پنج شنبه, 03 فروردين 1396  

جدیدترین مطالب

چهارشنبه-سوری-و-نوروز-در-لیراوی
   محسن خواجه گیری /تحویل سال و کریسمس مسیحیان پیرمردی به نام بابا نوئل...
نام-خیران-چهارمحال-و-بختیاری-بر-تارک-کشور-ماندگار-شد
  استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: نام خیران این استان بر تارک کشور...
مهریه-ای-از-جنس-تو-را-مینویسم-سرزمینم
   نشریه فرهنگی اجتماعی لور / مصطفی کاویار و زینب عطایی زوج لُر تبار (...
آیین-نکوداشت-حاج-قربانعلی-رئیسی-دهکردی
  با توجه به اجرای افزون بر 30 پروژه مهم خیری از سوی جناب آقای حاج...
ویژه-نامه-دومین-جشنواره-فرهنگی-قوم-لُر-با-همکاری-نشریه-لور
   نشریه اینترنتی لور /به دنبال استقبال پر شور همتباران در سال گذشته...
از-هتاکی-به-مردم-لُر-تا-پوزش-طلبی-های-همیشگی-لُر-کیست-؟
  محسن خواجه گیری لیراوی /محتوای کلیپی که اخیرا در فضای مجازی منتشر شده...
هرور-دس-وه-زونی،-چئ-بکم-سیت
  فرامرز درویشی (ویرا لرستانی) / هرور دس وه زونی، چئ بکم سیت / دِمـازا...
نقش-میراث-فرهنگی-مادّی-در-توسعه-استان-لرستان
    محمد میرزایی رشنو، محمد محمدی اصل / بی شک میراث فرهنگی از مهمترین...
به-اختلاف-افکنی-در-بختیاری-پایان-داده-شود
  ابوالفضل بابادی شوراب / با مطالعه تاریخ مردم بختیاری به ستم هایی که...
برگزاری-جشنواره-فرهنگی-قوم-لر-در-دانشگاه-تهران
  تیم برگزاری جشنواره فرهنگی – دانشجویی قوم بزرگ لر بعد از برگزاری موفق...
 

 
 

به اختلاف افکنی در بختیاری پایان داده شود !

 

ابوالفضل بابادی شوراب /
 با مطالعه تاریخ مردم بختیاری به ستم هایی که روزگار و دست های او که در  قامت زور بر آنها روا داشته برمی خوریم.

 و راز این ستم ها شاید این باشد که بختیاری همواره در کنار اتحاد توام با تفکر و  شجاعتش در برگ برگ تاریخ این کشور برای مملکت اسلامی،باعث خلق حوادث  تاریخی گوناگونی در این کشور بوده و دشمنان ایران یکی از راه های تسلط بر  نعمت های خدادادی آنان را در پراکندگی و تفرقه بیشتر برای تسلط بر آنان برنامه ریزی کرده اند.
البته اعمال این سیاست ها متعلق به زمان های بسیار دوری نیست، سیاستی که در همین یک قرن اخیر و تحت لوای برچسب های قوم گرایی آن هم برای جلوگیری و مهار بختیاریها اعمال شده است.
قومگرایی بسته به اشکال متنوع خود،می تواند برای هر جامعه ایی هم فرصت باشد و هم تهدید،قطعا اگر قومگرایی از دید مهتری و سروری نژادی نگریسته شود یک تهدید محسوب خواهد شد،اما اگر با نگرشی فرهنگی و شناخت آسیب های یک جامعه خاص با مشکلات خاص خودش و یافتن راه حل های آن صورت گیرد،بی شک یک فرصت خواهد بود.
در جامعه امروز ایران قطعا میتوان گفت لُرِ بختیاری از نظر جمعیتی بعنوان دومین قومیت کشور بحساب می آید،اما همین مردم در همه استان هایی که حضور دارند شهروند درجه دوم هستند و در هیچ استان کشور در کارهای مدیریتی و تصمیم گیری و تصمیم سازی بعنوان شهروند درجه یک به حساب نیامده اند و به بازی گرفته نمی شوند.
شوربختانه تر آن که در بعضی از استانها بعنوان ابزاری برای تعادل و سوء استفاده دیگران_برای رسیدن به اهداف خاصی_قرار می گیرند و این موضوع بیشتر وقت ها با برنامه دیگران و به دستان بعضی افراد از این قوم که خود را روشنفکر می نامند،انجام می شود.
حتی در شرایط فعلی نیز که بختیاریها شهروند درجه دو هستند،حداکثر تلاش برای ایجاد اختلاف صورت گرفته تا بین آنها این شکاف ها عمیق و عمیق تر گردد.
چندی ست در استان خوزستان خواسته؟یا ناخواسته نشست هایی از سوی بعضی از کسانی که خود را داعیه دار جریان فکری بخشی از این مردم می دانند برگزار می گردد،که این جلسات هیچ نتیجه و بازده مطلوبی در برنداشته،بلکه باعث تفرقه و جدایی و ایجاد شکاف در بدنه بخشی از مردم این قوم که در استان خوزستان حضور دارند گردیده است.
جلساتی به نام جلسه نمایندگان بختیاری مسجدسلیمان و یا نمایندگان بختیاری مردم ایذه و.......که این جلسات باعث شده حس یکپارچگی قومی لُر بختیاری سست شده و مردم بختیاری را جداگانه تشویق برای گرفتن سهم بیشتری از حداقل حق خود نموده است،بدون توجه به اینکه اینگونه حرکت ها در استان،آینده خوبی نداشته و از انسجام برای رسیدن به حق و حقوق مردم این قوم جلوگیری می کند.
لذا فرد فرد جامعه لُر خصوصا بختیاری باید با این نوع حرکت ها برخورد مناسب نموده و از شرکت دراین جلسات که دست آویزی برای تفرقه می باشند،جلوگیری نماییم.