یکشنبه, 26 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

سقوط سرمایه اجتماعی درسیلاب خرم آباد/ حکایت مردمی که پل قدیمی شان را تخریب کردند و پل جدیدی هم نساختند!

 

مریم کرمی /

آیا نباید غیر از مشکلات کالبدی شهر به فکر مشکلات کالبدی خود جامعه نیز باشیم؟ آیا نباید در کنار حفظ و استفاده از هویت های سنتی، به فکر خلق سازمان ها، نهادها و هویت های جمعی مدرن  ...

  

مریم کرمی، کارشناس ارشد جامعه شناسی؛ پیوند اجتماعی، مشارکت اجتماعی، همبستگی اجتماعی واژه های معنا دار جوامع سنتیست که در لایه های زیرین تاریخی - اجتماعی نفوذ کرده و عامل انسجام ملی و اجتماعی بوده است. اما در جوامع مدرن، با درونی کردن و ملکه ذهن ساختن معیارهای اخلاقی از طریق نهادهای فرهنگی به خصوص رسانه ها، آموزش وپرورش و خانواده ها سعی در تقویت وجدان جمعی و مشارکت اجتماعی داشته اند.

هر جامعه ای که توانایی بالا بردن سرمایه اجتماعی و افزایش مشارکت و همبستگی اجتماعی را نداشته باشد دچار از همگسیختگی وتجزیه می شود. در مورد وضعیت کنونی جامعه لرستان سوال اساسی که به ذهن می رسد این است که در فقدان و کمرنگی سرمایه های اجتماعی سنّتی، انسجام اجتماعی لرستان از کجا باید ناشی شود؟
اینک عامل انسجام اجتماعی در جامعه ما پیوندهای سنتی است که از طریق روابط قومی و خونی و طایفه ای شرایط افزایش و تحکیم مشارکت اجتماعی را فراهم می کند و یا به دلیل توسعه اجتماعی و مدرنیزاسیون، آن پیوندهای طایفه ای کارکرد خود را از دست داده اند؟ آیا نهادهای مسوول فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کارکرد انسجام بخشی دارند؟
در زمینه ملکه ذهن ساختن ارزش های فرهنگی و گسترش وجدان جمعی در چه سطحی قرار داریم؟
برای آزمون درجه نفوذ اخلاقیات در جامعه زمان بروز حوادث غیر مترقبه دقیق ترین پاسخ ها را می توان یافت.
سیلاب اخیر خرم آباد و حادثه تلخ غرق شدن دختر دانشجوی دانشگاه لرستان از منظر جامعه شناسی در چندین زمینه قابل بحث و تامل است.
- بی طرفی عاطفی و عدم مشارکت افراد حاضر در صحنه در جهت نجات قربانی
-فرافکنی و مقصر دانستن دیگران در فاجعه سیلاب و غرق شدن فرد مذکور
-عدم پذیرش مسوولیت حادثه توسط مسوولین و برخورد فردی به جای رسیدگی سیستمی و منسجم.
کارآیی قوی شبکه های مجازی در اطلاع رسانی و مطالبه گری
-سطح بسیار پایین مسوولیت پذیری برخی مردم و مسوولین به طوری که هیچ شخص حقیقی و حقوقی حاضر به پذیرفتن تقصیر خود نیست.
-بحران شدید برنامه ریزی هدایت و کنترل و انجام کار سیستماتیک در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه.
- مشارکت برخی مردم و تلاش های خودجوش ایشان برای نجات برخی حادثه دیدگان و مصدومین
مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در هر جامعه ای می تواند میزان سرمایه اجتماعی را کاهش دهد و تاثیر سرعت شتاب گذر از جامعه سنتی به مدرنیته می تواند در ایجاد عدم انسجام اجتماعی تاثیر گذار باشد اما از جامعه ای که دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی قوی باشد انتظار بیشتری می رود بتواند شرایط بحرانی اقتصادی، اجتماعی را طی نماید.
به نظر می رسد، مورد آخر از حوادث مشاهده شده در واقعه اخیر، نشان می دهد هنوز بقایای سرمایه های اجتماعی سنتی است که دست مایه برخی مشارکت ها و فداکاری ها در اجتماع ماست. راستی تشکل های مدرن و نوپای جاکعه ما کجا هستند؟
آیا این سیلاب ها فقط باید ما را از این جهت به باد هشدار بگیرد که شهرسازی مان اصولی نیست و جامعه مان مشکلات کالبدی و زیربنایی دارد؟ ایا نباید غیر از مشکلات کالبدی شهر به فکر مشکلات کالبدی خود جامعه نیز باشیم؟ آیا نباید در کنار حفظ و استفاده از هویت های سنتی، به فکر خلق سازمان ها، نهادها و هویت های جمعی مدرن باشیم که در ضعف و کمرنگی آن هویت های سنتی، به تولید سرمایه اجتماعی بپردازند؟

امید است شاهد نفوذ اخلاقیات و تحکیم هر چه بیشتر همبستگی اجتماعی باشیم و به جای فرافکنی و مقصر دانستن افراد و مسئولین در بروز هر حادثه، در ابتدا به وظیفه و نقش خود به عنوان یک شهروند و یا مسئول بنگریم و بعد از دیگران انتقاد کنیم؟

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 دوستدار تالش و گیلک 1395-08-19 20:40
سیل در تهران ، رشت و خرم آباد باقی نقاط ایران به یک جور است. عدم پیش بینی زیر ساختهای مناسب و فراموشی بلافاصله پس از آن لذا یک مشکل ملی است و نه منطقه ای.
 
 
#2 بختیاری باباحمدی 1395-08-20 19:58
هیچ وقت نشد در این سایت یک درد از هزاران درد لرها بگویند که این اقای دوستدار تالش نباید و مخالفت نکند. حتی اگر در این سایت بگویم فلان شهر امکانات ندارد دوستدار تالش میاید و مینویسد ای تجزیه طلب ها ای پاترک ها و... این سایت مسائل لرها را بازگو میکند. اقایان دست اندرکار این سایت . تمنا میکنم در انتشار نظرات بیشتر دقت کنید. بقران برخی نظرات انسان را از کار برای شهرش مایوس میکند .در این سایت ما نیاز مناطق لر نشین را مطرح میکنیم. نه مناطق دیگر را . دیگران هزاران سایت دارند. اقای دوستدار تالش دقت داشته باش اینجا نوشته سایت لور. مناطق لر نشین را پوشش خبری میدهد نه همه جا را. شما را بخدا دیگر این گونه نظرات مایوس کننده را نشر ندهید.ما لرها به حد کافی ناامید هستیم.اگر در این سایت هم نتوانیم حرف بزنیم و از کوچه خیابونمون بگیم وتوی دهنمون بزنن امثال دوستدار تالش دیگه وامصیبهاست..... وسلام
 
 
#3 بابک 1395-08-24 21:03
به باور آقای دوستدار پان ترک ها اینجا نفوذ دارند و وظیفه خود میداند که نقشه شان را برملا کند.ما هیچ مشکلی نداریم و در خوابیم
 
 
#4 دوستدار تالش و گیلک 1395-08-25 01:14
بختیاری باباحمدی هرگز از ما لرها استفاده نکنید. هرگز. من حاضرم نه فقط در لرستان که حتی میان فامیل محترم شما حضور پیدا کنم و اول شما صحبت بفرمایید بعد بنده. ببینیم حرف کدام را قبول دارند. بین بفرما و بنشین و آن یکی!! چقدر تفاوت هست؟ شاید در معنی یکسان اما دوتایش توهین و آمرانه است. کسی با گفتن مشکلات مخالف نیست. اسم بنده در تمامی کمپینهای مخالفت انتقال آب خزر به سمنان و آب الیگودرز به قم آمده. منتها عده ای طوری قلم دست می گیرند از زاویه ای که می بینی قصدشان چیز دیگری است و حضور امثال شماها در این میانه تایید عرض بنده است. شما داری حرفهای مرا در مورد نیتت برادر تایید می کنی. ضمناً یک رگ من بختیاری است به کل ایران هم عشق می ورزم هرجا احساس کنم مانند نیاکان غیور تا پای جان ایستادم. امثال من به خصوص از بختیاری زیادند برادر. بابک جان بیدار بودی این نظر را نمی گذاشتی!!!
 
 
#5 میرمقدم 1395-08-25 06:55
چرا کارشناسان هواشناسی ورود این سامانه را به استان نتوانستند پیش بینی کنند و مردم را زودتر در جریان بگذارند؟
 
 
#6 غلام /کوهرنگ 1395-08-28 18:30
سرور خوبم جناب"بختیاری بابا احمدی"چند مدتی (حدود چهار سال)مطالب سایت وزین وارزشمند لور نیوز را مطالعه وپیگری می کنم تاکنون از عزیز"دوستدار تالش وگیلک" مطلبی علیه منافع و آرمان های قوم لر ندیدم.بعنوان خدمتگزاری کوچک توصیه می کنم بین خودمان نزاع وتفرقه ایجاد نکنیم بگذارید یک دل ویک صدا حق وحقوق از دست رفته مان را مطالبه کنیم.
 
 
#7 دیناری 1395-08-29 17:23
اگر نفت در کار نبود مجبور بودیم مثل ژاپن,کره,ترکیه, مالزی یک صنعتی را تأسیس کنیم و محصولات آن را صادر کنیم و از محل درآمد ارزی آن یک شاخه دیگر بزنیم.تکیه بر درآمد نفت اقتصاد داخلی را تبدیل به یک اقتصاد ضعیف با درآمد سرانه بسیار پایین کرده است.الان اگر قیمتهای ثابت و آمارهای پالایش شده را معیار قرار دهید متوجه خواهید شد که بعد از ۳۸ سال از وقوع انقلاب ما از نظر درآمد سرانه به سالهای قبل از انقلاب نرسیده ایم و این نشان میدهد اقتصاد ایران از رکودی مداوم رنج میبرد.از۱۳۴رشته صنعتی موجود درجهان۱۲۰رشته درایران وجود دارد مثلاکشتی سازی داریم اما تولیدی ازآن نمی بینیم.یا صنعتی مثل نساجی که بعد از یک عمر کار حالا از نظر تکنولوژی از دنیا عقب مانده و پولی هم برای بازسازی خط تولید خود ندارد.اقتصاد ما معطوف به درآمد جهشی نفت بوده نه توان و کار و خلاقیت داخلی.به همین خاطر کارخانجات ما عمری چند نسلی ندارند.