سه شنبه, 26 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

لرستان و مردمش غرامت چه چیزی را قرار است پرداخت کنند؟

 

حسین عیسوند اسدی /

این میزان آب برابر با آبی است که سالانه کلان شهر تهران را سیراب می کند در حالی که کل  شهرها و روستاهایی که مشمول بهربرداری از این آب انتقالی هستند به زحمت جمعیتی برابر با یک میلیون و هفتصد هزار ...

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور؛ پروژه ی انتقال آب از رود بختیاری در شرق لرستان (الیگودرز) به حوضه ی مرکزی و استان قم که همواره بانام مبهم "قمرود" از آن یاد می شود از سال ۱۳۸۲رسما توسط ریاست جمهوری وقت محمود احمدی نژاد به بهربرداری رسید، فاز یک این پروژه سالانه ۱۸۳میلیون مترمکعب آب از لرستان به حوضه ی مرکزی و قم انتقال می دهد و قرار است این میزان تا سال۱۴۱۰به ۲۴۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد(فازدوم).

این میزان آب (۱۸۳میلیون مترمکعب) برابر با آبی است که سالانه کلان شهر تهران را با ۱۳میلیون واندی جمعیت سیراب می کند در حالی که کل  شهرها و روستاهایی که مشمول بهربرداری از این آب انتقالی هستند به زحمت جمعیتی برابر با یک میلیون و هفتصد هزار دارند،به عبارتی دیگر کل جمعیت شهرستان های قم، محلات،خمین، خوانسار، گلپایگان،ساوه و شهرهای نیمور وسلفچگان برابربا ۱۶۹۶۰۱۷ می باشد. 

سوالی که اینجا پیش می آید این است که مازاد این آب انتقالی که حجم بسیار قابل توجه ی هم هست صرف چه می شود؟کشاورزی، تفریحی، صنعتی یا ...؟

بی شک اگر هدف تامین آب شرب شهرها و شهرستان های مذکور باشد تنها ربعی ازحجم آب انتقالی پاسخگوی کامل و چه بسا بیشتر از نیاز شرب مردمان ساکن شهرهای فوق است. 

اما اگر برای کشاورزی و تفریحی و مقاصدی غیر ازشرب مورد استفاده قرارمی گیرد که قطعا چنین است باید به محکمه ی درونی و انسانی خویش رجوع کنیم که آیا روا است که استانی به نام لرستان که آماربیکارانش گاها به ۵۰٪ می رسد و تنها منبع درآمد مردمش از راه کشاورزی و دامپروی است خود درتشنگی و فقر بماند تا استان ها و شهرستان های ثروتمند مذکور علاوه بر برخورداری از صنعت، گردشگری، معادن غنی، مراکز مهم علمی و تفریحی، بودجه های کلان و... با آبی که حکم حیات وتنها  منبع درآمدرا برای مرد لر دارد کشاورزی کنند و فضای سبز بیارایند؟

اگر هدف ما تولید محصولات کشاورزی برای کمک به اقتصاد کشور است کدامین منابع خاکی و اقلیمی غنی تر از لرستان که در یک قدمی اولین ورودی تونل انتقال آب است کدامین منطق و علم این را می پذیرد که ما میلیارد ها دلار پول و سال ها زمان وقت صرف کنیم که از ناحیه ی حاصلخیز با اقلیم مناسبی  که در یک قدمی منابع آب است آب را منتقل کنیم به کیلومترها دورتر به کویری شوره زار که از نظر علم مهندسی کشاورزی و خاک بی ارزشترین و فقیرترین خاک های جهان است! و تحت هیچ شرایطی محصولی اقتصادی و حتی نزدیک به اقتصادی هم ندارد.

مگر به لرستان و مردم لر چه گوهر و بهای  داده شده است که اکنون به بهایش تمام دارایی شان مطالبه می شود؟ 

این پروژه های انتقال آب که دردهه ی اخیر در سرزمین های لرنشین از جمله لرستان وچهارمحال بختیاری به مرحله ی اجرا در آمد ویا در دست اجرا است بی شک کشور و مردم لر را در دهه های پیش رو و حتی هم اکنون وارد فجایع فرهنگی و زیستی محیطی جبران ناپذیری کرده و خواهد کرد  به این علت که سرزمین های لرنشین (لرستانات) فاقد صعنت پیشرفته و یا منبع درآمد قابل توجه ی هستند و دولت ها هم هیچگاه در چشم انداز های صنعتی و آینده نگری خود، لرستان و مردم را ندیده و قدمی مثبت و چشمگیر برایش بر نداشته اند و تنها چشم امید مردم لر به رودخانه ها، منابع آبی و خاکی و کشاورزی شان هست که آن را هم از آن گرفته و می گیرند مردمی که هیچ راه درآمدی ندارند مجبوربه مهاجرت از زادگاه خویش هستند و سرنوشت مهاجرین چیزی جز خاموش فرهنگی و هویتی نخواهد بود و مشکلات افزایش جمعیت شهرها و هزاران مشکل دیگر که مطرح کردن همه ی آنان از حوصله ی این بحث خارج است را نیز باید به پیامدهای منفی اینگونه پروژه ها افزود. 

متاسفانه نمایندگان مردم لر هم هیچگاه گامی مثبت و مفید برای مردم خویش بر نداشته اند یا نتوانسته اند حریف این ظلم ساختارمند شوند، آن ها هم تنها در زمان انتخابات از صداقت و دلپاکی مردم لر برای جمع آوری رای برای خویش سوءاستفاده کرده و می کنند.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 علی 1394-09-05 23:40
سلام درود بر قلم شما و سایت لور
 
 
#2 سام از خرم آباد 1394-09-06 11:11
سخن شما دوست گرامی کاملن درست و متین است.

اینجاست که به ضرورت گزینش نمایندگان شایسته پی میبریم که باید با معیار کاردانی و شایستگی و به دور از عشیره گرایی، گزیده شوند.

قلمتان پایدار
 
 
#3 دوستدار تالش و گیلک 1394-09-07 02:42
جناب حسین عیسوند اسدی کاملاً با این نوشتار وزین شما موافقم. انتقال این حجم وسیع آب که معلوم نیست خرج چه مساله ای می شود در دراز مدت نه تنها تعبات سختی بر کشاورزی منطقه خواهد داشت که با نشست خاک و معضلات زیست محیطی هم مواجه خواهیم شد. بنده اساساً این سئوال برای من پیش آمده که چرا از پتانسیل گردشگری مناطقی مانند الیگودرز با آب و هوای عالی و طبیعت بکرش استفاده نمی کنیم. گوشه گوشه لرستان مانند همه مناطق ایران زمین پر از ذخایر جذب سرمایه است منتها نمی دانم این چه مرضی است که عده ای به زور آمدند در مناطق دیم و کم جمعیت اطراف دریاچه ارومیه غولهای زمینهای کشاورزی و صنعتی راه انداختند و آن بلا سرش آوردند. قناتهای یزد را برای کشت محصولات پر آب نابود کردند بعد به جان زاینده رود افتادند. حالا هم لرستان. خب کجای این مرز پر گهر باید خشک و نابود کنیم؟!!!
 
 
#4 محمد 1394-09-10 09:33
درود بر قلمت..لرستان تاوان میهن پرستی افاراطی وبدون چشمداشتش را می دهد نه چیز دیگر را
 
 
#5 مجتبی 1394-09-10 13:50
باسلام وخسته نباشید خدمت جناب عیسوند
درحال حاضربرخی روستاهای الیگودرز توسط تانکر تامین آب شرب می شوند(مانند ملک آباد).
بدین صورت که مخزن آب روستا بجای آب چشمه وچاه توسط تانکر تامین می شود.
"از ماست که بر ماست"
 
 
#6 میزدج بختیاری 1394-09-12 22:57
درود بر شرفت برادر . روزی فریدون هایی در نردمان لر بلند خواهند شد تا غارت اب و نفت سرزمینمان را برای همیشه پایان دهند
 
 
#7 عباس 1394-09-13 21:23
درود بر کاکاحسن عزیز
دقیقا درست ایفرمایی کاکا.زنده بو لر،زنده بو ایران
 
 
#8 دلاوری 1394-09-14 16:40
با تشکر از مطلب زیبایتان. نمایندگان این مردم اگر به جای مصلحت اندیشی کمی به فکر مردم خود بودند که اوضاع شهر های لر نشین اینگونه نبود .متاسفانه انگار این قضیه ژنتیکی است و در همه جغرافیایی لر نشین صادق است.واقعا نمایندگان ما به جزء درد سر چه چیزی برای ما به ارمغان آورده اند . حداقل از تجربه ای که بنده به دست آورده ام عدم وجود نماینده در استان لرستان و دیگر استانهای لرنشین هیچ زیانی عاید مردم این استانها نمیکند کافیست در انتخابات آینده این را همه با هم به طور جد بیازماییم.
 
 
#9 عیسوند 1394-09-23 01:19
متاسفا پس از سرکوب وحشیانه پهلوی از مردم وسرکردان لر لرها به حاشیه رفتن وهنوزهم آنطورکه باید دیده نشده ونه تنهاگامی مثبت برای آنان برداشت نمی شود بلکه ثروت هایشان بابی مهری محض غارت می شود.گاهی حس می کنم ایرانیان شاید به کلی فراموش کردن که مالرها هم وجود داریم وطبع حق زیستن باشرایط مناسب راداریم
 
 
#10 حسین احمدی- از خمین 1394-10-03 15:15
به نام خدا
برادر ارجمند جناب اقای عیسوند اسدی خان
با سلام- من متوجه نشدم شما با کدام تحقیقات و کدام پژوهش هایی چنین نظریات غیر علمی را صادر می کنید؟ تا قبل از انتقال آب درصد بسیار از همین آب به خلیج فارس می رفت و الان در اختیار هم وطنان قمی گلپایگانی خمینی وغیره قرار گرفته و تازه بخش دیگری هم در اختیار مردم لر هم می باشد
این سبک حرفهای شما صرفا برای مهیج ساختن و عوامفریبی و کارهای تبلیغاتی کاندیداهای مجلس است که می خواهند با تعصب های لری رای جمع کنند یا مردم را به جان هم بیندازند.
اگر اینگونه است پس شماهم نباید نفت و گاز مصرف کنید. این آب متعلق به همه مردم است هم شما و هم ما.
 
 
#11 علیرضا از خرم آباد 1395-02-04 07:40
بسیار دردناک و حقارت آمیزه
این هم یکی از دستاوردهای دکتر یارانه نژاد برای مردم فقرزده لرستان
 
 
#12 هاویر 1395-05-02 16:22
ثانیه ای۶۰میلیون لیترآب منتقل میکنند.برای۱۰شه رو۱۰۰روستا.چهار ده برابرجمعیت قم آب بردن.نمیدانم شهری که درکویراست چرا بایدمقدمات گسترش جمعیت آنرا بوجودبیاورند.با یدواقعیت را پذیرفت وآرمانی فکرنکرد.ذات کویر کم آبی است.پروفسور پرویز کردوانی میگفت انتقال آب از اساس اشتباه است چون هم استان مبدأ منابع آبش را رو به خشکی میبرد هم انتظارات استان مقصد بالا میرود.آب باید درخدمت اقتصادکشاورزی وقوام اقتصادی باشد نه وان پرکنی,چمنکاری,ا ستخرشنا و جکوزی و…الان ناحیه اقتصادی رو انداختن سلفچگان قم.دکترمعصومه ابتکارمسول محیط زیست میگفت ایناظرفیت زیستیشون تموم شده.