سه شنبه, 03 مرداد 1396  

جدیدترین مطالب

ماسه،-نخل-و-برنو-از-سواحل-لرنشین-خلیج-فارس-می-گویند
   محسن خواجه گیری لیراوی /بلوکات پادریه به عنوان بخشی از جامعه لُر...
از-بوم-گرایی-و-هویت-قومی-تا-توسعه-ی-لرستانات
   اشکان خورشیدوند / نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا...
معرفي-جلگه-ی-چم-کلان
   احمد لطفی /چم كلان نام جلگه اي سرسبز و خرم است كه در ساحل جنوبي...
آنچه-خوار-آید-روزی-به-کار-آید-نادیده-گرفتن-زبان-های-لری-در-ایران
   حسین زمانیان /مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر...
مروری-بر-اقوام-و-مردمان-لُر-جنوب
   محسن خواجه گیری لیراوی /  لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف...
خبرگزاری-مهر-لرها-را-از-ایران-حذف-کرد
  به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، خبرگزاری مهر در اقدامی عجیب یک نقشه...
سردار-کیخاله-یا-کیقباد-خان
   احمد لطفی /سردار کیخاله یا کیقباد خان ابن سلیمان خان ابن عابد خان ابن...
چه-طور-شد-که-اصفهان-لرستان-و-چهارمحال-بختیاری-را-بلعید
  رضا ساکی: تغییر مرز میان لرستان، چهارمحال‌وبختیاری کار ساده‌ای نیست اما...
قم-رود-چیست-؟-نکاتی-مهم-در-باب-پروژه-انتقال-آب-موسوم-به-قم-رود
   حمید لطفی / طرح موسوم به انتقال آب الیگودرز در شرق لرستان به قم در...
در-عصر-تشنگی-سیمره-نشین-ها؛-طرح-های-ملّی-به-کدام-سمت-جاری-می-شوند؟
   علی باجلان /طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع...
 

 
 

مطالبه گری با معامله و مطالبه گری بی معامله

 

جهانگیر محمودی /
در تحقیقات دانشگاهی که انجام شده روشن است که روسای جمهور ما در دوره خویش به قوم و شهر و محیط خود بیشتر رسیدگی کرده اند. اما آنچه که اهمیت فراوان دارد ...

 

مطالبه گری خصوصا دراین روزگار ضرورتی بی شک و تردید است. در این روزگار که عدالت امری بسیار کمیاب است، به هیچ روی امکان دستیابی به حقوق بدون مطالبه گری امکان ندارد. سکوت در دوره ای که انگیزه های قومی اثر تعیین کننده ای در تعیین مسئولین زیر پوشش ملی دارد بی گمان به معنای پذیرش روز افزون محرومیت ونارسایی بیشتر است .

 

درتحقیقات دانشگاهی که انجام شده روشن است که روسای جمهور ما در دوره خویش به قوم و شهر و محیط خود بیشتر رسیدگی کرده اند. اما آنچه که اهمیت فراوان دارد اینکه کیفیت مطالبه گری چگونه باشد; آیا بدون معامله با ارکان نظام و حکومت امکان دستیابی به مطالبات وجوددارد ؟ به عقیده بنده خیر، زیرا که نظام و حکومت می خواهد بداند که ما تا چه میزان پایبند به کشور و نظام هستیم، می خواهد بداند ما صرفا به زبان می گوییم به نظام و کشور پایبند هستیم یا اینکه ضمن بیان تفاوت های خویش تشابهات ومشترکات خود را با نظام و کشور به گونه ای معرفی می کنیم که هیچ گونه نگرانی ایجاد نمی کند.

 

این امر بسیار مهم است که ما اگر سرداری برای خویش می خواهیم و انتظار داریم که نظام و کشور ما رابخشی ازمسئولان اصلی کشور قراردهد، تا بتوانیم در رفع محرومیت مناطق لرنشین موثر باشیم، باید سربازی هم بکنیم و نشان دهیم که ما لرها چگونه و با چه کیفیتی می توانیم دربرابراین خواسته خدمات قابل توجهی به اسلام و ایران ارائه کنیم. کوشش نگارنده در سلسله گفتارهای «برنامه جهت وهویت مدرن لر»، که درنشریه فرهیخته الکترونیکی لور درج شد و اکنون در بایگانی آن وجود دارد، درواقع بیان این مطلب بود که مطالبه گری ما باید با معامله و کیفیتی باشد که در سلسله گفتارها بیان شد، و امکان ندارد بدون معامله و بیان تشابهات ملی و اسلامی و مقاصد بزرگی و بزرگ خواهی لر که همسو و هم جهت با خواسته نظام و کشور باشد دستیابی به این هدف صورت پذیرد. پس باید دانست که مطالبه گری لر باید برخوردارازیک ایدئولوژی واستراتژی متناسب با اهداف ملی و اسلامی از یکسو و بزرگی و رفع محرومیت لر ازسوی دیگر باشد. ما باید با این روش آنقدر اهمیت پیدا کنیم که نظام خواه ناخواه ناچار به پذیرش ما باشد و ما را در صف آخر قرار ندهد. پس ایدئولوژی و استراتژی و برنامه متناسب با آن بسیاراهمیت دارد. آرزوی موفقیت برای همتباران خویش دارم.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن