سه شنبه, 31 مرداد 1396  

جدیدترین مطالب

ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
ای-کاش-لرها-نسبت-به-منافع-سرزمین-خود-«بی‌طرف»-نبودند
  مهدی ویس‌کرمی/ چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی...
وزارت-حبیب-الله-بی-طرف-و-خطر-غیر-مسکون-شدن-خوزستان،-چارمحال-بختیاری-و-لرستان
   سامان فرجی بیرگانی / او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و...
 

 
 

ماسه، نخل و برنو از سواحل لرنشین خلیج فارس می گویند

 

 محسن خواجه گیری لیراوی /
بلوکات پادریه به عنوان بخشی از جامعه لُر همواره در مسیر مبارزه با استعمار شرقی و رضاخانی کوشیده و برگ زرینی از افتخارات لُر و ایران هستند.

 

بلوکل پادریه، سرزمین گرما و تش باد و شرجی، سرزمین نخل و خرما و مرکبات گرمسیری، سرزمین دریا و ساحل و لنج و موج اقیانوس ها، سرزمین نفت و گاز و شرکت و مخازن عظیم نفتی و لوله های بزرگ موازی و تو در تو، سرزمین دشت های صاف و حاصلخیز و موج گندم زار های وسیع ...

 

سرزمین رود های دائمی و فصلی، سرزمین تحت شیب زاگرس، سرزمین مرزی ایران و دفاع از خاک ایران
سرزمین مالیدن پوزه خلیفه بیداد به خاک مذلت، سرزمین ابوسعید بهرام جنابی، سرزمین قتل عام متجاوزان پرتغالی، سرزمین بریدن پای استعمار هلندی.

 

سرزمین جنگ دائم با استعمار انگلیسی، سرزمین زنان شجاع و مدیر، سرزمین احترام به سادات و علما، سرزمین اقوام تاریخ سازِ لُر ... سرزمین رشادت های میرمهنا، امیر علی خان حیات داوودی، احمد خان تنگستانی، سرزمین جنگ های مستمر با ارتش رضاخانی ...

 

آری بلوکات پادریه تاج سر کرانه ایران و جامعه لُر هستند، دشتی و دشتستان و تنگستان و لیراوی سرزمین حماسه و افتخار ایرانند، این محدوده جغرافیایی که از جنوب شرق خوزستان تا منتهای استان بوشهر گسترده است دشتی وسیع در پایه رشته کوه زاگرس و کناره خلیج فارس است، به علت آنکه دریا مسیر ارتباط با کل عالم می باشد و دول استعمار گر از این مسیر چشم به طمع خاک وطن ما را داشته اند و مردم لُر تبار این خطه خوار چشم دشمن بوده اند گاهی شجاعانی از این سرزمین همزمان با چند دولت استعمارگر جنگیده اند و ضربات مهلکی بر پیکر آن وارد آورده اند.

 

ابو سعید بهرام گناوه ای که با فتح احسا و جنوب عراق و سرزمین حجاز ضربه سختی بر پیکر خلفا عباسی وارد آورد، کشتار پانصد نظامی پرتغالی و یک شاهزاده پرتغالی توسط طایفه احمدی پانزده سال مبارزه همزمان میرمهنا زهابی با چهار دولت عثمانی، انگلیس، هلند و بریدن پای هلند برای همیشه.

 

دلاوری های امیرعلی خان حیات داوودی در حمایت از لطعلی خان زند شجاعت و دلاوری احمد خان تنگستانی در مقابل لشکر کشی انگلستان، مبارزه دلیران تنگستان و دشتی و دشتستان در جنگ بین الملل اول، مبارزات خالو حسین دشتی و علی سمیل دشتی با ارتش رضا خانی در طول بیست سال حکومت رضا خان، و هزاران موارد دیگر که به واسطه نیک سرشتی مردم این خطه به ظهور پیوسته است.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 بویراحمد 1396-05-12 23:04
درود برشما :با توجه به اینکه بنظر می رسد نام لر در استان بوشهر کم کم ،بی فرغ می شود ،شما بزرگواران لر زبان استان بوشهر وظیفه سنگین ،اگاه کردن جوانان لیراوی ،حیات داودی،دشتستانی و...از ریشه واصالتشان را برعهده دارید ،وما هم وظیفه داریم به شما هم زبان خونگرم وباغیرت در این راه کمک کنیم .
 
 
#2 لیراوی 1396-05-17 17:18
ما ایلات لیراوی و حیات داوود و شبانکاره و تنگستانی همگی لرتبار هستیم زبان ما لری هست هر منطقه لرنشین دارای یک لهجه مخصوص به خود هست و زبان ما هم یک شاخه ای از لری هست شجرنامه طوایف و ایلات ما اعم از لیراوی و حیات داوود مشخص هست و مهم تر اینکه ما مثل بقیه لرها دارای شجاعت و تاریخ هستیم و به لر بودنمان افتخار میکنیم