پنج شنبه, 03 فروردين 1396  

جدیدترین مطالب

چهارشنبه-سوری-و-نوروز-در-لیراوی
   محسن خواجه گیری /تحویل سال و کریسمس مسیحیان پیرمردی به نام بابا نوئل...
نام-خیران-چهارمحال-و-بختیاری-بر-تارک-کشور-ماندگار-شد
  استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: نام خیران این استان بر تارک کشور...
مهریه-ای-از-جنس-تو-را-مینویسم-سرزمینم
   نشریه فرهنگی اجتماعی لور / مصطفی کاویار و زینب عطایی زوج لُر تبار (...
آیین-نکوداشت-حاج-قربانعلی-رئیسی-دهکردی
  با توجه به اجرای افزون بر 30 پروژه مهم خیری از سوی جناب آقای حاج...
ویژه-نامه-دومین-جشنواره-فرهنگی-قوم-لُر-با-همکاری-نشریه-لور
   نشریه اینترنتی لور /به دنبال استقبال پر شور همتباران در سال گذشته...
از-هتاکی-به-مردم-لُر-تا-پوزش-طلبی-های-همیشگی-لُر-کیست-؟
  محسن خواجه گیری لیراوی /محتوای کلیپی که اخیرا در فضای مجازی منتشر شده...
هرور-دس-وه-زونی،-چئ-بکم-سیت
  فرامرز درویشی (ویرا لرستانی) / هرور دس وه زونی، چئ بکم سیت / دِمـازا...
نقش-میراث-فرهنگی-مادّی-در-توسعه-استان-لرستان
    محمد میرزایی رشنو، محمد محمدی اصل / بی شک میراث فرهنگی از مهمترین...
به-اختلاف-افکنی-در-بختیاری-پایان-داده-شود
  ابوالفضل بابادی شوراب / با مطالعه تاریخ مردم بختیاری به ستم هایی که...
برگزاری-جشنواره-فرهنگی-قوم-لر-در-دانشگاه-تهران
  تیم برگزاری جشنواره فرهنگی – دانشجویی قوم بزرگ لر بعد از برگزاری موفق...
 

 
 

روحانی لُر ها را دوست ندارد !

 

 علیرضا کرمی، اهواز /
 بعد از گذشت قریب به چهارسال از ریاست جمهوری روحانی ، برنامه سفر  اخیر ایشان به خوزستان نشان داد که همچنان رفتار آزار دهنده دولت  روحانی با لر زبانان استمرار دارد.

 انتخاب مسیر جهت دار روحانی در خوزستان که همانند سفر اول تماما در  مناطق  جنوبی بود و رویکرد تبعیض آمیز او در توصیه های آشکار وپنهانی که  به مسئولین داشت، برنامه دیدارها و اولویتهای کاری اش و جای خالی لرزبانان در هیات همراه او نشان داد که روحانی همچنان در حالتی آشتی ناپذیر با مردم لرزبان بسر می برد وتحلیلها و شائبه های قبلی درخصوص نگاه تبعیض آمیز رئیس جمهور به لرزبانان کشور را تقویت کرد.

طی 4سال گذشته تعداد قابل توجهی از وزرا و مسئولین دولت روحانی به خوزستان سفر داشتند، اماهیچکدام به مناطقی که جمعیت قاطبه آن لرزبانان خوزستان بودند گذری نداشتند.
این عدم سفر هیات دولت به مناطق شمالی خوزستان که علی رغم منابع غنی نفت وگاز ورودهای بزرگ، جزو محرومترین مناطق کشورند، خودیاداور این موضوع است که دولت روحانی هیچ طرح و برنامه ای برای بهبود وضع فلاکتبار مناطق لرنشین خوزستان ندارد.
روحانی در دومین سفر خود به خوزستان بازهم راهی جنوب استان شد ، بازهم به شمال خوزستان بی توجه باقی ماند و بازهم در عمل و در تخصیص وتوزیع اعتبارات در خوزستان وجود اکثریت جمعیتی لرهای بختیاری در خوزستان را انکار کرد.
ممکن است در شکل گیری دیدگاه روحانی به جمعیت لرهای خوزستان و انکار جمعیت 60 درصدی آنها نقش علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی کشور بی تاثیر نباشد، در اوایل عمر این دولت
برخلاف کلیه آمارهای موجود ازترکیب قومی و جمعیتی استان شمخانی تنها دولتمرد خوزستانی دولت روحانی برای نخستین بار ترکیب آماری وارونه ای ارایه داد، آماری که در همان زمان باواکنش های منفی مواجه شد ، اگرچه شمخانی در روزهای بعد مجبور به تعدیل سخنان وپس گرفتن حرف خود درمورد ترکیب استان شد، اما گذشت زمان نشان داد که درمیدان عمل دولت روحانی قصدی برای کمک و توسعه مناطق لرنشین ندارد و گویی تصمیم دولت جدید فراتر از لرهای خوزستان به مناطق جمعیتی لرهای استانهای کهگیلویه وبویر احمد، لرستان، اصفهان، چهارمحال بختیاری ، بوشهر وفارس، استان مرکزی وسایر نقاط هم تعمیم داده شده است.
درپایان عمر دوره ی چهارساله ریاست جمهوری روحانی با تحلیل در تصمیمات ومصوبات دولت ایشان و
نگاهی به وضعیت ترکیب کابینه او می توان به این باور عمومیت یافته در میان لرزبانان که دولت روحانی به مناطق لرنشین بی توجه بوده و آنها را دوست ندارد، با تاملی بیشتر نگاه کرد و حق را به جانب کسانی داد که از ماههای نخست فعالیت این دولت به رویکردهای قومی روحانی معترض بودند.