دوشنبه, 27 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

نقدی بر بی‌مبالاتی رسانه‌ها و نحوه انتشار آمار خشن‌ترین استان‌ها

 

محسن حیدری/

متأسفانه پس از انتشار آمار سازمان پزشکی قانونی درخصوص "تقاضای معاینه پس از نزاع"، برخی سایت‌های خبری پایتخت با تیترهایی چون «خشن‌ترین استان‌های کشور مشخص شدند» به انتشار آن پرداختند ....

 


 
محسن حیدری، کارشناس ارشد حقوق جزا و جرمشناسی / ایبنانیوز

متأسفانه پس از انتشار آمار سازمان پزشکی قانونی درخصوص "تقاضای معاینه پس از نزاع"، برخی سایتهای خبری پایتخت با تیتری هایی همچون «خشن ترین استان های کشور مشخص شدند» به انتشار آن پرداختند و استان چهارمحال بختیاری را در صدر فهرست مورد ادعای خود نشاندند!

هرچند پزشکی قانونی استان چهارمحال بختیاری از یکسو بیشترین آمار "تقاضای معاینه جسمانی پس از نزاع نسبت به جمعیت" را ثبت کرده است ولی باید بدانیم که اولاً این به معنی "بیشترین وقوع نزاع نسبت به جمعیت" نیست و استان چهارمحال بختیاری بیشترین نزاع نسبت به جمعیت را ندارد و همچنین نباید فراموش کنیم که براساس آمار نیروی انتظامی، این استان از نظر وقوع جرائم خشن در پایین ترین رتبه کشوری قرار دارد.

ابتدا نگاهی آمار مورد استناد را مرور می کنیم و سپس به تحلیل آن می پردازیم:

براساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور که با تحلیل های غیر علمی برخی سایتهای خبری آمیخته شد و در افکارعمومی مطرح شد، طی ۱۰ ماه نخست سال گذشته، ۵۱۰ هزار و ۸۶۸ نفر برای "معاینه جسمانی پس از نزاع" به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که در این میان "نسبت معاینه به جمعیت"، استان چهارمحال بختیاری بیش‌ترین تعداد مراجعه را دارا بوده است.

تحلیلی جنسیتی این آمار نشان می دهد که در ۱۰ ماه اول سال ۱۳۹۳، ۱۵۷ هزار و ۴۲۱ نفر زن و ۳۵۳ هزار و ۴۴۷ نفر مرد برای معاینه جسمانی پس از نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند.

تحلیل جغرافیایی این آمار نیز نمایانگر آن است که تهران با ثبت ۹۱ هزار و ۲۲۸ نفر متقاضی معاینه جسمانی پس از نزاع، رکورددار تعداد ثبت تقاضای معاینه جسمانی پس از نزاع در کشور محسوب می‌شود. در حالی که تهران از نظر "نسبت معاینه به جمعیت" در رده‌ی یازدهم کشور قرار دارد.

آمار نشان می‌دهد که کمترین مراجعه به پزشکی قانونی درخصوص معاینه جسمانی پس از نزاع‌، مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده است که به ازای هر ۳۶۹٫۴ نفر، یک مورد مراجعه در آن استان به ثبت رسیده است. در استان چهارمحال و بختیاری به ازای هر ۹۸٫۴ نفر، یک مراجعه ثبت شده است که استانی با بیش‌ترین مراجعه به پزشکی قانونی در سطح کشور محسوب می‌گردد. همچنین براساس این آمار، استان لرستان در رتبه ۲۱ مراجعه شهروندان به پزشکی قانونی قرار دارد.

بر اساس آخرین آمار سازمان پزشکی قانونی کشور، در حالی‌که آمار کل تقاضای "معاینه جسمانی پس از نزاع" در کشور با کاهش ۲٫۲ درصدی همراه بوده است اما درخواست این نوع معاینات در تهران ۳٫۱ درصد رشد را نشان می‌دهد. آمارها نشان می‌دهد که بیشترین افزایش تقاضا برای معاینه جسمانی پس از نزاع در کشور مربوط به استان کرمان با ۴٫۵ درصد رشد و بیش‌ترین کاهش نیز مربوط به استان خراسان رضوی با ۶٫۱۱ درصد کاهش است.

نگاهی به بی مبالاتی رسانه ها در تحلیل آمار:

آمار مراجعه شهروندان به پزشکی قانونی، به هیچ وجه گویای نرخ نزاع نیست. نرخ نزاع نیز تنها یکی از شاخص های سنجش میزان خشونت در استان ها است و به فرض اثبات بالا بودن نرخ نزاع بین افراد، نمی توان استان مورد اشاره را خشن ترین استان دانست.

آمار ارائه شده توسط سازمان پزشکی قانونی، تنها گویای "میزان مراجعه شهروندان به پزشکی قانونی برای معاینه جسمانی پس از نزاع" می باشد. به عبارت دیگر، این آمار به هیچ وجه گویای "میزان وقوع نزاع" نیست بلکه نمودار "میزان مراجعه شهروندان به پزشکی قانونی" پس از وقوع نزاع می باشد.

از جمله مفاهیم علم جرمشناسی که می تواند به ما در تحلیل این آمار و آمار مشابه کمک کند، مفهوم "نرخ سیاه جرم" است. چه بسا کم بودن مراجعه به پزشکی قانونی در یک منطقه خاص مثلاً سیستان و بلوچستان به این علت باشد که "نرخ سیاه جرم" در آنجا بالاتر است؛ در مواردی که با کم بودن مراجعه شهروندان به مراجع قانونی مواجه می شویم نباید به سرعت ذوق زده شویم بلکه ابتدا باید بپرسیم آیا می توان عدم مراجعه را به معنی عدم مشکل دانست؟ یا اینکه به علت بالا بودن "نرخ سیاه جرم"، شهروندان از تعقیب موضوع در مراجعه قانونی صرفنظر کرده اند. مثلاً ممکن است شهروندان بر اثر کم اعتمادی نسبت به فرایندهای قانونی و حاکمیتی یا مشغله ناشی از زندگی در شهرهای بزرگ یا نظائر آن، تمایل کمتری برای مراجعه به پزشکی قانونی و سپس طرح دعوی در دادگاه داشته باشند.

از طرف دیگر، مراجعه به پزشکی قانونی مقدمه ای برای طرح دعوی در دادگاه است. در واقع اگر شهروندی پس از وقوع یک نزاع قصد مراجعه به دادگاه را داشته باشد و نیز از فرایندهای قانونی آگاهی نسبی داشته باشد، به پزشکی قانونی مراجعه می کند و "تقاضای معاینه جسمانی پس از نزاع" را مطرح می نماید. حال اگر شهروند پس از وقوع نزاع به هر دلیل اراده ای مبنی بر شکایت در دادگاه نداشته باشد (مثلاً قصد انتقامجویی شخصی و خصوصی و فیزیکی داشته باشد، به فرایندهای قانونی نظیر دادگاه بی اعتماد باشد، به خاطر بالا بودن نرخ سیاه جرم و ترس از پیگرد قانونی از طرح دعوی در دادگاه صرفنظر کند و...)، به پزشکی قانونی نیز مراجعه نمی کند.

بنابراین هرچند "بالا بودن میزان وقوع نزاع" نشانه خوبی نیست ولی "بالا بودن میزان مراجعه شهروندان به پزشکی قانونی پس از وقوع نزاع" نشانه خوبی است. که نشان می دهد؛ اولاً شهروندان درصدد انتقامجویی خصوصی، شخصی و فیزیکی نیستند. ثانیاً شهروندان به مراجع قانونی نظیر دادگاه اعتماد دارند و عدالت رسمی را برای احقاق حق خود بهتر می دانند. ثالثاً نرخ سیاه جرم در آن منطقه بالا نیست. رابعاً مردم آشنایی نسبی با حق و حقوق خود و نیز اطلاع کافی از فرایندهای احقاق حق در دادگاه دارند.

همچنین باید دانست که به فرض پی بردن به این نکته که "میزان وقوع نزاع در یک منطقه بالا است"، باز هم نمی توان و نباید مدعی شویم که آن منطقه "خشن ترین" است. زیرا برای تعیین خشن ترین استانها، نیازمند بررسی پارامترهای مختلفی هستیم. یکی از این پارامترها میزان وقوع نزاع بین افراد است. ولی دهها پارامتر دیگر هم باید مدنظر قرار گیرد. مثلاً میزان وقوع جرائم خشن و سازمان یافته، نقش مهمتری در تعیین "خشن ترین" استانها دارد.

برپایه آماری که سال گذشته توسط سردار اسرافیل جعفری فرمانده انتظامی چهارمحال بختیاری اعلام شد، این استان از نظر وقوع جرائم خشن (نظیر زورگیری) در پایین ترین رتبه کشوری قرار دارد. و این نشان می دهد که استان چهارمحال بختیاری از نظر مصون ماندن شهروندان از جرائم خشن رتبه اول کشور را دارا است و شهروندان این استان در مقایسه با سایر استانها، کمترین مشکل را در مواجهه با جرائم خشن نظیر زورگیری و.. دارند.

مقایسه دو آمار ارائه شده از سازمان پزشکی قانونی و نیروی انتظامی، بیش از آنکه نشانه میزان خشونت در استان چهارمحال بختیاری باشد، نشانه غلبه جوّ حقوقی و قضایی بر شهروندان، اختلال شدید در سازوکارهای محلی حل اختلاف و تمایل مردم به پیگیری دعاوی از طریق دادگاه می باشد. برای تحلیل میزان وقوع نزاع و نیز تعیین میزان خشونت در هر یک از استانهای کشور، بهتر است اولاً از منابع آماری متنوع از جمله آمار نیروی انتظامی استفاده کنیم و ثانیاً از الگوهای ترکیبی برای تحلیل آمار استفاده نماییم.

از همکاران عزیزمان در رسانه ها می خواهم از انتخاب تیترهای شتابزده پرهیز کنند و تحلیل های جرم شناختی صاحبنظران درباره تفاوت معنایی این دو آمار (که هر دو مستند و صحیح هستند) را ارائه کنند و به این ترتیب گامی در مسیر کاهش آسیب های اجتماعی کشورمان بردارند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 آریو 1394-04-14 10:10
من یک کردم در درجه اول یک ایرانیم واین آمار دروغین را که به هر قوم برچسب می زنند را قبول ندارم واز قوم همسایه خود به شدت دفاع می کنم
 
 
#2 آریو 1394-04-14 10:12
برپایه آماری که سال گذشته توسط سردار اسرافیل جعفری فرمانده انتظامی چهارمحال بختیاری اعلام شد، این استان از نظر وقوع جرائم خشن (نظیر زورگیری) در پایین ترین رتبه کشوری قرار دارد.