جمعه, 05 خرداد 1396  

جدیدترین مطالب

اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی
   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز...
انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
شال-و-قبا-لباس-مشترک-سرزمین-لر
   محسن خواجه گیری لیراوی / آنچه تصاویر قبل از متحدالشکل کردن لباس در...
به-مناسبت-روز-خلیج-فارس-خلیج-واژه-ای-لُری-ست
   محسن خواجه گیری لیراوی /در زبان لُری مردم جنوب ایران به خم، " خل "...
اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
ایل-لری-کرمان
  احد رستگار فرد /ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
 

 
 

فارس زدگی فعالان لُر را به یغما برده است!

 

ابوالفضل بابادی شوراب /

 قومی که بخشی از فعالانش بر علیه متفکران بومی گرای خود موضع منفی می گیرند و به آنها برچسب بی هویت می زنند، می تواند شرایط بهتری داشته باشد و شایسته فقر و بیکاری و... نیست؟

 

 

لور: یادداشتی که در زیر می خوانید توضیحاتی است که آقای بابادی در واکنش به برخی اظهار نظرها در ذیل مطلب قبلی شان "ایجاد تشکل فراگیر لری؛بایدها و نبایدها" که در لور انتشار یافت نگاشته اند.

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ابوالفضل بابادی شوراب؛ باعث تاسف است که هر گاه یک لر از سر دلسوزی قومی به بیان مطالبات مردم خود بر لزوم وحدت لرها، کسب سهم ایشان درتلویزیون، آموزش زبان لری و زنده نگه داشتن آن، حفظ منابع طبیعی، آب ونفت، لزوم رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی پرداخته، افرادی از میان قوم خودش به هر دلیل جلوی پای این فعالان فرهنگی سنگ اندازی کرده و هزاران برچسب نامیمون بر آنان وارد می کنند!

به واقع قومی که بخشی از فعالانش بر علیه متفکران بومی گرای خود موضع منفی می گیرند و به آنها برچسب بی هویت می زنند، می تواند شرایط بهتری داشته باشد و شایسته فقر و بیکاری و... نیست؟

شما را به خدا بگذارید دلسوزان جامعه لر فعال شوند و لر را از این وضعیت اسفناک بیرون بیاورند، درد آور است ما لرها تنها قومی در ایران هستیم که دلسوزان فرهنگی خود را از فعالیت های بومی دلسرد می کنیم.

اگر خردمندانه به وضع نابسامان مناطق لرنشین بنگریم مطمئنا خواهیم فهمید که عامل وضع موجود عدم مطالبه گری و توجه لازم به کار تشکیلاتی قانونی است.

وقتی مردم تبار من به جای انتخاب شایستگان و صالحان قوم از طریق یک مکانیسم تشکیلاتی منظم، رای خود را به نامزدهای فرصت طلب و عوام فریب چپ یا راست می دهند چه انتظار بیهوده ایست، تماشای آبادی و سرسبزی جغرافیای لر به عنوان بخشی از ایران عزیزمان!

متاسفانه فارس زدگی نخبگان ما را به یغما برده است و تا وقتی سرمایه های اجتماعی لر به بازیابی هویت خود نپردازند شرایط همین گونه خواهد ماند!

ما به دنبال تشکل لری هستیم تا شهرهای موجود در جغرافیای لر پیشرفت کنند، زیرا باور داریم که می بایستی نخبگان و شایستگان لر به دنبال به حرکت درآوردن اندیشه ها و خواسته ها و کسب آرمان های قانونی لر در چهارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی باشند که این از طریق یک حرکت منظم و قانونی امکان پذیر نیست که این اندیشه ترس بر رعش فرصت طلبان انداخته است و سعی در مخدوش نمودن این هدف اجتماعی دارند.

وجود تشکیلات فراگیر لری به شکل مناسب و مطالبه گر باعث می گردد که نماینده ای که انتخاب می گردد بداند یک ساختار قدرتمند تمام حرکات او را رصد می کند و مطمئنا تشکیلات لری اجازه نخواهد داد که برای منافع جغرافیایی خاص مثلا پتروشیمی که حق مردم لر بوده در جای دیگری ساخته شود و حق لرها پایمال شود و در نتیجه سهم لرها از بیکاری رتبه های اول نباشد!

نمایندگان لر می بایستی با هم همگام باشند و با تشکیل فراکسیون لرها در مجلس بصورت جمعی به حل مشکلات جغرافیای لر بپردازند و در جهت رفع مشکلات مناطق هم کوشا باشند مطمئنا ابزار رسیدن به این خواسته ایجاد تشکل فراگیر لری برای ترویج این هدف در چهارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

آیا تا ساختار تشکیلاتی ایی نباشد که مردم لر را از طریق هویت و زبان مشترک فرهنگی اجتماعی خود با مفاهیم دنیای مدرن آشنا کند و بتواند آگاهانه اهداف خود را پیگیری کند لر روی پیشرفت و توسعه را خواهد دید؟

جاهایی می شنویم که همتباران و یا هموطنانی سخن می رانند که ما ذاتا با ایجاد تشکل قومی مخالف نیستیم و معتقدیم که لر ایران دوست است اما اگر لرها بخواهند تشکیل بدهند اقوام دیگر هم علاقمندند که تشکیل دهند و ممکن ست آن اقوام-غیر لر-بدنبال اهداف خطرناکی باشند؟

این چه بهانه ابلهانه ای ست چون دیگران ممکن ست از این حق قانونی خود سوء استفاده کنند پس حق لرها باید در این موضوع نادیده گرفته شود؟

اگر این خواسته قانونی و بجاست باید طبق قانون با آن عمل برخورد شود و براستی چرا به اقوام دیگر اجازه و حق تدریس زبان قومی خود در دانشگاه های غیرانتفاعی داده می شود اما این موضوع برای لرها لحاظ نشده است؟

قابل توجه دوستانی که بر ما خرده می گیرند این را ذکر می کنم که جریان تحول خواه لر که ضرورت حضور تشکیلات قانونی را حس نموده هرگز موافق طایفه سالاری نیست و معتقد ست هویت خواهی قومی از طایفه گرایی جداست و مطمئنا ما اگر بدنبال توسعه قانونی قومی خود بودیم - و نه دعواهای درون قومی - پیشرفت و توسعه می یافتیم!

هویت خواهی قومی یعنی آنکه از نمادهای لری در محل های گوناگون استفاده کنیم، بر تکلم به زبان لری -با گویشهای متفاوت و شیرین آن- اصرار بورزیم و از حق خود در چهارچوب قانون کوتاهی نورزیم!

 در مقابل جنگ نرم دشمن که هویت بومی ما را نشانه گرفته و همه چیزمان را می خواهد غربی کند ما باید تلاش کنیم که هویت و فرهنگ قومی خود را که با ارزشهای مذهبی ما کاملا منطبق است احیاء کنیم و لزوم رسیدن به این هدف تنها در گرو ایجاد یک ساختار قانونی منطقی می باشد.