چهارشنبه, 07 تیر 1396  

جدیدترین مطالب

آمار-های-دولتی-و-حکایت-بچه-های-ناتنی
   حمید لطفی / در تازه ترین این آمارها که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است...
تهرانی‌ها-پول‌دارترین-کُردها-و-لرها،‌بی‌پول‌ترین‌ها
  تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها، یزدی‌ها و اهالی فارس پول‌دارترین ها و...
ایل-سوره-میری-سوره-مهری-یا-سرخه-مهری
   احمد لطفی / سوره در لغت به معنای سرخ و مهری یعنی مهر پرست ومهربان ولی...
مطالبه-گری-با-معامله-و-مطالبه-گری-بی-معامله
  جهانگیر محمودی /در تحقیقات دانشگاهی که انجام شده روشن است که روسای...
گفتمان-لُرگرایی،-باید-ها-و-نباید-ها
   ابوالفضل بابادی شوراب / عدم بیان این تعاریف در جامعه،باعث رشد ذهنیت...
روستای-پران-پرویز
   احمد لطفی / پران پرویز یکی از روستاهای حال حاضر شهرستان پلدختر از...
در-کابینه-جدید-از-آقای-روحانی-وزرای-بختیاری-می-خواهیم
   علی منصوری / " این صدای نسل جوان وپیام روشن مردم بختیاری است "در...
مقدمه-ای-در-شناخت-لطفعلی-خان-زند
   دکتر نجم الدین گیلانی /فضل و فضیلت آنگاه ارزشمند است که بیگانگان نیز...
مطالبه-گری-فرزندان-لر-در-خون-نشست
   حمید لطفی / واقعه تروریستی دوازدهم رمضان ( 17 خرداد ) نه تنها تهران که...
«پیوستار-لُری»-و-جایگاه-آن-در-زبان-های-ایرانی-شمال-غربی-و-ایرانی-جنوب-غربی
  وهاب کریمی حسنوند، ابراهیم خدایی/ تاکنون نگاه فراگیر و تطبیقی به زبان...
 

 
 

لرها به روایت سینمای سید رحیم حسینی؛ «پیک نیک در میدان جنگ» شوخی با جنگ تحمیلی بود

 

عیسی قائدرحمت /

سید رحیم حسینی در فیلم «نوروز» بیشتر به استان لرستان پرداخت در حالی که در «پیک نیک در میدان جنگ» بیشتر متوجه لرهای جنوبی (کهگیلویه و بویراحمد) است.

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، عیسی قائدرحمت: سيد رحيم حسيني متولد 1340 تهران، فارغ التحصيل كارگرداني سينما و كارشناسي ارشد پژوهش هنر از دانشگاه هنر است. از مسئوليت هاي او مي توان به مديريت هنري فرهنگسراي بهمن، مديریت مسئول تحقيقات انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس و .. اشاره کرد.

او تا کنون دو اثر بلند سينمايي ساخته است، یکی فیلم "نوروز" در سال 1380 با بازی جهانبخش سلطانی و مظاهر نصرالهی و  دیگری "پيک نيک در ميدان جنگ".

«پیک نیک در میدان جنگ» با بازی علی صادقی و قاسم زارع و علی اویسوند و ... این فیلم محصول 1384 بوده در ژانر کمدی است. داستان فیلم به این صورت است که سهراب جوان لر، می خواهد با یک دختر ازدواج کند اما پدر دختر اسارت 25 نظامی عراقی توسط سهراب را شرط ازدواج آنها تعیین می کند. سهراب در جبهه در راه این شرط، حوادث با مزه ای را رقم می زند.

زبان فیلم کلا لری جنوبی (کهگیلویه و بویراحمدی) است و از آنجا که درک زبان لری برای فارس زبانان روان نیست بنابر فیلم مذکور، در بین فارس زبانان محبوبیت آن چنانی نداشته و احتمالا به همین دلیل به آن درجه کیفی (ب) را داده اند.

استاد رحیم حسینی قبلا فیلم زیبای نوروز را ساخته بود که آنهم یک فیلم لری است  و به کمبود آب در استان لرستان پرداخته بود.

اما فیلم پیک نیک در میدان جنگ در واقع شوخی با جنگ است، شوخی با جنگ خط قرمزی بود که ابتدا توسط کمال تبریزی با فیلم "لیلی با من است" شکسته شد بعد از او کسان دیگری مثل سید رحیم حسینی و یا مسعود ده نمکی و ... فیلم هایی در غالب طنز جبهه و یا شوخی با جنگ ساختند.

البته قبل از کمال تبریزی کسان دیگری مثل محسن مخملباف با فیلم عروسی خوبان رگه هایی از طنز در جبهه را در فیلم هایشان نشان داده اند اما فیلم های آنها اگر چه رگه هایی از طنز دارند اما یک فیلم کاملاً طنز یا کمدی محسوب نمی شوند.   

در فیلم پیک نیک در میدان جنگ تصویری از روستا ارائه نمی شود تا بیننده کلا در فضای جبهه و جنگ باشد و این از نقاط قوت فیلم است در غیر این صورت یک پارچگی فیلم با لوکیشن های متضاد به هم می خورد.

 از دیگر نقاط مثبت فیلم، این است که در کل فیلم خشونت و کشتار، نظیر فیلمهای قدیم احساس نمی شود. تا جایی که سهراب می خواهد زخم اسیر عراقی را ببندد.

از ابعاد لری فیلم، در وهله اول، زبان لری آن است. چرا که در تمام زمان پخش فیلم، همه بازیگران زبانشان لری جنوبی است. تنها فرمانده و یک مسئول بهداری فارسی حرف می زنند.

 در یکی از پلان های فیلم، سهراب لباس لری (چقه و زُناره با کلاه نمدی) پوشیده و در پلانی دیگر شخصی که می خواهد دختر خاله اش را به سهراب معرفی کند در بین صحبت هایش اشاره به قومیت لری می کند.

 

:: در همین زمینه

:: لرها به روایت سینمای سید رحیم حسینی؛ نوروز دنبال سهم مردم خود از غنایم جنگی بود

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن