چهارشنبه, 27 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

باستان گرایی هویت خواهی لر را به مخاطره انداخته است/ تاریخ آینه ای برای عبرت گرفتن است نه بُتی برای پرستیدن!

 

 

ابوالفضل بابادی شوراب/

فلسفه وجودی علم تاریخ، رفع خماری انسان ها و جوامع متعصب و دگر ستیز نبوده است اما می بینیم امروز عده ایی به اسم تاریخ شناسی به جعل تاریخ و باستان پرستی ...

 

 

 

توضیح: این مطلب پیش از این با کُد دیگری در نشریه فرهنگی و اجتماعی لور منتشر شده بود، دو روز پس از انتشار متوجه شدیم در مثال هایی که درون متن آمده است نام کوروش، پادشاه خوش نام ایران که با توجه به خدمات و خصایل نیکش مورد احترام عموم ایرانیان و جهانیان است، در کنار چهره های تاریخی دیگر همچون چنگیز و تیمور قرار گرفته است که کار ناپسند و ناصحیحی بود، این مسأله مورد هشدار به موقع چند نفر از مخاطبین سایت قرار گرفت و مدیران سایت و همچنین نویسنده مطلب با آگاهی از این اشتباه ویرایشی -که بیشتر از ناحیه ویراستار سایت لور به خاطر جابجایی چند جمله بود و در متن اصلی نویسنده چنین اشتباهی وجود نداشت- ابراز تأسف کردند و بنابراین شد نسخه ویرایش شده مطلب با کُد جدید تقدیم شود. ویراستار نشریه لور از اشتباه به وجود آمده عذرخواهی و از هشدار مخاطبان دلسوز قدردانی می کند.

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ابوالفضل بابادی شوراب: جامعه پویا جامعه ایی است که اعضای آن توانایی تشخیص دروغ هایی که هویت جمعی شان را به مخاطره می اندازد داشته و آن دروغ ها را برای آگاهی جامعه مشخص کنند.

اما گاه بعضی دروغ ها به انگاره ها و تعصبات ذهنی یک جامعه تبدیل می شوند و اگر در این میان شخصی بر مبنای رسالت جامعه خواهانه اش به افشای دروغ ها بپردازد متهم به ضدیت با جامعه خواهد شد.

یکی از این انگاره های دروغین تفکر باستان گرایانه و ایجاد تقدس از حاکمان و سلاطین ظالم باستانی در میان اذهان جامعه ایرانی خصوصا مردم لر بوده و هست.

قطعا گذشته همه ملت ها و جوامع بشری دارای مجموعه ایی از افتخارات و سلحشوری ها بوده است.

اینکه عده ایی تعصب ورزانه و ساده انگارانه بدنبال ترویج باستان گرایی باشند و بخواهند برای جهان گشایان و آتش افروزان باستانی خود تندیس و بنای یادبود بسازند رویدادی است که زندگی آتی تمام ملل را به مخاطره می اندازد.

در این میان باستان گرایان تاریخ را جعل می کنند و از آن تاریخ جعل شده برای مقاصد پلید خود استفاده ابزاری می کنند.

اما تاریخ و کارکرد وجودی آن چیست؟

منظور از تاریخ مجموعهٔ حوادث فرهنگی، طبیعی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و رویدادهایی است که در گذشته و در زمان و مکان زندگی انسان‌ها و در رابطه با آن‌ها رخ داده است.

به هیچ وجه فلسفه وجودی علم تاریخ، رفع خماری انسان ها و جوامع متعصب و دگر ستیز نبوده است اما می بینیم امروز عده ایی به اسم تاریخ شناسی به جعل تاریخ و باستان پرستی روی آورده و بدنبال تحرکات لرستیزانه ، گیلک ستیزانه، ترک ستیزانه و عرب ستیزانه و کلا دگر ستیزی هایی شوونیستی با نگاهی باستان گرایانه هستند.

کارکرد اصلی مطالعه تاریخ با هدف کسب تجربه و در نتیجه حرکت به سوی آینده ایی بهتر از دیروز و امروز می باشد.

مطالعه تاریخ شاید تلنگری باشد به خود برای کاهش آلام تاریخی جوامع انسانی!

ما تاریخ را می خوانیم تا دوباره تکرار نشود، تا خونخواران  جای قهرمانان را نگیرند، تا دیگر انسان بخاطر قومیت و زبان متفاوتش قتل عام نشود ، چیزی که تاریخ را اگر خوب بخوانیم از این قصه های پرتکرار زیاد دارد. 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#61 خورشیدوند 1395-08-26 21:19
مردمی که کاملترین گنجینه های فرهنگی,تاریخی و هویتی را دارا هستند چرا باید سنگ ساختگی باستانگراها را به سینه بزنند؟متعجبم از مردمی که با وجود طبیعت بی نظیری که خدا بهشان هدیه کرده ولی محرومند و حاضرند همه چیزشان فدای دیگران شود عروسک نباشیم در دست دروغی که هنوز اثبات نشده.دریغ از دل گذاشتن از افسانه ها و لالایی های مسموم.
 
 
#62 رادمنش 1395-08-27 17:30
بعضی از دوستان طوری قضاوت می کنن که انگار تو یه کره ای دیگه حیات دارن عزیزان شما مگه تو سایتها و پیج و وب و گروه ها نیستین که شوونیست و فاشیست این پان آریایی ها رو نمی بینید؟ تمام سرمایه و امکانات را انباشته شدن تو چند کلانشهر که آب و نفتشون قرضیه بعد انتظار دارن واسه درمان , تحصیل یا کار بقیه نرن اونجا میگن اگه زحمتتون نیست برگردید شهرهاتون اگه شهری دارید!!!فکر و فرهنگ همزمان با رشد جمعیت و صنعت تغییری نکرده.ایران ملک مشاع برای همه است آبو میبرید شهرتون خب کشاورز و کارگر هم دنبالش میان.انصاف که نیست.ببخشید رک صحبت کردم ولی نژادپرستی واقعأ تو مملکتمون هست حالا با سانسور که حل نمیشه باید فرهنگسازی کرد.ما هر چی میکشیم از عدم توسعه همه جانبه است
 
 
#63 منوچهری 1395-08-27 23:43
جناب دوستدار باستان یعنی هر رسم و سنتی بخاطر دیرینگی و تاریخی و کهن بودن قابل پرستش و احترامه؟پس تفکر انتقادی و عقل نقاد برای چیه؟
 
 
#64 دوستدار باستان 1395-08-28 00:27
در پاسخ منوچهری، جناب منوچهری الزاما هر رسم و سنتی که مربوط به باستان باشد قابل ستایش نیست. ولی برخی سنت های پسندیده از دنیاس قدیم موندن که هنوز هم آموزنده اند. مثلا ماههای حرام پیش از اسلام در سنت جاهلی بود، هفت دور به دور کعبه چرخیدن پیش از اسلام بود، سنگ یه شیطان انداختن بود؛ ولی چون پسندیده بودند اسلام تأییدشان کرد و هم اکنون نیز رواج دارند..... خوبه؟ متوجه شدی؟ مثلا نام و فامیل منوچهر که می دانی از دوران اساطیری بجا مانده و هم اکنون چون پسند نیاکان شما بوده به شهرت انتخاب کردید؟ خوبه؟
 
 
#65 لرستانی 1395-08-28 11:08
پاسخ نظر شماره 51:
تمام 22 فرگرد وندیداد در واپسین بخش اوستای گزارش استاد دوستخواه جلد دوم دفتر ششم صفحات 651 تا 888 آمده است .اگر چه بهتر بود به انگیزه عدم پیوند مستقیم با دیگر بخش ها جداگانه انتشار می یافت . سخن آخر آن که پیرو راستی باش و این گفته زرتشت را از یاد نبر:


آموزگار بد با آموزش خویش سخن ایزدی را برمی گرداند و خرد زندگی را تباه می کند .او به راستی مردمان را از سرمایه گران بهای راستی و منش نیک بی بهره می کند(یسنه هات 32)
 
 
#66 عماد 1395-08-28 12:24
تاریخ باستان از یک سلسله اصول ثابت نشده تشکیل شده.هدف پان آریاها اینست که از انسان متفکر شخصیتی ناقص الخلقه و جانوری گله ای ایجاد کنند تا چشم بسته از آن استفاده برند تمام ارزشهایی که باستانگراها اراعه میکنند در جهت جنگ طلبی و انحطاط بشر است.از نظر باستان پرستها معیار نیک و بد "قدرت" است آنچه حس قدرت را تشدید کند نیک است.فرادست پرست و فرودست ستیزند ناتوانان باید نابود شوند اینست اصل بشر دوستی اینها.مردم باید به عظمت این فاجعه آگاه شوند.تمام صفاتی که باستانگراها از آنان بعنوان نیکی یاد میکنند جز نقص چیز دیگری نیست.کدام عاقلی میتواند غرور,خودستایی,ب یرحمی,فریب,طرفد اری از خواص و بی اعتنایی به عوام را جزو کمالات بشمار آورد؟تعلیم بداخلاقی و ننگ فرستادن به اقوام ارزش است؟آیا این تفکر جز بدبختی و فلاکت برای بشریت ثمر دیگری خواهد داشت؟آیا باری از دوش مردم طبقه زحمتکش برمیدارد؟
 
 
#67 دوستدار تالش و گیلک 1395-08-28 15:19
من از رادمنش سئوالی دارم؟ چند تا سایت پان فارسی دیده؟ من بهش ده برابر سایت پان ترکی نشان می دهم. تبریز را دیدی برادر خیلی آبادتر از شیراز و اصفهان هست. در تبریز من و تو می توانیم کار کنیم؟ اینها را نه به من سعی کن اول به خودت پاسخ دهی. تبریز تبریز قدیم بود. یادش به خیر. یک زمانی شهر ستارخان و باقرخان بود حالا یک عده معدود سعی می کنند تصویر دیگری نشان دهند.تفنگت را سوی دیگر برادر. اما شما جناب منوچهری گام اول نقد رعایت ادب ، داشتن علم بدون حب و بغض و دوری از تحریف است. ضمناً نقد کردن با فحش و ناسزا فرق داره. شما این مولفه ها در این به اصطلاح منتقدیم می بینی؟!!
 
 
#68 میرمقدم 1395-08-28 19:07
عواملی در کار است و از باستان پرستی بهره کشی میکنند
 
 
#69 پژمان 1395-08-29 15:51
باستان پرستان ماشین واره هایی هستند که توسط غرایز پیش میروند.باستانگر ایی فردگرایی احساساتی است.تلاشی برای تفسیر زمان حال در پرتو گذشته.
 
 
#70 کریمی نیا 1395-08-29 16:14
مردمان لر با هیچ کسی دشمنی ندارند فقط حق حکومتی , ریشه هویتی و به دنبال تعیین جایگاه خود در معادلات ملی هستند.اگر ما به فقر , بیکاری , انتقالات متعدد آب و کمبود امکانات آموزشی و درمانی اعتراض نکنیم یعنی به این شرایط نا خوشایند راضی هستیم و عقب ماندن را پذیرفته ایم.وقتی که ما در مقابل توهین یک جوکر سکوت می کنیم و واکنش منفی نشان نمی دهیم یعنی عملأ در جهت تقویت و تثبیت جایگاه جوکر گام برداشته ایم.باید فرهنگ اعتراض و مطالبه گری آنهم در چارچوب قانون بین مردم ما برای دستیابی به حقوق حقه نهادینه شود.تبریزیها به گرانی بلیط هواپیما اعتراض کردند الان ارزان ترین بلطی را در اختیار دارند(بلیط هواپیما۸۰تومان) .