چهارشنبه, 01 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
ای-کاش-لرها-نسبت-به-منافع-سرزمین-خود-«بی‌طرف»-نبودند
  مهدی ویس‌کرمی/ چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی...
وزارت-حبیب-الله-بی-طرف-و-خطر-غیر-مسکون-شدن-خوزستان،-چارمحال-بختیاری-و-لرستان
   سامان فرجی بیرگانی / او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و...
 

 
 

در عصر تشنگی سیمره نشین ها؛ طرح های ملّی به کدام سمت جاری می شوند؟

 

 علی باجلان /
طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع و تخصیص بودجه به فلات مرکزی ایران و مناطق کویری است نام طرح ملی می گیرد ?

 

یکی از نماینده های اصفهان در اظهارات خود گفته است که دولت باید بدهی خود را به مردم اصفهان بدهد و این بدهی انتقال آب از سرشاخه های کارون به اصفهان است !

 

حیدرعلی عابدی در ادامه ، انتقال (دزدی) آب را طرح ملی نام نهاده و تاکید کرده که حتما باید اجرایی شود!

 طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع و تخصیص بودجه به فلات مرکزی ایران و مناطق کویری است نام طرح ملی می گیرد ! وقتی در مجلس طرح اختصاص تنها 3 درصد از درآمدهای نفتی به مناطق محروم نفت خیز رای نمی آورد چرا صدای این نماینده ها در نمی آید که این طرح ها ملی هستند ؟! یا چرا رفع بیکاری در مناطق غربی و لرنشین از جمله کهگیلویه بویراحمد ، لرستان ، ایلام ، چارمال بختیاری و... طرح ملی نمی شوند ؟!

 تنها طرح هایی که به نفع شهرها و مناطقی خاص هستند و به ضرر مناطق لرنشین است خودشان را پشت نام "طرح ملی" پنهان می کنند که حساسیت ها را کمتر کنند و حس وطن دوستی لرها را بر می انگیزند تا کمتر کسی اعتراض کند ؟

 چرا فقط ما باید برای وحدت ملی هزینه دهیم ؟

مگر بارها از لرستان ، خوزستان ، چارمال بختیاری و... به قم ، یزد ، اصفهان و... آب انتقال داده نشده است ؟

 آیا ما باید زیان زیاده‌خواهی ، سیری ناپذیری و طمع ورزی اصفهانی ها و دیگر مناطق کویری را متقبل شویم ؟ ساخت پارک های آبی ، آکواریوم ها ، زمین های چمن ، برنجکاری در کویر ، ایجاد کارخانه ‌ها و کشاورزی‌های آب خور در مناطق کویری چه ضرورتی دارد ؟

 چرا باید به قیمت کویر شدن مناطق لرنشین آب ما را به اصفهانی ببرند که این آب را نه برای شرب و مصرف خانگی که برای مصارف صنعتی و کشاورزی می خواهد ! وقتی آب کم هست باید صرفه جویی کرد و از استفاده آب در جایی که کمترین بازدهی را دارد جلوگیری کرد!

 به قول سعدی :

چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن
که می گویند ملاحان سرودی
به کوهستان اگر باران نبارد
به سالی دجله گردد خشک رودی !

 چرا آن زمان که کوهدشتی ها و سیمره‌نشین‌ها بر لب رود سیمره تشنه لب در انتظار طرح فرسایشی و بی بودجه ماندۀ سد معشوره هستند، باید طرحهای هزینه‌بر و غیر اصولی مانند انتقال آب از زاگرس میانی به کویر با این همه جدیت و اهتمام و بودجه‌های سرسام‌آور پیگیری شود؟ آیا ما لرها ایرانی نیستیم؟

 مسئولان و مردم استانهای لرستان ، چهار محال و بختیاری و خوزستان این بار باید سفت و سخت، از طریق مراجع قانونی و مجلس جلوی هر گونه انتقال آب و زیاده خواهی بایستند و نگذارند آب مناطق ما را ببرند . هنوز زخم کشاورزان لرستانی و خوزستانی از انتقال آب الیگودرز به قم تحت عنوان پروژه قمرود التیام نیافته است . وقتی ایذه ، مسجدسلیمان و دیگر مناطق محل سکونت ما از بی آبی و خشکسالی رنج می برند، وقتی که برخی تالابهای خوزستان به علت کم آبی در حال تبدیل شدن به کانون ریزگرد داخلی هستند، چرا باید آب رودخانه های سرزمین‌های ما را انتقال دهند ؟ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است .

 در پایان با دو " کاش " نوشتارم را به پایان می برم :

 ای کاش سرمایه‌داران زیاده خواه و مسئولان استانهای کویری شرم کنند و بیش از این از نجابت و وطن دوستی و نوع دوستی ما سوءاستفاده نکنند و نمک بر زخم های ما نپاشند.

 و ای کاش مردم لر و به ویژه نماینده های ما "مطالبه گری"را از نماینده های اصفهان یاد بگیرند که حتی به ناحق هم برای سرزمینشان فریاد می زنند در حالی که ما حتی از مطالبه حقوق خود نیز ناتوانیم !

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 احمدلطفی 1396-04-12 22:27
از قدیم گفته اند نعمت این دنیا نصیب پررویانشد / خون دل خورد آنکس که حیایی دارد
بعبارت دیگر نعمت هردوجهان نصیب پررویان شد /.........
آنچه مسلم است استانهایی که نمایندگانش وقتی وارد مجلس می شوند تیمی پژوهشگر مشاور و پشتیبان آنهاست و صدالبته نماینده های انها بودجه اصافی می گیرند ، استاندارهایشان با کوله باری از تحقیقات کاربردی و توسعه ای و... در مراکز قدرت حرف خود را به کرسی می نشانند پول باید خرج کرد پژوهشگران باید تقویت شوند و طرح بدهند متآسفانه دراستانهایی شبیه لرستان و ایلام مسئولین خودرا عقل کل میدانند واز خردمندان استان مشاوره وهمفکری نمی خواهند اگر هم بخواهند آن محقق باید فی سبیبل الله کارکند در حالیکه باز هم بزرگان گویند لشگر به زر اراستن وقتی ما همکاری وهمیاری بر نمی تابیم پس باید آب و امکانات خام این استان به دیگران داد برخی می گویند اختلاف هخامنشی و غیر آن است الله اعلم
 
 
#2 عارف رضایی 1396-04-23 00:02
تصمیمات باید مبتنی بر دانش باشد انتقالات غیر کارشناسی آب به استان های خشک کویری عواید و نتایج مخربی را بر اکوسیستم بر جای میگذارد. تشکیل گرد و غبار و خشکیدن جنگل های بلوط و گرمای بی سابقه و مهاجرت به کلان شهرها و رشد حاشیه نشینی و گسترش مشاغل کاذب و … گوشه ای از تصمیمات احساسی و متطقه ای است.