یکشنبه, 01 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

استانهای لُر نشین و قدرت چانه زنی در دولت و مجلس

 

هوشیار ملکی طولابی /

وقت آن رسیده است کمتر از نردبان اعتماد مردم بالا برویم و آنگاه سقف خانه شان را با سنبة جناح چپ و راست سوراخ کنیم. تا در این آشفته بازار منافع جناحی خاص ...

 

هوشیار ملکی طولابی، میرملاس: استانهای لُر نشین کشور را اگر استانهای لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، بوشهر، خوزستان، ایلام، کرمانشاه و همدان بدانیم در یک نگاه متوجه خواهیم شد علیرغم منابع سرشار خدادادی از محرومیت های خاصی رنج می برند که عمدتاً متوجه عدم توجه خاص قانونگذاران و یا دولتمردان است و این خود ناشی از قدرت چانه زنی پائین نمایندگان استانهای لرنشین با دولتمردان می باشد و حال باید دید چگونه می شود این موضوع را بهبود بخشید.

به نظر می رسد که اگر استانهای لرنشین نتوانند فراکسیونی تحت عنوان نمایندگان استانهای لر نشین یا استانهای کمتر توسعه یافته تشکیل دهند در ادوار بعدی مجلس اوضاع همین است. لذا باید آب را از سرچشمه بست، سرچشمه کجاست؟ هنگامی که رئیس جمهور وزرای خود را معرفی میکند (برهة زمانی تشکیل کابینه) باید ادعای انتخاب وزیر از همین استانها را داشت. به نسبت خدماتی که این استانها به انقلاب داشته اند یا به نسبت جمعیتی که این استانها دارند یا به نسبت منابع سرشار مدیریت نشده این استانها یا به نسبت محرومیت این استانها یا باهر معادله که تشخیص داده می شود. دو دوتا چهارتا می شود. هر وقت این معادله نوشته شد. قدرت چانه زنی نماینده این استانها در خصوص جذب اعتبارات بالا خواهد رفت. چرا که خود وزیر نیز می داند از کجا آمده چه دارد و چه ندارد و آنگاه می توان به کلنگ های زده شده، مصوبات نوشته شده، سفرهای استانی، طرح های اشتغال زا، قول های داستانی تا حدی امیدوار شد. اما متاسفانه مشاهده می شود نه تنها نمایندگان استانهای لُرنشین در بحث توسعه هم کلام نمی شوند بلکه نمایندگان یک استان و گاهاً یک شهرستان نیز در این بحث هم سو نیستند. اینجاست که فرموده مقام معظم رهبری راهگشا است، که همدلی و همزبانی لازمه پیشبرد امور است.

آری، وقت آن رسیده است کمتر از نردبان اعتماد مردم بالا برویم و آنگاه سقف خانه شان را با سنبة جناح چپ و راست سوراخ کنیم. تا در این آشفته بازار منافع جناحی خاص تامین شود. خواننده محترم از ماست که بر ماست، بیائید با تعقل و تفکر انتخاب کنیم، سقف خانه خویش ویران نکنیم.

در پایان بد نیست نگاهی به تعداد وزیران استانهای کویر نشین و یا ترک نشین داشته باشیم. متوجه خواهیم شد در دولتهای حال و گذشته همیشه بالاتر از ۶۰ درصد وزیران از این استانها می باشند و چنین است که قطار آبادانیشان به روانی آب لرستان به قم، هم چنان روان است.

 

 هوشیار ملکی طولابی

دانش آموخته مهندسی برق و الکترونیک و ارشد علوم سیاسی

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 لربختیاری هفت لنگ 1394-09-14 18:31
افرین بر شما.با مطالب شما صد در صد موافقم.
 
 
#2 سام از خرم آباد 1394-09-14 20:12
واقعن من بعضی موارد را نمیتوانم درک کنم.

ما یقه رییس جمهور را بچسبیم که جناب رییس جمهور شما وزیر لر انتخاب کن و آذری و کویر نشین انتخاب نکن؟

این در کجای قانون است؟ خدا میداند.

حالا ازین موارد گذشته گیریم که فراکسیون مناطق محروم هم در مجلس تشکیل شود با نماینده ناشایست آبی گرم نمیشود.
مگر نماینده اصلح و شایسته انتخاب شود که در این صورت هم نماینده شایسته کار را پیش میبرد و نیاز به فراکسیون و بگیر و ببند نیست.

حال ازین نکته بگذریم که تشکیل فراکسیون ها و احزاب قومی چقدر به بنیاد گرایی قومی در کشور دامن میزند و وحدت کشور را روبه نابودی میبرد


بنده بشخصه کم کم دارم تئوری های نخ نما شده ی پان ترکی و بنیادگرایی قومی را بخوبی مشاهده میکنم...
گام به کام و کاملن دقیق.
 
 
#3 mohamad amin rahimi 1394-09-14 22:07
جناب دکترهوشیار طولابی دیدگاه جنابعالی قابل تحسین وبیانگر دردهاومشکلات این خطه ازکشور عزیزمان است که تابه حال به آن توجهی نشده امیدواریم به یاری خداوند متعال وهوشیاری مردم نجیب نمایندگانی انقلابی دلسوز و توانا همچون جنابعالی انتخاب تا نسبت به احقاق حقوق این دیارکه پتانسیل بالایی از هرحیث دارد گام موثری برداشته شود
 
 
#4 ,ویرا لرستانی 1394-09-16 09:43
سلام برادر خسته جانم درود بر تو قلمت
از درد سخن گفتن و از درد شنیدن
با مردم بی درد ندانی که چه دردیست
 
 
#5 علی ساعدی 1394-09-22 13:36
سلام و دورود بر هوشیار فهیم و نجیب
 
 
#6 حسین احمدی- از خمین 1394-10-03 15:29
به نام خدا
جناب آقای ملکی
با سلام
بهتر نیست مطالبتان را با هدف تحکیم و وحدت بین اقوام بنویسید. ضمنا تا زمانی که این سرزمین پارسی است و زبان اصیلش زبان پارسی است و شما در آن زندگی می کنید اوا باید هویت ایرانی پارسی خود را قدر بدانید
و درجه دوم به قومیت خودتان مباهات کنید
قم شهر فارسی زبان هم در خود اقوام لر دارد.
نفت زیر پای خوزستانی های ستم دیده است. علی هاشمی های عرب و جهان آرا و همت ها رفتند تا شما الان کنار بخاری با سوخت خوزستانی ها آرام بگیرید. اما کدامشان مثل شما موضع گرفتند. شما باید تلاش کنید زبان عزیز و همیشه پرافتخار فارسی گسترش و تحکیم یابد و ایران همیشه سربلندتر باشد نه اینکه با تحریک کردن اقوام لر اندیشه های جدایی طلبیرا در انها تقویت کنید.
 
 
#7 لر بختیاری 1394-10-06 21:37
جناب احمدی بهتره بدانی زبان پارسی که تو ازش نام بردی مادرش زبان لری هست وهنوز که هنوزه ما لغات باستانی ایران را در صحبت های خود بکار می بریم سرزمین لرها بهشت باستان شناسی تاریخ ایران هست در ضمن تمام چاه های نفت خوزستان در شهرهای لر زبان خوزستان هستند از بهبهان رامهرمز هفتکل مسجدسلیمان تا اندیمشک.
علی هاشمی عرب بود درسته قبول داریم که واسه ایران و ایرانی شهید شد ولی بهنام محمدی نوجوان 13 ساله هم لر بود از تبار بختیاری دیار مسجدسلیمان و هزاران جوان لر به خون خفته خوزستانی... اون سوختی که تو میگی بیشتر روستاهای خوزستان به آن دسترسی ندارن بعدشم خنده دار تر از اینکه گفتی لرها جدایی طلب هستند آخه مرد حسابی لرها صاحب ایران هستند چرا باید جدا شوند اگر کسی هم به فکر تجزیه طلبی باشه باید از روی جنازه لرها عبور کند. لرها هم خو حتما میدونی جز از خدا از هیچ کس نمی ترسند.
 
 
#8 س.ف 1394-10-13 13:44
از نردبان اعتماد مردم بالا برویم و آنگاه سقف خانه شان را با سنبة جناح چپ و راست سوراخ کنیم. احسنت احسنت برشما
 
 
#9 لر بختیاری 1394-10-16 22:31
اقای احمدی برات متاسفم که هنوز نمیدونی همون خوزستان 70 درصدش لر هستن . و یادت نره که لرها پایبند ترین قوم به تمامیت ارضی ایران عزیز هستن . و تا کنون در تاریخ خیانتی از قوم لر ثبت نشده