چهارشنبه, 02 اسفند 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

فارس زدگی فعالان لُر را به یغما برده است!

 

ابوالفضل بابادی شوراب /

 قومی که بخشی از فعالانش بر علیه متفکران بومی گرای خود موضع منفی می گیرند و به آنها برچسب بی هویت می زنند، می تواند شرایط بهتری داشته باشد و شایسته فقر و بیکاری و... نیست؟

 

 

لور: یادداشتی که در زیر می خوانید توضیحاتی است که آقای بابادی در واکنش به برخی اظهار نظرها در ذیل مطلب قبلی شان "ایجاد تشکل فراگیر لری؛بایدها و نبایدها" که در لور انتشار یافت نگاشته اند.

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ابوالفضل بابادی شوراب؛ باعث تاسف است که هر گاه یک لر از سر دلسوزی قومی به بیان مطالبات مردم خود بر لزوم وحدت لرها، کسب سهم ایشان درتلویزیون، آموزش زبان لری و زنده نگه داشتن آن، حفظ منابع طبیعی، آب ونفت، لزوم رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی پرداخته، افرادی از میان قوم خودش به هر دلیل جلوی پای این فعالان فرهنگی سنگ اندازی کرده و هزاران برچسب نامیمون بر آنان وارد می کنند!

به واقع قومی که بخشی از فعالانش بر علیه متفکران بومی گرای خود موضع منفی می گیرند و به آنها برچسب بی هویت می زنند، می تواند شرایط بهتری داشته باشد و شایسته فقر و بیکاری و... نیست؟

شما را به خدا بگذارید دلسوزان جامعه لر فعال شوند و لر را از این وضعیت اسفناک بیرون بیاورند، درد آور است ما لرها تنها قومی در ایران هستیم که دلسوزان فرهنگی خود را از فعالیت های بومی دلسرد می کنیم.

اگر خردمندانه به وضع نابسامان مناطق لرنشین بنگریم مطمئنا خواهیم فهمید که عامل وضع موجود عدم مطالبه گری و توجه لازم به کار تشکیلاتی قانونی است.

وقتی مردم تبار من به جای انتخاب شایستگان و صالحان قوم از طریق یک مکانیسم تشکیلاتی منظم، رای خود را به نامزدهای فرصت طلب و عوام فریب چپ یا راست می دهند چه انتظار بیهوده ایست، تماشای آبادی و سرسبزی جغرافیای لر به عنوان بخشی از ایران عزیزمان!

متاسفانه فارس زدگی نخبگان ما را به یغما برده است و تا وقتی سرمایه های اجتماعی لر به بازیابی هویت خود نپردازند شرایط همین گونه خواهد ماند!

ما به دنبال تشکل لری هستیم تا شهرهای موجود در جغرافیای لر پیشرفت کنند، زیرا باور داریم که می بایستی نخبگان و شایستگان لر به دنبال به حرکت درآوردن اندیشه ها و خواسته ها و کسب آرمان های قانونی لر در چهارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی باشند که این از طریق یک حرکت منظم و قانونی امکان پذیر نیست که این اندیشه ترس بر رعش فرصت طلبان انداخته است و سعی در مخدوش نمودن این هدف اجتماعی دارند.

وجود تشکیلات فراگیر لری به شکل مناسب و مطالبه گر باعث می گردد که نماینده ای که انتخاب می گردد بداند یک ساختار قدرتمند تمام حرکات او را رصد می کند و مطمئنا تشکیلات لری اجازه نخواهد داد که برای منافع جغرافیایی خاص مثلا پتروشیمی که حق مردم لر بوده در جای دیگری ساخته شود و حق لرها پایمال شود و در نتیجه سهم لرها از بیکاری رتبه های اول نباشد!

نمایندگان لر می بایستی با هم همگام باشند و با تشکیل فراکسیون لرها در مجلس بصورت جمعی به حل مشکلات جغرافیای لر بپردازند و در جهت رفع مشکلات مناطق هم کوشا باشند مطمئنا ابزار رسیدن به این خواسته ایجاد تشکل فراگیر لری برای ترویج این هدف در چهارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

آیا تا ساختار تشکیلاتی ایی نباشد که مردم لر را از طریق هویت و زبان مشترک فرهنگی اجتماعی خود با مفاهیم دنیای مدرن آشنا کند و بتواند آگاهانه اهداف خود را پیگیری کند لر روی پیشرفت و توسعه را خواهد دید؟

جاهایی می شنویم که همتباران و یا هموطنانی سخن می رانند که ما ذاتا با ایجاد تشکل قومی مخالف نیستیم و معتقدیم که لر ایران دوست است اما اگر لرها بخواهند تشکیل بدهند اقوام دیگر هم علاقمندند که تشکیل دهند و ممکن ست آن اقوام-غیر لر-بدنبال اهداف خطرناکی باشند؟

این چه بهانه ابلهانه ای ست چون دیگران ممکن ست از این حق قانونی خود سوء استفاده کنند پس حق لرها باید در این موضوع نادیده گرفته شود؟

اگر این خواسته قانونی و بجاست باید طبق قانون با آن عمل برخورد شود و براستی چرا به اقوام دیگر اجازه و حق تدریس زبان قومی خود در دانشگاه های غیرانتفاعی داده می شود اما این موضوع برای لرها لحاظ نشده است؟

قابل توجه دوستانی که بر ما خرده می گیرند این را ذکر می کنم که جریان تحول خواه لر که ضرورت حضور تشکیلات قانونی را حس نموده هرگز موافق طایفه سالاری نیست و معتقد ست هویت خواهی قومی از طایفه گرایی جداست و مطمئنا ما اگر بدنبال توسعه قانونی قومی خود بودیم - و نه دعواهای درون قومی - پیشرفت و توسعه می یافتیم!

هویت خواهی قومی یعنی آنکه از نمادهای لری در محل های گوناگون استفاده کنیم، بر تکلم به زبان لری -با گویشهای متفاوت و شیرین آن- اصرار بورزیم و از حق خود در چهارچوب قانون کوتاهی نورزیم!

 در مقابل جنگ نرم دشمن که هویت بومی ما را نشانه گرفته و همه چیزمان را می خواهد غربی کند ما باید تلاش کنیم که هویت و فرهنگ قومی خود را که با ارزشهای مذهبی ما کاملا منطبق است احیاء کنیم و لزوم رسیدن به این هدف تنها در گرو ایجاد یک ساختار قانونی منطقی می باشد.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#91 دوستدار تالش و گیلک 1394-08-16 22:05
منتها ما باید عیبهای خودمان را در عین خوبی هایمان باور کنیم. ما خوبی داریم اما عیب هم داریم. اولیش این حسادت بین قومی ماست که باعث شد ایران را مفت دست قاجار بدیم. اونها هم مفت دست روسیه و انگلیس دهند. همین دعوا و قبیله بازی باعث شده آب را از زیر لر ببرند به قم.قم هم شهر فارسها نیست!!!مثل تهران موازاییک اقوامه. حالا مثلاً بیدار شدیم. دنبال مدل سازی برای وحدت می گردیم تو پغمبرها دست به دامن جرجیس پان ترکیسم شدیم. چون در تبریزی یکی خبطی کرد و کسی بهش حرفی نزد. چون پان ترکیسم به ایران باستان فحش میده ما هم.... باور کنید پان ترکها دشمن واقعی همه ایران به خصوص ترکهایش هستند. بیاییم ما دشمن لر نشویم. الان داعش را نگاه کنید یا طالبان . خداییش به اسلام دارند خدمت می کنند. رفقا اتحاد خوبه اما نه بر اساس نفرت.
 
 
#92 سام از خرم آباد 1394-08-21 13:22
دوستان لطفن زودتر نظرات را تایید کنید تا منتشر شود

الان نزدیک پنج روز است که کامنت ها ثبت نشده است.
شما فرمودین نهایتن ۷۲ ساعت اما الان پنج شش روز است که کامنتیژ ثبت نشده است.

خدای ناکرده امیدوارم تعمدی در کار نباشد و صرفن بخاطر وقت نداشتن مسئول مربوطه باشد.
 
 
#93 علیرضا 1394-09-22 10:55
برخی سخنان تان درست است و برخی به نظر من درست نیست. هویت خوب است اما الزاما به حل همین مشکلاتی که فرمودید نمی انجامد. اگر اکنون افراد چپ و راست فرصت طلب وجود دارند، چه تضمینی وجود دارد افراد قومی و هویت خواه فرصت طلب وجود نداشته باشند؟ حتی فراتر از آن، گاهی ممکن است تعصب ضربه ای به پیکر توسعه ما بزند که فرصت طلبی نمی زند.
 
 
#94 علی 1394-11-02 17:22
شیر دات حلالت

فارس زدگی بلا است بلا یک بیماری فرهنگی در سرزمین لر
 
 
#95 بهرام 1395-02-09 23:07
اتفاقا این گفتمان ایرانخواه و فراتر از قومیت که در ما ریشه دوانده می تواند منفی و در تضاد با پیشرفت مناطق لری نباشد و اتفاقا ما می توانیم الگویی مبتنی بر نگاه ملی ایجاد کنیم نه آنکه همانند برخی اقوام دیگر ما هم به سوی قوم گرایی پیش برویم . تجربه نشان داده که نمی توان در منطقه ای در ایران به پیشرفت و توسعه رسید مگر آنکه کل جامعه به توسعه برسد. این گونه نگاه ها - که من با اصل هویت مندی مشکلی ندارم - در نهایت ما را به همان وضعیت نژادپرستی می کشاند که در اروپا شاهندش هستیم و شوربختانه امروزه در میان برخی هم وطنان آذری رایج شده است.
 
 
#96 بهشار بیرانوند 1395-05-29 21:20
فارس یه نژاد مستقل و ژنتیک نیست بلکه فارس یه زبان و فرهنگه.اگه پارس باشه بایدم ماد و پارتم باشه.ما در ایران چیزی تحت عنوان نژاد خالص نداریم.نژاد ایرانیان با توجه به آنچه که از ظواهر و تفاوت چهره شان عیان است به مانند ظرفی میمانند که چندین مایع در آن ریخته باشند.
 
 
#97 boyer 1395-06-26 12:32
میزان سرمایه گذاری در یزد ۳۰۰ برابر لرستانه.تمام ماشین آلات کشاورزی مرودشت برابری میکنه با کل ماشین آلات کشاورزی لرستان.کمک سالانه دفتر ریاست جمهوری به اصفهان برابری میکنه با بودجه پنج استان غرب کشور.جالب تر اینکه تمام این استانهای کویری محتاج آب مناطق دیگه برای حیات هستند.ما خواهان پیشرفت متوازن و همه جانبه ایران هستیم نه فقط مناطق خشک و کویری.