سه شنبه, 28 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
 

 
 

نقش رسانه ها و مطبوعات محلی استان های لرنشین در هم افزایی و وحدت لُری

 

ابوالفضل بابادی شوراب /

گستره  توزیع نشریات استان لرستان کرمانشاه، همدان و کردستان را در بر می گیرد اما در خوزستان و بختیاری توزیع نمی شود! از سوی دیگر نشریات خوزستان نیز گاه حتی هرمزگان، فارس و ...

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ابوالفضل بابادی شوراب (فعال لر اهواز): ما لرها (لک، مینجایی، بختیاری، جنوبی و..) باید همدیگر را پیدا كنیم،دوست بداریم و بدانیم كه فقط همدیگر را داریم و برای سربلندی و خوشبختی مان تلاش کنیم.

مطمئنا اگر شخصی در شهری غیر لرنشین زندگی کند،متوجه بسیاری از نکات خواهد شد،آنجا که اکثر روزنامه رادیو و تلویزیون در دست یک قوم است و حالا فکرش را بکنید اگر ما بدون آنکه فقط خود را به بختیاری بودن محدود کنیم ورای آن به لر بیندیشیم،سهم ما از قدرت و رسانه چه تغییری خواهد کرد؟به جای غرور کاذب و طایفه گرایی،به سربلندی و اتحاد مردم لر بیندیشیم تا شاید بتوانیم با صدای بلندتر لزوم توجه به حقوق اجتماعی و قومی مان را به گوش همگان برسانیم!

همان گونه که می دانید امروزه رقابت،رقابت هویت و اندیشه ملت ها در آوردگاه علم و فرهنگ است،اما نشانه ای که می تواند متضمن پیروزی و موفقیت باشد تنها وحدت است و بر صاحبان قلم و اربابان رسانه لر این ضرورت است که در جهت وحدت و زدودن اختلافات درونی گام های محکم و قوی بردارند که عداوت جویان همیشه از این سوراخ بیشترین بهره ها برده اند.
متاسفانه گستره  توزیع نشریات استان لرستان کرمانشاه، همدان و کردستان را در بر می گیرد اما خوزستان و بختیاری توزیع نمی شود!
از سوی دیگر نشریات خوزستان نیز گاه حتی هرمزگان، فارس و اصفهان را پوشش می دهد اما لرستان جزء حوزه توزیع شان نیست!!! در حالی که اتفاقا میان دو استان لرستان و خوزستان (قابل توجه است بیشترین لرهای بختیاری در این استان ساکنند)، فارغ از اشتراکات لری رفت و آمد اقتصادی و اجتماعی بیشتری نسبت به روابط این دو استان با استان های دیگر برقرارست!
پرسش اساسی اینست که چرا لرستان و خوزستان نشریات مشترک ندارند؟ و به چه علت گستره نشریات استان های لرنشین "لری"نیست؟

آیا رسانه ها توانسته و یا خواسته ا ند که همگام با مطالبه مردم لر به موضوعات محیط زیستی جغرافیایی آن بپردازند؟
چگونه یک حادثه کوچک محیط زیستی در جغرافیای دیگر آن چنان بزرگنمایی می شود، اما فجایعی همچون آتش سوزی در جنگلهای زاگرس (درختان بلوط کهگیلویه و بویراحمد،لرستان و ایلام) مورد توجه این رسانه ها قرار نگرفت؟
به چه میزان محتوا و مفاهیم این نشریات،سایت ها و.... در راستای پاسداشت هویت،پوشش،زبان و...مردم لر بوده است؟
این را هم باید پذیرفت که رسانه های لر از مردم خود بسیار عقب ترند،بصورت انفعالی عمل می کنند و براستی که درک درستی از نیاز و مطالبه مردمان خود ندارند!
بسیار کم دیده ام که مطبوعات لر،مطالبات اجتماعی قوم خود را بیان کنند و اگر هم بیان شده در حد یک مسئله پیش پا افتاده و ساده صورت گرفته،این که چه وقت این رسانه ها به رسالت خود پایبندی نشان می دهند و درجهت بیان افکار و خواست مردم خود اهتمام بورزند مشخص نیست!کدام رسانه ای از این قوم دیده شده که به آوارگی،کوچ اجباری و زندگی حاشیه نشینی آنها در شهرهای غیرلرنشین پرداخته باشد؟!

ای کسانی که می توانید قلم گیرید و بر بدبختی و فلاکت مردمان لر بتازید،نگذارید سقف خانه گلی مان فروریزد!

ابوالفضل بابادی شوراب - فعال لر اهواز

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 اتحاد لر 1394-07-04 17:37
متحد شوید و مرکزیت خود را درتمام زمینه ها تقویت کنید.
 
 
#2 لربختیاری هفت لنگ 1394-07-06 00:58
افرین و احسنت عالی بود. سردیار بویی شیرپیا
 
 
#3 نشر لر 1394-07-16 14:42
ما باید سکان دار نشریات و سایت ها و روزنامه ها در پایتخت شویم تا به کسی اجازه ندهیم علیه ما چیزی بنویسد.. ...
 
 
#4 سام از خرم آباد 1394-08-03 21:08
من به عنوان یک لر همبستگی را که با مردم بختیاری یا لک حس میکنم، دقیقن به همان میزان همبستگی با اصفهانی و یزدی و مازندرانی و آذربایجانی را حس میکنم.

اگر بنا هم قوم بودن را بر زبان بگذاریم که من زبان اصفهانی یا شمالی را بهتر از بختیاری و لکی میفهمم.یا بهتر است بگویم لکی را اصلن نمیفهمم. و بیشتر لرها هم لکی را نمیفهمند بااینکه همسایه لک زبان داریم.

و اگر یک قوم بودن را در فرهنگ یکسان بدانیم که ما با بیشتر هم میهنانمان فرهنگ یکسان داریم.البته تفاوت هایی است کهطبیعی هستند.

اما برای من لر خرم آبادی تفاوتی میان بختیاری با اصفهانی یا لک با زنجانی یا بروجردی با اراکی نیست.

و پیشرفت را در بستر آگاهی همگانی و دانش و خردورزی شایسته پیگیری میدانم نه بستر نخ نما شده ی قوم گرایی که به تجزیه میهنمان پایان میپذیرد.
 
 
#5 شیرانی 1394-08-16 00:06
گفته شد که ایلات ممسنی و دشمن زیاری چهاربنیچه نامیده می شدند این نام و البته نام خود ممسنی که این هردو نام ،عنوان دو تیره از 24 تیره (تیره ممسنی و تیره چهاربنیچه)طایفه اورک از ایل دینارونی یکی از چهار ایل هفت لنگ از کنفدراسیون ایلی بختیاری هستند می تواند گواه خوبی دال بر پیوند ایل ممسنی با کنفدراسیون ایلی بختیاری باشد. البته گویش ایلات ممسنی و دشمن زیاری همانند گویش سایر ایلات کهگیلویه و بویر احد شباهت بسیاری با گویش بختیاری دارد که این هم ناشی از آن است که تا قبل از حکومت پهلوی این خطه از ایران زمین ولایات لر بزرگ نامیده می شد که والی گری آن را عمدتاً ایلخانی بختیاری بعهده داشت. به همین جهت ، هم نام لر بزرگ با نام بختیاری مترادف شده است. با تشکر