شنبه, 09 ارديبهشت 1396  

جدیدترین مطالب

اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
ایل-لری-کرمان
  احد رستگار فرد /ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96
  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین
  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393...
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی
  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی
  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات...
بالاخر-روحانی-لرها-را-رویت-کرد
   حسین زمانیان / در دولت روحانی نیز بسان دولتهای پیشین هیچ گامی در جهت...
ریشه-یابی-اسامی-ایلات-لُر
  ابراهیم خدایی /وجود اسامی جانوری در ایل‌وندهای لرستان، مثل بسیاری از...
 

 
 

روحانی لُر ها را دوست ندارد !

 

 علیرضا کرمی، اهواز /
 بعد از گذشت قریب به چهارسال از ریاست جمهوری روحانی ، برنامه سفر  اخیر ایشان به خوزستان نشان داد که همچنان رفتار آزار دهنده دولت  روحانی با لر زبانان استمرار دارد.

 انتخاب مسیر جهت دار روحانی در خوزستان که همانند سفر اول تماما در  مناطق  جنوبی بود و رویکرد تبعیض آمیز او در توصیه های آشکار وپنهانی که  به مسئولین داشت، برنامه دیدارها و اولویتهای کاری اش و جای خالی لرزبانان در هیات همراه او نشان داد که روحانی همچنان در حالتی آشتی ناپذیر با مردم لرزبان بسر می برد وتحلیلها و شائبه های قبلی درخصوص نگاه تبعیض آمیز رئیس جمهور به لرزبانان کشور را تقویت کرد.

طی 4سال گذشته تعداد قابل توجهی از وزرا و مسئولین دولت روحانی به خوزستان سفر داشتند، اماهیچکدام به مناطقی که جمعیت قاطبه آن لرزبانان خوزستان بودند گذری نداشتند.
این عدم سفر هیات دولت به مناطق شمالی خوزستان که علی رغم منابع غنی نفت وگاز ورودهای بزرگ، جزو محرومترین مناطق کشورند، خودیاداور این موضوع است که دولت روحانی هیچ طرح و برنامه ای برای بهبود وضع فلاکتبار مناطق لرنشین خوزستان ندارد.
روحانی در دومین سفر خود به خوزستان بازهم راهی جنوب استان شد ، بازهم به شمال خوزستان بی توجه باقی ماند و بازهم در عمل و در تخصیص وتوزیع اعتبارات در خوزستان وجود اکثریت جمعیتی لرهای بختیاری در خوزستان را انکار کرد.
ممکن است در شکل گیری دیدگاه روحانی به جمعیت لرهای خوزستان و انکار جمعیت 60 درصدی آنها نقش علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی کشور بی تاثیر نباشد، در اوایل عمر این دولت
برخلاف کلیه آمارهای موجود ازترکیب قومی و جمعیتی استان شمخانی تنها دولتمرد خوزستانی دولت روحانی برای نخستین بار ترکیب آماری وارونه ای ارایه داد، آماری که در همان زمان باواکنش های منفی مواجه شد ، اگرچه شمخانی در روزهای بعد مجبور به تعدیل سخنان وپس گرفتن حرف خود درمورد ترکیب استان شد، اما گذشت زمان نشان داد که درمیدان عمل دولت روحانی قصدی برای کمک و توسعه مناطق لرنشین ندارد و گویی تصمیم دولت جدید فراتر از لرهای خوزستان به مناطق جمعیتی لرهای استانهای کهگیلویه وبویر احمد، لرستان، اصفهان، چهارمحال بختیاری ، بوشهر وفارس، استان مرکزی وسایر نقاط هم تعمیم داده شده است.
درپایان عمر دوره ی چهارساله ریاست جمهوری روحانی با تحلیل در تصمیمات ومصوبات دولت ایشان و
نگاهی به وضعیت ترکیب کابینه او می توان به این باور عمومیت یافته در میان لرزبانان که دولت روحانی به مناطق لرنشین بی توجه بوده و آنها را دوست ندارد، با تاملی بیشتر نگاه کرد و حق را به جانب کسانی داد که از ماههای نخست فعالیت این دولت به رویکردهای قومی روحانی معترض بودند.