پنج شنبه, 26 مرداد 1396  

جدیدترین مطالب

پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
ای-کاش-لرها-نسبت-به-منافع-سرزمین-خود-«بی‌طرف»-نبودند
  مهدی ویس‌کرمی/ چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی...
وزارت-حبیب-الله-بی-طرف-و-خطر-غیر-مسکون-شدن-خوزستان،-چارمحال-بختیاری-و-لرستان
   سامان فرجی بیرگانی / او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
هزار-و-یک-ترفند-ضد-مفاخر-ملی-جامعه-بختیاری
   محسن حیدری / سناریوی معمول و تکراری ترور شخصیت های ملی جامعه بختیاری...
بازگشت-حبیب-الله-بی-طرف-به-وزارت-نیرو،-نشانه-عزم-دولت-روحانی-بر-انتقال-رودهای-کارون-و-دز-به-کویر-مرکزی
   سامان فرجی بیرگانی / دولت های اصولگرا و اصلاح طلب همواره تحت یک سیاست...
 

 
 

به اختلاف افکنی در بختیاری پایان داده شود !

 

ابوالفضل بابادی شوراب /
 با مطالعه تاریخ مردم بختیاری به ستم هایی که روزگار و دست های او که در  قامت زور بر آنها روا داشته برمی خوریم.

 و راز این ستم ها شاید این باشد که بختیاری همواره در کنار اتحاد توام با تفکر و  شجاعتش در برگ برگ تاریخ این کشور برای مملکت اسلامی،باعث خلق حوادث  تاریخی گوناگونی در این کشور بوده و دشمنان ایران یکی از راه های تسلط بر  نعمت های خدادادی آنان را در پراکندگی و تفرقه بیشتر برای تسلط بر آنان برنامه ریزی کرده اند.
البته اعمال این سیاست ها متعلق به زمان های بسیار دوری نیست، سیاستی که در همین یک قرن اخیر و تحت لوای برچسب های قوم گرایی آن هم برای جلوگیری و مهار بختیاریها اعمال شده است.
قومگرایی بسته به اشکال متنوع خود،می تواند برای هر جامعه ایی هم فرصت باشد و هم تهدید،قطعا اگر قومگرایی از دید مهتری و سروری نژادی نگریسته شود یک تهدید محسوب خواهد شد،اما اگر با نگرشی فرهنگی و شناخت آسیب های یک جامعه خاص با مشکلات خاص خودش و یافتن راه حل های آن صورت گیرد،بی شک یک فرصت خواهد بود.
در جامعه امروز ایران قطعا میتوان گفت لُرِ بختیاری از نظر جمعیتی بعنوان دومین قومیت کشور بحساب می آید،اما همین مردم در همه استان هایی که حضور دارند شهروند درجه دوم هستند و در هیچ استان کشور در کارهای مدیریتی و تصمیم گیری و تصمیم سازی بعنوان شهروند درجه یک به حساب نیامده اند و به بازی گرفته نمی شوند.
شوربختانه تر آن که در بعضی از استانها بعنوان ابزاری برای تعادل و سوء استفاده دیگران_برای رسیدن به اهداف خاصی_قرار می گیرند و این موضوع بیشتر وقت ها با برنامه دیگران و به دستان بعضی افراد از این قوم که خود را روشنفکر می نامند،انجام می شود.
حتی در شرایط فعلی نیز که بختیاریها شهروند درجه دو هستند،حداکثر تلاش برای ایجاد اختلاف صورت گرفته تا بین آنها این شکاف ها عمیق و عمیق تر گردد.
چندی ست در استان خوزستان خواسته؟یا ناخواسته نشست هایی از سوی بعضی از کسانی که خود را داعیه دار جریان فکری بخشی از این مردم می دانند برگزار می گردد،که این جلسات هیچ نتیجه و بازده مطلوبی در برنداشته،بلکه باعث تفرقه و جدایی و ایجاد شکاف در بدنه بخشی از مردم این قوم که در استان خوزستان حضور دارند گردیده است.
جلساتی به نام جلسه نمایندگان بختیاری مسجدسلیمان و یا نمایندگان بختیاری مردم ایذه و.......که این جلسات باعث شده حس یکپارچگی قومی لُر بختیاری سست شده و مردم بختیاری را جداگانه تشویق برای گرفتن سهم بیشتری از حداقل حق خود نموده است،بدون توجه به اینکه اینگونه حرکت ها در استان،آینده خوبی نداشته و از انسجام برای رسیدن به حق و حقوق مردم این قوم جلوگیری می کند.
لذا فرد فرد جامعه لُر خصوصا بختیاری باید با این نوع حرکت ها برخورد مناسب نموده و از شرکت دراین جلسات که دست آویزی برای تفرقه می باشند،جلوگیری نماییم.

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن