جمعه, 08 ارديبهشت 1396  

جدیدترین مطالب

  مقاله " ایل لری کرمان " به قلم احد رستگار فرد عضو شورای نویسندگان نشریه...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96
  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین
  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393...
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی
  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی
  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات...
بالاخر-روحانی-لرها-را-رویت-کرد
   حسین زمانیان / در دولت روحانی نیز بسان دولتهای پیشین هیچ گامی در جهت...
ریشه-یابی-اسامی-ایلات-لُر
  ابراهیم خدایی /وجود اسامی جانوری در ایل‌وندهای لرستان، مثل بسیاری از...
پاسخ-به-برخی-انتقادات-درباره-تاریخ-لُر-چراغ-راه-آینده
  شیخ جهانگیر محمودی /«هیچ سندیتی درمطالب مطروحه دراین گفتارنیست.»اما این...
 

 
 

لرها به روایت سینمای سید رحیم حسینی؛ «پیک نیک در میدان جنگ» شوخی با جنگ تحمیلی بود

 

عیسی قائدرحمت /

سید رحیم حسینی در فیلم «نوروز» بیشتر به استان لرستان پرداخت در حالی که در «پیک نیک در میدان جنگ» بیشتر متوجه لرهای جنوبی (کهگیلویه و بویراحمد) است.

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، عیسی قائدرحمت: سيد رحيم حسيني متولد 1340 تهران، فارغ التحصيل كارگرداني سينما و كارشناسي ارشد پژوهش هنر از دانشگاه هنر است. از مسئوليت هاي او مي توان به مديريت هنري فرهنگسراي بهمن، مديریت مسئول تحقيقات انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس و .. اشاره کرد.

او تا کنون دو اثر بلند سينمايي ساخته است، یکی فیلم "نوروز" در سال 1380 با بازی جهانبخش سلطانی و مظاهر نصرالهی و  دیگری "پيک نيک در ميدان جنگ".

«پیک نیک در میدان جنگ» با بازی علی صادقی و قاسم زارع و علی اویسوند و ... این فیلم محصول 1384 بوده در ژانر کمدی است. داستان فیلم به این صورت است که سهراب جوان لر، می خواهد با یک دختر ازدواج کند اما پدر دختر اسارت 25 نظامی عراقی توسط سهراب را شرط ازدواج آنها تعیین می کند. سهراب در جبهه در راه این شرط، حوادث با مزه ای را رقم می زند.

زبان فیلم کلا لری جنوبی (کهگیلویه و بویراحمدی) است و از آنجا که درک زبان لری برای فارس زبانان روان نیست بنابر فیلم مذکور، در بین فارس زبانان محبوبیت آن چنانی نداشته و احتمالا به همین دلیل به آن درجه کیفی (ب) را داده اند.

استاد رحیم حسینی قبلا فیلم زیبای نوروز را ساخته بود که آنهم یک فیلم لری است  و به کمبود آب در استان لرستان پرداخته بود.

اما فیلم پیک نیک در میدان جنگ در واقع شوخی با جنگ است، شوخی با جنگ خط قرمزی بود که ابتدا توسط کمال تبریزی با فیلم "لیلی با من است" شکسته شد بعد از او کسان دیگری مثل سید رحیم حسینی و یا مسعود ده نمکی و ... فیلم هایی در غالب طنز جبهه و یا شوخی با جنگ ساختند.

البته قبل از کمال تبریزی کسان دیگری مثل محسن مخملباف با فیلم عروسی خوبان رگه هایی از طنز در جبهه را در فیلم هایشان نشان داده اند اما فیلم های آنها اگر چه رگه هایی از طنز دارند اما یک فیلم کاملاً طنز یا کمدی محسوب نمی شوند.   

در فیلم پیک نیک در میدان جنگ تصویری از روستا ارائه نمی شود تا بیننده کلا در فضای جبهه و جنگ باشد و این از نقاط قوت فیلم است در غیر این صورت یک پارچگی فیلم با لوکیشن های متضاد به هم می خورد.

 از دیگر نقاط مثبت فیلم، این است که در کل فیلم خشونت و کشتار، نظیر فیلمهای قدیم احساس نمی شود. تا جایی که سهراب می خواهد زخم اسیر عراقی را ببندد.

از ابعاد لری فیلم، در وهله اول، زبان لری آن است. چرا که در تمام زمان پخش فیلم، همه بازیگران زبانشان لری جنوبی است. تنها فرمانده و یک مسئول بهداری فارسی حرف می زنند.

 در یکی از پلان های فیلم، سهراب لباس لری (چقه و زُناره با کلاه نمدی) پوشیده و در پلانی دیگر شخصی که می خواهد دختر خاله اش را به سهراب معرفی کند در بین صحبت هایش اشاره به قومیت لری می کند.

 

:: در همین زمینه

:: لرها به روایت سینمای سید رحیم حسینی؛ نوروز دنبال سهم مردم خود از غنایم جنگی بود