پنج شنبه, 28 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

استاندار لرستان پیشکوه و ترویج فرهنگ لری

 

اشکان خورشیدوند/

خواسته دیگری که مردم ما از استاندار دارند، نزدیکی و یکدلی با سایر مناطق لرنشین کشور است که قطعاً راه را برای توسعه هرچه بیشتر استان هموارتر می نماید.

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، اشکان خورشیدوند: چندی پیش  استاندار ایلام (لرستان پشتکوه) در سخنانی از مسئولین استانی ایلام درخواست کرده بود که در ترویج فرهنگ کردی در ایلام بکوشند (لینک خبر). سوال اینجاست پس فرهنگ لری ایلام کجاست؟ چه بر سرش آمده یا می آید؟ چه کسی باید حافظ فرهنگ لری ایلام باشد؟

برای روشن شدن مسئله بهتر است برگردیم به چند ده سال پیش، زمانی که هنوز کل مناطق لر کوچک ( اعم از لک ،مینجایی،کلهر و ملکی) لرستان فیلی نامیده می شد. بگذریم از اینکه به دلیل بی لیاقتی قاجار بخشی از لرستان فیلی به عراق بخشیده شد. حاکمان قاجار به خاطر کینه ای که از زمان حکومت زندیان از لرها داشتند، دست به تغییراتی در لرستان زدند از جمله اینکه منطقه ی لر کوچک (لرستان فیلی) را به دوبخش پشتکوه وپیشکوه تقسیم نمودند.

پس تا اینجا روشن شد که ایلام پاره ای از لرستان و مناطق لرنشین است. همچنین تمام آثار تاریخی و باستانی ایلام همچون قلعه والی، کتیبه تخت خان، کتیبه قوچعلی و... هویت لری ایلام را فریاد می زنند.

واضح است که هویت لری ایلام درحال نابودی است و فاجعه تا آنجا پیش رفته که بسیاری از مردم ایلام تغییر هویت داده اند که آن هم شاید در کنار همه غرض ها و مرض های دیگر،  یک دلیلش تحقیر همیشگی لر بوده که در همین استان لرستان هم به کرات دیده می شود. اما چه کسی باید این فرهنگ و هویت را برگرداند و از آن حفاظت نماید!؟

برای منِ لر آن قدر که لرستان مهم هست، ایلام نیز حائز اهمیت است چراکه بخشی از تاریخ سرزمین من و اجداد من را دربر می گیرد. حال باید بگوییم که چرا استاندار لرستان پیشکوه به فکر زبان و فرهنگ بومی دیارش نیست؟ نکند باید صبر کنیم تا لرستان پیشکوه هم دچار استحاله فرهنگی و قومی بشود و سپس زبان و ادبیات کُردی در آن ترویج شود؟

مسئله فرهنگ و هویت قومی چیزی نیست که بشود ساده از کنار آن گذشت و تک تک ما در مقابل آن مسئولیم و بار حفاظت از آن بر دوش ماست.

در این میان جناب آقای بازوند استاندار محترم لرستان مسئولیتش در حوزه فرهنگ قومی از ما سنگین تر است و راه گشای ما در ترویج فرهنگ قوم بزرگ لر خواهد بود.ایشان به عنوان شخص اول و بالاترین مقام سیاسی استان موظف است که از هویت فرهنگی مردم لر در هرکجا که باشد دفاع کند.این انتظار را درحالی از ایشان داریم که ایشان سابقاً تعصب لریاتی خود را نشان داده است.

ازجمله مهم ترین درخواست هایی که فعالین قومی از استاندار محترم دارند شامل هموار کردن راه برای فعالیت فرهنگی  دوستداران فرهنگ و هویت لر و جلوگیری از تجاوز فرهنگی به قوم کهن و با اصالت لر می شود. خواسته دیگری که مردم ما از استاندار دارند، نزدیکی و یکدلی با سایر مناطق لرنشین کشور است که قطعاً راه را برای توسعه هرچه بیشتر استان هموارتر می نماید.

کور بوئم نوینم لرسو خار بو

             ورکو وه بلا پشکو دوچار بو

 

:: در همین زمینه:

اظهارات استاندار ایلام مبنی بر لزوم تقویت زبان و فرهنگ کُردی در این استان

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 عیسی قائدرحمت 1395-04-31 20:35
با سلام. مطلب جالبی بود. خوب است آستاندار در کنار تلاش برای توسعه اقتصادی، به توسعه فرهمگی از جمله احیای زبان و لباس وفرهمگ لری ( لکی و مینجایی) همت می گماشت
 
 
#2 زنه بو لورو لورسونی 1395-04-31 21:10
در یک کلا مسولین لرستان بی عرضه هستن حتی میبینیم تو صدا و سیمای لرستان اینقد که فارسی صحبت میکنن لری صحبت نمیکنن .حتی لری صحبت کردنشون هم فارسیه.ما حتی اینقد بی عرضه هستیم که به بچه هامونم فارسی یاد میدیم خودمون با دستای خودمو داریم لر رو نابود میکنیم
 
 
#3 لراصیل 1395-06-24 18:42
ایلام ماهیت فرهنگی لری دارد و باید فرهنگ لری را تبلیغ کند نه فرهنگ کردی اگر توجهی به این مهم نشود دولت باید در تقسیم بندی شهرهای ایلام که اکثرا لر هستند تجدید نظر کند و آنان را به سرزمین پدری خود بازگرداند