آب دهان بر سر اهالی روستا میریزند. جای دیگر انتخابات را در آن دیار کاسبی نشان می دهد.
در این فیلم معیار انتخاب نماینده مجلس برای مردم آن دیار شام و پول است.
یک جای دیگر دعوا را نشان می دهد که با چوب دستی به جان هم افتاده اند.
در سراسر فیلم لودگی را به جای پاکی و سادگی و معصومیت قوم لر نشان می دهد.
چقدر در معرفی لرها ظرافت به خرج داده اند ایشان!
 
 
#5 فیلم لر 1394-07-11 14:02
فیلم خوبی بود ، بستگی به شرایط ، بجا بود . می تونست بهتر باشد. ولی فیلم کمدی و طنزی بود که نه تنها توهین در آن نبود بلکه بار دیگر قدرت هنری و سینمایی لرها را به رخ کشید.دختر لر اولین فیلم ناطق تاریخ سینمای ایران.......... ...