شنبه, 31 تیر 1396  

جدیدترین مطالب

از-بوم-گرایی-و-هویت-قومی-تا-توسعه-ی-لرستانات
   اشکان خورشیدوند / نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا...
معرفي-جلگه-ی-چم-کلان
   احمد لطفی /چم كلان نام جلگه اي سرسبز و خرم است كه در ساحل جنوبي...
آنچه-خوار-آید-روزی-به-کار-آید-نادیده-گرفتن-زبان-های-لری-در-ایران
   حسین زمانیان /مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر...
مروری-بر-اقوام-و-مردمان-لُر-جنوب
   محسن خواجه گیری لیراوی /  لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف...
خبرگزاری-مهر-لرها-را-از-ایران-حذف-کرد
  به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، خبرگزاری مهر در اقدامی عجیب یک نقشه...
سردار-کیخاله-یا-کیقباد-خان
   احمد لطفی /سردار کیخاله یا کیقباد خان ابن سلیمان خان ابن عابد خان ابن...
چه-طور-شد-که-اصفهان-لرستان-و-چهارمحال-بختیاری-را-بلعید
  رضا ساکی: تغییر مرز میان لرستان، چهارمحال‌وبختیاری کار ساده‌ای نیست اما...
قم-رود-چیست-؟-نکاتی-مهم-در-باب-پروژه-انتقال-آب-موسوم-به-قم-رود
   حمید لطفی / طرح موسوم به انتقال آب الیگودرز در شرق لرستان به قم در...
در-عصر-تشنگی-سیمره-نشین-ها؛-طرح-های-ملّی-به-کدام-سمت-جاری-می-شوند؟
   علی باجلان /طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع...
آمار-های-دولتی-و-حکایت-بچه-های-ناتنی
   حمید لطفی / در تازه ترین این آمارها که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است...
 

 
 

نگاهی به مستند «رضا دوباره می‌خواند» ساخته سیدمحمد سیف‌زاده

 

ایرج کاظمی/

باید گفت با هنر مثال زدنی سیدمحمد سیف‌زاده «رضا» بار دیگر زنده شد و همچنان سرزنده و با نشاط آواز خواند و از گذشته‌های خود و سایه روشن‌های زندگی‌اش حرف زد و حدیث ناگفته را بیان کرد ...

 

 

ایرج کاظمی / شماره 599 هفته‌نامه صدای ملت:

نگاهی به فیلم مستند «رضا دوباره می‌خواند» به قلم استاد ایرج کاظمی مؤلف و پژوهشگر برجسته لرستانی

بال بگشا سپر از شجر طوبی زن                     حیف باشد چو تو مرغی و اسیر قفسی              «حافظ»

به همت استاد سیدمحمد سیف‌زاده کارگردان توانای سینما و پژوهشگر لرستان شناس، فیلمی از زندگی زنده یاد رضا سقایی هنرمند فقید لرستانی به نمایش گذاشته شد که برای لحظاتی ما را به گذشته های پشت سر نهاده و خاطرات نزدیک که پنج دهه تحول و فراز و نشیب های موسیقی مقامی و سنتی قوم لر برگرداند.

استاد سیف زاده که کتاب پیشینه تاریخی موسیقی لرستان ایشان به حق از کارهای ارزنده تحقیقی در حوزه موسیقی قوم لر در نزدیک به دو دهه اخیر است نشان داد همانگونه که در کار سینما و کارگردانی که تحصیل کرده و استخوان خوردکرده آن است. موفق بوده آثار ارزشمندی چون فیلم سینمایی آخرین تک سوار ایل، سریال دیار به یاد ماندنی و سریال سور و سوگ و بسیاری فیلمهای مستند و تحقیقی از خود به جای گذاشته، در موسیقی لرستان و شناخت آن نیز صاحب نشر و در این عرصه حجت را بر بازگو کردن آن تمام کرده است و قوم لر و فرهنگ موسیقیایی و پژوهشی اش از این بابت مدیون اوست. چند بار این نکته را ذکر کرده‌ام و باز بر آن اعتقاد ایستاده‌ام که اگر محیط و شرایط مالی و کمک‌های دستگاه‌های مسئول مددکار ایشان می‌بود در صحنه بازگشت به حقایق سینما و تحولات مربوط به آن علی حاتمی دومی را با همان خصوصیات و نگاه عمیق به مسائل اجتماعی و فرهنگی به جامعه هنری ایران تحویل می‌دادیم. که امید است ایشان که خوشبختانه هنوز جوان و پویا و توانا و جویا است با حمایت مسئولان دلسوز و ایران خواه به آنچه که مردم لرستان و هنرمندان بومی این سرزمین تاریخی شائق و خواهنده آن هستند برسد که اینچنین باد!

جمعیتی که آن شب برای دیدن فیلم سالن را پر کرده بودند تا آن زمان سابقه نداشت، راهروها و اطراف سالن تا فضای بیرون با ورودی سالن از علاقمندانی که مشتاقانه منتظر شروع برنامه بودند موج می زد...

تصور من این است که همه کسانی در سالن جمع شده بودند در انتظار دیدن فیلم مستندی بودند که به کارگردانی سیدمحمد سیف زاده چهره شناخته شده و نام آشنای سینما و هنرمند موشیقی شناس و خلاق تهیه و تدوین شده است. سرانجام لحظه ای فرا رسید که مردم و حاضران می بایست در سالن چهره فراموش ناشدنی و دوباره خوانی رضا سقایی را ببینند. فیلمی مستند که با ظرافت و دقت در نوع خود کم نظیر هنر مستندسازی و در عین حال فیلمسازی حرفه ای را به چشم می کشید. در طول قریب دو ساعت که از اکران فیلم گذشت در نظر بینندگان آنچنان چشمگیر و خاطره انگیز بود که فرصت یک لحظه چشم به هم زدن را از بینندگان حاضر در سالن نیز گرفته بود.

فیلم با چهره رضا شروع می شد و آغازگر خود او بود درست مثل روزهای زندگی اش با همان نگاه و چهره فراموش ناشدنی و صدای آشنا و سرشار از صمیمیت و عاطفه...

رضا برای نسل امروزی همان کسی بود که نسل همسن و سال او درکش کرده بودند...

فیلم به گونه ای زنده، گویا و سرشار از ظرایف هنری تهیه شده که جای هیچ حرف و حدیث ناگفته ای را باقی نگذاشته بود.

و اینجاست که باید گفت با هنر مثال زدنی سیدمحمد سیف زاده رضا بار دیگر زنده شد و همچنان سرزنده و بانشاط آواز خواند و از گذشته های خود و سایه روشن های زندگی اش حرف زد و حدیث ناگفته را بیان کرد در لابه لای این فیلم برخی مصاحبه ها از ناحیه کسانی که با او در ارتباط و حشر و نشر بودند ... برای لحظاتی در بین تماشاچیان نمایان بود آنان که سالهای متمادی با رضا سقایی مونس و یار و غار بودند بقول مرحوم دکتر ایرج دهقان باید گفت:

بهار بود و تو بودی و عشق بود و امید            بهار رفت و تو رفتی و هرچه بود گذشت

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن