چهارشنبه, 01 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
ای-کاش-لرها-نسبت-به-منافع-سرزمین-خود-«بی‌طرف»-نبودند
  مهدی ویس‌کرمی/ چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی...
وزارت-حبیب-الله-بی-طرف-و-خطر-غیر-مسکون-شدن-خوزستان،-چارمحال-بختیاری-و-لرستان
   سامان فرجی بیرگانی / او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و...
 

 
 

مطالبه گری با معامله و مطالبه گری بی معامله

 

جهانگیر محمودی /
در تحقیقات دانشگاهی که انجام شده روشن است که روسای جمهور ما در دوره خویش به قوم و شهر و محیط خود بیشتر رسیدگی کرده اند. اما آنچه که اهمیت فراوان دارد ...

 

مطالبه گری خصوصا دراین روزگار ضرورتی بی شک و تردید است. در این روزگار که عدالت امری بسیار کمیاب است، به هیچ روی امکان دستیابی به حقوق بدون مطالبه گری امکان ندارد. سکوت در دوره ای که انگیزه های قومی اثر تعیین کننده ای در تعیین مسئولین زیر پوشش ملی دارد بی گمان به معنای پذیرش روز افزون محرومیت ونارسایی بیشتر است .

 

درتحقیقات دانشگاهی که انجام شده روشن است که روسای جمهور ما در دوره خویش به قوم و شهر و محیط خود بیشتر رسیدگی کرده اند. اما آنچه که اهمیت فراوان دارد اینکه کیفیت مطالبه گری چگونه باشد; آیا بدون معامله با ارکان نظام و حکومت امکان دستیابی به مطالبات وجوددارد ؟ به عقیده بنده خیر، زیرا که نظام و حکومت می خواهد بداند که ما تا چه میزان پایبند به کشور و نظام هستیم، می خواهد بداند ما صرفا به زبان می گوییم به نظام و کشور پایبند هستیم یا اینکه ضمن بیان تفاوت های خویش تشابهات ومشترکات خود را با نظام و کشور به گونه ای معرفی می کنیم که هیچ گونه نگرانی ایجاد نمی کند.

 

این امر بسیار مهم است که ما اگر سرداری برای خویش می خواهیم و انتظار داریم که نظام و کشور ما رابخشی ازمسئولان اصلی کشور قراردهد، تا بتوانیم در رفع محرومیت مناطق لرنشین موثر باشیم، باید سربازی هم بکنیم و نشان دهیم که ما لرها چگونه و با چه کیفیتی می توانیم دربرابراین خواسته خدمات قابل توجهی به اسلام و ایران ارائه کنیم. کوشش نگارنده در سلسله گفتارهای «برنامه جهت وهویت مدرن لر»، که درنشریه فرهیخته الکترونیکی لور درج شد و اکنون در بایگانی آن وجود دارد، درواقع بیان این مطلب بود که مطالبه گری ما باید با معامله و کیفیتی باشد که در سلسله گفتارها بیان شد، و امکان ندارد بدون معامله و بیان تشابهات ملی و اسلامی و مقاصد بزرگی و بزرگ خواهی لر که همسو و هم جهت با خواسته نظام و کشور باشد دستیابی به این هدف صورت پذیرد. پس باید دانست که مطالبه گری لر باید برخوردارازیک ایدئولوژی واستراتژی متناسب با اهداف ملی و اسلامی از یکسو و بزرگی و رفع محرومیت لر ازسوی دیگر باشد. ما باید با این روش آنقدر اهمیت پیدا کنیم که نظام خواه ناخواه ناچار به پذیرش ما باشد و ما را در صف آخر قرار ندهد. پس ایدئولوژی و استراتژی و برنامه متناسب با آن بسیاراهمیت دارد. آرزوی موفقیت برای همتباران خویش دارم.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن