پنج شنبه, 08 تیر 1396  

جدیدترین مطالب

آمار-های-دولتی-و-حکایت-بچه-های-ناتنی
   حمید لطفی / در تازه ترین این آمارها که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است...
تهرانی‌ها-پول‌دارترین-کُردها-و-لرها،‌بی‌پول‌ترین‌ها
  تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها، یزدی‌ها و اهالی فارس پول‌دارترین ها و...
ایل-سوره-میری-سوره-مهری-یا-سرخه-مهری
   احمد لطفی / سوره در لغت به معنای سرخ و مهری یعنی مهر پرست ومهربان ولی...
مطالبه-گری-با-معامله-و-مطالبه-گری-بی-معامله
  جهانگیر محمودی /در تحقیقات دانشگاهی که انجام شده روشن است که روسای...
گفتمان-لُرگرایی،-باید-ها-و-نباید-ها
   ابوالفضل بابادی شوراب / عدم بیان این تعاریف در جامعه،باعث رشد ذهنیت...
روستای-پران-پرویز
   احمد لطفی / پران پرویز یکی از روستاهای حال حاضر شهرستان پلدختر از...
در-کابینه-جدید-از-آقای-روحانی-وزرای-بختیاری-می-خواهیم
   علی منصوری / " این صدای نسل جوان وپیام روشن مردم بختیاری است "در...
مقدمه-ای-در-شناخت-لطفعلی-خان-زند
   دکتر نجم الدین گیلانی /فضل و فضیلت آنگاه ارزشمند است که بیگانگان نیز...
مطالبه-گری-فرزندان-لر-در-خون-نشست
   حمید لطفی / واقعه تروریستی دوازدهم رمضان ( 17 خرداد ) نه تنها تهران که...
«پیوستار-لُری»-و-جایگاه-آن-در-زبان-های-ایرانی-شمال-غربی-و-ایرانی-جنوب-غربی
  وهاب کریمی حسنوند، ابراهیم خدایی/ تاکنون نگاه فراگیر و تطبیقی به زبان...
 

 
 

روحانی لُر ها را دوست ندارد !

 

 علیرضا کرمی، اهواز /
 بعد از گذشت قریب به چهارسال از ریاست جمهوری روحانی ، برنامه سفر  اخیر ایشان به خوزستان نشان داد که همچنان رفتار آزار دهنده دولت  روحانی با لر زبانان استمرار دارد.

 انتخاب مسیر جهت دار روحانی در خوزستان که همانند سفر اول تماما در  مناطق  جنوبی بود و رویکرد تبعیض آمیز او در توصیه های آشکار وپنهانی که  به مسئولین داشت، برنامه دیدارها و اولویتهای کاری اش و جای خالی لرزبانان در هیات همراه او نشان داد که روحانی همچنان در حالتی آشتی ناپذیر با مردم لرزبان بسر می برد وتحلیلها و شائبه های قبلی درخصوص نگاه تبعیض آمیز رئیس جمهور به لرزبانان کشور را تقویت کرد.

طی 4سال گذشته تعداد قابل توجهی از وزرا و مسئولین دولت روحانی به خوزستان سفر داشتند، اماهیچکدام به مناطقی که جمعیت قاطبه آن لرزبانان خوزستان بودند گذری نداشتند.
این عدم سفر هیات دولت به مناطق شمالی خوزستان که علی رغم منابع غنی نفت وگاز ورودهای بزرگ، جزو محرومترین مناطق کشورند، خودیاداور این موضوع است که دولت روحانی هیچ طرح و برنامه ای برای بهبود وضع فلاکتبار مناطق لرنشین خوزستان ندارد.
روحانی در دومین سفر خود به خوزستان بازهم راهی جنوب استان شد ، بازهم به شمال خوزستان بی توجه باقی ماند و بازهم در عمل و در تخصیص وتوزیع اعتبارات در خوزستان وجود اکثریت جمعیتی لرهای بختیاری در خوزستان را انکار کرد.
ممکن است در شکل گیری دیدگاه روحانی به جمعیت لرهای خوزستان و انکار جمعیت 60 درصدی آنها نقش علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی کشور بی تاثیر نباشد، در اوایل عمر این دولت
برخلاف کلیه آمارهای موجود ازترکیب قومی و جمعیتی استان شمخانی تنها دولتمرد خوزستانی دولت روحانی برای نخستین بار ترکیب آماری وارونه ای ارایه داد، آماری که در همان زمان باواکنش های منفی مواجه شد ، اگرچه شمخانی در روزهای بعد مجبور به تعدیل سخنان وپس گرفتن حرف خود درمورد ترکیب استان شد، اما گذشت زمان نشان داد که درمیدان عمل دولت روحانی قصدی برای کمک و توسعه مناطق لرنشین ندارد و گویی تصمیم دولت جدید فراتر از لرهای خوزستان به مناطق جمعیتی لرهای استانهای کهگیلویه وبویر احمد، لرستان، اصفهان، چهارمحال بختیاری ، بوشهر وفارس، استان مرکزی وسایر نقاط هم تعمیم داده شده است.
درپایان عمر دوره ی چهارساله ریاست جمهوری روحانی با تحلیل در تصمیمات ومصوبات دولت ایشان و
نگاهی به وضعیت ترکیب کابینه او می توان به این باور عمومیت یافته در میان لرزبانان که دولت روحانی به مناطق لرنشین بی توجه بوده و آنها را دوست ندارد، با تاملی بیشتر نگاه کرد و حق را به جانب کسانی داد که از ماههای نخست فعالیت این دولت به رویکردهای قومی روحانی معترض بودند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن