پنج شنبه, 28 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

دکتر «هوشنگ اعظمی» : شیرین‌ترین شیرین‌ها را در راه مردم فدا باید کرد

 

محسن رستمی/

زمانی که این مرد بزرگ از طرف عمال رژیم سابق با حالتی نصیحت‌گونه مورد خطاب قرار می‌گیرد: که به زندگی و رفاه دخترش شیرین بیشتر توجه داشته باشد. دکتر با صلابت پاسخ می‌دهد «شیرین‌ترین شیرین‌ها را در راه مردم فدا باید کرد...»

 

 
محسن رستمی  / پایگاه خبری تحلیلی کاسیت:

 قطعاً هر یک از ما به عنوان بیمار یا همراه بیمار در طول سال گذرمان به مطب پزشکان در سطح شهر برای معالجه افتاده است با توجه به حرفه و جایگاهی که پزشکان از آن برخوردارند می‌توانند معرف همان ذهنیتی باشد که بیماران و عموم مردم از آن جایگاه رفیع انتظار دارند و در سوگندنامه پزشکی آنان که به عنوان اصول و مشرب کاری و فکری آنان می‌باشد فوری‌ترین و اولویت‌ترین مسئله رسیدگی به بیمار و دفع آلام و درد و اندوه از بیماران است، و  همیشه و در همه حال به عنوان یک اصل لایتغیر و یک امر بدیهی در امر طبابت به عنوان یک امر نهادینه شده در مسیر کاری‌شان قرار داشته باشد و اگر خدایی نخواسته مسائل فرعی بر این جایگاه و الا و ارزشمند سایه افکنده باشد باعث خدشه و آسیب به این نهاد ارزشمند می‌گردد.

 

همان طور که می‌دانیم طبقه پزشکان در میان تمام طبقات اجتماعی از احترام و منزلت و جایگاه بسیار ارزشمندی برخوردارند و این امر همان طور که در بالا ذکر شد، ناشی از خدمات و رسیدگی‌ست که نسبت به هم‌نوعان خود از انجام آن دریغ نمی‌ورزند و حال اگر عده‌ای قلیل با توجه به آن‌چه گفته شد فقط به دنبال ....  باشند قطعا این قشر  ارزشمند را در معرض آسیب قرار می‌دهد و مخاطب در این نوشتار آن اقلیتی هستند که متاسفانه از رسالت اصلی و انسانی خویش فاصله گرفته‌اند و فقط در جهت مطامع دنیوی و سیری ناپذیر مشغول گذران می‌کنند و حال نقبی نه چندان دور از گذشته‌های این دیار می‌آوریم که روزگاران  و در همه حال ورد زبان همه‌ی بزرگان بوده است در زمان‌ها و روزگاران گذشته که  مردمان از لحاظ مسائل بهداشتی و درمانی و استانداردهای زندگی در سطح بسیار نامطلوبی قرار داشتند و چگونه تار و پود زندگی اشان را تهدید می‌کرد با کوچک‌ترین مرض و بیماری به کام مرگ فرو می‌رفتند؛ انسان وارسته و خود ساخته‌ای بود که گویی شیرین ترین لحظات زندگی او در گرو خدمت و رسیدگی به درد هم‌نوعان خود بود و با اخلاص و ایثار و اراده‌ای پولادین که گویی وصف آن‌ها در میان مردم به مثابه یک روایت فراتاریخی و فرا زمانی است که بیشتر شبیه اسطوره‌ها و داستان‌های اساطیری‌ست که اتفاق افتاده است اما نه، باور کنید که در همین جا و در همین لرستان و در شهر خودمان پزشکی دردمند و انسان‌دوست که شاید نسل جوان امروز متاسفانه نام او را نیز نشنیده باشد،

بدون کوچک‌ترین توقع و انتظار و منتی مشغول رسیدگی و درمان  به حال محرومان و تهی دستان به صورت کاملاً رایگان بود به یک حس نوستالژیک( دل تنگی)  باور نکردنی می‌ماند که چگونه یک انسان به درجه‌ای از خودسازی و تهذیب  نفس می‌رسد و  با پشت پا زدن به منیت و خودخواهی و هر آن‌چه که انسان بودن انسان را به بند می‌کشد این چنین خالصانه و متواضعانه انسانیت را در فراخنای زمان به عرش می‌رساند. 

 

آری دکتر هوشنگ اعظمی لرستانی آن یگانه پزشک دردمند و پرافتخار سرزمین و دیارمان لرستان است که زندگی و تمام هستی خود را در راه  خدمت به رفع آلام هم‌نوعان خود بدون کوچکترین چشمداشت در طبخ اخلاص گذاشت تا به عنوان نمونه و یگانه بدیل روزگار در ذهن و اندیشه هر لرستانی حک ببندد و تکریم و ستایش همگان را در همه ی زمان‌ها و دوره ها به خود جلب نماید.

زمانی که این مرد بزرگ از طرف یکی از عمال رژیم سابق به حالتی نصیحت‌گونه و اندرزگونه خطاب به شخص دکتر اعظمی می‌گوید: به زندگی و رفاه دخترش شیرین بیشتر توجه داشته باشد ... دکتر با استوار و صلابت «گویی که هیچ تعلق دنیوی او را از انتخاب مسیری که خود در پیش گرفته است که همه زندگی خود را وقف آن ساخته است، باز نمی‌دارد» پاسخ می‌دهد «شیرین‌ترین شیرین‌ها را در راه مردم فدا باید کرد...»

این چنین است که یاد او نام او همچون ستاره‌ای درخشان بر بلندای سرزمین‌مان تا ابد به روشنی و درخشندگی جاودانه خواهد ماند و هر جا و هر زمان که خدمت به مردم و رسیدگی به حال محرومان و مستعضفان وجودداشته باشد «هوشنگ» همان‌جاست... امیدواریم که شرح این واقعیت تلنگری باشد بر همان‌هایی که ذکرشان رفت که انسانیت و انسان بودن را به پای مطامع دنیوی فراموش کرده و از یاد برده اند...

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 ع.ر . کیا 1394-04-26 11:20
باسلام، یاد از انسانی والا و خدمتگذار خوب و ارزشمند است. ولی این چنین پرداختن به دکتر اعظمی و بی توجهی به فعالیت های وی و حتی تغییر نام بیمارستان دکتر اعظمی عملی ناپسند و یا حداقل در شان این انسان آزاده نیست. اعظمی و اعظمی ها را باید در این دوران که قهرمامان پوشالی آن فقط به قکر پر کردن جیب خود هستند بهتر از این معرفی نمود.
الگوها را باید به جوانان این مملکت بهتر معرفی کرد تا نابخردان جایی برای خود نمایی و قهرمان شدن پیدا نکنند.
 
 
#2 امین 1394-05-02 15:36
درود که حق گفتی. آنچه ازاعظمی مانده نام نیکی است وروحیه ای فدا کارانه.یادش گرامی ورفتارش سمشق!
 
 
#3 iهوشمحمد 1394-06-14 17:41
دکتر هوشنک اعظمی عالی ترین نماد اخلاق ومهر ورزی اوج شکوه وایثاراومانیسمی در تمام جهات بود قرآن کریم ضمن احترام به مؤمنین محسنین را نیز ستودهاو قله ی رفیعی از نوع محسنین بودیاد وخاطر این شیرلک زبان واین ستاره ایل یرانوند جاودان گرامی باد
 
 
#4 چنگیزسوری رومشگان 1394-10-27 14:52
باسلام ودرودبرروح ان بزرگمردتاریخ لرستان ایکاش مسولین بیمارستانی بنام این دکترشریف وارسته احداث کنندوپزشکانی دران خدمت کنندکه جوانمردی وگذشت دکترراسرلوحه کارشون قرار دهندویقین داشته باشند نامشان ماندگار میماند