چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396  

جدیدترین مطالب

تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96
  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین
  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393...
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی
  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی
  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات...
بالاخر-روحانی-لرها-را-رویت-کرد
   حسین زمانیان / در دولت روحانی نیز بسان دولتهای پیشین هیچ گامی در جهت...
ریشه-یابی-اسامی-ایلات-لُر
  ابراهیم خدایی /وجود اسامی جانوری در ایل‌وندهای لرستان، مثل بسیاری از...
پاسخ-به-برخی-انتقادات-درباره-تاریخ-لُر-چراغ-راه-آینده
  شیخ جهانگیر محمودی /«هیچ سندیتی درمطالب مطروحه دراین گفتارنیست.»اما این...
چرا-اکثریت-مردم-لُر-ناآگاه-به-ضرورت-های-زمان-خود-هستند-؟
  حسین عیسوند اسدی /متاسفانه در میان این همه کتاب بی محتوای ایل و نیای من...
گزارش-شب-شعر-بهارونه-لیراوی
    شب شعر بهارونه لیراوی شب هفتم فروردین در روستای بنه احمد لیراوی...
 

 
 

به اختلاف افکنی در بختیاری پایان داده شود !

 

ابوالفضل بابادی شوراب /
 با مطالعه تاریخ مردم بختیاری به ستم هایی که روزگار و دست های او که در  قامت زور بر آنها روا داشته برمی خوریم.

 و راز این ستم ها شاید این باشد که بختیاری همواره در کنار اتحاد توام با تفکر و  شجاعتش در برگ برگ تاریخ این کشور برای مملکت اسلامی،باعث خلق حوادث  تاریخی گوناگونی در این کشور بوده و دشمنان ایران یکی از راه های تسلط بر  نعمت های خدادادی آنان را در پراکندگی و تفرقه بیشتر برای تسلط بر آنان برنامه ریزی کرده اند.
البته اعمال این سیاست ها متعلق به زمان های بسیار دوری نیست، سیاستی که در همین یک قرن اخیر و تحت لوای برچسب های قوم گرایی آن هم برای جلوگیری و مهار بختیاریها اعمال شده است.
قومگرایی بسته به اشکال متنوع خود،می تواند برای هر جامعه ایی هم فرصت باشد و هم تهدید،قطعا اگر قومگرایی از دید مهتری و سروری نژادی نگریسته شود یک تهدید محسوب خواهد شد،اما اگر با نگرشی فرهنگی و شناخت آسیب های یک جامعه خاص با مشکلات خاص خودش و یافتن راه حل های آن صورت گیرد،بی شک یک فرصت خواهد بود.
در جامعه امروز ایران قطعا میتوان گفت لُرِ بختیاری از نظر جمعیتی بعنوان دومین قومیت کشور بحساب می آید،اما همین مردم در همه استان هایی که حضور دارند شهروند درجه دوم هستند و در هیچ استان کشور در کارهای مدیریتی و تصمیم گیری و تصمیم سازی بعنوان شهروند درجه یک به حساب نیامده اند و به بازی گرفته نمی شوند.
شوربختانه تر آن که در بعضی از استانها بعنوان ابزاری برای تعادل و سوء استفاده دیگران_برای رسیدن به اهداف خاصی_قرار می گیرند و این موضوع بیشتر وقت ها با برنامه دیگران و به دستان بعضی افراد از این قوم که خود را روشنفکر می نامند،انجام می شود.
حتی در شرایط فعلی نیز که بختیاریها شهروند درجه دو هستند،حداکثر تلاش برای ایجاد اختلاف صورت گرفته تا بین آنها این شکاف ها عمیق و عمیق تر گردد.
چندی ست در استان خوزستان خواسته؟یا ناخواسته نشست هایی از سوی بعضی از کسانی که خود را داعیه دار جریان فکری بخشی از این مردم می دانند برگزار می گردد،که این جلسات هیچ نتیجه و بازده مطلوبی در برنداشته،بلکه باعث تفرقه و جدایی و ایجاد شکاف در بدنه بخشی از مردم این قوم که در استان خوزستان حضور دارند گردیده است.
جلساتی به نام جلسه نمایندگان بختیاری مسجدسلیمان و یا نمایندگان بختیاری مردم ایذه و.......که این جلسات باعث شده حس یکپارچگی قومی لُر بختیاری سست شده و مردم بختیاری را جداگانه تشویق برای گرفتن سهم بیشتری از حداقل حق خود نموده است،بدون توجه به اینکه اینگونه حرکت ها در استان،آینده خوبی نداشته و از انسجام برای رسیدن به حق و حقوق مردم این قوم جلوگیری می کند.
لذا فرد فرد جامعه لُر خصوصا بختیاری باید با این نوع حرکت ها برخورد مناسب نموده و از شرکت دراین جلسات که دست آویزی برای تفرقه می باشند،جلوگیری نماییم.