جمعه, 02 تیر 1396  

جدیدترین مطالب

روستای-پران-پرویز
   احمد لطفی / پران پرویز یکی از روستاهای حال حاضر شهرستان پلدختر از...
در-کابینه-جدید-از-آقای-روحانی-وزرای-بختیاری-می-خواهیم
   علی منصوری / " این صدای نسل جوان وپیام روشن مردم بختیاری است "در...
مقدمه-ای-در-شناخت-لطفعلی-خان-زند
   دکتر نجم الدین گیلانی /فضل و فضیلت آنگاه ارزشمند است که بیگانگان نیز...
مطالبه-گری-فرزندان-لر-در-خون-نشست
   حمید لطفی / واقعه تروریستی دوازدهم رمضان ( 17 خرداد ) نه تنها تهران که...
«پیوستار-لُری»-و-جایگاه-آن-در-زبان-های-ایرانی-شمال-غربی-و-ایرانی-جنوب-غربی
  وهاب کریمی حسنوند، ابراهیم خدایی/ تاکنون نگاه فراگیر و تطبیقی به زبان...
اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی
   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز...
انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
 

 
 

به اختلاف افکنی در بختیاری پایان داده شود !

 

ابوالفضل بابادی شوراب /
 با مطالعه تاریخ مردم بختیاری به ستم هایی که روزگار و دست های او که در  قامت زور بر آنها روا داشته برمی خوریم.

 و راز این ستم ها شاید این باشد که بختیاری همواره در کنار اتحاد توام با تفکر و  شجاعتش در برگ برگ تاریخ این کشور برای مملکت اسلامی،باعث خلق حوادث  تاریخی گوناگونی در این کشور بوده و دشمنان ایران یکی از راه های تسلط بر  نعمت های خدادادی آنان را در پراکندگی و تفرقه بیشتر برای تسلط بر آنان برنامه ریزی کرده اند.
البته اعمال این سیاست ها متعلق به زمان های بسیار دوری نیست، سیاستی که در همین یک قرن اخیر و تحت لوای برچسب های قوم گرایی آن هم برای جلوگیری و مهار بختیاریها اعمال شده است.
قومگرایی بسته به اشکال متنوع خود،می تواند برای هر جامعه ایی هم فرصت باشد و هم تهدید،قطعا اگر قومگرایی از دید مهتری و سروری نژادی نگریسته شود یک تهدید محسوب خواهد شد،اما اگر با نگرشی فرهنگی و شناخت آسیب های یک جامعه خاص با مشکلات خاص خودش و یافتن راه حل های آن صورت گیرد،بی شک یک فرصت خواهد بود.
در جامعه امروز ایران قطعا میتوان گفت لُرِ بختیاری از نظر جمعیتی بعنوان دومین قومیت کشور بحساب می آید،اما همین مردم در همه استان هایی که حضور دارند شهروند درجه دوم هستند و در هیچ استان کشور در کارهای مدیریتی و تصمیم گیری و تصمیم سازی بعنوان شهروند درجه یک به حساب نیامده اند و به بازی گرفته نمی شوند.
شوربختانه تر آن که در بعضی از استانها بعنوان ابزاری برای تعادل و سوء استفاده دیگران_برای رسیدن به اهداف خاصی_قرار می گیرند و این موضوع بیشتر وقت ها با برنامه دیگران و به دستان بعضی افراد از این قوم که خود را روشنفکر می نامند،انجام می شود.
حتی در شرایط فعلی نیز که بختیاریها شهروند درجه دو هستند،حداکثر تلاش برای ایجاد اختلاف صورت گرفته تا بین آنها این شکاف ها عمیق و عمیق تر گردد.
چندی ست در استان خوزستان خواسته؟یا ناخواسته نشست هایی از سوی بعضی از کسانی که خود را داعیه دار جریان فکری بخشی از این مردم می دانند برگزار می گردد،که این جلسات هیچ نتیجه و بازده مطلوبی در برنداشته،بلکه باعث تفرقه و جدایی و ایجاد شکاف در بدنه بخشی از مردم این قوم که در استان خوزستان حضور دارند گردیده است.
جلساتی به نام جلسه نمایندگان بختیاری مسجدسلیمان و یا نمایندگان بختیاری مردم ایذه و.......که این جلسات باعث شده حس یکپارچگی قومی لُر بختیاری سست شده و مردم بختیاری را جداگانه تشویق برای گرفتن سهم بیشتری از حداقل حق خود نموده است،بدون توجه به اینکه اینگونه حرکت ها در استان،آینده خوبی نداشته و از انسجام برای رسیدن به حق و حقوق مردم این قوم جلوگیری می کند.
لذا فرد فرد جامعه لُر خصوصا بختیاری باید با این نوع حرکت ها برخورد مناسب نموده و از شرکت دراین جلسات که دست آویزی برای تفرقه می باشند،جلوگیری نماییم.

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن