سه شنبه, 04 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

نگاهی به مستند «رضا دوباره می‌خواند» ساخته سیدمحمد سیف‌زاده

 

ایرج کاظمی/

باید گفت با هنر مثال زدنی سیدمحمد سیف‌زاده «رضا» بار دیگر زنده شد و همچنان سرزنده و با نشاط آواز خواند و از گذشته‌های خود و سایه روشن‌های زندگی‌اش حرف زد و حدیث ناگفته را بیان کرد ...

 

 

ایرج کاظمی / شماره 599 هفته‌نامه صدای ملت:

نگاهی به فیلم مستند «رضا دوباره می‌خواند» به قلم استاد ایرج کاظمی مؤلف و پژوهشگر برجسته لرستانی

بال بگشا سپر از شجر طوبی زن                     حیف باشد چو تو مرغی و اسیر قفسی              «حافظ»

به همت استاد سیدمحمد سیف‌زاده کارگردان توانای سینما و پژوهشگر لرستان شناس، فیلمی از زندگی زنده یاد رضا سقایی هنرمند فقید لرستانی به نمایش گذاشته شد که برای لحظاتی ما را به گذشته های پشت سر نهاده و خاطرات نزدیک که پنج دهه تحول و فراز و نشیب های موسیقی مقامی و سنتی قوم لر برگرداند.

استاد سیف زاده که کتاب پیشینه تاریخی موسیقی لرستان ایشان به حق از کارهای ارزنده تحقیقی در حوزه موسیقی قوم لر در نزدیک به دو دهه اخیر است نشان داد همانگونه که در کار سینما و کارگردانی که تحصیل کرده و استخوان خوردکرده آن است. موفق بوده آثار ارزشمندی چون فیلم سینمایی آخرین تک سوار ایل، سریال دیار به یاد ماندنی و سریال سور و سوگ و بسیاری فیلمهای مستند و تحقیقی از خود به جای گذاشته، در موسیقی لرستان و شناخت آن نیز صاحب نشر و در این عرصه حجت را بر بازگو کردن آن تمام کرده است و قوم لر و فرهنگ موسیقیایی و پژوهشی اش از این بابت مدیون اوست. چند بار این نکته را ذکر کرده‌ام و باز بر آن اعتقاد ایستاده‌ام که اگر محیط و شرایط مالی و کمک‌های دستگاه‌های مسئول مددکار ایشان می‌بود در صحنه بازگشت به حقایق سینما و تحولات مربوط به آن علی حاتمی دومی را با همان خصوصیات و نگاه عمیق به مسائل اجتماعی و فرهنگی به جامعه هنری ایران تحویل می‌دادیم. که امید است ایشان که خوشبختانه هنوز جوان و پویا و توانا و جویا است با حمایت مسئولان دلسوز و ایران خواه به آنچه که مردم لرستان و هنرمندان بومی این سرزمین تاریخی شائق و خواهنده آن هستند برسد که اینچنین باد!

جمعیتی که آن شب برای دیدن فیلم سالن را پر کرده بودند تا آن زمان سابقه نداشت، راهروها و اطراف سالن تا فضای بیرون با ورودی سالن از علاقمندانی که مشتاقانه منتظر شروع برنامه بودند موج می زد...

تصور من این است که همه کسانی در سالن جمع شده بودند در انتظار دیدن فیلم مستندی بودند که به کارگردانی سیدمحمد سیف زاده چهره شناخته شده و نام آشنای سینما و هنرمند موشیقی شناس و خلاق تهیه و تدوین شده است. سرانجام لحظه ای فرا رسید که مردم و حاضران می بایست در سالن چهره فراموش ناشدنی و دوباره خوانی رضا سقایی را ببینند. فیلمی مستند که با ظرافت و دقت در نوع خود کم نظیر هنر مستندسازی و در عین حال فیلمسازی حرفه ای را به چشم می کشید. در طول قریب دو ساعت که از اکران فیلم گذشت در نظر بینندگان آنچنان چشمگیر و خاطره انگیز بود که فرصت یک لحظه چشم به هم زدن را از بینندگان حاضر در سالن نیز گرفته بود.

فیلم با چهره رضا شروع می شد و آغازگر خود او بود درست مثل روزهای زندگی اش با همان نگاه و چهره فراموش ناشدنی و صدای آشنا و سرشار از صمیمیت و عاطفه...

رضا برای نسل امروزی همان کسی بود که نسل همسن و سال او درکش کرده بودند...

فیلم به گونه ای زنده، گویا و سرشار از ظرایف هنری تهیه شده که جای هیچ حرف و حدیث ناگفته ای را باقی نگذاشته بود.

و اینجاست که باید گفت با هنر مثال زدنی سیدمحمد سیف زاده رضا بار دیگر زنده شد و همچنان سرزنده و بانشاط آواز خواند و از گذشته های خود و سایه روشن های زندگی اش حرف زد و حدیث ناگفته را بیان کرد در لابه لای این فیلم برخی مصاحبه ها از ناحیه کسانی که با او در ارتباط و حشر و نشر بودند ... برای لحظاتی در بین تماشاچیان نمایان بود آنان که سالهای متمادی با رضا سقایی مونس و یار و غار بودند بقول مرحوم دکتر ایرج دهقان باید گفت:

بهار بود و تو بودی و عشق بود و امید            بهار رفت و تو رفتی و هرچه بود گذشت

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن